Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Организационна история на БА

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    8-ми Приморски полк и 21-ви Средногорски полк

    Моля някой да ми даде повече информация за 8-ми приморски полк и също така и за 21-ви средногорски полк. Значи знам малко само за 21-ви сред. полк. Той в момета е 101-ва планинска бригада и се намира в Смолян. По времето на балканската война са му викали Освободителя на Родопите, защото на 13 октомври 1912 г. отблъсква пет атаки на Явер паша и даже битката е кръстили Родопската нипка. Та молбата ми е някой да ми даде по подробна информация за двата полка.

    Last edited by dibo; 09-02-2022, 23:44.
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    Comment


      #17
      Малко информация за 8 пехотен полк - за повече честно казано нямам време:
      8 пехотен Приморски полк - създаден е на 12 октомври 1884 в състав от три дружини чрез сливането на дотогавашните 12, 16 и 20 пеши дружини - това е един от първите 8 полка на Българската армия. Заедно с 7 Преславски полк образува 4 пеша бригада. От самото си създаване до края си е на мирновременен гарнизон във Варна и често е наричан "Варненския полк" (а Варненски полк си е имало - това е бил 31-и, който пък е бил на гарнизон в Силистра!).
      През Сръбско-българската война воюва при Сливница и Пирот. През 1887 г. е изградена нова 4-а дружина в полка. През 1889 г. 2 и 3 дружини от полка са отделени в нов, 20 пехотен Добруджански полк на гарнизон първо в Разград и Силистра, от 1904 в Търново. 8 полк остава в състав от две дружини чак до Балканската война през 1912. От 1891 г. полка влиза в състава на новообразуваната 4 пехотна Преславска дивизия. През 1904 г. от кадър на полка и на 20 полк е формиран 31 Варненски полк, който с 8 полк образува втората бригада на 4 дивизия.
      През периода преди и по време на Балканските войни 8 полк се е попълвал от жители на Варненските селска и градска околии, Провадийската и Балчишка околии.
      При мобилизацията през 1912 полка се развръща в 4 дружинен състав, като дава отделно кадър за 8 роти от резервния 44 пехотен полк и за 8 допълняюща дружина.
      В Балканската война полкът се сражава много успешно при Селиолу, Каран гачдере, а от ноември до април 1913 е в първа линия на охранението при Чан талджа. Понася много тежки загуби в боевете (особено при Каран гачдере на 16 октомври 1912) и от холерата при Чаталджа.
      През междусъюзническата война полкът е отделен от своята дивизия и се сражава в състава на 4 армия при Злетово през юни и при отбраната на Калиманската позиция през юли. Една от най-здравите части на армията и един от полковете, където няма бунтове.
      През ПСВ война полкът е в състава на т.нар. Варненски укрепен пункт в състава на Трета армия т септември 1915 до септември 1916. Участвува много успешно в кампанията в Добруджа и до началото на 1918 е на позиция на Дунавското устие. После е насочен към Македония и в състава на новосформираната само от български части 302 пехотна германска дивизия е прехвърлен в състава на 11 армия в Завоя на Черна -по гребена на Селечка планина, където го сварва и отстъплението през септември. Успява да се насочи навреме на изток и по силата на Солунското примирие е сред онези части на 11 армия, които не попадат сред заложниците. През 1920 г. по силата на Ньойския договор е сведен в 8 Приморска дружина.
      Last edited by dibo; 10-02-2022, 09:58.

      Comment


        #18
        По време на битката при Калиманци 31 Приморски полк играе ключова роля като на 5 юли / подсилен с две дружини/ спира атаката на цялата Черногорска дивизия срещу важната височина Баньо чука. Това е един от най-важните моменти цялата война като българите контраатакуват в проливен дъжд и след безпощаден щиков бой / пленници не се взимат!/отхвърлят черногорците които понасят страховити загуби. Трябва да се има впредвид че черногорците са около 12 000 души ,докато с двете допълващи дружини 31 приморски полк едва ли има повече от 8 - 8 500 човека личен състав. Незаслужено забравен подвиг в нашата история / както и цялата героична битка при Калиманци 5-8 юли 1913/.
        Last edited by dibo; 10-02-2022, 10:08.

