Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска аристокрация след XIV век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    52-те болярски семейства плюс Расате ослепени и затрити от цар Борис, в християнството Михаил, са тамън половината от 110 посечени от турците в Търново. Предвид изминалите векове и увеличаването на Търново има определен паралел между налагането на различните религии, въпреки че по това време още не става дума за тотално приемане на исляма. :evil:

    Comment


      #17
      Ето някои факти.

      През 16в. в София имало български велможи. Във Видински санджак имало много християни спахий, които напускат в края на 16в. В Законника на видински санджак от 1586-1587 се споменава за наследствените длъжности кнез и примикюр.Те трябвало да помагат в събирането на данъците и да свеждат по места законите. През 1642 цариградската патриаршия дава привилегии на областа Арбанаси споменават се първенците;свещенниците и обикновенните хора. В писма на Йерусалимските патриарси от началото на 17в се искат пари за дарители се споменават митрополитите;свещенниците;архонтите;търговците;ко рабовладелците;първомайсторите;обикновените хора. Райнхард Любенау пише мнозина от родовете на старите владетели се женят за овчарски дъщери.Т.Е. родовете Тертер и Шишман още съществуват. Цитат от Павел Джорджевич;Теодор Балина лично обиколил цяла България като човек почитан и уважаван от всички българи;това той сторил за 21 дни, като не оставил християнско село без да закълне поповете и по-видните и богати хора, особенно ония села, които са в подножието на Балкана За да направи това, той явно, както бе казал Frujin Assen в една друга тема, е имал някаква власт. Освен това се споменава княз Фрузин от1454 синовете му ги има в регистрите от1465 и 1485, а през 1515 ги няма- вероятно вече са покойници.

      Княз Стефан ²² е внук на цар Фружин от първородния му син съцар Шишман ²². През 1454 конфискуват имотите на цар Фружин и той заедно със синовете си изчезва от Унгария и Унгарските извори, с изключение на сина му съцар Шишман ²². Същата година в Чипровско, според турски извори, се появява техния васал княз Фрузин с тримата свои сина Стоян, Стойко и Станислав. Предполага се, че това е цар Фружин. Наследниците му са османски васали и през 1485г., след което изчезват от историческите източници . През 16в. католически мисионери от Рим откриват католици в Чипровци. Сред тях имало благороднически фамилии, които претендирали за древен царски произход. Може би това са потомците на цар Фружин. Ето още някои допълнения за български благородници, живели през Османското владичество/конкретно 15-16в./:
      1467г. софийският първенец Радослав /Мавър/ и синовете му Никола и Стихия даряват манастира "Света Богородица" в Драгалевци. На запазения ктиторски портрет са запазени образите на добре облечени благородници. През 1493г. благородникът Радивой от София дарява Кремиковския манастир. От ктиторския портрет се вижда, че е бил твърде заможен. Интересни сведения откриваме също и около пренасянето мощите на Свети Иван Рилски от Търново в Рилския манастир в разказа на Владислав Граматик от 1469г. Рилският манастир бил възстановен от трима братя, много богати благородници. Когато процесията минала през Никопол, там я посрещнал Богдан Жупан/титлата вероятно му е дадена от турците/, който бил най-пръв в района. Той имал големи и богати дворци, множество имоти и голямо богатство. Освен това му се подчинявали всички християни в района. Ако може да се говори за някакъв български аристократ тогава в района, то това без съмнение е бил Богдан. В София били посрещнати пък от богатия и влиятелен благородник "ктитор Георги".През 1587г. немският пътешественик,минал през България, Райнхад Любенау пише, че в България "селяни и аристократи се женят помежду си" и че аристокрацията постепено ще изчезне .

      Първото Търновско въстание /1598г./ било подготвяно от Тодор Балина. Ето какво пише папският пратеник Павел Джорджевич за него: "Господин/разбирай господар/ Тодор Балина е пръв благородник в Никополския санджак, който/благородник/ се ползва с голямо влияние сред християните от тая страна, поради благородния си произход и своето достойнство. Него турците го гледат в устата какво ще каже/заповяда/ , а пашите го уважават твърде много и се допитват до него по всеки важен въпрос ". Тодор Балина е бил явно с благороднически произход, според това съобщение. Унгарските историци говорят за съвместно управление на унгарски земи под турска власт-турците държат военната, а унгарците- гражданската власт/напр. рода Шишман в Банат след битката при Мохач 1526г./

      :mike: :mike: :mike:

      THE LABARUM


      sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
      ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
      ,sevogorob eht erew ysmim llA
      .ebargtuo shtar emom eht dnA

      Бе сгладне и честлинните комбурси
      тарляха се и сврецваха във плите;
      съвсем окласни бяха тук щурпите
      и отма равапсатваха прасурси.

