Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дислокация на по-главните поделения на БНА /80те год/

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Те туй май е на ВВС карата за тогава
    СТРАТЕЗИТЕ МИСЛЯТ СТРАТЕГИЧЕСКИ

    Comment


      #32
      Grenadier написа Виж мнение
      1ва Общовойскова армия – щаб София:

      Армейски свързочен полк – ?
      62-рa свързочна бригада Горна Малина, само че не е към първа армия, а към Главно управление"Свръзки и електроника" на Генералния щаб.

      Comment


        #33
        Grenadier написа Виж мнение
        Армейски свързочен полк – ?
        97-и Армейски свързочен полк – Суходол
        1-ви Армейски релейно-кабелен бальон(отделен -не е част от 97-и АСП)

        Comment


          #34
          Здравейте!
          Регистриран съм тук отдавна и досега само четях, но ето че дойде време да напиша нещичко.
          Ето малко допълнителна информация, която имам, благодарение на службата ми в поделенията в Банско, Симитли и Кюстендил през 1997-1998 г.
          1. Поделението в Банско на много места погрешно е писано като МСП. Вярна е информацията на Han Solo
          в Банско имаше танков полк и придаден към него дивизион 122мм самоходни гаубици
          По мое време беше учебен център за новобранци с 5 роти. Отделно имаше 1 МСР, не повече от 30-40 човека, само за караул.
          2. Поделението в Симитли отново някъде е писано погрешно като танков полк. Вярното е 14-ти МСП, който си имаше танков батальон като всеки друг МСП (разбира се, запасен). В неговия район, но като отделно поделение имаше и противотанков дивизион. По мое време в полка и в дивизиона имаше хора колкото за караул. Аз бях в школата за к-ри на МСО, 30-40 школници бяхме, но си имахме доста отдельонки и кемафи за МТ-ЛБ-тата.
          3. Поделението в Кюстендил също е сгрешено като МСП. Всъщност беше 88-ми инженерен полк и като отделно поделение в неговия район - понтонен батальон (доколкото си спомням, се водеше към 55-та понтонна бригада Белене, по мое време се говореше за предислокацията му там). И двете поделения имаха много интересни машини. По мое време имаше учебен център с 2 роти новобранци.

          И така, коригирана информацията за
          3 МСД – щаб Благоевград:
          1. ТП – Банско
          2. 19 МСП - Кресна (2 и 3 МСБ - Кресна, 1 и 4 МСБ - Сандански)
          3. 28 МСП – Гоце Делчев
          4. 36 Дивизионен АП – Разлог (буксируеми 122мм и 152мм гаубици)
          5. 14 МСП – Симитли
          6. 49 Дивизионен ПВО полк – Благоевград
          7. Дивизионен свързочен полк – ? - не знам дали е имало такъв, в Благоевград имаше школа за подготовка на свързочници.
          8. 3 Дивизионен ракетен дивизион – Разлог
          9. Противотанков арт. дивизион - Симитли (100 мм буксируеми оръдия)
          10. Самоходен арт. дивизион - Банско (122 мм САУ)
          11. Поделението в Петрич - засега липсва информация.

          Моля за допълнения и корекции.
          Last edited by Atanasov; 08-06-2011, 16:01.

          Comment


            #35
            Симитли. Говоря само за срочнослужещ състав в периода 88-90г.
            Имаше МСП (реално малко повече от един батальон и май някаква учебна рота) и артилерийски дивизион (реално малко повече от батарея).
            Към кашиците имаше взвод зенитки и (може би, но не помня със сигурност) взвод противотанкисти.
            Дивизионът по принцип беше с БМ21-Град (на Урал камиони), но често се излизаше само с 1-2 76мм оръдия (за по-евтино).

            Comment


              #36
              [QUOTE=asensy;140332]Ето какво открих в интернет (данните са за след 1990 г.):


              7 МСД Ямбол
              o 12 МСП Елхово
              o 53 МСП Средец ??
              o 82 МСП Ямбол
              o 42 МСП Ямбол
              o 20 Див.АП Ямбол

              Полкът беше в Грудово, сега Средец, а в Болярово беше първият му батальон, самостоятелен и изпълняващ задачи, като преден отряд. В Грудово имаше два мотострелкови полка, един на Бургаската и един на Ямболската дивизия.
              82 полк първо беше танков, а някъде към 92 година стана мотострелкови.
              За да запази себе си, народът отделя своите честни и здрави синове в особено братство, от което изисква самоотверженост до смърт.
              Б. Дрангов

