Страница 26 от общо 26 ПървиПърви ... 16212223242526
Показване резултати 626 до 650 от общо 650

Тема: Библиотека (оттук, оттам...)

редовен mechoka's Avatar
    Регистриран
    Dec 2015
    Някой ако вземе домейн,мога да дам пространство.Но е хубаво предварително да се каже какво място ще е нужно,като обем.
    Имам готова система за качване на файлове,която съм писал навремето.В смисъл-форма за регистрация,после минава админа,одобрява регистрациите на новодошлите и почват да качват на воля файлове.Има търсачка,към файла полета за информация кой го е качил,дата и поле за описание...
    Просто и функционално,за съжаление-силно грозно като визия,но пък работи...
    Тва за мене е най-добрия вариант,щото не се индексира от гугъл и съответно няма да има проблеми с авторски права и прочие...Който иска да участва от участниците тук-регистрира се,ползва,сваля,качва и те така...Странични хора,нерегистрирани и т.н. не виждат какво има вътре...
    Иначе навремето в друг сайт който поддържам бях качвал сканирани книги(инженерни,не на историческа тематика)и почна страшен рев.За няколко седмици се изредиха злобни писма от всякакви руски и прочие издателства,заплахи,простотии и т.н.Отде бяха разбрали-не знам.Явно толкова им вървят продажбите,та по цял ден набиват копчето в гугъл да видят дали някой някъде не е качил нещо тяхно сканирано..

граф Опсикийски monte christo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2006
    Цитат KIZIL DELI написа Виж мнение
    Иначе по темата – ти какво целиш с тази кампания? Защо събираме продукцията на османистиката в България? Имаш ли определена идея или просто ей така ги трупаме?
    Правя я тази кампания преди всичко с цел популяризиране на българската османистика сред любознателното (любопитното) общество в България. Какво ще рече любознателно (любопитно) общество? Подобно общество е това, което не е лишено от интелект, но заради мързел (или тотална липса на интерес) неговата необразованост (непросветеност, некомпетентност) по проблемите на османската държава и животът на българите под османска власт се е разпространила надлъж и нашир[1]. За това обаче е виновна и образователна система (училището) в България. Аз самият съм част от това любознателно общество, което вятър го вее в мъглата. Рядко някой от нас ще се сети да наплюнчи пръст и да го вдигне над кухата си кратуна, та да усети аджеба, откъде духа[2].

А така, като ги има сканирани тези книги, които са публично разпространени из интернет, поглеж, някой си клъвнал нещо си там като кокошка или мишка и попил информация. Така се започва - с туйцък-онуйцък. Съответно интересът не закъснява.

[1] Само влез на страницата на История.bg във Фейсбук и чети коментарите след предаването "Българите в Османската империя". За редовия читател и слушател, вие османистите, сте като някаква секта в историческата и етнографска гилдия, платени маргинали, сеещи зарази, манипулации и ревизиране на... историческата истина, в удобна за Турция форма. Въобще, сидеровизмът не е от вчера.

[2] Силно препоръчвам образователната за нас и обзорна за други статия на Елена Грозданова - Българската османистика на границата между две столетия – приемственост и обновление // Исторически преглед, 2005, № 1-2, както и нейното своеобразно продължение (допълнение) под заглавие Современное состояние и перспективы болгарской османистики (1999–2009 гг.) // Османский мир и османистика. Сборник статей к 100-летию со дня рождения А.С. Тверитиновой (1910–1973). Сост. и отв. ред. И.В. Зайцев, С.Ф. Орешкова (2010)

