Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска аристокрация след XIV век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Драги Том,
    твое право е да се съмняваш. Все пак аз не съм представил никакви доказателства, а и май нямам подобно намерение. И все пак - клон на моя род е Видинската фамилия Шишманоглу, потомък на която е проф. Иван Шишманов. За неговия произход от цар Иван Шишман има студии на проф. Петър Ников, който все пак е сериозен историк. Ако не се лъжа и проф. Тончо Жечев има някои публикации по темата.
    Що се отнася до титлата княз - това е никнейм. Предполагам, че не мислиш, че в България има тайно общество, което се кичи с благороднически титли. А ако все пак има нещо подобно - неговият лидер е Свилен Протич.

    Comment


      #32
      княз Стратемирович написа
      Все пак аз не съм представил никакви доказателства, а и май нямам подобно намерение.
      Но защо нямаш намерение да дадеш доказателства? Това ще е точно по темата и ще представлява интерес за всички участници. Надявам се, че участваш във форума, не само да обявиш, че си царски потомък.
      И извинявай, ако с нещо съм те засегнал. Все пак тук спорим. :duel:
      http://mamkamu.blog.bg/
      http://gledam.blogspot.bg/

      Comment


        #33
        Нали знаете, че само е нужно да се проследи достатъчно назад родословието на който и да е човек, за да се намери някой предтец крал

        ПП. Извинявайте за оффтопика, но ми стана смешно малко
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #34
          Том,
          не зная какво разбираш под доказателства. Ако очакваш царски грамоти от 14 век - нямам такива. Имам едно семейно предание, записано от прадядо ми, имам едно семейно предание в Русия, имам един пътепис от Габор Егреши от 19 век, имам и студиите на проф. Ников. А като соквено доказателство могат да се използват и пътеписите на Ожие Гислен Бусбек и Райнхолд Любенау.

          Comment


            #35
            До господин княза.
            Княже, извинете ме за провокацията, но единствените доказателства в България на кого е най-стар родът му са османските данъчни регистри.Ако представиш съответните документи 1000000000000000% ще се съглася с Теб, че си от стар род.
            По същата логика аз също ще заява, че съм от стар-евентуално царски род.
            Притежавам родова библия със сребърен обков от началото на 17 век в която са описани моите предшественици-на последните страници-нещо като родословно дърво.Според тази книжка най-ранния представител на моят род е от началото на 16-ти век-оръжието-неизвестен за мен тип кинжал се предава по мъжка линия-аз съм последният мъжки представител засега.По-подробно вървят нещата от втората половина на 17-ти век-имам няколко османски документа дадени на моето семейство за закупена земя.От по-ново време имам още по-сигурни доказателства-сабя "Златоустъ" произведена през 1877 и участвала в Сръбско-българската война, ордени За Храбрость,За военна заслуга и св. Александър, както и множество документи и снимки на моите предци за последните 130 години.
            Така че е неразумно да се пишат бабини девитини, кой е царят и кой не е.
            Покажеш ли ни Османски документ в който да пише името на някой от прародителите ти през 14-15 или 16-ти век тогава спор няма да има.
            По същата логика всеки който се казва Аспарух или Кубрат в България-неговият род е основал тази страна.
            Но иначе е интересно всеки да проследи родът си доколкото може назад във времето.
            Малко офтопик
            Преди време в нета срещнах абсурдната глупост, че едва ли не всеки втори американец е от царски род.половината холивудски звезди се оказаха претенденти за английския трон, защото един английски крал имал 6 или 8 деца, които пък от своя страна оставили по някой друг наследник-абе шантава работа.
            Та, чакаме доказатествата
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #36
              Парабеллум,
              османските данъчни регистри ако и да са изключително ценен източник на информация не са достатъчни да се реконструира родословно дърво от 15 до 19 век. Просто те са запазени откъслечно, в периодите на анархията не са съществували и т.н. И все пак добре известен е данъчния регистър за Видинския санджак от 1456 г., в който пише, че са се получили земите между Свърлиг и Шекиркьой княз Фружин и синовете му Стойко, Стоян и Станислав. Прочее имената Стойко, Стоян и Станислав са най-често срещаните в моя род и през следващите векове.

              Comment


                #37
                Темата май отива към "Е ли княз Стратемирович потомък на цар Иван Шишман или не".
                Но разсъждавайки сериозно мога само да кажа, че потомци на българска аристокрация можем да открием по-скоро сред населението на днешна Турция отколкото тук.
                http://mamkamu.blog.bg/
                http://gledam.blogspot.bg/