      Comment


        #18
        Това е част от регистъра от 1454/55г., с прословутата фраза:

        Тук са споменати тези, които живеят между Исфърлиг и Шехиркьой......... Фрузин-княз, Стоян - негов син, Стойко - негов син, Станислав - негов син.
        Което ми напомни, че при последното въстание, за което се твърди, че е водено от царски потомци (разбира се мними) - Мариното въстание (ок.1700г.), синът на въпросната Мара се е казвал Стоян (като първия от изброените синове на Фружин).
        Attached Files

        Comment


          #19
          Чел съм нейде, че имало някаккъв тип автономни владетели в Карвуна до 1444г....и след това султан Мурад ²² унищожава всички авономни свои "съюзници", за да избегне бъдещи проблеми при нова антитурска коалиция. Някой може ли да каже нещо повече по въпроса??.......

          THE LABARUM


          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
          ,sevogorob eht erew ysmim llA
          .ebargtuo shtar emom eht dnA

          Бе сгладне и честлинните комбурси
          тарляха се и сврецваха във плите;
          съвсем окласни бяха тук щурпите
          и отма равапсатваха прасурси.

          Comment


            #20
            Аз съм пряк потомък на оцелялата българска аристокрация.

            Comment


              #21
              Ако не се майтапиш, моля кажи нещо за фамилията ти - например какво е станало с нея.

              Comment


                #22
                Не се майтапя. Най-старите данни за фамилията ми са от 17 век от с. Арбанаси. тогава сме носели името Стратемирович. Има едно въстание, което през 1686 г. вдига наш представител. Мариното въстание от 1700 г. също е с участието на нашия род. По-късно родът ни се разселва в три посоки - Русия (фамилията Савельов-Ростиславич), Видин (фамилията Шишманоглу) и София.

                Comment


                  #23
                  Извинявай, че се усъмних. Сигурно имаш предвид Второто Търновско въстание от 1686 година.

                  Comment


                    #24
                    Няма нищо. Аз нарочно пуснах такъв постинг, защото се забавлявах с нивото на форума (току що се регистрирах). Но истината е, че в България има много фамилии със средновековен аристократичен произход. Има ги в Уикипедия например.

                    Comment


                      #25
                      Значи ти си наистина потомък на цар Иван Шишман?

                      Comment


                        #26
                        Потомък съм на семейство, което в края на 17 век е твърдяло, че произхожда от цар Иван Шишман.

                        Comment


                          #27
                          Добре, разбрах вече.

                          Comment


                            #28
                            Преди време се опитвах да събера информация за всички подобни фамилии в България и да я класифицирам по някакъв начин, но после ми писна и се отказах. И без това в България на никой не му пука за генеалогия. този форум е показателен, защото наред със сериозни текстове се срещат и абсолютно налудничави тези.

                            Comment


                              #29
                              княз Стратемирович написа
                              Преди време се опитвах да събера информация за всички подобни фамилии в България и да я класифицирам по някакъв начин, но после ми писна и се отказах. И без това в България на никой не му пука за генеалогия. този форум е показателен, защото наред със сериозни текстове се срещат и абсолютно налудничави тези.
                              Здравей. 1. Форумът затова е форум, за да се обсъждат неща. От време на време изникват и налудничавите тези и съответно биват оборвани (или недай боже подкрепени :clown: ). 2. Струва ми се, че генеалогията в Б-я не е популярна заради липсата на достъпни регистри които да се простират достатъчно назад в миналото. В западна европа, където това е популярно, нещата са другояче, а в САЩ (където е особено популярно) просто няма кой знае колко назад за връщане. Там (е, за мен "тук") основната цел на генеалогията за повечето е да проследят от коя точно държава са имигрирали праотците им.
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                #30
                                княз Стратемирович написа
                                Аз съм пряк потомък на оцелялата българска аристокрация.

                                Потомък съм на семейство, което в края на 17 век е твърдяло, че произхожда от цар Иван Шишман.
                                Извинявай, но малко се съмнявам в това(имам право все пак). И едно е да твърдиш -друго наистина да е. Титлата ти княз ли е? И как се предава тя в наследство?
                                http://mamkamu.blog.bg/
                                http://gledam.blogspot.bg/

                                Comment

                                Working...
                                X