Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Воронежки фронт

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Воронежки фронт

    Значи искам да питам кои СС дивизи се сражават на този фронт и ако можете да ми кажете нещо за тях и техните бойни действия?

    Също така тази тема може да послужи и за обсъждане на този фронт.
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    #2
    Няма ли кой да ми помогне? :not:
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    Comment


      #3
      Ще потърся нещо в близките дни. Но съдейки по наименованието "Воронежски фронт" вероятно става дума за определен период от войната - Курската битка? В такъв случай става дума за дивизиите "Мъртва глава",LSAH и "Райх" обединени в II СС корпус.

      Comment


        #4
        Немците пък как могат да измислят такива имена за отделенията си - "Тотенкопф".
        Звучи като онзи клан орки от "Властелина на Пръстените" - "Мъртвешка глава", "Бялата ръка"...
        Пък и нашивките им - с черепа и костите - после да се чудиш защо руснаците не са ги приели като пратеници на западната цивилизация и култура
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #5
          Матросов много ти благодаря.
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            #6
            Шеленберг ти като половин година ме пита за това що не каза, че имаш предвид бтиката при Курската дъга?
            Имам сайтове мога да ти кажа разни подробности и прочие ама да беше казал какво точно имаш предвид)))
            Все пак не знам кой знае колко пък и ВСВ не ми е основен интерес

            Ето ти една добра страница

            гледай на Order of battle
            и после виж на група армии Юг - Манщайн.
            иначе Матросов е прав. Там действа ²²ри СС танков корпус, командир е Паул Хаусер доколкото помня разбира се. 1 2 3 СС танкови дивизии.

            Comment


              #7
              Ами аз точно това исках да знам ама не се изразих добре Иначе сайта е добър, я кажи още някой друг сайт.

              Док ти нали беше почнал преди да пишеш за всички СС дивизии по малко инфо, защо спря няма ли пак да подновиш дейноста си. Или ако не можеш кажи ми за тези 1,2 и 3 СС танкови дивизии и за II-ри СС танков корпус малко инфо може да ми го пратиш и на ЛС ама по-добре тук таман и др. да се информират.
              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

              Comment


                #8
                В сесия съм
                За 1ва СС има подробна статия в сайта просто я намери
                подбъзиквам 2ра СС ама не знам кога ще стане а и чакам да ми пратя биографии на командирите й.
                По-нататък.

                Comment


                  #9
                  ОК ще чакам аз съм търпелив
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    #10
                    Това ще ти свърши ли някаква работа. Преди време пуснах тази информация по темата Прохоровка-1943г.
                    Непосредствено до Прохоровка на 12.07.1943г. действа само една немска дивизия 1-ва танкова дивизия SS "Leibstandarte Adolf Hitler" в състав от 56 танка:
                    -4 бр. "Тигър"
                    - 47 Pz.IV
                    - 5 Pz III
                    10 Stug, 20 "Marder".
                    На тези немски сили противостоят частите на 18-ти и 29-ти танквои корпуси от 5-та ГВ ТА:
                    18-ти ТК:
                    - 68 бр. Т-34
                    - 18 МК 4 "Чърчил"
                    - 58 бр. Т-70
                    29-ти танков корпус:
                    - 122 бр. Т-34
                    - 70 бр. Т-70
                    - 20 САУ/11 от тях 122мм и 9 76 мм/
                    Всичко в двата руски корпуса има 336 танка и 20 САУ. Общия брой на Т-34 е 190.
                    В 08.30 часа сутринта на 12.07. руснаците тръгват със силите на двата корпуса срещу позициите на "LAH". По обед 18-ти ТК доближава есесовците но среща упорита съпротива и силите му преминават в отбрана. КЪм 10.30 часа преминават в атака частите на 29-ти ТК, но всичките му атакаи са безупсешни. Последната атака на руснаците от корпуса е в 16.00 часа.
                    В следствие на боя немците губят:
                    39 убити, 5 безследно изчезнали, 235 ранени
                    руснаците имат 1304 убити и безследнои изчезнали и 1100 ранени. Унищожени са 256 танка и САУ.