        Comment


          #19
          Ако е от три дружини, попълнен, трябва да е 3 хил. души. А с още две попълнени дружини, пак пълни, 5 хиляди. И артилерия да има, и обоз, = 6 хиляди.

          Comment


            #20
            До колкото ми е известно една дружина е била с личен състав от 1500 - 1600 човека. Но от друга страна е добре известно че по време на Междусъюзническата война почти всички наши части не са били комплектовани. Численото превъзходство на черногорците във визираното сражение несъмнено е било осезаемо. Трябва да се има впредвид че на 7 юли черногорската дивизия /единствената с която тази държавица разполага / е атакувана при Безиковските височини от Македонско-одринското опълчение и е окончателно разгромена .
            Last edited by dibo; 10-02-2022, 10:16.

            Comment


              #21
              resavsky написа
              До колкото ми е известно една дружина е била с личен състав от 1500 - 1600 човека. Но от друга страна е добре известно че по време на Междусъюзническата война почти всички наши части не са били комплектовани. Численото превъзходство на черногорците във визираното сражение несъмнено е било осезаемо. Трябва да се има впредвид че на 7 юли черногорската дивизия /единствената с която тази държавица разполага / е атакувана при Безиковските височини от Македонско-одринското опълчение и е окончателно разгромена .
              По военновременния щат за 1912-13 дружината е имала 1005 души строеви подофицери и войници. Към 5 юли 1913 заради силно намаления личен съства всички полкове в 4 армия минават от 4 в тридружинен състав. 8 полк към този момент е имал не повече от 2 700-2 800 бойци в трите си дружини.
              Атаката на вис. Баньо Чука на пътя Кочани-Царево село на 5 юли е отбита от по 2 дружини от 8 и 50 полкове, 3 дружини на 31 полк и дружината на подп. Долапчиев от 21 пехотен полк. Атаката е проведена от общо две бригади на Черногорската дивизия, подкрепени с 2 или 3 батальона от сръбската Моравска дивизия ІІ призив. Атакуващите несъмнено са имали известно числено превъзходство - да кажем 1,5 : 1. Имайте предвид, че една черногорска бригада се равнява на един български пехотен полк - 3 или 4 батальона. 4 от тези бригади правят дивизия, а Черногорската армия е имала общо 4 дивизии, но към 1913 само една е била все още недемобилизирана и участва в Междусъюзническата война. Следва да се има предвид, че черногорската армия се е комплектувала на милиционния принцип - т.е. армията не е имала постоянни кадри, а всеки се е викал на еднократно обучение от по 2 месеца. Тази армия е била абсолютно неподготвена да води модерна война, въпреки известната лична храброст на черногорците, което и проличава както при Калиманци, така и при боевете около Шкодра през войната с Турция. А представянето й срещу австрийците през 1914-15 е било под всякаква критика.
              Last edited by dibo; 10-02-2022, 15:52.

              Comment


                #22
                28-ми Стремски пехотен полк

                Здравейте,
                В този раздел моля всеки , който има някаква информация за 28-ми Стремски пехотен полк да я предостави. Работим за изграждане на музей на полка в района на 61-ва Стрямска механизирана бригада - Карлово.
                Благодаря предварително.
                Last edited by dibo; 10-02-2022, 15:53.

