Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Марна

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Битката при Марна

    Бихте ли ме насочили към сайт с информация за битката при Марна? Слушал съм, че при тази река германците са спрени за пробив към Париж. Знам датата, но по-конкретно ме интересуват ходът на действието, числеността на войските. Благодаря предварително!

    #2
    Ами ето накратко - След като германците нахлуват англо-френските войски дават неуспешен отпор в пограничните сражения и се оттеглят на река Марна. На 5 септ. 1914 г. 6-та френска армия минава в настъпление срещу отслабения десен фланг на германските войски, поради прехвърлянето на 2 корпуса и 1 кавалерийска дивизия от там към Източна Прусия на Руския фронт.
    За да не допусне обход командването на 1-ва германска армия прехвърля последователно 2 корпуса на десния си фланг, с което се образува междина от 50 км между 1-ва и 2-ра германска армия. В тази пролука преминават в настъпление английската армия и 5-та френска армия. Тилът на германските войски е застрашен, което ги принуждава да се оттеглят на река Ема и да преминат в отбрана.

    В тази битка участват общо около 2 милиона души и 6600 оръдия.
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    Comment


      #3
      Само да добавя, че при река Марна има още една битка през тази война. От 15 юли до 4 авг. 1918 г. в района на Сент Ефрез и Реймс става голямо сражение, в което германските войски понасят огромни загуби и след това вече стратегическата инициатива окончателно минава в ръцете на Антантата.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #4
        А може ли някой да ме насочи към информация за битката при Вердюн. Търсих в Уикипедия, но там нищо нямаше.

        Comment


          #5
          plamen_starbov написа
          А може ли някой да ме насочи към информация за битката при Вердюн. Търсих в Уикипедия, но там нищо нямаше.
          Пробвай тук
          и като не помогне пробваш ей тук:
          Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.

          Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.



          Скоро ще заприличам на ИСТОРИК.
          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

          Comment


            #6
            Много благодарности, Hans Delbruck.

            Comment


              #7
              Аз ще добавя към линковете следния:

              Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.


              Това е книгата на известния руски и съветски военен историк Галактионов - много детайлно изследване на самата битка. Книгата е на руски, снабдена е с подробни карти, цяло удоволствие е да се чете.

              Comment


                #8
                Николай написа
                Това е книгата на известния руски и съветски военен историк Галактионов - много детайлно изследване на самата битка. Книгата е на руски, снабдена е с подробни карти, цяло удоволствие е да се чете.
                Е ние прескочихме към Вердюн вече, ама ти си по-прав - темата е за Марна.
                С малко повече усилия ще можеш из долните линкове да намериш и за Марна.
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  #9
                  Много благодарности и на теб, Николай.

                  Comment


                    #10
                    Пламене може да провериш и тук - http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=6883
                    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                    Comment


                      #11
                      Трети път благодаря.

                      Comment


                        #12
                        Ще се наложи да почакате известно време докато се добера до информация за общата численост на двете армии по време на битката
                        "Последните думи в живота на мнозина някогашни владетели са били: „Не можеш да ме убиеш, защото имам магическа... Аааргх!“"

                        Comment


                          #13
                          Този проблем е много подробно и пълно, доколкото мога да преценя, осветен в книгата на Галактионов "Париж 1914".

                          Comment

                          Working...
                          X