                    Другата дивизия от 2-ри танков корпус СС е 2-ра танкова дивизия СС "Дас Райх". Нейните сили на 11.07. включват 61 танка:
                    - 1 "Тигър"
                    - 8 бр.Т-34
                    - 18 бр. Панцер 4
                    - 34 бр. Панцер 3
                    27 щурмови оръдия и 12 "Мардер"
                    Срещу тези сили руснаците противопоставят 2-ри танков корпус и 2-ри ГВ ТК:общо 119 Т-34, 98 бр.Т-70, 7 бр."Чърчил". Освен тези сили руснаците вкарват в бой и една танкова бригада в състав от 44 танка.
                    2-ри ГВТК преминава в атака на 12.07. в 10.00 часа южно от Прохоровка По обед настпъплението му е спряно от немската реактивна артилерия и авиация. Към 15.00 часа есесовците от дивизията преминават в атака и премазват предните линии на руснаците. По този начин "Дас Райх" успява да се предвижи на 2 км на изток, на фронт с широчина 5 км.
                    Загубити на немците са 41 убити, 12 безследно изчезнали и 190 ранени. В състава на дивизията вечерта на 12.07. има всичко 75 танка.
                    Загубите на руснаците са следните:
                    44 унищожени танка, 154 убити и безследно изчезнали и 510 ранени.
                    Другата немска дивизия от 2-ри ТК СС е 3-та танкова дивизия "Тотенкопф", която разполага с 94 танка преди 12.07.:
                    - 10 бр."Тигър"
                    -30 бр.Панцер 4
                    - 54 бр.Панцер 3
                    - 20 Щурмови оръдия
                    - 11 "Мардер"
                    Срещу нея са:
                    97-ма, 52-ра, 42-ра ГВ стрелкови дивизии от 5-та ГВ ТА
                    На 12.07.1943г. в 05.25 часа есесовците от "Тотенкопф" преминават река Псьол и успява да сломи съветската съпротива без много кръв. В резултат на стремителния пробив есесовците проникват на 5 км в руските линии, северо-източно от Прохоровка. Вечерта на 12.07. общите загуби на "Тотенкопф" са:
                    - 69 убити, 16 безследно изчезнали, 231 ранени
                    Само 95-та ГВ СД губи 948 убити, 729 безследно изчезнали и 1649 ранени
                    Обобщавайки може да се каже, че на 12.07.1943г. при Прохоровка взимат участие 311 немски танка и САУ, срещу 597 руски танка и САУ.
                    Общите загуби на двете страни са следните:
                    Немците:
                    70 унищожени танка и САУ/149 убити, 33 безследно изчезнали, 660 ранени/
                    Руснаците:
                    343 унищожени танка и САУ/ 10 000 убити, безследно изчезнали и ранени/
                    В битката не участват "Пантери", тъй като всички 200 бройки са изпратени в 48-ми танков корпус и по-точно в състава на МД "Грос Дойчланд". И е необходимо да се отбележи, че към 11.07.1953г. в 2-ри танков корпус СС има всичко на всичко 211 боеспособни танка/. От тях само 15 "Тигър" са в изправност. "Фердинанд" изобщо е нямало. Всичките 90 бр. на "Фердинанд" са били изпратени на северния участък от фронта при Модел
                    _____________________________________
                    "Не са нужни думи там, където мечовете говорят истини"! каква работа? Писах по темата Прохоровка 1943г.
                    They march in full battle dress
                    With faces grim and pale
                    Tattered banners and bloody flags
                    Rusty spears and blades...

                    Comment


                      #11
                      Много добро, макар че съм склонен да поспоря за унищожените немски танкове. 70 бройки. Считаш, че всички са напълно унищожени и не подлижат на поправка и повторно използване или? Защото ако в тази бройка са включени и повредените танкове ми се струва по-реалистично.

                      Comment


                        #12
                        Така е Док, не съм се изразил правилно. Крайната бройка включва не само напълно унищожените танкове / 29 на брой/, а и тези които временно или продължително са излезли от изправност.
                        They march in full battle dress
                        With faces grim and pale
                        Tattered banners and bloody flags
                        Rusty spears and blades...

                        Comment


                          #13
                          дайте източници, моля

                          Comment


                            #14
                            Инфото съм го изтеглил на компютъра ми още преди година, ако не се лъжа от милитерата. Книгата "Прохоровка"
                            They march in full battle dress
                            With faces grim and pale
                            Tattered banners and bloody flags
                            Rusty spears and blades...

                            Comment


                              #15
                              това ли? - http://militera.lib.ru/h/oleinikov/

                              да, заслужава да се прочете, защото най-малкото посочва, че няма нужда от елементарно обобщване с малко достоверни цифри...

                              Comment

                              Working...
                              X