Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дислокация на по-главните поделения на БНА /80те год/

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дислокация на по-главните поделения на БНА /80те год/

    В повечето Военноисторически трудове не се дава нищо почти за структурата и организацията на БНА в периода 70-89 г. Аз от години събирам данни, но все пак имам някои пропуски. Струва ми се, че в българската литература има някаква мания за супер секретност. В нета има материали за всички армии от този период, вкл. най-секретната, тази на СССР, а за българската няма нищо. Източници на информация почти няма публикувани, освен някоя случайна статийка в трагичния вестник "Българска армия", където трябва да разшифроваш информацията. Вече ще станат около 10-15 години откакто повечето поделения са история, но публикувано няма нищо. Стига се да абсурдния факт, че за другите армии знаем и можем да намерим всичко, а за нашата армия през Студената война- почти нищо.
    Моля да разменим данни за дислокацията на дивизиите, бригадите, полковете и т.н., организацията им в мирно и военно време и т.н.
    Ще съм много благодарен за всяка информация.

    Дайте инфо за 16-та Мотострелкова дивизия. Моите данни са следните: преди 89: към нея има 16 ракетен дивизион - Грудово, там има и танков полк към нея, към 90-те преобразувана в бригада но не намирам къде. Предполагам в Грудово. Закрита 2002 г. Кои мотостр. полкове влизат към нея? Предполагам: Грудово (Средец), Звездец, Мичурин (Царево). Щаба каде е бил?
    2-ра Мотострелкова дивизия - Ст.Загора към 3 или към 2 армия е била? Аз имам данни, че е била към 3-та, но като че ли стават много дивизии там: 2-ра-Ст.Загора, 7-ма- Ямбол, 16-та- ?, 18-та-Шумен.
    Last edited by Grenadier; 10-12-2005, 20:34. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
    Батальони "М"

    #2
    Един колега разправяше, че е служил като кашик в Долни Чифлик.
    А полкът бил към Бургаската дивизия.
    Ако това е вярно, то в този случай май отпада Мичурин.

    Comment


      #3
      16 Дивизия

      Благодаря за инфото.
      И аз предполагах че щаба на 16 Дивизия може би е в Бургас, защото намерих едно сведение за БНА на английски с много грешки, където беше дадена Бургаска дивизия, но номера и беше сгрешен, затова не бях сигурен.
      Но все пак има нещо странно: щаба е във Бургас, но там не намирам сведения за друго поделение, т.е. има само щаб явно.
      Що се отнася до мотострелковите полкове на 16 Дивизия, то не отпада Мичурин (Царево), защото за него имам сигурни сведения, а Грудово. Там май няма мотострелкови полк, а само танков полк и ракетен дивизион и може би артилерийски полк (не съм сигурен). Мисля така защото често ракетните дивизиони са към артилерийските полкове (в една и съща казарма). Така е било в Самоков, Ст.Загора и другаде.
      Батальони "М"

      Comment


        #4
        В Грудово е имало артилерийски полк. Мой познат е служил там.

        Comment


          #5
          В Първа армия една или две са мотострелковите дивизии.
          Ами артилерийските полкове в Самоков и Сливница на какво подчинение са.
          Този в Разлог е май към МСД - Благоевград.

          Comment


            #6
            Първа армия

            Ето данните с които разполагам за дислокацията на поделенията на Първа армия. Очаквам мнения и корекции. Данните са към 80те години.

            1ва Общовойскова армия – щаб София:

            9та Армейска танкова бригада – Горна баня (София)
            Армейска-зен.рак. бригада или полк? - ?
            46та Армейска тактическа ракетна бригада – Самоков
            5та Армейски артилерийски полк – Самоков
            35та Армейски противотанков полк – Самораново (Дупница)
            Армейски свързочен полк – ?
            Армейски инженерен полк – ?
            59ти Армейски ЯХБЗ полк – Mусачево
            Армейски артилерийско–разузнавателен батальон – ?
            Армейски десантно–разузнавателен батальон – София

            1ва Мотострелкова дивизия (Cat A) – щаб Сливница
            1. Мотострелкови полк – Сливница
            2. 48ми Мотострелкови полк – Брезник
            3. 76ти Мотострелкови полк – Кюстендил
            4. Дивизионен артилерийски полк – Божурище (обл. София)
            5. Дивизионен танков полк – Ботевград ?
            6. Дивизионен ПВО полк – ?
            7. Дивизионен свързочен полк – ?
            8. 1ви Дивизионен ракетен дивизион – Самоков

            3та Мотострелкова дивизия (Cat A) – щаб Благоевград
            1. 11ти Мотострелкови полк – Банско
            2. Мотострелкови полк – Сандански
            3. Мотострелкови полк – Гоце Делчев
            4. Дивизионен артилерийски полк – Разлог
            5. Дивизионен танков полк – Симитли
            6. 49ти Дивизионен ПВО полк – Благоевград
            7. Дивизионен свързочен полк – ?
            8. 3ти Дивизионен ракетен дивизион – Разлог

            Ако някой знае нещо повече, моля да помага.
            Батальони "М"

            Comment


              #7
              Танковият полк в Ботевград доколкото знам се води 5-и, на базата на 5-а ТД, но не съм абс сигурен

              Comment


                #8
                Оказва се, че в Грудово има мотострелкови полк - 53-ти,
                ликвидиран е през юни 2002 г.

