Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хайдутите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Ааа, дедукцията е чудно нещо, как няма да съм съгласен

    Comment


      #47
      супер. а за другото съгласен ли си?

      Comment


        #48
        wesko написа Виж мнение
        Съгласен съм, че се отклоняваме от темата. Някой може ли да ми каже как точно се казва книгата за спомените на Филип Тотю.
        Забравих и името на тази книга, но си струва да се прочете. Добра книга за живота на хайдутите е и тази за П. Хитов.

        Comment


          #49
          Темата е интересна. Малко извори и от мен.
          "През 1782/3 Петре Стойче от Прилеп имал в своята къща робини. Някаква малка хайдушка дружина, съставена от християни и мюсюлмани, начело с Кире Митре и Халил нападнали къщата му, ограбили я и му отнели робините.

          Comment


            #50
            " През август 1723г. една хайдушка дружина, съставена от християни и мюсюлмани, нападнаха около Биглище и Невеста"
            "През март 1742г. една хайдушка дружина, начело с хайдутбашията Йове, в коята имало мюсюлмани и християни, действала около селата Сарандиново и Журче, Битолско и Вранище, Охридско."
            "От един ферман от 18-27 януари 1704 г. научаваме, че хайдутите "се крият у някои заможни хора, в техните чифлици, зеамети и в техните тимарски села и затова не могат да бъдат хванати"

            Comment


              #51
              Арслан написа Виж мнение
              Темата е интересна. Малко извори и от мен.
              "През 1782/3 Петре Стойче от Прилеп имал в своята къща робини. Някаква малка хайдушка дружина, съставена от християни и мюсюлмани, начело с Кире Митре и Халил нападнали къщата му, ограбили я и му отнели робините.
              Недей така, че ще излезе, че християнин е държал робини, а други християни са му ги взели. Петре е сигурно партизанското име на някой Мехмед, най-долен кръвник, а робините са били несъмнено българки, които са били освободени от хайдутите, ти да не си помисли, че са ги отнесли с тях за забавление, няма такова нещо.

              И за 100-тен път, нищо не ти коства да посочваш на чий труд се позоваваш, обратното е равносилно на плагиатство, а дали е интернет медия или си седнала да пишеш собствен текст няма никаква разлика.

              Comment


                #52
                Из. Непокорните поданици на султана, Документален сборник, Съставител: Петър Петров.
                А да цитирам себе си, е "прекалено самоизтъкващо".
                Но път темата си струва ровенето:

                "През януари 1565г се нарежда спахията Велед, който бил хайдутски ятак, да се арестува и окован да се отведе в Цариград"
                "През 1639-1640 хайдутина Трайко бил заловен при своя ятак Чакърджи Улиш".

                Comment


                  #53
                  Хайдутите са били страшно нещо, особено по-опитните. На една чета от около 10 души са се падали към 1000 ятака.
                  Тука направо става дума за организирано движение, но без ясни идеи за освобождаване. Вълчан воевода обаче е имал доста ясна идея по въпроса и е предложил на Екатерина Велика да заплати цяла една война с Турция, както и пенсиите на вдовиците.

                  Comment


                    #54
                    Mishok написа Виж мнение
                    Хайдутите са били страшно нещо, особено по-опитните. На една чета от около 10 души са се падали към 1000 ятака.
                    И смяташ, че е така въз основа на ...?
                    Mishok написа Виж мнение
                    Тука направо става дума за организирано движение, но без ясни идеи за освобождаване. Вълчан воевода обаче е имал доста ясна идея по въпроса и е предложил на Екатерина Велика да заплати цяла една война с Турция, както и пенсиите на вдовиците.
                    И смяташ, че е така въз основа на ...?
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #55
                      Въз основа на прочетеното в книгите за Ф. Тотю и Панайот Хитов.

