Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Щурмови отряди и оръжие

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    + това боздуганът е безшумен (относително де)
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #17
      a като се има предвид, че боздуганът в ръкопашен бой е :twisted: и може да се сравнява само с окопната лопатка...:rock:
      An attack against a unit of Flying Fortresses was something like controlled suicide...Sometimes 50, Sometimes 80 machine guns were firing at you... You attempted to close you eyes and continue to fire, Frightened to death, Frightened to death."

      Oberst Johannes Steinhoff (176 kills)

      Comment


        #18
        Айде де. През ВСВ щурмоваците защо тогава са въоръжени с картечни пистолети, а не с боздугани? Колко човокочаса отнемат за направата на ППШ или Шмайзер и колко за един боздуган?
        Като гледаме евтиното, да си въоръжим армията с копия и туй то.
        Аз лично мисля, че така наречените "щурмови" отряди са били създавани на ниско оперативно ниво, не като някаква общо стратегия на главното командване, ами като отговор на нуждата - "неволята учи".
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #19
          Е както виждаш боздуганите са просто част от въоръжението, нищо не пречи на щурмовака да е въоръжен с картечен пистолет, а в същото време на раницата му да е закачен и боздуган (той не му пречи и не тежи кой знае колко). А е доста по-полезен в някои критични ситуации, когато свършат мунициите например, или при близък бой в окопите, когато ще да е по-ефективен от нож или приклад.
          (\_/)
          (°_°)
          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

          Comment


            #20
            Сравнението м/у щурмовите отряди от ПСВ и ВСВ не е правомерно. ПСВ е била окопна, позиционна в по-голямата си част. ВСВ е изключително мобилна, с изключение на sitzkrieg, the phony war, странната война. Разстоянието, покривано от щурмовак през ПСВ е около 150 м окоп до окоп. ВСВ - километри!

            И най-важното, технологията. През ПСВ евтината технология на студено щамповане и точково заваряване не съществува. Всяко оръжие тогава е фрезовано, струговано и напасвано на ръка. Скъпо, много скъпо! Хе, през ПСВ всички воюващи страни опират до старите пушки с черен барут, защото съвременното оръжие е изчерпано. Аз бях поместил преди материалец за оръжието, използувано от Русия през ПСВ - "от всякой твари по паре".

            След толкова години окопна война въвеждането на боздуганите като щатно оръжие не може да е прищявка или куриоз. То е продиктувано от тактиката на окопната война. Аз затова и търся материал за българската армия и щурмовите ни отряди; за другите армии има много книги и материал по Нета.

            Parabellum написа
            ...А колкото до щурмовите отряди, то в позиционната война всеки войник е бил и щурмовак...
            Всъщност, не, щурмоваците са специално обучени високо маневрени части с много добра взаимна координация. Тактиката им е по-различна от тази на редовата пехота - придвижване с прибежки на една част, като другата част ги прикрива с огън, акцент върху ръкопашния бой в окоп (тясно, не можеш да с развъртиш с пушка+щик), атака на специфични позиции.
            Last edited by Nick; 02-02-2006, 19:37.
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #21
              Е, това си тези хладни оръжия не го знаех! Удивително (малко ще отворя скоба) - ПСВ, макарм разбира се да има авиация, артилерия почти на съвременно ниво, химически атаки и т.н., е в определен аспект войната, в която в технологично отношение има "последни отблясъци" от традиционните "технологии", т.е. такива, които се ползват от древността - (струпване на много хора на едно място, щикове, кавалерия, придвижване без мотори, пеш и с животинска тяга), ето сега - боздугани!

              Comment


                #22
                Ей Ник как си успял да снимаш тези оръжия от ВИМ, аз като снимах вътре веднага ми направиха забележка и после реших да не рискувам.
                Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                Comment


                  #23
                  За съжаление, снимките не са мои, а на един мой познат. Голямата е от Виена, малката с боздуганите е от Рим.

                  По принцип снимането не се забранява тук. Аз съм направил сума ти снимки в различни музеи в САЩ и само в музея на изящните изкуства в Чикаго поставиха условие да се снима без светкавица, за да не се безпокоят посетителите.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #24
                    В конце 1915 г. в русской армии официально начато было формирование при дивизиях "команд гранатчиков", обученных бою гранатами, которых предполагали использовать в наступлении 1916 г. Опыт их применения показал большую эффективность применения при прорыве глубокоэшелонированной обороны противника подобных команд и было принято решение формировать взвода, роты и затем - батальоны "гренадер". Для обучения их были созданы при каждой армии школы. Выпускник школы именовался инструктором и на левом рукаве имел специальный знак в виде пылающей 3-х огневой гранаты. Более подробно об этом написано в моей статье в Московском журнале "Цейхгауз" ¹ 4.

                    Comment


                      #25
                      Имах унгарски пистолет "Фромер" от ПСВ.Знам че е бил на въоръжение и в Немската армия.А щом е попаднал и тук може да е имало бройки и в Българската? Беше с пълнител ,стволов предпазител и халка за закачане на верижка ,и произведен точно преди 100 години.

                      Comment


                        #26
                        mokria написа Виж мнение
                        ..стволов предпазител.
                        Това не го вдянах - що е стволов предпазител?

                        Имам го пистолетчето, произведено през ПСВ, както и няколкостотин страници за него. Ето сдвоен Фромер като картечен пистолет:
                        Attached Files
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #27
                          Сдвоени Фромер:
                          Attached Files
                          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                          Comment


                            #28
                            mokria написа Виж мнение
                            .. "Фромер" от ПСВЗнам че е бил на въоръжение и в Немската армия..
                            Този в моята колекция е един от тях - забележи немското клеймо, готическа буква между унгарските приемни клейма. Подробно описание на клейма и доставки има в показания по-горе двутомник:
                            Attached Files
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #29
                              Същия като от първата снимка.Моя нямаше клеймо. А за "стволовия предпазител" -така се изказа един "разбирач" и аз като лаик го захапах. Предпазителя е на дръжката и се натиска с дланта.Обаче ми го конфискуваха , нямам разрешително и документи. А интересно ми е , полицията какво прави с иззетите оръжия антики? Унищожава ли ги , продава ли ги или само ги складира?

                              Comment


                                #30
                                mokria написа Виж мнение
                                ...Моя нямаше клеймо...
                                Как разбра, че е от ПСВ и е правен "точно преди 100 години", ако е нямало клеймо? Годината на производство се нанася единствено отляво и горе на спусковата скоба, както показвам на снимката. Този модел е произвеждан до края на 20-те години на 20-ти век. Няколкото Фромера, които съм виждал в България, бяха производство след ПСВ, но съвсем не е изключено да има и по-ранни образци. Не ми е известно Фромер M1912 да е ползван от Stosstruppen.

                                Предпазителят обикновено се нарича "автоматичен", някои го наричат "мускулен" (като че ли за другите предпазители не се иска мускул), но "стволов"?
                                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                                Comment

                                Working...
                                X