                Comment


                  #9
                  Болгарская Народная Армия (БНА) имела в составе своих 1, 2, 3-й армий 8 мотострелковых дивизий и 5 отдельных танковых бригад (и них 5 дивизий и 4 бригады 1-й и 3-й армий были постоянной готовности). Все остальные части, в том числе 4 мотострелковые дивизии кадра со сроком готовности 14-24 суток, должна была готовить 2-я резервная армия. Численность армии могла достигнуть 600 тысяч человек при призыве около 400 тысяч из резерва. БНА ориентировалась против Турции и Греции.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #10
                    Много моля, някой да каже за материалната част на българските противотанкови полкове през 80те.
                    В съветската армия от това време за такива структури не съм чувал.

                    Comment


                      #11
                      55-и армейски противотанков полк - Карнобат:
                      - 3 дивизиона със 100-мм оръдия МТ-100, заменили 100-мм САУ-100

                      Ето какво имам за две дивизии:
                      7 МСД Ямбол
                      - 12 МСП Елхово
                      - 42 МСП Ямбол?
                      - МСП Болярово
                      - ТП Ямбол?
                      - АП Ямбол
                      - ЗРП Бояново
                      - РДив. Бояново
                      17 МСД Хасково
                      - 31 МСП Хасково
                      - 34 МСП Момчилград
                      - 78 МСП Крумовград
                      - 66 ТП Хасково
                      - 66 ЗРП Димитровград: 4 дивизиона х 4 ПУ Куб
                      - 87 артилерийски полк Кърджали
                      - преден отряд Ивайловград (каквото и да значи)
                      - ракетен дивизион ?
                      Някакви идеи за 2 МСД Стара Загора и 21 МСД Пазарджик?
                      Last edited by asensy; 18-12-2005, 22:30. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        #12
                        2 и 3 армии

                        Искам да направя пълен списък поне на по-главните подразделения на БНА. Ще видим дали ще успея.
                        За ракетните поделения знам всичко, защото има издадена подробна книга (даже няколко), но за другите родове вейски е трагедия.
                        Досега съм събрал следните данни:
                        Старозагорската дивизия ми е почти ясна:

                        2та Мотострелкова дивизия (Cat A) – щаб Стара Загора
                        38ми Мотострелкови полк – Стара Загора
                        22ри Мотострелкови полк – Харманли
                        Мотострелкови полк – Симеоновград
                        41ви Дивизионен артилерийски полк – Стара Загора
                        Дивизионен танков полк – Чирпан
                        Дивизионен ПВО полк – Нова Загора
                        Дивизионен свързочен полк – Нова Загора
                        2ри Дивизионен ракетен дивизион – Стара Загора

                        За Хасковската дивизия си прав. Данните са ти от Българска армия, но има явна грешка. Не може да има два 66-ти полка. Номера на единия от двата е сбъркан, но и аз не знам кой.

                        За 16 Дивизия данните са още много проблематични. Ще трябва май да прибегна до класическия метод: с питане и да питам някой познат полковник. За полка в Долни чифлик се съмнявам много да е бил към 16 дивизия. Просто е много далеко от останалите полкове. Та той е почти до Варна, а Грудово къде е... По скоро да е към Шуменската дивизия.

                        За 42ри танков полк към Ямболската дивизия защо го даваш под въпрос?
                        Книга има вече издадена за него, която искам да си купя. Т.е. този полк е сигурен като бетон.

                        Ако танковия полк в Ботевград е 5ти, то в никакъв случай не може да е от 5та бригада, защото тя не е местена, нито закривана. После полковете имат собствени номера, а не вземат номера на дивизиите или бригадите.

                        Само дивизионите и батальоните нямат собствени номера, а взимат номера на дивизията или бригадата. Пример:Отделните ракетни дивизиони- 2ри рак. дивизион - 2ра дивизия, но при полковете не е така.
                        Last edited by Grenadier; 19-12-2005, 05:10. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                        Батальони "М"

                        Comment


                          #13
                          42-ри танков полк е под въпрос, защото имам и 42-ри МСП Ямбол (взел съм го от Българска армия).
                          МСП в Симеоновград е 30-и.
                          За 5-и ТП имах предвид, че е на базата на разформированата 5-а танкова дивизия, четох го в някаква книга, но е възможно да не съм разбрал. Вероятно става дума за 5-а танкова бригада

                          Comment


                            #14
                            42ри полк

                            Що се стнася зя 42 полк, точно това казвам и аз, че има една статия в БА, където пише мотострелкови полк, но почти сигурно е да е бил разформирован като танков и в помещенията да е настанен полка от Балярово, нойто е закрит в 2000 г и от тогава да се води 42ри мотострелкови до преобразуването му в отделен батальон. Това също е по статия от Българска армия. После има цяла книга написана, която е озаглавена точно" 42-ри Танков полк към 7 МС Дивизия", писана от командира на поделението. За справка виж съответната тема.

                            5 Танкова бригада е била само в Казанлък, не знам да има връзка с Враца.
                            Батальони "М"

                            Comment


                              #15
                              В такъв случай кой е третия МСП след Елхово и Болярово и къде е противотанковия полк.
                              Last edited by asensy; 25-12-2005, 17:12.

                              Comment

                              Working...
                              X