Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Цар Петър ²

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Това за сърбите го казва някакъв ромейски извор/забравих кой/ в него изрично се твърди че сърбия била населена отново с помощтта на императора който дал население и способствал и хърватите да пратят такова.
    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

    Comment


      #32
      Крепостите и Сърбия

      Възможно е, наистина императорът е имал сметка от това. Това за 80 крепости го вярвам. В България е имало много гранични постове, кули, защитни валове, частни замъци и др.

      Comment


        #33
        Така е, освен това въстанието в Сърбия е инспирирано от византийската дипломация, която е съдействала за отцепването на Сърбия с цел отново да създаде враг в тила на България. Петър не е съумял да попречи на това, както Симеон го е направил няколко пъти, при всяко надигане на сърбите е изпращал войски, които са овладявали страната, отвеждали са в плен владетеля и управляващата върхушка и са поставяли на трона българско протеже.
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          #34
          Добавка

          Господа,
          това за останките от 20 000 обекта - крепости, кули и други - не съм си го измислил.
          Това е събрано за всичките епохи.
          Аз обаче не съм наясно ( не съм намирал информация ) за това :
          Повремето на създаването на Държавата, т.е. при кхан Аспарух, колко са действуващите крепости в България ?
          10 ?? 20?? Колко. Ако са изброени и поименно - перфектно
          при Кхан Тервил - колко са ?
          Може и да е към точна година - още по-добре
          При Кхан Крум ?
          при княз Борис ?
          при цар Симеон ?
          при цар Петър ?

          Можем само да изброим извесните ни сега обекти, както и да се надсмеем на българската историческа наука.
          Защото и те не знаят !!!!!
          Коментират разни теми като Божидар Димитров, хвърлят прах в очите, че сме велики и толкова...
          Българската историческа наука рядко борави с точни данни.
          Повечето са кьорфишеци.
          Повтарям :
          Строителството на крепости е основен начин на утвърждаване на държавна власт.
          Без крепости - всичко е временно.

          Comment


            #35
            Господа,
            това за останките от 20 000 обекта - крепости, кули и други - не съм си го измислил.
            Предполагам, че става дума за укрепени пунктове. Манастирите напр. също били укрепени пунктове. В Русия напр. в смутните години Троице-Сергиевата лавра издържала няколкомесечна обсада от полската армия. Манастира на Григорий Синаит в Парория е имал изградена с помощта на цар Иван Александър отбранителна кула, като при изоставянето на манастира била разрушена за да не се ползва от турците. В кърджалийските години много селища били укрепени, вкл. и такива, за които няма данни (поне на мястото където са) да е имало среновековна или антична крепост. Заради кърджалиите били укрепени Пазарджик, Самоков, Жеравна и др. Името на Бургас иде от Пиргос, което пък иде от "пирг" (кула), макар че днес кулата я няма.

            Comment


              #36
              Amateur написа
              През 968 г. княз Светослав навлиза с 60000 войника в лодки по Днепър и Дунав, разбива българската войска и превзема 80 крепости.
              Знам, че за пореден път задавам въпроси извън темата ама, ко да се прави? :sm186:

              За битките със Светослав май много-много не се знае. Как изведнъж разбива не-толкова слабата българскак държава? Или това е защото действа успоредно с византийците?

              Оппа, а някой ще ми каже ли дали Симеон "наказвал" маджарите? Изобщо бил ли се е с тях след печенегите?
              Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

              Злобата крепи човека, а мързела го грози!
              (собствен патент)

              Comment


                #37
                За битките със Светослав май много-много не се знае. Как изведнъж разбива не-толкова слабата българскак държава? Или това е защото действа успоредно с византийците?
                Око това дето е написал Лъв Дякон е малко, какво да кажем напр. за сведенията напр. за битките при Ахелой или Клокотница.

                Петър и наследниците му са използвали познатия похват с маджарите - съюзил се със Светослав. После пък хванали византийците да изгонят руснаците. Като идея не било лошо. Византийците насочили русите срещу българите и една такава война би била унищожителна за двете страни, но крайно изгодна за империята, която наведнъж щяла да се отърве от 2 противника (както Юстиниан се оправил с утижури и кутригури). Но царство им нещо пооплели конците и Цимисхий гушнал североизточна България. Другото си е резултат от поредицата от трима способни виз. императори: Никиэор ²², Йоан ² и Василий²².