                Comment


                  #23
                  Много кратко и схематично:
                  28 Стремски пехотен полк е формиран през 1904 г. с Указ 84/29.12.1903 г. на базата на съществуващия дотогава 4 резервен полк, който пък е създаден през 1899 г. с кадър от 10 Родопски и 21 Средногорски полкове и до 1904 г. е бил на гарнизон в Хасково в състав от 4 резервни и 1 погранична рота. Съгласно Указ 88/30.12.1903 г. за 28 полк в състав от две дружини е определен като постоянен гарнизон гр. Карлово, като той е влизал в състава на 2-а бригада от 2 Тракийска пехотна дивизия заедно с 27 Чепински полк. 28 полково военно окръжие от което се е комплектувал полка е обхващало Карловска околия и северозападната част на Пловдивска селска околия (общините Демирджилерска, Демирджилерновомахленска, Дуванлийска, Думинлийска, Дългогеренска, Елешнишка, Красновска, Кръстевишка, Панагерска, Староновоселска и Хамбарлийска).

                  При обявяването на Балканската война 28 полк е влизал в състава на Хасковския отряд с 2 дружини, а други две са насочени към района на Малгара-т. нар. Малгарски отряд. Полкът при мобилизацията се е развръщал в 4 дружини, картечна рота с 4 картечници и нестроева рота, като е давал кадър за две дружини от 40 пехотен полк и 28 допълняюща дружина. Полкът участва в боевете при Кърджали и Дедеагач, а от 15.12.1912 с цялата Втора дивизия влиза в състава на 4 армия, в която остава до края на Междусъюзническата война. В началото на 1913 охранява крайбрежието на Мраморно море, а през май е превозен за Македония. В началото на юни в полка избухва бунт, твърде скоро потушен. В боевете при превземането на Криволашката позиция на 18-21 юни 1913 полкът има основна роля в успеха на атаката, но и понася много тежки загуби при фронталните атаки на нож. Впоследствие при отстъплението на 4 армия се оттегля към гребена на Голак планина. Там е в резерв, но взима участие при последните боеве срещу гърците при Беязтепе и Занога.

                  През първата световна война полкът се сражава първо срещу десета английска дивизия при прохода Костурино, а впоследствие през есента на 1916 е прехвърлен към Завоя на Черна. Там полкът загубва близо 2/3 от личния си състав, но успява да задържи позицията си с много героизъм при наистина критически условия- почти пълно превъзходство на противника в жива сила и артилерия. Впоследствие е на позиция западно от Добро поле и през 1918 взима участие в отбраната. Едва по заповед, за да не бъде обкръжен, отстъпва на 17 септември. Впоследствие успява да се насочи навреме на изток и не е сред частите попаднали в заложничество. През 1920 г. е разформирован напълно съгласно условията на Ньойския договор.

                  Малко лично отклонение:
                  В 28 полк е служил в продължение на близо 12 години прадядо ми - Димитър Ангелов, първо като подофицер, а после като запасен подпоручик. Награден е с Кръст за храброст 4 степен за боевете при Кърджали. Загива от раните си при Криволак през юни 1913 като командир на 11 рота от полка.

                  Last edited by dibo; 10-02-2022, 16:20.

                  Comment


                    #24
                    Въпрос до Дибо - откъде имаш данни че към 16 юни 1913 г. 6 пд е към 2 армия - мисля че 6 пд е в резерв и по-късно е прехвърлена към 4 армия. Към тази цифра 102 150 души личен състав включена ли е 6 пд?
                    Last edited by dibo; 11-02-2022, 10:20.

                    Comment


                      #25
                      Чакам директора на ЦВА-В Търново да ми сканира крокитата от битката и може да ги публикувам, ако желаете.
                      Last edited by dibo; 11-02-2022, 10:22.

                      Comment


                        #26
                        dibo написа

                        10-та пехотна беломорска дивизия Формирана на 20 септември 1912 г. под името 10-а сборна дивизия в състав: две бригади, които включват: 16-и, 25-и, 47-и и 48-и пехотни полкове, 10-и артилерийски полк, 10-а пионерна дружина. След войната разформирована. На 10 август 1915 г. се формира под името 10-а беломорска дивизия в състав: 37-и, 38-и, 39-и и 40-и пехотни полкове, 10-и артилерийски полк, 10-а пионерна дружина. Разформирована през 1920 г.

                        ...

                        11-та пехотна сборна дивизия

                        ...

