Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската армия при Драва

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Това, КГ125, е наистина изместване на дискусията. Айде и тая да не отиде на майната си, като другата, в Средновековие. Остави героизма да си седи където му е мястото, а тук да се ограничим до съществените неща.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #62
      Пардон, само реагирах на вече оформилите се твърдения за този аспект на нещата.
      Млъквам ... засега

      ПП

      Състоянието на психологията на армията не е несъществено, обаче тук наистина обсъждате друго неща.
      Last edited by ; 30-10-2005, 13:04. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

      Comment


        #63
        Останалите какво ,с вили и мотики ли са търчали?!?!?
        Мисля,че има разлика меду това, дали всички са въоръжени и дали всички са пехотинци.

        (аз даже вече имам предположение).
        Е кажи го де...

        Ха така, още малко и ще стигнеш до "истината". Чел си Игнат ама не си го запомнил съвсем правилно. 3,5 е превъзходството на концентрираните за настъпление немски части на участака на удара им. Ясно, че това е локално превъзходство постигнато за сметка на концентрация, което означава, че на другите направления немците съотношението е значително в полза на българите
        .
        Ами аз к'во написах?

        Това е превъзходството срещу първоешалоннните части, обаче много скоро в боя се включват(по-скоро е включен от немците) вторият ешалон и резервите. В края на деня съотношението е вече 1,8:1. На другият ден 4-ти корпус включва и своя резерв и съотношението вече сигурно е било в полза на българите. Интересно е колко са били дивизионият и корпусният резерв. За корпусният си мисля, че едвали е бил под 1 полк, може да е бил даже към дивизия.
        Немските,или БГ резервите те интересуват?

        Та въпреки всичко немците с лекота изтласкват българските части
        И що си мислиш така?

        Плановете на "фашисткото" командване сигурно не са предвиждали с четри слаби пехотни дивизии да нанасят удар целящ обкръжаването на цял фронт
        Така поне пише в официалната история.

        по вероятно става дума за диверсионна атака целяща да облекчи настъплението на 6-та на Зеп Дитрих.
        Това обече не омаловажава ожесточеността на сраженията и факта,че пробив не е постигнат.Ако въобще е бил такъв планът де..

        В този аспект успехът на немците е пълен - на 3А са нанесени тежки загуби, привлечени са резерви. По-горе споменатите опорни пунктове ще струват бая кръв на българите(и десетина дена). Естествено без руските подкрепления връщането на позициите е било невъзможно
        Първо за каква 3А говориш?Югославската ли?
        Всъщност руските подкрепления идват чак на 12 март.Т.е настъплението вече е спряно.А и не виждам за какво "облекчение" става въпрос,при положение,че довтасва само 133 съветски корпус(мисля,че дори не и целия),който така или иначе си е бил в резерв,зад позициите на Първа българска армия.

        Comment


          #64
          Sturmpionier написа
          Мисля,че има разлика меду това, дали всички са въоръжени и дали всички са пехотинци.
          Е значи в немските дивизии(които междувпрочем са свръхщатни) всички са въоражени и са пехотинци, а в българските само минимална част.
          Sturmpionier написа
          Е кажи го де...
          0
          Sturmpionier написа
          Ами аз к'во написах?
          Sturmpionier написа
          В научните трудове(след 1989!!!) съм чел за превъзходство на противника средно в 3,5 пъти.
          Ето какво си написал, като си се позовал на научни трудове. А думичката средно, според мен означава, че на места противника има по-млако превъзходство, на други пък по-голямо, но средно е 3,5 пъти.
          Sturmpionier написа
          Немските,или БГ резервите те интересуват?
          И немските и българските. Особен интерес имам към частите от 4-ти корпус.
          Sturmpionier написа
          И що си мислиш така?
          Ами защото оспяли да проникнат на шест километра в отбраната ни и без проблеми заели населените пунктове.
          Sturmpionier написа
          Така поне пише в официалната история.
          И за коя официална история става дума, щото тя не е само една.
          Sturmpionier написа
          Това обече не омаловажава ожесточеността на сраженията и факта,че пробив не е постигнат.Ако въобще е бил такъв планът де..
          Да, а и никой не твърди обратното. Ожесточеността може да е само такава каквата е била и дали целта е била превземането на Печ, Москва или Вашингтон не може да промени това.

          Sturmpionier написа
          Първо за каква 3А говориш?Югославската ли?
          Всъщност руските подкрепления идват чак на 12 март.Т.е настъплението вече е спряно.А и не виждам за какво "облекчение" става въпрос,при положение,че довтасва само 133 съветски корпус(мисля,че дори не и целия),който така или иначе си е бил в резерв,зад позициите на Първа българска армия.
          Пардон, 1БА, макар и на 3ЮА. Ами "само" 133 не довтасва другаде.
          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

          Comment


            #65
            Е значи в немските дивизии(които междувпрочем са свръхщатни) всички са въоражени и са пехотинци, а в българските само минимална част.
            Според теб спомагателните части не носят ли оръжие?

