Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската армия при Драва

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Hans Delbruck написа
    Сега видях какви глупости пише в нашата история(нищо ново, винаги сме обичали да си измисляме). Това при Драва май е немската операция Валдтойфел, при която българските позиции са атакувани от 104-та егерска(или лекопехотна) и 297-ма пехотна. Общият състав на немските части ако не се лъжа е малко над 20,000, а от тях въотражени са някъде 6-7,000. Танковата дивизия сме си я измислили за по-интересно. Та с тези сили немсците почти пробили несломимата ни отбрана. Положението спасили руснаците. Като гледам загубите, които са понесли немците надвишават всичко дето са го имали. Не е толкова учудващо, и Айк се оплакваше от подобни проблеми.
    Все пак, понеже е възможно да ггреша в нещо, а и сигурно много подробности ми се губят, най-добре да изчакаме Дибо.
    Много интересно мнение.Аз лично не съм и чел за цяла танкова дивизия.А какво имаш в предвид с това,че въоръжени са били само 6-7000 войници.Останалите какво ,с вили и мотики ли са търчали?!?!?
    В научните трудове(след 1989!!!) съм чел за превъзходство на противника средно в 3,5 пъти.
    А да- и съветският 133 стрелкови корпус се намесва се намесва в боевете чак на 12 март,заедно с нашата резервна 16 дивизия.Т.е когато немското настъпление е вече спряно и започва контра-удър(численосста е вече в наша полза- 2:1)
    Last edited by Sturmpionier; 21-10-2005, 18:18. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

    Comment


      #17
      Ако реката се е удобен за танкове терен, то Ламанша сигурно е мечтата на танкиста. Сигурно ония с Доналд Дък дето са били много щастливи от късмета си.
      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

      Comment


        #18
        А за какво според теб служат понтоните?Още по-вече,че нападението е извършено при пълна за нас изненада- т.е плацдарм за танковете е бил осигурен бързо.

        Ми не знам с точност за терена.Павел Вежинов,който е бил военен кореспондент го описва така....

        Comment


          #19
          А какво имаш в предвид с това,че въоръжени са били само 6-7000 войници.Останалите какво ,с вили и мотики ли са търчали?!?!?
          Да, с мотики и вили са тичали и са лягали с тях са пукали гумите на танковете.
          В научните трудове(след 1989!!!)...
          Сега вече сериозно се заинтересувах, какви са тези научни трудове? Ще ни разкажеш ли някои интересни подробности, които се съдържат в тези трудове. Например може веднага да ме опровергаеш и да посочиш щатната численост на немскичте части участващи в настъплението, броя на оръдията, танковете и самолетите. Не е зле да дадеш и точния брой на загубите. Разбира се хубаво е да дадеш такава информация и за другата страна. А като финал може да посочиш на какви източници са се базирали въпросните научни трудове.
          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

          Comment


            #20
            Хайде наистина за Драва и "танковия удар на танковата дивизия от танковата армия" на друго място. Ясно, че е било напечено, но все пак, така накъсваме разговора.

            Обаче мога веднага да ви кажа, коя пехота е абсолютно имонизирана от танко-страх, их че съм куха лейка, ама разбира се, японската.
            Поляците ги изключвам, щото говорим за пехота, не за кавалерия...
            Last edited by von Danitz; 21-10-2005, 18:49. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #21
              Hans Delbruck написа
              Да, с мотики и вили са тичали и са лягали с тях са пукали гумите на танковете.
              Сега вече сериозно се заинтересувах, какви са тези научни трудове? Ще ни разкажеш ли някои интересни подробности, които се съдържат в тези трудове. Например може веднага да ме опровергаеш и да посочиш щатната численост на немскичте части участващи в настъплението, броя на оръдията, танковете и самолетите. Не е зле да дадеш и точния брой на загубите. Разбира се хубаво е да дадеш такава информация и за другата страна. А като финал може да посочиш на какви източници са се базирали въпросните научни трудове.
              Не,за точна численост не знам и едва ли някой е срещал.Впрочем моите данни за немските дивизии са малко по-различни.
              -104 лекопехотна дивизия
              -297 пех. дивизия
              -11 въздушно-полева дивизия
              -² Казашка дивизия
              А и помисли логично:Говорим за третия удър на немското настъпление, имащ за задача да овладее град Печ и да съединявайки с с частите на 2 танкова армия да обкръжи Първа Българска и 57 съветска армии.Е това може ли да бъде изпълнено само със силите на 2 дивизии?
              Числеността на нашата 3 дивизия е ок.20-25 хил.Както писах по-горе ПТ оръдията са по-малко от 2 на километър фронт, а и по-зле.Оръдията и минохвъргачките са били по-малко 6 на километър фронт.Нашите загуби общо в цялата Дравската отбранителна операция са 6850 убити,ранени и пленени.По спомени на ветерани,държа да спомена,че немската авиация е била доста активна.Раздавали са се на места дори заповеди войниците да се бият по кепета ,за да не могат немските пилоти да ги забелязват по отблясъка на каските.
              За източниците ми:Военното изкуство на българската армия 1885-1945 от Игнат Криворов, 2003г.
              Last edited by Sturmpionier; 21-10-2005, 20:34.

