Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За римските орли!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    За римските орли!

    Навремето бях гледал небезизвестния филм - "Гладиатор" и ми направи впечатление, че там конници разнасяха орлите на легионите. Това е в разрез с римската военна традиция. Орлите никога не са били натоварвани на коне или мулета. Имало си aquilifer за тази цел, който отговарял за орела. Той бил свещен и се съхранявал в специално помещение. Дори имал статус на светилище - престъпникът, потърсил закрила при орлите, бил недосегаем. Е, историята помни един случай - по време на бутафорния си поход срещу германците император Калигула накарал преторианците да натоварят орлите на мулета. Заради тази "гавра" преторианците не си мръднали пръста при убийството на Калигула една година по-късно! Иначе ако някой проявява повече интерес за видовете знаци в римския легион, ще се радвам да заформим дискусия! :nod:
    Attached Files
    sigpic

    #2
    Ами аз имам интерес към римските орли. Доколкото знам, ако легиона изгуби или му бъде взет орела, то той трябва да бъде разпуснат.

    Comment


      #3
      Fiko написа
      Доколкото знам, ако легиона изгуби или му бъде взет орела, то той трябва да бъде разпуснат.
      Или по-лошо - децимация....
      По традиция, легионите, загубили орлите си никога не са възстановявани отново - както при унищожението XVII, XVIII, XIX през 9г. в Тевтобургската гора...
      sigpic

      Comment


        #4
        А май се употребява и наказанието, където всеки десети войник е убиван от другарите си.

        Comment


          #5
          Тъй, де, затова се е казвала децимация...
          sigpic

          Comment


            #6
            Знам, че орлите са служили като ориентир или нещо такова показвали местоположението на главнокомандващия офицер, също, че са служили за увереност и мотивация на легионерите.Те били често правени с разперени криле.
            Тяхната употреба е върната от Мусолини, като са изобразявани на много фасади на сгради.
            По-лесно е да се развърже завързаното, отколкото да се съедини разделеното.
            --- Цицерон ---

            Comment


              #7
              Знаците в римския легион

              Императорският римски легион имал три типа знаци: Орел /aquila/, signum и vexillum. Пред тях се произнасяла клетвата към императора; тяхната загуба се считала за голям позор – подразделението е могло да бъде разформирано и дори подложено на децимация /убийство на всеки десети воин/.
              След реформата на Марий знакът на всички легиони станал сребърният орел. При Август сребърното изображение било заменено от златно. Птицата била изобразявана с венци на крилата и с вретеното и мълниите на Юпитер в лапите. Орелът се пазел от първата кохорта, под надзора на Primus pilus. В лагера за него било отделено помещение /sacellum/ до палатката на главнокомандващия. Мястото било свещено.
              Престъпник, потърсил убежище там бил неприкосновен.
              Signum бил знакът на манипулата или кохортата. Представлявал копие, на върха на който се намирали символът на подразделението /вълк, глиган, длан, венец и др./, наградите на подразделението /венци, фалери/; също така сребърен полумесец /служещ като амулет/. На сигнума били отбелязвани номерът на манипулата или кохортата.
              Знаците се използвали широко като средство за управление на войската. Чрез тях били предавани различни нареждания касаещи бойния ред, нападение, отстъпление, направа на лагер и т. н.
              Vexillum бил голямо квадратно платно, закрепено към копие. Обикновено това било знамето на кавалерийските турми, но понякога ставало символ и на отделни подразделения на ветерани, колонисти и др., с наименованието vexillatiores. Вексилумът в качеството си на награда е могъл да бъде прикрепен и към знака на подразделението. Голям vexillum, червен на цвят се разполагал и пред палатката на пълководеца и служел за сигнал за бой.
              Всеки легион имал за емблема и портрета на императора /imago/, прикрепен заедно с орела на едно копие.
              Знаконосците на легиона се казвали съответно Aquilifer, Signifer, Vexillarius и Imaginifer. Тяхното задължение било да се грижат за знаците.
              Attached Files
              sigpic

              Comment


                #8
                Да,в доста големи подробности разказа за орлите в легионите...не знаех за престъпника и неприкосновеността му. Мога да направя едно сравнение с това в нашата държава ето го: ако някой политик сгафи и наруши някои закон(да стане престъпник) трябва само да изчака парламентарни избори и да се набута като депутат...тогава става практически същото, става неприкосновен
                По-лесно е да се развърже завързаното, отколкото да се съедини разделеното.
                --- Цицерон ---

                Comment


                  #9
                  Имам един въпрос защо Aquilifer, Signifer, Vexillarius и Imaginifer са носели мечешки кожи върху главата? :sm186:

                  Comment


                    #10
                    Въпросът мисля, че е доста труден, не съм чел или гледал никъде нищо за този въпрос, поради тази причина твърденията ми са на основата на догадки. За това аз лично имам 2 тези, но не гарантирам да ли са напълно достоверни. Ето ги: първата, е защото може би това е било част от ритуала, да носят мечи кожи...и тримата, което може да говори за тяхното равностойно положение...
                    И втората: (не толкова логична) носели са ги поради това, че времето не е било благоприятно(студено), това може да се докаже от походите в Германия, където през зимата не е никак благоприятно (правя връзката с филма "Гладиатор")
                    По-лесно е да се развърже завързаното, отколкото да се съедини разделеното.
                    --- Цицерон ---

                    Comment


                      #11
                      С първата съм съгласен, но с втората не, защото по тази логика и цялата армия трябва да е носила такива кожи, но всъщност само Aquilifer, Signifer, Vexillarius и Imaginifer ги носят, а и легиони са били разполагани и на по топли места като р.Ефрат и Африка.

                      Comment


                        #12
                        Ммм да...първата и на мен ми звучи достоверна, а втората дори аз самият трудно я вярвам...мисля, че малко хора биха могли с точност да отговорят на този въпрос
                        Сега се сетих и за нова теза, че може би това е просто случайност....,че са носили на тея снимки дадени по горе мечи кожи.
                        По-лесно е да се развърже завързаното, отколкото да се съедини разделеното.
                        --- Цицерон ---

                        Comment


                          #13
                          Fiko написа
                          С първата съм съгласен, но с втората не, защото по тази логика и цялата армия трябва да е носила такива кожи, но всъщност само Aquilifer, Signifer, Vexillarius и Imaginifer ги носят, а и легиони са били разполагани и на по топли места като р.Ефрат и Африка.
                          Знаменосците на Северните легиони носели носели мечи и вълчи кожи, а тези на източните и африканските легиони носели лъвски кожи. Но отличителен знак на знаменосците, и не само на тях, но и на музикантите е носенето на кожа над доспеха!!!


                          stanislavb написа
                          може би това е било част от ритуала, да носят мечи кожи...и тримата, което може да говори за тяхното равностойно положение...)
                          Да доуточня, че положението на един Aquilifer e било несравнимо по-високо в йерархията на легиона, отколкото това на едим манипуларен Signifer. По принцип Aquilifer винаги е изобразяван носещ лъвска кожа /както на снимката в първия ми постинг/.
                          Ето така например е изглегдал един cornicin:
                          Attached Files
                          Last edited by Last roman; 30-10-2005, 21:24. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                          sigpic

                          Comment


                            #14
                            А какво става като убият Aquilifer? Замества ли го някой?

                            Comment


                              #15
                              Fiko написа
                              А какво става като убият Aquilifer? Замества ли го някой?
                              Интересното е, че в битката срещу М. Антоний, когато един от орлиносците от легионите на Октавиан Август бил ранен, последният поел този знак и го носил през цялата битка... :nworthy:
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X