Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    twimo99 написа
    За ядреното оръжие искам да взема също отношение, да "хвърлиш" няколко :sm113: ядрени бомби в Итанбул е меко казано смешно! Първо ние все пак не сме варвари, второ една е предостатъчна, трето НРБ беше страна по конвенцията за опазване на културното наследство и четвърто не виждам как линията кой знае защо наречена Крали Марко може да опази Ямбол от Въздушен десант, където се предполага че ядрените глави ще бъдат монтирани на ракетите . Много бивши висши военни обичат да си придават важност пред по- младите с разни подвизи и тайни, за жалост реалноста беше съвсем друга. За тези които вярват в ядрения арсенал на НРБ предлагам да си отговорят на следните въпроси:1. Какво ще стане с Югоизточна България ако се използва ядрено оръжие в Европейската част на Турция? 2. За колко време според вас при внезапно нападение ще влезе турската армия в Ямбол? 3. Ако отговора на втория въпрос е няколко часа - на кои установки ще монтират ядрените бойни глави братушките? Лично аз знам, че е имало обещание за предоставяне на ядрено оръжие "при нужда" в едно ракетно поделение в Северна България и не слушайте какво ви разправят бивши висши офицери итн, ако бяха много умни те и другите които ни управляваха тогава, сега нямаше да сме на това дередже :tdown

    Ядреното оръжие не решава проблема на една война, това го доказа историята. Американците още се оправдават за Хирошима и Нагазаки. Дори СССР да се бяха решили да използват ядрено оръжие в Централна и Западна Европа какво щяха да владеят после - радиоктивна пустиня? - Благодаря не! За какво им е? Една цетрала гръмна в Чернобил и изтече радиоактивност несъизмерипо по малка от една срена атомна бомба и се видя какво стана, а представяте ли си ако СССР и САЩ започнеха да си разменят ядрени удари

    сериозно бъркаш в доста работи. първо - ядрени боеприпаси у нас имаше, при това в цели три склада. става дума за тактически бойни глави за ТР и ОТР, както и за авиобомби.
    второ - сериозно преувеличаваш последствията от използването на ядрено оръжие. за унищожаването на град като Истанбул ще потрябват поне пет-шест бомби със силата на тази в Хирошима (около 20 килотона). Неслучайно стратегическите бойни глави са с мощности от минимум 200 килотона, а често - и мегатонни.
    Трето - радиацията, изтекла от Чернобил всъщност е тип, различен от тази при ядрен взрив, където облъчването е краткотрайно и може да бъде избегнато. Като количество пък е значително повече от бомбата в Хирошима. Както стана ясно от проведена наскоро симулация в САЩ опасността при ядрен локален конфликт с използването на над 50 средно големи ядрени боеприпаса идва в голяма степен от разрушаващото влияние на газовете и дима върху озоновия слой в конкретния район, както и изтъняване на слоя в глобален мащаб.
    Иначе - през 50-те и 60-те са проведени голям брой ядрени опити, включително с участието на десетки хиляди войници, преминаващи минути след взрива през точката под епицентъра му или посрещащи го в окопи и блиндажи на остояние от 1,5-2 км. Изненадващо малък брой от тези хора впоследствие умират. Между другото, не е особено голям и броят на хората, починали от лъчева болест и в самата Хирошима, основна причина за смъртта на повечето е огънят и ударната вълна.


    примерче - http://youtube.com/watch?v=TfsWBgfpznk

    Comment


      БНА-БА написа
      Възможно ли е след нанасяне на ядрен удар,примерно СССР нанася ядрен удар върху западна Германия и след опустошителните взривове да почнат битки с войски на тази територия.
      Само със зомбита, ИМХО. Огнеупорни.
      кало написа
      радиацията, изтекла от Чернобил всъщност е тип, различен от тази при ядрен взрив, където облъчването е краткотрайно и може да бъде избегнато.
      Ще се радвам да науча повече за типовете радиация - и за начините за избягването им. :o
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        Възможно е в сънищата на някои велики военни сратези! Естественно, че няма да може. Ако въобще остане някой след ответния удар по СССР и другите членки на Варшавския договор, не виждам как може да оцелее живо същество в тази радиационна среда. Пък и както по горе писах защо му е на някой да воюва за тази изгоряла радиоактивна в близките няколко стотин ако не и хиляди години земя. Да не забравяме , че ядрения арсенал на САЩ не е в Германия и невиждам какво ще му попречи да отвърне на удара! Американската доктрина педполага отвръщате с ядрен удар на всяка употреба на Оръжия за масово поразяване независимо какви срещу тях.

