Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военно-монашеските /духовно-рицарски/ ордени

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Военно-монашеските /духовно-рицарски/ ордени

    Като гледах темата за кръстоносните походи установих,че един интересен феномен на католицизма - военно-монашеските ордени не е бил обсъждан.Средновековието не ми е силна област,така,че всяка информация би ми била от полза.Стигнах до осем такива ордена,но съм убеден,че има още:
    1.Йоанити -"Орден на конниците от болницата на св.Йоан Йерусалимски".Основан ок.1070г.- Херар Том от Прованс,първи устав при великия магистър Раймонд де Пюи-1155г. Символ -осмовръх бял кръст.От 1530г. седалището се пренася на о.Малта. От 1776г. ордена е известен като Малтийски орден.
    2.Тамплиери- 1128г. статут и устав.Символ-червен кръст на бял фон.Закрит от папа Климент V през 1312г. и следват съдебни процеси срещу водачите му.
    3.Тевтонски орден- "Орден на рицарите на св.Мария Тевтонска".През 1198г. седалището се прехвърля от Палестина в Прибалтика.Първи гросмайстор -Хенрих Валпот. 1410г.- Грюнвалд. 1525г.-владенията на ордена са преобразувани в светското херцогство Прусия.
    4.Орден на мечоносците -1202 -1237г. слива се с Тевтонския орден.Символ-червен меч и кръст.
    5.Ливонски орден -1237г. като подразделение на Тевтонския орден.Ликвидиран през 1561г.-Ливонската война.Земите му стават светско херцогство.
    6.Орден на Калатрава .
    7.Орден на Алкантара.
    8.Орден на Сан Яго. Последните три ордена са испански,създадени за борба с маврите.Създадени са на базата на цистерцианците.

    Само моля,да не се затъва в тамплиерско-розенкройцерски мистерии
    СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

    #2
    Стич, какви са тия цистерцианци? Да не са систерцианци?
    Освен това ми се струва, че "Сан Яго" е Сантяго, но може да бъркам. По въпроса знам само че конкистадорите в Перу са колели индианците викайки "В името на Сантяго!"
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #3
      Ей,и аз не знам.Казах,че не съм капацитет в тази тема."Сан Яго" го срещнах изписано на руски,някъде го пишат "Орден на св.Яков".Предполагам различни транскрипции на един и същи светия.
      Last edited by Стич; 14-02-2006, 00:54.
      СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

      Comment


        #4
        Цистерианците в българската литература си се наричат точно цистерианци. На средновековния латински също. Сантяго =Св. Яков


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Цистерианци или цистерЦианци? Казах го защото се сетих именно за римската монета "си(е)стерция".
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #6
            Среща се изписано и по двата начина.Знам само ,че са разклонение на бенедиктинците,работохолици,правят хубаво вино и бира
            Last edited by Стич; 14-02-2006, 01:54.
            СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

            Comment


              #7
              Орденът на хоспиталиерите спада ли към военно-монашенските ордени или бъркам?

              Comment


                #8
                Това е нр.1 от горния списък
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #9
                  Добре. Извинявам се.

                  Comment


                    #10
                    няма проблем - човек като не знае пита и току виж му отговорили
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      #11
                      Сега се сещам за още 2 ордена-Йезуитския и Доминиканския. Първият е основан през 1534 година от испанеца Игнацио Лойола, а вторият - през 1215 година от испанския монах Доминик в Тулуза.

                      Comment


                        #12
                        Доминиканският орден едва ли може да се определи като "воински". Същото мисля важи и за йезуитският орден.

                        Comment


                          #13
                          На български език имам много малко литература по тоя въпрос....аз поне мога дап роепоръчам Ален Гиерму- Йезуитите- от българските преводи на френската поредица " Какво знем...." на изд. Кама



                          Що се отнася до тамплиерите на книжния пазар са излезнали преводи на много книги тип "Световните конспиратори тамплиерите"(достатъчно е само да погледне човек в сайта на някоя он-лайн книжарница, каото напр. тук http://ww.pe-bg.com/search/?PHPSESSI...E5%F0%E8%F2%E5

                          Единственото по-сериозно, което съм чел е "Тамплиерите" на световноизвестната френска изследователка на Кръстоносните походи Режин Перну :



                          Анотация: Перну става световноизвестна със своите изследвания върху кръстоносните походи. Неотделима част от тях е историята на легендарния религиозен военен орден на Тамлиерите.
                          каква е истинската история на войните монаси, вън от мита и основана на реално съществуващите документи и свидетелства? Авторката ни разкрива скромния, жертвоготовен и мъченически път на тамлиерите, които имат в историята роля, каквато сами не са предполагали...
                          Също наскоро излезна и "История на ордена на тамплиерите" на Марион Мелвил, но не съм я чел :



                          Анотация: Книгата на Марион Мелвил е една от малкото, ако не и единствената по рода си, опитваща се да пресъздаде обективно историята на рицарите-тамплиери. Тя се отличава с дълбочината на изследване на историческите извори и с прекрасното познаване на политическата ситуация, събитията, условията на живот и обичаите на епохата.
                          Не са многобройни темите в средновековната история, които да привличат читателската аудитория, както историята на Ордена на тамплиерите. Сякаш забравена от историците, тя провокира непрекъснато интереса на изкушените търсачи на неизвестните страни от историята на човечеството. Може би именно затова в популярната литература се появи прословутата тема за тайните на Ордена на тамплиерите. Но е невъзможно те да бъдат разгадани без научен анализ на историята на ордена от момента на създаването му като братство на Бедните рицари, призвани да защитават поклонниците по пътищата към Светата земя, до превръщането му към края на 13 в. в мощна организация, концентрирала огромни материални и военни ресурси
                          .

                          THE LABARUM


                          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                          ,sevogorob eht erew ysmim llA
                          .ebargtuo shtar emom eht dnA

                          Бе сгладне и честлинните комбурси
                          тарляха се и сврецваха във плите;
                          съвсем окласни бяха тук щурпите
                          и отма равапсатваха прасурси.

                          Comment


                            #14
                            Ордените не са само военно-монашески структури, а може да са само едно от двете (макар тук-таме да свързват ордените само с военно-монашеска ортганизации). Напр. само монашески са напр. Францисканския (макар да са били напористи момчета и често за убедителността на духовните им проповеди да са допринасяли мечовете на някоя земна армия ), а военни на жартиерата (Англия) и на звездата (Франция, той обаче се поиздънил и бързо излязал от употреба). Също ордена трябва да се отличава от нагръдния знак за принадлежност към него.

                            Comment


                              #15
                              Идеята ми беше да се ограничим само до военно-монашеските ордени като своеобразен синтез на духа и меча.Като махнем храмовниците,аз не намерих много писано за останалите ордени-основаване,структура,седалища,военно обучение,духовни практики.
                              СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

                              Comment

                              Working...
                              X