Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военно-монашеските /духовно-рицарски/ ордени

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Това ли е за темплиерите:

    Сайт «Тамплієри» не є ні орденом, ні клубом реконструкції. «Тамплієри» є історико-інформаційним сайтом якій ставить перед собою ціль допомогти всім охочим у вивчення історії ордену тамплієрів.


    Този е пък за тевтонците http://teuton.alfaspace.net

    Ето тук има няколко на руски за хоспиталиерите, темплиерите и тевтонците. Става дума за книжки в рар. Разбира се има и Баджент М. "Священная кровь и священный Грааль"

    Comment


      #17
      Благодаря!
      СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

      Comment


        #18
        byzantiner написа
        Единственото по-сериозно, което съм чел е "Тамплиерите" на световноизвестната френска изследователка на Кръстоносните походи Режин Перну :
        Йеее, не знаех, че Перну е превеждана на български! Аз съм й голяма почитателка и бих прочела каквото и да е, стига да е написано от нея. Пише много увлекателно, а освен това е професионалист. На руски се мотаха из нета 2 нейни книги, едната за Жана Д`Арк, другата за кръстоносните походи, втората беше на милитера.ру.

        А иначе по повод на военно-духовните ордени може да се отклоним малко и към присъствието им на Балканите и ролята им в историята на България. Те имат участие в разни битки, при Никопол например, освен това са пример за успешно противопоставяне на осамнското нашествие: в Морея и Крит например.
        Last edited by Хана; 15-02-2006, 00:52.

        Comment


          #19
          И на Родос. Там се налага няколко пъти турците да атакуват острова, като накрая рицарите се изтеглят с почести и папата им дава Малта. Така стават "Малтийски орден". Но да не забравяме че още МОхамед е въвел възможността преговорите с неверниците да се водят и да се сключи споразумение дори когато крепостта е готова да падне.
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            #20
            "Преди всички дисциплината на Божиите рицари е постоянна и послушанието е на почит; те влизат и излизат по знак на онзи, който има власт; обличат се каквото им се даде; не отиват да търсят другаде храна и облекло... Водят лоялен съвместен живот, скромен и радостен, без жени и деца; никога няма да ги срещнете без някакво занимание, с празни ръце или да проявяват празно люпобитсво...; сред тях няма лични предпочитания: почитан е най-храбрият, а не най-благородният...; мразят заровете и шаха, ужасяват се от лова...; косите им са късо подстригани... никога не се решат, рядко се мият със сапун, брадата им е неподдържана и небръсната; целите в прах, с кожа, почерняла от горещината и плочките на ризницата."

            Св. Бернар, De laude novae militae, ок.1130

            Comment


              #21
              Орденът Калатрава се появил през 12 в. Монахът Реймонд Сера, роден в Сен Годан, игумен на манастира във Фитеро, Навара, основал този оредн. Той имал за цел да защити град Каалаат Рава, изоставен от тамплиерите. Крал Алфонсо V²² му го повирил, при условие, че ще го отбранява. Реймонд Сера заедно с приятелят си Диего Веласкес се заел да засели града така се създала полурелигиозната полувоенна милиция от “рицари на Калатрава”.
              През 1164 г. папа Александър ²²² признал официално ордена. Рицарите от ордена носели бели сюркута с тъмночервен кръст с четири лилии.
              След смъртта си в Толедо през 1163 г., основателят бил провъзгласен за светец под името Сан Реймундо де Фитеро.

              Comment


                #22
                Преди всички дисциплината на Божиите рицари е постоянна и послушанието е на почит; те влизат и излизат по знак на онзи, който има власт; обличат се каквото им се даде; не отиват да търсят другаде храна и облекло... Водят лоялен съвместен живот, скромен и радостен, без жени и деца; никога няма да ги срещнете без някакво занимание, с празни ръце или да проявяват празно люпобитсво...; сред тях няма лични предпочитания: почитан е най-храбрият, а не най-благородният...; мразят заровете и шаха, ужасяват се от лова...; косите им са късо подстригани... никога не се решат, рядко се мият със сапун, брадата им е неподдържана и небръсната; целите в прах, с кожа, почерняла от горещината и плочките на ризницата."
                Хана, а случайно да имаш пълния текст на De laude novae militae на български, че много ми трябва ?
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #23
                  Хайде и аз малко да подпитам - някой да знае свестна литература за хоспиталиерите в родоския период? Специално морска стратегия и военни действия. Прерових Амазона, ама има само няколко книжлета, от които само 2-3 са сериозни и тях вече ги имам .
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    #24
                    Някоя известно ли му е дали участват тези ордени в ²V кръстоносен поход и по -специално в битката при Одрин от 1205 г.?

                    Comment


                      #25
                      Guy de Monferan написа
                      Хана, а случайно да имаш пълния текст на De laude novae militae на български, че много ми трябва ?
                      Има превод в този сайт (раздел: "рицарски християнски добродетели" http://x-store3.data.bg/tuddo/?NI=1

                      Dinain написа
                      Освен това ми се струва, че "Сан Яго" е Сантяго, но може да бъркам. По въпроса знам само че конкистадорите в Перу са колели индианците викайки "В името на Сантяго!"
                      Бойният вик на конкистадорите е бил: "Сантяго и Кастилия!"
                      Last edited by Caballero de Santiago; 23-11-2006, 12:30. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        #26
                        Гранд мастер палас-Родос.

                        Comment


                          #27
                          Има превод в този сайт (раздел: "рицарски християнски добродетели" http://x-store3.data.bg/tuddo/?NI=1
                          Big 10X

                          Някоя известно ли му е дали участват тези ордени в ²V кръстоносен поход и по -специално в битката при Одрин от 1205 г.?
                          Участват в похода, а някои братя-рицари вероятно и се сражават при Одрин, но поне на мене не сами известни конкретни споменавания на имена на участници-тамплиери, хоспиталиери или други, в тази битка.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #28
                            resavsky написа
                            Някоя известно ли му е дали участват тези ордени в ²V кръстоносен поход и по -специално в битката при Одрин от 1205 г.?

                            Книгата на Марион Мелвил е с доста подробна фактология, макар че разгрома на Балдуин/Бодуен/ , нещо ми се загуби.


                            А за Тамплиерите , най-доброто което съм срещал е "Ордена на Тамплиерите и масонската ложа" на Бейджънт и Лий

                            Comment


                              #29
                              Todor Pavlov написа
                              А за Тамплиерите , най-доброто което съм срещал е "Ордена на Тамплиерите и масонската ложа" на Бейджънт и Лий
                              Ако това са същите автори както тези на "Светата кръв и свещенния граал" то значи с голяма доза сигурност може да се твърди, че си попаднал на трагична псевдоисторическа боза.
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                #30
                                resavsky написа
                                Някоя известно ли му е дали участват тези ордени в ²V кръстоносен поход и по -специално в битката при Одрин от 1205 г.?
                                Вилардуен дава почти поименен списък на участниците в битката при Одрин и не си спомням да има рицари-монаси между тях.

                                Грей, на линка, който е дал Кабалиеро де Сантяго, има качена книга за хоспиталиерите.

                                За тамплиерите свестните книги на български, известни на мен, са на Марион Мелвил и на Режин Перну.
                                Ето един линк с първични и вторични текстове на английски:
                                Last edited by Хана; 23-11-2006, 13:36.

                                Comment

                                Working...
                                X