Цитат KIZIL DELI написа Виж мнение
    Аз собствено от много време говоря на всякаква младеж да седнем и да направим един сайт подобен на този на сърбите, който пуснах по-горе. Засега ефект нъц. Защото така качени във форума не е ясно колко дълго ще живеят тези линкове. Това ми се струва много полезно, но аз няма да седна да го правя (по най-различни причини, но най-вече, защото за всяко нещо си има време). Въпреки това, не бих се скъпил на време и бих помагал с най-голямо удоволствие, ако някой поеме инициативата и не е проблем примерно да предоставя цялата си библиотека за целта. Нямам идея дали от юридическа гледна точка подобна платформа няма да се нарушава авторски права – вероятно да, но на мен лично не ми дреме за това (ако докараме до там, че историци се жалват, че някой им разпространява продукцията – пази боже, за издателите нямам особена грижа). Ти (или други участници) мислиш ли в такава посока или идеята е качваме тук кой каквото може, теглим и после - кой от къде?
    Засега съм на мнение, че mediafire върши добра работа. Засега. Иначе замисълът не е лош, но това е проект, който ще иска много голям стимул. Жалко, че не разбирам нищичко от софтуери, сайтове и администриране. Аз съм като американците - натискаш копчето и системата трябва да запали, т.е. всичко да е от елементарно още по-елементарно...

редовен mechoka's Avatar
    Регистриран
    Dec 2015
    Проблема на тия системи е че днеска го има файла-утре го няма.А доста хора тук от форума спряха да пишат по една или друга причина.Та и е трудно и да го издириш нещо от тоя който го е качил.

Регистриран
    Aug 2006
    Цитат mechoka написа Виж мнение
    Проблема на тия системи е че днеска го има файла-утре го няма.А доста хора тук от форума спряха да пишат по една или друга причина.Та и е трудно и да го издириш нещо от тоя който го е качил.
    И сега какво? Стартирате проекта с Делията, ако не за сайт, то за собствен файлообменник?

----------------------------------------------

Тръне...

Thorn has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.
    Аз съм единственият, който те търси по работа, и забележи - не за Сирия, обаче...

Цветкова, Бистра Андреева го сложи в курсив, та да има естетика и подобие с другите заглавия в оня списък. Тук (т.е. там) трябва да има някакъв ред и систематика.

Махни линка отдолу - това е само списък. Арута прави голяма папка специално за османлъка.

Надявам се, че ще продължиш да спазваш стриктно интервалите между редовете.

Трябва да изглежда ето така: Цветкова, Бистра Андреева. Хайдутството в българските земи през XV—XVIII век. Том I. София, 1971

стр.22 пост 544

редовен mechoka's Avatar
    Регистриран
    Dec 2015
    Цитат monte christo написа Виж мнение
    И сега какво? Стартирате проекта с Делията, ако не за сайт, то за собствен файлообменник?
    Ти пък....

Правя я тази кампания преди всичко с цел популяризиране на българската османистика сред любознателното (любопитното) общество в България. Какво ще рече любознателно (любопитно) общество? Подобно общество е това, което не е лишено от интелект, но заради мързел (или тотална липса на интерес) неговата необразованост (непросветеност, некомпетентност) по проблемите на османската държава и животът на българите под османска власт се е разпространила надлъж и нашир[1]. За това обаче е виновна и образователна система (училището) в България. Аз самият съм част от това любознателно общество, което вятър го вее в мъглата. Рядко някой от нас ще се сети да наплюнчи пръст и да го вдигне над кухата си кратуна, та да усети аджеба, откъде духа[2].
    Хех, похвална мисия, но според това, което наблюдавам и което съм чел, българското общество е било далеч по-любознателно през 60-те год. (казвам го защото тогава излиза "Летопис на смутното време" на Вера Мутафчиева, а и "Случаят Джем"), отколкото днес. Плюс че и не са толкова много "феновете", които биха се потопили в "сериозната" научна литература, била тя и историческата, която е може би най-"милостивата" към "случайния" читател поради самата си същност... Но, прочие, едва ли с научна литература ще се заинтригуват особено хората, вж. с някаква белетристика - може би, напоследък има някакви признаци на съживяване на литературния пазар и интерес...

Но щом е османистика, османистика да е, пак е много по-добре от нищо.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...