              Comment


                #37
                Наистина 53 МСП беше в Грудово(Средец). Състоеше се 3 мотострелкови батальона, един танков батальон, артилериски дивизион, транспортна рота, свързочна рота и ПВО (1-ви в Болярово, 2 и 3-ти в Грудово, 4-ти Танков батальон). Освен това в Грудово бяха дислоцирани - Танков полк и Артилерийски полк които бяха към Бургаската дивизия и Ракетен дивизион (Глухите). Това е към 1979г,

                Comment


                  #38
                  1ва Мотострелкова дивизия (Cat A) – щаб Сливница
                  1. 3ти Мотострелкови полк – Сливница
                  2. 5ти Мотострелкови полк – Сливница
                  3. 48ми Мотострелкови полк – Брезник
                  4. 14ти Дивизионен артилерийски полк – Сливница
                  5. 65ти Дивизионен танков полк – Сливница
                  6. 37ми Дивизионен полк ПВО – Сливница
                  7. Дивизионен свързочен батальон – Сливница
                  8. 1ви Дивизионен ракетен дивизион – Самоков
                  9. Дивизионен сапьорен батальон – Брезник
                  10.Дивизионен разузнавателен батальон – Брезник

                  Comment


                    #39
                    Много разхвърляно се е получило за съжаление.
                    Щом не сме успели да оправим още кашишките поделения, то за другите какво остава.
                    Предлагам да подредим нещата по родове войски.

                    За свръзочните войски -
                    към всяка армия имаше отделен свързочен полк.
                    Към 3-та армия свързочния полк беше в Сливен. На 2-ра в Пловдив. На 1-ва София.
                    Отделно има свързочни полкове , които по-горе са споменати в Суходол, Ловеч и Нова Загора. Имаше и още едно голямо съединение в Пиринско, но съм забравил вече къде.
                    От мен имате - 25-ти Отделен свързочен полк към Щаба на флота -дислокация Галата. Разделен е на букви, които са разхвърлени из всички части на Варна.


                    Химически поделения имаше в -
                    1. Горна Оряховица
                    2.Дряново
                    не мога да се сетя за номерацията им.

                    Comment


                      #40
                      RIZAR написа Виж мнение

                      Химически поделения имаше в -
                      1. Горна Оряховица
                      2.Дряново
                      не мога да се сетя за номерацията им.
                      с. Мусачево май също е било химическо
                      "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                      И. В. Сталин

                      Comment


                        #41
                        fredip написа Виж мнение
                        Наистина 53 МСП беше в Грудово(Средец). Състоеше се 3 мотострелкови батальона, един танков батальон, артилериски дивизион, транспортна рота, свързочна рота и ПВО (1-ви в Болярово, 2 и 3-ти в Грудово, 4-ти Танков батальон). Освен това в Грудово бяха дислоцирани - Танков полк и Артилерийски полк които бяха към Бургаската дивизия и Ракетен дивизион (Глухите). Това е към 1979г,

                        Ракетният дивизион в Грудово (глухите), през 1988 година , мисля октомври почти го закриха. Оставиха само охрана.Войниците ги разпределиха главно в Звздец.

                        Comment


                          #42
                          RIZAR написа Виж мнение

                          От мен имате - 25-ти Отделен свързочен полк към Щаба на флота -дислокация Галата. Разделен е на букви, които са разхвърлени из всички части на Варна.
                          Не на букви а на цифри-02,05,07 и т.н.

                          Comment


                            #43
                            Здравейте!

                            Може би е глупав въпроса, но инфото е твърде хаотично и не мога да се оправя...

                            Интересува ме обобщено как са разпределени осемте МСД и петте ТБ по армии към 80-89?
                            За 1 армия явно са 9 танкова + 1 и 3 МСД, а за другите?
                            "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                            И. В. Сталин

                            Comment


                              #44
                              Поздрави от Ямболската дивизия 1993-1994

                              Comment


                                #45
                                В Трета армия са били бургаската (16та), ямболската (7ма) и хасковската (17та) МСД, танковите бригади в Сливен (13та) и Айтос (24та).
                                Във Втора армия са били старозагорската и пазарджишката МСД и казанлъшката и карловската ТБр. Нещо МСД в Шумен не ми се връзва за третата МСД на армията.
                                Отделно във военно време военните училища са се развръщали в МСД. Мой приятел ми беше споменавал, че във военно време великотърновското училище примерно ставало 82ра МСД (не беше сигурен за номерацията).

                                Comment

                                Working...
                                X