        Comment


          Ще се радвам да науча повече за типовете радиация - и за начините за избягването им.
          тъй като съм лаик в тази област, ти предлагам да се обърнеш към съответната научна литература, щом това ти доставя такава радост. най-малкото има съществена разлика във времето на лъчението, пък и май имаше разни алфи, бети и гами...

          Comment


            Лично аз не знам за различни типове радиация. Това го чувам за пръв път, но имам доста компетентен приятел и ще изясня въпроса. Предполагам, че не се бъркате с употребата на обеднен уран? После кой ни дава гаранция, че употребата на ЯО ще е ограничена? Не съм изчислявал колко ядрени глави с каква мощност са необходими за унищожението на Истамбул затова приемам на доверие, че са необходими пет-шест. Дори да е така какво би спряло турците да отвърнат на удара! Не ме разбирайте погрешно аз твърдя просто, че ЯО не решанава проблема на войната. Ако това беше така американците щяха да изтупат Садам още през 1990 год. тогава цялото световно общественно мнение беше на тяхна страна. Също и след 9/11 2001 год. по Афганистан. Просто това не е решение на целите на войната. Представям си как Германия гори след Ядрена атака и войски като призраци се бият за нея - по скоро ми звучи като сценарии за филм на ужасите. :aaa:
            Last edited by twimo99; 19-04-2008, 15:15.

            Comment


              Има разни хапчета, инжекции и процедури, които могат да дадат временна защита или смекчаване ефекта на радиацията. Но в крайна сметка всичко това е умряла работа при пълномащабна атомна война - все тая дали ще умреш след няколко часа, дни или седмици.

              На мен ми е интересна историята със съветското оръжие в България, но доколкото виждам не сме мръднали на милиметър откакто започна дискусията. Едни хора твърдо не вярват, други твърдо вярват и си говорят за това като неоспорим факт, а някакви аргументи така и не се появиха (освен разузнавателния доклад на ЦРУ). И разказите на "разни хора", разбира се.
              1951 беше казал че ще разкаже нещо, но...
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Според мен може да се воюва в района на ядрения взрив.Проведе ни са изпитания през 60-те и СССР доказва че може да се воюва след удара на ядрените ракети или бомби.Има спецални химически дрехи,противогази а които са били военни през БНА знят че има специални хапчета които им казват номер 7 от индивидуалната аптечка.
                Българската Армия е в сърцата ни.
                http://vbox7.com/play:eb638c1e
                http://vbox7.com/play:f18d542d

                Comment


                  Не ме разбирайте погрешно аз твърдя просто, че ЯО не решанава проблема на войната.
                  това твърдение противоречи сериозно на единствения факт от реалността на употреба на атомно оръжие във война. бомбите в Хирошима и Нагасаки всъщност РЕШАВАТ войната много бързо.

                  колкото войната в залива - целта не беше унищожаване на иракската армия, а нейното изгонване от Кувейт. ядреното оръжие винаги е било КРАЙНО средство за постигане на целите на войната. когато може да се мине без него, се минава без него (което е добре, все пак)

                  ПП - А"Ф"ганистан

                  колкото до ядрения взрив и типовете радиация - при взрив на ядрено оръжие има кратковременно излъчване на гама-лъчи, които бързо се разсейват в атмосферата и на разстояние над 3-4 км от епицентъра вече не са чак толкова опасни. разбира се, това важи в по-малка степен за неутронните бомби, които са правени именно с цел по-силно гама-лъчение. въпреки това обаче, то е краткотрайно, а няколко метра пръст, два-три метра бетон или двайсетина сантиментра стомана (да не говорим за олово) го неутрализират почти напълно.
                  основният поразяващ фактор при ядрения взрив си остава ударната вълна (на нея се падат до 60 на сто от пораженията), след това - светлинното излъчване (светлина с огромен интензитет, нагряваща до огромни температури - до- 30% от пораженията), проникващо лъчение (радиация) - до 5% от пораженията, и радиоактивно замърсяване (продукти на деленето, остатъци от боеприпаса и радиоактивни изотопи, образувани в почвата, например) - до 10 на сто. Именно това замърсяване впоследствие прецаква сериозно нещата.