            0
            И защо така?Значи,първо признаваш,че почти нищо не знаеш,после излизаш с някакви твърдения.Знаеш ли,в НВИМ има една известна картина.Казвасе Боят при Драва-Соболч и изобразява немската танкова атака от 14 март.А да,художникът сигурно е пропагандист!

            И немските и българските. Особен интерес имам към частите от 4-ти корпус.
            Общия резерв на Първа българска армия се състои от 16 дивизия,Пъпълващият пехотен полк и Танковата дружина(22 Т-4)

            Ами защото оспяли да проникнат на шест километра в отбраната ни и без проблеми заели населените пунктове.
            Мсля,че е трябвало да бъдеш там,за да дадеш пример на нашите как се воюва!Въобще подобни мнения , след 60 години от човек,който си седи на топло пред компютъра нямат почва.И не разбирам,защо си мислиш,че е било "с лекота"

            Ами "само" 133 не довтасва другаде
            Ами то не се е и налагало.
            Last edited by Sturmpionier; 30-10-2005, 18:33.

            Comment


              #66
              Sturmpionier написа
              Знаеш ли,в НВИМ има една известна картина.Казвасе Боят при Драва-Соболч и изобразява немската танкова атака от 14 март.А да,художникът сигурно е пропагандист!
              Именно
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                #67
                Sturmpionier написа
                Според теб спомагателните части не носят ли оръжие?
                Да, вили и мотики.
                Sturmpionier написа
                ...после излизаш с някакви твърдения.
                Ще си позволя да се цитирам:
                Ханс написа
                Нищо ти поне кажи от коя част са, пък тогава числото по-лесно ще го намерим(аз даже вече имам предположение).
                Ключовата дума тук е предположение. За какво твърдение става дума?
                Sturmpionier написа
                И защо така?
                Защото още не съм чул от коя част са тези танкове, а лично аз не вярвам, че немците са имали толкова много, че да ги използват извън състава на бойните си части.
                Sturmpionier написа
                Казвасе Боят при Драва-Соболч и изобразява немската танкова атака от 14 март.
                По бих се зарадвал на фотография.
                Sturmpionier написа
                Общия резерв на Първа българска армия се състои от 16 дивизия,Пъпълващият пехотен полк и Танковата дружина(22 Т-4)
                Това добре, а на 4ти корпус?
                Sturmpionier написа
                Мсля,че е трябвало да бъдеш там,за да дадеш пример на нашите как се воюва!Въобще подобни мнения , след 60 години от човек,който си седи на топло пред компютъра нямат почва.И не разбирам,защо си мислиш,че е било "с лекота"
                Няма нужда, бвиждам, че вече си им дал пример.
                Sturmpionier написа
                Ами то не се е и налагало.
                Е, при българите се е наложило.
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  #68
                  dibo написа
                  Именно
                  За картината или художника?

                  Ключовата дума тук е предположение. За какво твърдение става дума?
                  Извинявай,грешката е МОЯ.

                  По бих се зарадвал на фотография
                  .
                  Е аз не съм от София,но специално отидох до НВИМ,за да разгледам новата експозиция.А,забравих-Петко Йотов и колегите му сигурно са пропагандисти...

                  Това добре, а на 4ти корпус?
                  Нямало е резерв на 3 и 4 корпус.Бил е общ,на цялата Първа българска армия.

                  Е, при българите се е наложило
                  Защо ли не си бил там,за да не се е налагало..
                  Имах предвид,че 57 армия привлича съвсем други резерви,а 133 корпус най-вероятно щеше да си остане за всеки случай.
                  Ако става въпрос,то самият 31 полк оказва помощ на 57 съветска армия.

                  Вече два дена тъпчим с тебе на едно място, спорим и се заяждаме.Тъпо е.
                  Да сложим край.А?
                  Last edited by Sturmpionier; 30-10-2005, 20:24. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                  Comment


                    #69
                    Sturmpionier написа
                    Вече два дена тъпчим с тебе на едно място, спорим и се заяждаме.Тъпо е.
                    Да сложим край.А?
                    Аз отдавана призовавам да изчакаме дибо, който ще даде информация. А, че Петко е пропагандист е очевидно.
                    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                    Comment


                      #70
                      Sturmpionier написа
                      За картината или художника?
                      И двете
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        #71
                        3. Infantry Division

                        Order of battle (July 1944)

