Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българска народна армия

    Моля да ми дадете информация за въоражението на БНА през 80-те години, за военните планове и т.н. особено много ме интересуват плановете за война с Турция.

    #2
    :lol: :sm113:

    :sm186: :twak:
    Dulce et decorum est pro patria mori

    ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
    СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
    НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
    СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

    Comment


      #3
      И да има такава информация някъде, тя надали може да се намери свободно. Прочее, за какво ти е?
      Странна работа :stupid:
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #4
        White_world, какъв е тоя аватар? :stupid:
        Last edited by Hannibal; 25-10-2005, 20:17.

        Comment


          #5
          Съмнявам се, че някъде има достъпна подобна информация - във всеки случай, достатъчно подробна. Плановете пък съвсем - всичко това би трябвало все още да се води воeнна тайна (като си спомня какви глупости бяха секретни в казармата, просто няма как да заключа друго).
          Но можем да допуснем това онова дори и само от известното ни за ситуацията:

          - едва ли са правени каквито и да е планове за агресивна война срещу Турция;

          - вероятно е правено планиране за отбранителна война, но ми се струва, че то ще да е било по-скоро проформа (поне донякъде). Доколкот оси спомням, 3-та армия (най-добре екипирана и многобройна) е отговаряла за този участък;

          - Турция е една от основните военни сили в НАТО, каквито и да е реални военни действия с нея по онава време в никакъв случай не биха останали в сферата на конвенционалния конфликт, а веднага биха прераснали в ядрен. Т.е., в подобен случай ще играе ядрения потенциал на Големия брат, което някак изключва сериозно участие на БА (вече ще е все тая).

          Наистина, странен аватар. Човек би могъл да и зададе някой и друг въпрос.
          Last edited by gollum; 25-10-2005, 21:22.

          Comment


            #6
            .
            Last edited by ; 20-03-2006, 22:10.

            Comment


              #7
              Е вече ща не ща съм с променен аватар.
              Чувал съм за изпускане на язовирите в Родопите, ако турците ни нападнат, но това ми се струва малко фантасмагория.

              Comment


                #8
                особено като се има предвид, че Родопите граничат с Гърция
                или с насъскване на дивите прасета.

                Война срещу Турция след 44-та извън Варшавския договор просто не е имало как да стане, т.е. БНА срещу турската армия само. БНА поначало имаше сериозен потенциал, но 8 млн. срещу 60 млн. държава, всяка със съответната си армия, не е много добро съотношение.

                Comment


                  #9
                  .
                  Last edited by ; 20-03-2006, 22:11.

                  Comment


                    #10
                    Ами, един-два часа. Според мене далече не бяхме толкова нещастни, това за 2-та часа ми се чини да беше фолклор. Хич не беше БНА за подценяване, мойто мнение е, че щеше да стигне до Босфора, не знам за Цариград какво щяхме да го правим :sm186: :aaa:

                    За по-дълго не знам, ама то на България проблемът винаги й е бил ресурсите, а не първоначалния устрем и последващата твърдост.

                    ПП

                    То брой танкове на глава от населението е добра мярка, ако ще си воюваш с населението. Иначе важна беше абсолютната бройка, не знам Турция колко е имала, ей сега ще видя, но тука важат и други фактори - стратегията и тактиката, моделите, техническите им преимущества и недостатъци и т.н. Имах удоволствието да участвам в 7-8 учебни атаки на около 70-80 та дали не бяха и повече танка едновременно, барабар с щурмова авиаци и пр. екстри. Внушителна гледка, а пък бяха само под 100.
                    Last edited by ; 26-10-2005, 21:36. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #11
                      .
                      Last edited by ; 20-03-2006, 22:11.

                      Comment


                        #12
                        E, така е, но пък в мирно време това е максимума. То че щеше да си ... ......., щеше, но не сме били за два часа.

                        А Турция е имала около 4500 танка срещу наши около 2000, май.
                        Last edited by ; 26-10-2005, 22:24. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                        Comment


                          #13
                          за темата може много да се спори, и виждам, че повечето от вас боравят с догадки и предположения, докато аз съм слепвал топографски карти и нанасял доста данни, и в българско и извън него, но за струмското и местенското направление - тоест за Гърция. Няма да оборвам или потвърждавам ничии доводи, но ви съветвам да зададете същия въпрос в раздела оръжие, на форума Криле, там има хора които може би биха отговорили на тези питания....
                          may the Force be with you

                          Comment


                            #14
                            .
                            Last edited by ; 20-03-2006, 22:09.

                            Comment


                              #15
                              Хан Соло, несъмнено който се интересува ще си зададе въпросите и в "Криле" (там, доколкото си спомням, има достатъчно хора, които в миналото са били в армията (не само като наборници), та вероятно знаят конкретни неща по този въпорс). Все пак, ако не ти е проблем можеш да напишеш нещо и тук, въз основа на нещата, които сам знаеш.

                              За силите - не знам, може и да биха били относително равностойни с оглед на ситуацията. Но предполагам, че и БНА щеше да разположи силите си с оглед и на Гърция като противник - все пак турдно си представям подобен сценарий без да се превърне в сблъсък между двата блока. От друга страна, струва ми се, че плановете на БНА ще да са били по-скоро отбранителни.

                              Comment

                              Working...
                              X