                  За разликите с Чернобил - там има локализиран неядрен взрив, съпроведен с кратровременно лъчение, НО с изхъврлянето на огромно количество ядрено гориво (около 30 на сто от общо 180-те тона в четвърти блок, демек - над 50 тона!!!) във вид на частици в атмосферата, причиняващо радиационна заразяване на огромна област, както и облаци от радиоактивни частици. Сред изхвърлените частици има сравнително малко количество, но пък крайно опасни изотопи, които донасят и най-много смърт и болести. Тоест - дори само като количество изхвърлени радиоактивни частици аварията в Чернобил е несравнима с който и да е ядрен взрив.
                  Last edited by кало; 19-04-2008, 13:11.

                  Comment


                    БНА-БА написа
                    Според мен може да се воюва в района на ядрения взрив.Проведе ни са изпитания през 60-те и СССР доказва че може да се воюва след удара на ядрените ракети или бомби.Има спецални химически дрехи,противогази а които са били военни през БНА знят че има специални хапчета които им казват номер 7 от индивидуалната аптечка.
                    http://vbox7.com/play:1fc857c7
                    А според мен морето ти е до колене!
                    СЕга сериозно! Да, всички военни игри , които тренирахме , предвиждаха водене на бой с употреба на ОМП(ядрено , химическо и бакт.) .За това се готвехме и си четяхме разни статистики тема колко време живее в боя командирът на взвода например. Бяхме наясно ,че всички сме пътници от този свят. ПОлзвахме съветския опит от тези изпитания , за които говориш . Уставите ни бяха съобразени с него. Но ,трябва отбележа ,че това ,слава богу , това никога не е правено в условията на реални бойни действия и значи си остава на книга. Сигурно е възможно някой( или в мн. число ако искате) особено надъхан да продължи воденето на боя до победен край,но това всичко остава в условията на презумпцията за ГАРАНТИРАНОТО ВЗАИМОУНИЩОЖЕНИЕ! От тук нататък всичко е фантастика и предположения. И ,ако желаете да продължите на тази вълна , смятам от прочетеното до тук ,че изтървате един съществен факт от развитието на ядреното оръжие ,който измени в крайната фаза на студената война теорията за водене на ОВБ( общовойсковия бой). През 80-те беше въведено на въоръжение от американците ( за руснаците не съм съгурен, но едва ли са останали назад)неутронното оръжие. Тази бомба е с намалено радиационно въздействие ,поразява само живата сила без да оставя особено големи количества облъчвание след себе си и е напълно възможно след употребата и да се премине през зоната на удара без риск за личния състав.
                    ЗА филма: сигурно съм го гледал , но ако има линк към него напиши го!
                    Last edited by SSmart; 19-04-2008, 14:28.

                    Comment


                      Тази бомба е с намалено радиационно въздействие
                      всъщност - с увеличено радиоактивно лъчение.

                      Comment


                        кало написа
                        всъщност - с увеличено радиоактивно лъчение.
                        Ок, това е правилното . Исках да кажа и мисля ,че стана ясно ,че става въпрос за намалената радиоактивна заразеност непосредствено след удара ,която позволява незабавно навлизане в зоната му от войските.

                        Comment


                          Кало, готов съм да поспорим дали бомбандировките над Хирошима и Нагазаки са решили войната. Решили са проблемите на американците, защото войната в Европа е свършила, Манджурската операция на Съветската армия решава изхода на воината в континентална Азия и какво остава да се превземе Япония. Според официалните американски източници така са спасили много животи на техни войници, според мен това е неоспорим факт, но също така бомбандировките са послужили да покажат на СССР "колко сме напред във въоръжението" и да не се допуснат съвестски войски в Япония. Това е единя аспект, от друга страна по това време само САЩ разполага с ЯО, което според мен не е маловажно, защото ако и Япония например ако разполагаше - дали биха се решили американците да рискуват. Аз мисля, че ЯО решава целите на войната само ако се използва от едната страна и то в ограничени размери. При предишното световно противопоставяне според мен това беше невъзможно. През 1945 - да ! Но след това в никакъв случай