                Оппа, а някой ще ми каже ли дали Симеон "наказвал" маджарите? Изобщо бил ли се е с тях след печенегите?
                Сам имп. Лъв в своята тактика признава, че маджарите нападнали България с помощта на виз. флот. Симеон сключил мир с Византия, съюзил се с печенегите, издебнал момента когато маджарските войски не били в земите си и ги нападнал. Паднало доста голямо опустошение. Та от тогава маджарите са не северо-източно, а северо-западно от България.

                Comment


                  #38
                  Господа,
                  моля ако някой има някаква информация ( но предположение, а данни от историк или друг източник), да ми отговори на един въпрос :
                  Колко е било предполагаемото населението по времето на цар Петър ?
                  Знаем само обема на войската му - 30000 през 968 г.

                  Comment


                    #39
                    Amateur написа
                    Господа,
                    моля ако някой има някаква информация ( но предположение, а данни от историк или друг източник), да ми отговори на един въпрос :
                    Колко е било предполагаемото населението по времето на цар Петър ?
                    Знаем само обема на войската му - 30000 през 968 г.
                    Моето лично предполжоение е, че тогава не са правени преброявания на населението и съответно няма никакви данни. То всъщност като се сетя колко за историята ни идва от български източници то тогава дори и да е имало перфектни данни до нас не би достигнало нищо.
                    Ако се екстраполира цифрата 30 000 до броя на населението ще се получат някъде между 10 и 15 млн.
                    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                    Comment


                      #40
                      до : Ханс Делбрук

                      Извинявай, но каква ти е теорията върху която правиш това предположение.
                      За преброяването - прав си.
                      Но има държави ( като Римската Империя) в които редовно ( през период 10-20 години) са правени преброявания.

                      Такива държави с толкова народ 10-15 милиона, през този период може да бъде само Китай.
                      Аз също имам свое предположение, но незнам дали може да е достоверно.
                      Ето няколко реда:
                      Ако приемем, че
                      армията 30 000 е половината от цялата войска,
                      т.е. цялата 60 000 души,
                      ако приемем, че е професионална войска,
                      както и че царя е държавник (знаем че е имало ниски данъци),
                      то тя е равна 1 % от населението т.е. населението е = 6 000 000 души.
                      ако е бил милитарист ( в предвид военната ситуация),
                      то тя е равна на 2% от населението = 3 000 000 души.
                      Ако има и волнонаемен елемент,
                      тя става 3-4 % от населението = 1,5-2 000 000 души.
                      ако е народна ( народ-войн, както например при Аспарух),
                      процента започва от 8 % на горе. = народа става между 500-750 000 души.
                      Каква е царската войска ?
                      Професионална ?
                      Народна ?
                      Колко сме били по-това време като народ.

                      Comment


                        #41
                        Но има държави ( като Римската Империя) в които редовно ( през период 10-20 години) са правени преброявания.
                        Ако си срещал данни от българско преброяване от това време ще се радвам да ги споделиш, а сигурен съм и други ще се радват.
                        За числа няма да говоря защото има разни хора тук дето ще ме изядат с парцалите и пак ще ме обявят за езичник заслужаващ анатема.
                        Ще ти дам няколко линка в който е ставало дума за числености, в единият случай ставаше въпрос точно за това време.



                        Малко е голям обема, ама ако пропускаш постовете на КГ ще спадне наполвина.
                        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                        Comment


                          #42
                          По-скоро по темата е това
                          Демография, природни условия и прехрана

                          Comment


                            #43
                            Слаб ли е бил цар Петър I

                            Неотдавна прочетох книгата на Божидар Димитров "Дванадесет мита в българската история". В нея той казва, че цар Петър - синът на цар Симеон - не е бил слаб владетел. Какво е вашето мнение?

                            Comment


                              #44
                              Еми че не е слаб владетел, ама това без да съм чел книгата на Божо....както мисля, че вече Уорлорд беше пускал една тема, в която аз лично си изразих мнението.

                              THE LABARUM


                              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                              ,sevogorob eht erew ysmim llA
                              .ebargtuo shtar emom eht dnA

                              Бе сгладне и честлинните комбурси
                              тарляха се и сврецваха във плите;
                              съвсем окласни бяха тук щурпите
                              и отма равапсатваха прасурси.

                              Comment


                                #45
                                Ми ние в училище го учиxме наскоро и даскалката се скъса да го критикува и незнам си още какво...."той бил силно религиозен и отделял минималмо внимание за България''-учителката.... Направо щяx да я изгоня от стаята за пореден път....Аз няма да пиша повече,щото се нервя....писна ми от некомпетентни учители.

                                Comment

                                Working...
                                X