                      Comment


                        #56
                        Може да се прибави и "Горски пътник" на Раковски. Вярно, че езикът му е много тежък и "особен"-/ това е отделен въпрос/, но бележките , които Раковски е прибавял под линия си имат свое особено битие....А на Mishok като отваря дума , относно Вълчан Войвода бих препоръчал да прочете "Превъплъщенията на вълка- пазител" от Драгомир Петров , което се появи в алманах "Море" през 1983-84 година и беше изпреварило развитието на тогавашното митологично знание в България с цяло едно поколение. Вече е в отделна книга и разбира се е актуална и днес.
                        Last edited by pehotinec; 27-01-2013, 15:55.
                        "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                        Comment


                          #57
                          Mishok написа Виж мнение
                          Въз основа на прочетеното в книгите за Ф. Тотю и Панайот Хитов.
                          Ми така де, ясен въпрос конкретен отговор

                          Comment


                            #58
                            KIZIL DELI написа Виж мнение
                            Ми така де, ясен въпрос конкретен отговор
                            Ако питаме някои , то и хайдути не е имало....Няма достатъчно надлежно заверени документи, а и томовете на СбНУ не се броят, а пък идеята за Свобода - ей така неочаквано се появява от нищото, за да развали отоманския рай. Чак някакви стройни сложни организации едва ли е имало, но без ятаци и изобщо хора , които да помагат, както доброволно така и срещу пари- не става....
                            "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                            Comment


                              #59
                              pehotinec, чета явна задявка с мен в последното ти мнение, при това бая примитивна. Та ще се опитам кратичко да ти изясня моята позиция по въпроса, защото гледам имаш някаква превратна представа за това какво евентуално аз бих си мислил. С думи прости хайдути, хайрсъзи, ешкия, клепти, харамии и още ред термини използвани, за да визират бандитската прослойка, върлувала през османския период (нещо съвсем не уникално нито за тази държава, нито за тази географска ширина) са съществували естествено и поради противодействието на държавата са станали причина да се отложи голямо количество документация от най-разнообразен характер, та вземи и се осведоми по въпроса и не ми пришивай абсурдни тези. Съвсем отделен въпрос е дали точно тези хора са носители на идеята за Свобода, която по твои думи не се е зародила от нищото, ами разбира се сигурно е тлеела 5 века, докато й дойде времето. Ако тезата, че хайдутите са носители на идеята за свобода е коректна то по тая логика вероятно и бандата на "Килърите" или пък "Трактора" биха могли да бъдат докарани и като хората, определили евро-атлантическата ориентация на българската политика

                              Аз само не разбрах, защо не коментира постинга на Арслан
                              " През август 1723г. една хайдушка дружина, съставена от християни и мюсюлмани, нападнаха около Биглище и Невеста"
                              "През март 1742г. една хайдушка дружина, начело с хайдутбашията Йове, в коята имало мюсюлмани и християни, действала около селата Сарандиново и Журче, Битолско и Вранище, Охридско."
                              "От един ферман от 18-27 януари 1704 г. научаваме, че хайдутите "се крият у някои заможни хора, в техните чифлици, зеамети и в техните тимарски села и затова не могат да бъдат хванати"
                              Ето ти и ятаци (интересен термин, старобългарски сигурно) и народни закрилници и борци за свобода. Всичко това при положение, че Арслан благоволи да каже какъв е източникът на информация де.

                              @Mishok - позволявам си да ти обърна внимание, че нивото на комуникация във форума е една идея по-високо от лафа в междучасието, което с други думи ще рече, че тук не е място, където просто събираме патриотични картинки, а когато изказваме тези (особено дискусионни) ги придружаваме (или баре се стремим) с агументация. Аз поне така чета включването на messire Woland и да му кажеш, че извор на аргументацията ти са книгите дето си бил чел е извинявай или се ебаваш (което е лошо отношение към останалите участници) или просто не разбираш смисъла на въпроса (което е два пъти по-лошо спрямо останалите).
                              Last edited by KIZIL DELI; 28-01-2013, 11:30.

                              Comment


                                #60
                                KIZIL DELI написа Виж мнение
                                С думи прости хайдути, хайрсъзи, ешкия, клепти, харамии и още ред термини използвани, за да визират бандитската прослойка, върлувала през османския период
                                В кои османски извори се използва думата хайдут "бандит"?

                                Comment

                                Working...
                                X