                        12-та пехотна сборна дивизия

                        ...

                        1-ва пехотна софийска дивизия Формирана през 1885 г. като първа бригада в състав: 1-ви софийски, 2-и струмски, 3-и шейновски и 4-и сливенски пехотни полкове, а през 1892 г. се преобразува в 1-а пехотна софийска дивизия
                        .
                        И аз имам няколко въпросчета към dibo :

                        10-та пд не е ли Родопска? А 16-та пд беломорска? За съжаление не си спомням източника където съм го срещнал, но съм си го отбелязал. Възможно е да греша, но ако може да поясниш, за да си коригирам.

                        11-та пд е Македонска, а 12-та пд Добруджанска ? Сигурно по-късно получават имената си и затова при теб са сборни ???


                        3-ти п. полк е Бдински, а 30-ти п. полк е шейновски. Кой влиза в състава на 1-ва Софийска пд ? Предполагам 30-ти шейновски пп и горното е просто правописна грешка?​
                        Last edited by dibo; 11-02-2022, 13:24.
                        Dulce et decorum est pro patria mori

                        ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
                        СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
                        НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
                        СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

                        Comment


                          #27
                          Neonix написа

                          10-та пд не е ли Родопска? А 16-та пд беломорска? За съжаление не си спомням източника където съм го срещнал, но съм си го отбелязал. Възможно е да греша, но ако може да поясниш, за да си коригирам.

                          11-та пд е Македонска, а 12-та пд Добруджанска ? Сигурно по-късно получават имената си и затова при теб са сборни ??? ​

                          3-ти п. полк е Бдински, а 30-ти п. полк е шейновски. Кой влиза в състава на 1-ва Софийска пд ? Предполагам 30-ти шейновски пп и горното е просто правописна грешка?​
                          16-та пехотна дивизия имаме чак през 1941, ако не се лъжа по памет - формира се от окупационните ни части в Беломорска Тракия. Тази 10-та пехотна дивизия за която говоря ясно си пише че е формирана при мобилизацията през 1912 и е разформирована през 1920г.

                          11-та и 12-та пехотни сборни дивизии - данните са както съм ги дал. Имена май че имаха дивизиите от голямото роене на армията в началото на 40-те години, но не съм сигурен и трябва да проверя.

                          Що се отнася до ПП, там цари известно объркване, поради факта, че трансформациите на бойните разписания на българската армия през този период са малко известни. Данните би трябвало да са верни към годините, които съм дал, което обаче не означава, че полкът се е казвал винаги така.

                          Resavsky - трябва да проверя....







                          Last edited by dibo; 11-02-2022, 13:54.
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            #28
                            resavsky написа
                            Въпрос до Дибо - откъде имаш данни че към 16 юни 1913 г. 6 пд е към 2 армия - мисля че 6 пд е в резерв и по-късно е прехвърлена към 4 армия. Към тази цифра 102 150 души личен състав включена ли е 6 пд?
                            На 17 и 18 юни генерал Иванов настойчиво е искал 6а пд да се придаде към 2 армия, но едва на 20 юни щаба на дивизията и 2/6 бригада (15 Ломски и 35 Врачански полкове) са придадени към Втора армия и изпратени в изтощителен марш към Дойран и Кукуш, докато 1/6 бригада (3 Бдински и 36 Козлодуйски полкове) е придадена към 4 армия. В края на месеца 1/6 бригада отново влиза около Пехчево по време на отстъплението в състава на дивизията си и до края на войната 6 пд е в състава на 2 армия. Към 16 юни 1913 6 пд е била в т.нар. стратегически резерв на Главната Квартира - около Струмица. Била е извън 2 или 4 армия.


                            Neonix написа
                            Neonix написа
                            И аз имам няколко въпросчета към dibo :

                            10-та пд не е ли Родопска? А 16-та пд беломорска? За съжаление не си спомням източника където съм го срещнал, но съм си го отбелязал. Възможно е да греша, но ако може да поясниш, за да си коригирам.