                        11. Infantry Regiment

                        3 x Battalion

                        24. Infantry Regiment

                        3 x Battalion

                        29. Infantry Regiment

                        3 x Battalion

                        3. Machine Gun Battalion (mot)

                        3. Anti-Tank Battalion (mot)

                        3. Signals Battalion

                        3. Engineer Battalion

                        3. Cavalry Reconnaissance Battalion

                        3. Flak Battery

                        6. Artillery Regiment

                        4 x Battalion

                        3. Security Battalion

                        3. Supply Group

                        3. Field Park

                        3. Bakery Company

                        3. Butcher Company

                        3. Field Post Office

                        3. Military Police Company

                        3. Veterinary Platoon

                        3. Field Hospital

                        3. Medical Company

                        Значи имаме 9 пехотни дружини.За числеността им през ВСВ не съм запознат,но през ПСВ говорим за по 1000 човека в дружина.Да приемем,че нещата не са се променили и като прибавим да речем ок.500 човека в картечната рота получаваме 9500 човека пехота в 3 дивизия.Но при положение,че двизията има общо ок. 18 000 човека и при наличието доста спомагателни части,както и 4 дивизиона артилерия,1 ПТ дружина,
                        кав.разознавателна дружина,свързочна дружина,ПВО батарея и т.н.т е напълно възможно да говорим и за по-малко число пехота.

                        Comment


                          #72
                          Каква рота от 500 човека? Това си е явно погрешно
                          Нито има батальони по 1000 души. Даже и руските са максимум по 750 в началото на войната, след това вече по по-малко.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #73
                            Дружина имах предвид.Мерси за поправката.
                            А за численността дружинте ни от ВСВ,както писах не съм запознат.Само предположих.Така е било в Балканската война и ПСВ...

                            Comment


                              #74
                              От ПСВ до ВСВ числеността се променя. Още по-голяма промяна има по време на самата война. Най-вероятно е ротите да са били по 180-220 души, т.е., ако в пехотен батальон има 3 линейни роти, това прави около 600 души пехота. Към това следва да се прибави щабна батальона (5-8 души), свързочно отделение/взвод (10-20 души), разузнавателно отделение (10-15 души), вероятно танкоизтребително отделение (10-12 души) и взвод или рота тежко пехотно въоръжение (няколко тежки картечници и минометен взвод - вероятно около 40-60 души). Т.е., най-вероятно пехотният батальон в българска пехотна дивизия по това време е бил около 700-750 души (от които около 650 души пехота). В полк - вероятно окол 2600-2800 души.

                              Съветските пехотни батальони през 1942 г. вече са средно по 450 души. Немските са дори по-малобройни. Чак в самия карй на войната, когато вече почти няма никакво тежко и спомагателно въоръжение (и голямо количество необучени хора, въоръжени с пушки) отново се качва числеността на немските подразделения, но това е на територията на Германия.

                              Comment


                                #75
                                Съжалявам, че ще разваля хубавата и типично българска дискусия, но искам да внеса малко факти по темата:

                                1. Ето една карта на обстановката преди началото на операция "Frühlingserwachen". Предварително се извинявам за лошото качество. Днес нямах много време и съм снимал направо с GSM-a от книгата във Военната библиотека. Когато ми остане повечко време ще сканирам и ще подменя с по-ясни карти.


                                Kакто се вижда (надявам се, че все пак се вижда :mhehe: ) българската 1А се намира между 57 съветска армия и 3 югославска армия, като крайният и десен фланг попада в полосата на спомагателния удар нанасян от 2-ра немска танкова армия, а по течението на Драва 91-и немски корпус от група армии "Е" нанася два спомагателни удара - единия при Долни Михоляц в полосата на 1 армия и другия е в полосата на 3-та югославска армия.

                                2. Следващата карта показва разположението на 1-ва армия преди немското настъпление:


                                3. Нека сега да видим с какви сили разполага 1-ва армия към март 1945 -
                                2 корпуса с 6 пехотни дивизии (по щат към септември 1944 пехотната дивизия има 12394 ч. при три пехотни и един артилерийски полк и стандартните дивизионни подразделения (картечна дружина, инженерно-щурмова дружина, свързочна дружина, ПВО батарея, бронеизтребителна дружина и т.н.), но на практика варира между 8 и 15 хиляди) или общо:
                                19 пехотни полка;
                                1 армейски артилерийски полк (5 отделения);
                                6 дивизионни артилерийски полка (по 2 105 мм отделения и 2 75мм отделения);
                                1 армейски инженерен полк;
                                1 бронирана дружина (май беше с 22 танка);
                                2 армейски бронеизтребителни дружини;
                                3 свързочни дружини (1 армейска, 2 корпусни)
                                1 ПВО моторовлачно отделение;
                                1 радиоразузнавателна рота;
                                1 гвардейска дружина
                                и т.н. плюс 35-ти съветски гвардейски дивизион "Катюши".
                                Всичко около 130 000 души.
                                Last edited by dibo; 01-11-2005, 23:51.
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X