                Comment


                  #38
                  Том,
                  не знам, защо мислиш, че в днешна Турция има потомци на българската аристокрация, а тук няма. За да ти помогна ще си позволя да ти дам кратък списък на най-изявените родове - потомци на старата аристокрация за които има сведения след завоеванието:
                  1. Андрейнин от Чипровци;
                  2. Баласчеви от Охрид;
                  3. Балина от Никопол;
                  4. Бибич от Чипровци;
                  5. Бимбеловци от Факия;
                  6. Бойчик от Кратово;
                  7. Дебелянови от Дебелец;
                  8. Джамджиеви от Килифарево;
                  9. Джоджин от Копиловец;
                  10. Екзарх (Стоилови) от Стара Загора;
                  11. Живодер от Враца;
                  12. Зикови от Ниш;
                  13. Качамаг от Копиловец;
                  14. Кнежевич от Чипорвци;
                  15. Королайн от Чипровци;
                  16. Кършовски от Елена;
                  17. Лолови от Медвен;
                  18. Лупу от Разград;
                  19. Лютови от Рила;
                  20. Мавър от Драгалевци;
                  21. Митрович от Копиловец;
                  22. Николантин от Чипорвци;
                  23. Парчевич от Чипровци;
                  24. Пешин от Копиловец;
                  25. Пеячевич от Ципровци;
                  26. Соимирович от Горно Лука;
                  27. Прентич от Копиловец;
                  28. Радивой от Кремиковци;
                  29. Раковски от Котел;
                  30. Робеви от Охрид;
                  31. Стратемирович от Арбанаси;
                  32. Селимински от Сливен;
                  33. Скорчеви от Скорците;
                  34. Станиславови от Никопол;
                  35. Теодосиевци от Охрид;
                  36. Томянин от Чипровци;
                  37. Франкович от Копиловец;
                  38. Хафезови от Жеравна;
                  39. Ченчеви от Севлиево;
                  40. Шишманоглу от Видин...
                  Ще се радвам ако бъдеш така добър да ми пратиш сходен списък с имена на семейства с български аристократичен произход от днешна Турция.

                  Comment


                    #39
                    Изброените имат ли потомци днес?

                    между другото върти ми се в главата някакво име Савелий Дубровски, свързано с второто търновско въстание, но не мога в момента да намеря нищо за него. Що не разкажеш по принцип това което знаеш за въстанието.

                    Освен това има някаква фамилия Асани на Корфу, които са потомци на Асеновци.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #40
                      И на мен ми е интересно, кои от изброените фамилии съществуват и днес.
                      По-горе имах предвид съвремието. Като не отричам, че в България има потомци на болярски родове. Но все си мисля, че в Турция са повече. При падането ни под осменско владичество, по-голямата част от оцелелите представители на българската аристокрация приемат исляма. Е къде да ги търсим тогава? Не казвам обаче, че ще ги намерим, защото при тях родовата памет отдавна е изтрита по понятни причини.
                      П.П. Не отричам твоят аристократичен произход. Поне някой от вас да беше станал княз на България след Освобождението, вместо да каним тук чужденци.(съвсем сериозно)
                      http://mamkamu.blog.bg/
                      http://gledam.blogspot.bg/

                      Comment


                        #41
                        Том,
                        благодаря, че с такава готовност ме поставяш на трона, но това да се поканят чужди принцове на една нововъзникваща през 19 век страна е най-нормалното нещо. Само сърбите и албанците са тръгнали по друг път с автохтонни династии (Обреновичи, Караджорджевичи и Зогу).
                        По повод Асани от о-в Кефалония (а не Корфу) - те са потомци на византийската фамилия Асани, която от своя страна произхожда от българските царе Мицо Асен и Иван Асен ²²². По-интересна е друга йонийска фамилия - Булгари от о-в Корфу, която произхожда от "българския принц" Елеазар от 15 век. Има вероятност това да е княз Фружин или друг негов сродник, но това е в сферата на хипотезите.
                        Що се отнася до фамилите, оцелели до днес - повечето извън тези от Чипровци и Копиловец (които са католици и се преселват в Австрия) са оцелели. Има и интересни публични фигури потомци на стари родове - Татяна Лолова, Румен Скорчев... Има интересни исторически личности от по-старо време - Георги Раковски, Стефан Караджа, Димчо Дебелянов, Иван Шишманов и т.н.

                        Comment


                          #42
                          Тодор Балина, Георги Пеячевич и Петър Парчевич произхождат ли от изброените по-горе фамилии или греша?

                          Comment


                            #43
                            Иван Шишманов според Надя Данова

                            Националният наратив отрежда лично място в своя пантеон на героите, водили борба срещу чуждия завоевател13. Възможности за появата в наратива на народа като герой дава случаят с мнимото Второ Търновско въстание, което избухнало през 1686 г., т.е. по времето на войната на Свещената лига срещу Османската империя през 1683-1699 г.14 Случаят е свързан със завещаната от В. Априлов солидна парична премия за написването на една научна история на България и пожелалия да я усвои близък приятел на Априлов Н. В. Савелиев-Ростиславич. Последният дал някакви “актове от ХV²²-ХV²²² в.” на своя приятел Н. Елагин и го натоварил със задачата да разкаже за въстанието от 1686 г., оглавявано от Ростислав Стратимирович и Савелий Дубровски, т.е. двамата родоначалници на рода Савелиев-Ростиславич. Независимо от привлекателността на сюжета, Шишманов изказва недоверието си към тази история, но това не попречва на В. Н. Златарски да въведе в българската история измисленото от Н. Елагин въстание като Второ Търновско въстание (вж. История на В. Търново 2000: 75-7, 85-6).



                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #44
                              Произхождат. Нещо интересно ще добавя към това. За родът Балина има археологически данни (една златна лъжица от Никопол с надпис Балинова лъжица) още от 13-14 век. Т.е. може да се приеме за сигурно, че той произхожда от средновековни боляри.
                              А родовете Пеячевич, Парчевич и Кнежевич от Чипровци имат още по интересен произход. Те изхождат от внука на босненския крал Стефан Дабиша, Парчия, който взима участие в Косовската битка. След нея синът му Никола се преселва в Кнежа и там поставя началото на родовете - по-късно преселени в Чипровци. В роднински връзки с тях е и рода Томагинович, който изпуснах в горния списък.

                              Comment


                                #45
                                А какво ще кажеш за идеята, че второто търновско е измислица на приятелчето на априлов?


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X