                          Comment


                            ОТ
                            Юлиан Август написа
                            И факта, че е осъществен прехват от български пилоти с МиГ-23 на разузнавателния МиГ-25- при полет на максимална скорост и таван на последния- защо би следвало да е "показуха" ? Кой би имал полза от такава ? При положение, че никой в света до тогава не правил такова нещо
                            Since 1977 the IIAF F-14s were engaged in a series of tests, which put the plane and its weapons system to the extremes, and eventually ended by several spectacular test-firings of AIM-54s, two of which might have scored unofficial world-records for the range, speed, and the height reached by the missiles in flight. In October 1978 also two IIAF F-14As intercepted a high and fast-flying Soviet MiG-25 over the Casspian sea, forcing it to abort a recce run over Iran, and in turn ending similar Soviet operations over the country.
                            :clown:
                            /ОТ
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Филмчето сега го качвам в сайта youtube и когат го кача ще напиша линка.
                              Преди мразех ядреното уръжие поради това че се губи смисълът на войската.Но сега когато съм гледал и чел за ядрената война и Химически войски се обедих че с химически дрехи,противогази и със специални хапчета може да се атакува безпроблемно.Но все пак ядреното уръжие си остава грозно и унищожително.
                              Някой има ли снимка на химически дрехи да качи да видя.
                              И в това филмче за "Медицинското осигоряване на танковия батальон в настпателения бой" гледах че всеки военнослужещ си има малък пакет с бинт и хапче за радиация което хапче се назовава под името Номер 7.
                              Last edited by БНА-БА; 19-04-2008, 20:02.
                              Българската Армия е в сърцата ни.
                              http://vbox7.com/play:eb638c1e
                              http://vbox7.com/play:f18d542d

                              Comment


                                ето нещо, което важи (важеше) и за нашата армия:

                                ИНДИВИДУАЛЬНОЕ МЕДИЦИНСКОЕ ОСНАЩЕНИЕ


                                ВОЕННОСЛУЖАЩИХ, ПОРЯДОК И ПРАВИЛА
                                ЕГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ

                                4.1 ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ И ПОРЯДОК ИСПОЛЬЗОВАНИЯ
                                ИНДИВИДУАЛЬНОГО МЕДИЦИНСКОГО ОСНАЩЕНИЯ
                                ВОЕННОСЛУЖАЩИХ

                                Для оказания само- и взаимопомощи на поле боя личный состав Вооруженных Сил обеспечивается
                                средствами индивидуального медицинского оснащения: аптечкой индивидуальной, индивидуальным
                                перевязочным пакетом, индивидуальным противохимическим пакетом и пантоцидом в таблетках.
                                Аптечка индивидуальная (АИ) (рис. 4.1.1) предназначена для обеспечения военнослужащих ком-
                                плектом медицинских средств для немедленного индивидуального употребления при непосредственной
                                угрозе или сразу после применения противником оружия массового поражения. Входящие в состав АИ
                                средства размещаются в пластмассовом футляре. На внутренней стороне крышки футляра, на цветном
                                вкладыше, приводится перечень и указывается назначение каждого препарата. Все лекарственные сред-
                                ства аптечки готовы к применению: одни в виде растворов для инъекций находятся в шприц-тюбиках,
                                другие – в таблетках в пеналах. Колпачки шприц-тюбиков и пеналы имеют разный цвет, что позволяет
                                легко отличать препараты друг от друга. Различная форма футляров для таблетированных лекарствен-
                                ных средств дает возможность находить нужное лекарство на ощупь. Для каждого препарата в футляре
                                аптечки имеется определенное место.


                                Рис. 4.1.1 Аптечка индивидуальная (АИ) в развернутом виде
                                В гнезде 1 в шприц-тюбике с красным колпачком находится 1 мл 0,1 % раствора сульфата атропина,
                                который применяется в качестве антидота при отравлении фосфорорганическими отравляющими веще-
                                ствами (ФОВ). Противоядие следует немедленно ввести внутримышечно в случае появления ранних
                                симптомов поражения ФОВ: затруднение дыхания, обильное слюнотечение, нарушение зрения.
                                Гнезда 2 и 6 – резервные.
                                В гнезде 3 содержится шприц-тюбик с противоболевым средством. Колпачок шприц-тюбика бес-
                                цветный. Противоболевое средство применяется при ожогах, ранениях и переломах костей в целях
                                уменьшения болевых ощущений. Вводят его, как и противоядие, внутримышечно.
                                Чтобы ввести лекарственное средство с помощью шприц-тюбика, следует взять его за основание в
                                одну руку, а указательным и большим пальцами другой руки – за ребристый ободок колпачка, повер-
                                нуть колпачок по ходу часовой стрелки и, надавливая, подать его по канюле в сторону тюбика до упора.
                                При этом мандрен иглы своим концом проколет мембрану, закрывающую горловину тюбика. Затем не-
                                обходимо снять колпачок. Расслабив ногу, при небольшом усилии быстро вводят иглу в мягкие ткани
                                верхней трети бедра или в верхний наружный квадрант ягодицы, после чего следует выдавить содер-
                                жимое тюбика и, не разжимая пальцев, вынуть иглу. Иглу можно вводить в мышцу и через одежду.
                                В гнезде 4 размещаются два пенала гладкой цилиндрической формы малинового цвета. В каждом
                                пенале по шесть таблеток радиозащитного средства. При угрозе радиоактивного облучения принимают-