блог за средновековна балканска история

Регистриран
    Aug 2006
    Ами... Монферат... какво да ти кажа? Вярно, че нашите османисти са се втурнали да разглеждат (изследват) кази, селца, чифлици, градчета, региони, въобще стопанството... Ами... за това има данни. Наглед суха и отегчителна материя за обикновения любопитко. Но пък някой може и да се заинтересува от нещо си там. Все файдица Ясно е, че всеки средностатистически любопитко иска да чете за войни, походи и кървища... Например (според Елена Грозданова) книгата на Страшимир Димитров за Махмуд II и краят на еничарите обхваща един половин вековен период и е много интересна. Демек, явно на това биха се кефили най-много нашите кухи кратуни. Макар лично аз да си падам и по социално-икономическите проблеми, които са приоритет на редица наши османисти.

Сега, не знам защо bg османистите нивга (за цели 60-70 г.) не са изкарали на пистата като колективен труд барем една обобщаваща политическа история на Османската империя от ей там 200-300 стр. Дали БКП щеше да спре подобен проект още в зародиш - нямам идея? Тук Делията може да се произнесе. Поне последните 10-15 години можеха да сделат нещо подобно...

es-Seyyid Ali Sultan KIZIL DELI's Avatar
    Регистриран
    May 2007
    Сега, не знам защо bg османистите нивга (за цели 60-70 г.) не са изкарали на пистата като колективен труд барем една обобщаваща политическа история на Османската империя от ей там 200-300 стр. Дали БКП щеше да спре подобен проект още в зародиш - нямам идея? Тук Делията може да се произнесе. Поне последните 10-15 години можеха да сделат нещо подобно...
    Защото да докараш една обща политическа история на ОИ, пък и да я облечеш в марксическа дреха не е чак толкова проста задача, както изглежда на пръв поглед. Не, че е невъзможна, просто не е била приоритетна. Какво точно е било реалното влияние на БКП и производните й служби върху развитието на османистиката у нас ще има да научим в бъдеще. Който се интересува да иде на сайта на комисията по досиета и да си свали публикувания том за т.нар. културно разузнаване, има любопитни работи вътре, но това е друга тема. И накрая - османистиката у нас винаги е била българо-центрична, което е естествено и в този ред на мисли е един вид смесица между национална историография и османистична такава. То затова примерно и "османистика" никъде не се учи у нас, не се препопадава даже и история на Османската империя в нарочен курс, а се поднася под формата на курсове за българските земи през османското владичество, Балканите под османска власт, История на Византия и т.н. и до ден днешен Османската империя не е обект на обособено изучаване в университетския курс по история.

ветеран Stan's Avatar
    Регистриран
    Mar 2009
    А ти сещаш ли се какъв вой ще нададът псевдопатриотите ако някъде почне да се преподава османистика. Ще има да вият като полярни кучета срещу пълна луна.

новак
    Регистриран
    Feb 2016
    История на България Том 3 без липсващ текст и страници, само че не е на цял екран автоматично

http://www.mediafire.com/download/kd...9D%2C+1982.pdf

ветеран
    Регистриран
    Dec 2006
    Цитат Aruta написа Виж мнение
    Още три ценни книжки

Ф. Бродел. Структурите на ежедневието. Т. 1. София 2000.
    http://www.mediafire.com/view/?e9plhc90h4i1rkd

Ф. Бродел. Игрите на размяната. Т. 2. София 2002.
    http://www.mediafire.com/view/?d4plh5tvrzhuzoq

Ф. Бродел. Световното време. Т. 3. София 2005.
    http://www.mediafire.com/view/?3sq3ehsqb6hs53k
    Тези книги дали ги има някой и ако може да ги качи нейде?

Благодаря!

редовен Aruta's Avatar
    Регистриран
    Feb 2008
    Възраст
    28
    Цитат SRH написа Виж мнение
    Тези книги дали ги има някой и ако може да ги качи нейде?

Благодаря!
    Ето ги книгите на Бродел.
    https://www.mediafire.com/folder/kn1...FERNAN_BRAUDEL

ветеран
    Регистриран
    Dec 2006
    Благодаря много!