                            11-та пд е Македонска, а 12-та пд Добруджанска ? Сигурно по-късно получават имената си и затова при теб са сборни ???
                            Тук има известно объркване, което не е избегнато и в доста справочници. Имайте предвид, че макар 10,11,12 и 13 дивизии да са съществували в различни периоди от време в БА, това са били съвсем различни съединения, нямащи, освен номерацията, нищо общо помежду си.
                            През 1912-13 г. 10,11,12 и 13 дивизии са военновременни формирования. От тях само 10 пд е била обозначена като "Сборната" защото се е състояла от по една бигада от 1 и 6 пд. Другите, поне официално, не са имали имена (макар, че 11-а често е била наричана "Опълченската" заради големия брой възрастни войници в нея). 11 пд е формирана на 15.10.1912 от 12 допълващи дружини и 4 опълченски дружини, за да бъде завършено обкръжението на Одринската крепост. Тези 16 дружини са обединени в 4 полка с номера от 55 до 58. 12 и 13 пд са създадени на 6.5.1913 г., първоначално като 1 и 2 Резервни дивизии, от допълващите дружини на 1,2,7 и 8 дивизионни области и кадър 6-те дружини на 3 бригада от 9 дивизия (всяка от тези 6 кадрови дружини е служела за ядро на полк в новите дивизии). В 12 пд са били полковете 59-61, а в 13 тези с номера 62-64. Тези 2 дивизии са имали по 3 пехотни полка от по 4 дружини плюс артилерийски полк от по 5 батареи.
                            След демобилизацията през август 1913 4-те дивизии са разформировани. Веднага е създадена нова 10 дивизионна област от която се е разгръщала мирновременната 10 пехотна Беломорска дивизия с 4 полка: 37 Пирински (в Ксанти и Неврокоп), 38 Одрински (в Кърджали), 39 Солунски (в Гюмюрджина) и 40 Беломорски (в Дедеагач). Тя обаче е съставена с кадър от различни части и единствено номерацията й е на "старата" военновременна дивизия. През двете Балкански войни полковете с номера над 36 са имали само номера без имена.
                            При мобилизацията през 1915 към 10 мобилизирани мирновременни дивизии се формира 11 (наречена първо "Кадрова", впоследствие "Македонска") дивизия съставена от 2 500 войници и офицери, кадър събран от цялата армия и близо 30 000 български емигранти от Македония. Полковете (общо 6 с по три дружини) първо носят номера 1-6 Македонски полкове. През май 1917 те влизат в общата номерация на полковете в българската армия, получават номерата от 59 до 64 и отпада "Македонски" в имената им.
                            През 1915 в Северна България е формирана от допълващи и опълченски части 12 пд, която също не получава официално име (макар да се среща за нея определението "Сборна"). Съставът й се мени ежемесечно почти до края на войната. Освен 12 номерирани пехотни дивизии през ПСВ в БА има още две дивизии, които имат имена, обаче са нямали номера - Сборната и Планинската. През ПСВ полковете с номера над 40 са имали само номера без имена.
                            10 Родопска, 12 Добруджанска и прочие дивизии са създадени едва непосредствено преди и по време на Втората световна война и освен номерата нямат нищо общо с изброените по-горе дивизии от 1912-18.
                            Last edited by dibo; 12-02-2022, 11:00.

                            Comment


                              #29
                              Николай ХІІ пд и ХІІІ пд вземат ли реално участие в Междусъюзническата война и в състава на коя армия?

                              Comment


                                #30
                                12 пд взима участие в боевете при Крива Паланка, Дукат и Киселица в състава на 5 армия, а 13 пд в боевете около Пирот в състава на Трета армия. По-късно отделни дружини он 13 пд са прехвърлени към Горна Джумая в състава на Сборната бригада на полк.Червенаков и воюват срещу гърците.
                                Last edited by dibo; 12-02-2022, 10:05.

                                Comment

                                Working...
                                X