                                ся сразу шесть таблеток (содержимое одного пенала). При продолжающемся облучении, например при
                                нахождении на местности, зараженной радиоактивными веществами, через 4 – 5 ч надо принять по-
                                вторно шесть таблеток (содержимое второго пенала).
                                В гнезде 5 в двух пеналах прямоугольной формы находится по
                                восемь таблеток противобактериального средства – антибиотик широкого спектра действия. При ране-
                                ниях, ожогах или угрозе бактериального заражения принимают одномоментно восемь таблеток препа-
                                рата, через 6 – 8 ч – повторно восемь таблеток из второго пенала.
                                В гнезде 7 в круглом ребристом пенале голубого цвета содержатся таблетки противорвотного сред-
                                ства – этаперазин. Его принимают по одной таблетке при угрозе облучения или сразу после него, при
                                появлении тошноты, рвоты – первичной реакции на воздействие проникающей радиации. Этаперазин
                                принимают и при тошноте в результате контузии или травмы.
                                Таблетированные препараты при приеме по возможности запивают водой.
                                Пакет перевязочный индивидуальный (ППИ) (рис. 4.1.2). Применяется для наложения асептиче-
                                ской повязки раненым и обожженным. Наложенная повязка обеспечивает защиту раны от вторичного
                                заражения микробами и способствует остановке кровотечения.
                                ППИ состоит из бинта длиной 7 м, шириной 10 см и двух стерильных ватно-марлевых подушечек
                                размером 17 × 32 см. Одна из подушечек закреплена на конце бинта, другая подвижная. Благодаря это-
                                му при сквозных ранениях имеется возможность закрыть с помощью одного пакета оба раненых отвер-
                                стия (входное и выходное). Цветными нитками помечены поверхности подушечек, за которые можно
                                браться руками при наложении повязки. Для закрепления повязки в пакете имеется булавка. Содержи-
                                мое пакета упаковано в бумажную, а затем в герметическую оболочку из прорезиненной ткани.
                                Индивидуальный противохимический пакет (ИПП) предназначен для обработки кожных покро-
                                вов тела, зараженных отравляющими веществами и бактериальными средствами, и небольших участков
                                обмундирования, зараженных ОВ в капельножидком состоянии.
                                ИПП (рис. 4.1.3) содержит два сосуда с дегазирующими растворами – малый и большой. Раствор
                                большого сосуда готовится перед применением.
                                Для дегазации зараженных участков сначала используется содержимое малого сосуда, а затем –
                                большого.
                                С помощью ИПП можно обработать 500 см2 зараженной поверхности тела и обмундирования. Па-
                                кет выдается всему личному составу и хранится в противогазовой сумке.





                                Рис. 4.1.2 Пакет перевязочный индивидуальный (ППИ):
                                а – порядок вскрытия пакета; б – пакет в развернутом виде;
                                1 – цветные нитки; 2 – скатка бинта; 3 – подвижная подушечка;
                                4 – бинт; 5 – неподвижная подушечка; 6 – конец бинта




                                Рис. 4.1.3 Индивидуальный противохимический пакет (ИПП):
                                а – общий вид; б – в разобранном виде;
                                1 – футляр; 2 – малый сосуд; 3 – большой сосуд;
                                4 – ампулы; 5 – марлевые салфетки; 6 – крышка футляра


                                Средства для обеззараживания воды. Питьевая вода должна быть прозрачной, бесцветной, при-
                                ятной на вкус, без запаха. Для уничтожения различных микроорганизмов в сырой воде ее обеззаражи-
                                вают хлорированием или кипячением. Вода городских водопроводов и водопроводов военных городков
                                обеззаражена. При отсутствии водопровода воду можно хлорировать в таре, в которой она хранится или
                                доставляется в подразделение (бочки, баки, цистерны). Индивидуальное хлорирование воды произво-
                                дится специальными таблетками, для чего одну таблетку опускают в наполненную водой флягу и в те-
                                чение 30 мин ее неоднократно взбалтывают.
                                В полевых условиях для питья, приготовления пищи, санитарной обработки и технических нужд
                                можно пользоваться водой из колодцев, рек, озер и других водоисточников только после разрешения
                                командования. Когда приходится пользоваться водой из неизвестного источника, необходимо устано-
                                вить прозрачность, окраску воды, определить, нет ли подозрительного запаха. Полезно получить сведе-
                                ния от местных жителей о пригодности воды для питья.

                                Comment

                                Working...
                                X