новак
    Регистриран
    Dec 2015
    Някой може ли да даде линк за книгата Говори Лондон: предавания на BBC за България през Втората световна война на Борислав Дичев ?

Регистриран
    Aug 2006
    Станев, Никола. България под иго. Възраждане и освобождение. 1393-1878. София, 1935
    http://www.varna-bg.com/oldpage/chro..._igo/index.htm

Шишманов, Димитър Георгиев. Необикновената история на малоазийските българи. София, 2001
    http://promacedonia.org/giliev/dsh/index.html

новак
    Регистриран
    Feb 2016
    Здравейте, търся книгата на Кръстьо Манчев - История на Балканските народи XIX-XX век, Акад. Изд-во "Проф. Марин Дринов", София 1999 г. Има ли я някой сканирана, къде ли не я търсих не можах да я открия. Благодаря, поздрави.

Регистриран
    Aug 2006
    Аз имам OCR само на първата част. Ей тук я качвам

Манчев, Кръстьо. История на балканските народи. Том I. 1352–1878 (2006)
    http://www.mediafire.com/file/3i0ham...%282006%29.pdf

новак
    Регистриран
    Feb 2016
    Благодаря за линка Монте Кристо, но става дума за изданието от 1999 г., История на Балканските народи XIX-XX век,на изд. Марин Дринов, никъде не мога да я открия, Нека отдадем заслужена почит на българските народни будители, борците за национално освобождение, книжовниците и просветителите, съхранили и запазили духовните ценности и морал, и българщината през вековете. Поклон, дълбок поклон!!! Честит да ни е един от най-нашите български празници! "Един народ, който има съзнание, култура, писменост, наука, непременно ще има светла и трайна бъднина!" - Васил Друмев

Регистриран
    Aug 2006
    Още преди две седмици щях да съживявам тукашното мъртвило, ама все забравям да кача линк към тази книжица - Павлов, Пламен Христов. Векът на цар Самуил. София, 2014 (http://zamunda.net/download_go.php?id=504307)

Регистриран
    Aug 2006
    Иранци... Римляни... Араби...

През VI в. Близкия изток е поделен между Персийската и Римската империя. Век по-късно арабите са господари на положението. Този преход става знамение за края на древния свят. Но промените са не просто политически или културни – те имат и непредвидими последствия.

Холанд, Том. В сянката на меча. Битката за глобална империя и краят на античния свят. София, 2015 (http://zamunda.net/download_go.php?id=508453)

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    37
    Уу, това ще се прочете Мерси много!
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

новак
    Регистриран
    Feb 2016
    Някой да има сканирана История на Стария свят на Владимир Попов - изданието от 2008 година ? Доста е трудна за сканиране, ако успея някак може и да я кача, но не обещавам...

злофиня pnp5q's Avatar
    Регистриран
    Feb 2007
    "Как да научиш на невинност? Как да преподаваш неведение?"

ветеран Кухулин's Avatar
    Регистриран
    Nov 2006
    Иранци... Римляни... Араби...

През VI в. Близкия изток е поделен между Персийската и Римската империя. Век по-късно арабите са господари на положението. Този преход става знамение за края на древния свят. Но промените са не просто политически или културни – те имат и непредвидими последствия.

Холанд, Том. В сянката на меча. Битката за глобална империя и краят на античния свят. София, 2015 (http://zamunda.net/download_go.php?id=508453)
    Докъм средата съм в момента и ме кефи книжката. Мерси.

ветеран Кухулин's Avatar
    Регистриран
    Nov 2006
    Между другото, на едно място липсват няколко страници, та ето за всеки случай и английския текст: http://www.rosenfels.org/Holland.pdf

Страница 26 от общо 26 ПървиПърви ... 16212223242526

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента има 1 потребители, разглеждащи тази тема. (0 потребители и 1 гости)

Правила за писане

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да добавяте приложения
  • Не можете да редактиране своите мнения.
  •