              Comment


                #22
                Sturmpionier написа
                На 14 март 1945 при село Драва-Соболч немските войски започват танкова атака срещу българските позиции.Поради ограничените ПТ средства на този фронт,танковете са спряни с връзки гранати.Срежения срещу немски танкове се водят също и на 6 март 1945,като са неутрализирани най-често отново с гранати.Имаше дори един случай в който български войник се самовзривява пред немски танк,за да го спре.Часовникът на героя,спрял в секундата на смърта се пази днес в НВИМ.Но как е името на войника???
                Благодаря

                Hans Delbruck написа
                Това ми напомня за една история как герои политкомисатри лягат с гранати под немските танкове при Севастопол. В резултат немските танкове се полягат на една страна(явно пукат гуми).
                Изобщо тези истории в повечето случаи са доста съмнителни, най-добре е да се преместят в новата тема за конспиративните теории.
                Що се отнася до самата тема май на немската пехота се падат най-много унищожени танкове, което би трябвало поне статистически да я прави най-устоичива.
                Недей априори да си представяш всичко като комисарски филм. /Между другото, даже в комисарските филми ситуациите са психоогически, ако не фактически правдоподобни/. Тая война не е много стара, има живи хора, има и спомени - няма как да става всенародно лъгане
                Поне от 10 души съм чувал абсолютно същите истории, наситени с драматизъм и "воинско напрежение".
                Както е лошо да е приписват гръмки сутиации, като главата "1940-1945-та. От победа към победа" в книгата "История на френската армия" :sm113: :sm113: , така е и лошо да се принизяват излишно нещата.

                А иначе въпроса има психологическа и военно-техническа страна и те се преплитат. Българите, доколкото са се изправяли срещу танкове, са се справяли не по-зле от другите добри армии през ПСВ. От лични разкази го знам, няма значение че танковете са били малко или много, кат` се изправи срещу тебе ....

                gollum написа
                Естествено, че психическият феномен го има ....

                Има нещо като "ловна търпка" в това да дебнеш танк...
                Last edited by ; 21-10-2005, 20:27. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  #23
                  gollum написа
                  на мястот на пробива .
                  Българската армия не позволява пробив.

                  Comment


                    #24
                    -11 въздушно-полева дивизия -² Казашка дивизия
                    Сигурен ли си, че тези части участват в настъпление срещу български части, а не срещу югославски(3А)?
                    По спомени на ветерани,държа да спомена,че немската авиация е била доста активна.
                    Това ми е особено интересно.
                    За източниците ми:Военното изкуство на българската армия 1885-1945 от Игнат Криворов, 2003г.
                    Не питах за твоите, а за тези на научните трудове.
                    Между другото от тези научни трудове ли взе числеността на 3-та дивизия?
                    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                    Comment


                      #25
                      Принципна забележка към Щурмпионера: имай предвид, че в края на войната немските части нито са попълнени, нито са снабдени с достатъчно гориво. Вермахта по това време е вече бледо копие на армията, почти покорила Европа през 1939-1942 г. Това за авиацията е в голяма степен изсмукано от пръстите - немците нямат достатъчно самолети за да защитават частите и градовете си в самата Германия, та специално за нашите войски ли ще ги отделят?
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #26
                        Hans Delbruck написа
                        Сигурен ли си, че тези части участват в настъпление срещу български части, а не срещу югославски(3А)?
                        ми е особено интересно.
                        Не питах за твоите, а за тези на научните трудове.
                        Между другото от тези научни трудове ли взе числеността на 3-та
                        дивизия?
                        Части 11 въдушно-полева и ² казашка дивизия атакуват в полосата на 3 юго. армия.Поради няколкото големи пробива идвършени в югославския фронт,на 12 март на там са насочени части от нашата 16 пех.дивизия,която стабилизира отбраната.
                        Еми аз съм чел такива разкази на ветерани за авиацията.Посочих дори и примера с каските

                        Всъщност дори завиших числото на личния състав на 3 дивизия.По това време средната численост на пехотните ни дивизии от 1-ви до 10-ти номер,както и 12,14,15,16 пех.див. са имали средна численост от 16 000 до 18 000 бойци.Останалите са били т.нар Резервни дивизии с численост 5 000-6 000 човека.

                        Comment


                          #27
                          Хубаво, но сякаш си пропуснал да отбележиш числеността на немските дивизии. Хем неколкократно писах по този въпрос тук и другаде. А дори немската пехотна дивизия (защото въздушно-полевите са бледо подобие на пехотните, а лекопехотните са по-малочислени и със значително по-малко огневи средства) по това време е била средно между 5 и 8 000 души. За кавалерийска дивизия като казашката - да не говорим. Тя да е наброявала 4-5 000 бойци пак ще се изнедадам. Така че ако една българска дивизия е имала численост от 16-18 000 души (което вероятно ще да означава около 8-9 000 пехотинци), то тя се е равнявала по бойна численост на две или три немски дивизии. По огневите си средства, разбира се, по-скоро на 1,5-1,8 немски дивизии.

                          Comment


                            #28
                            Германските дивизии през март са изборени и по театри в томчето на Хилдебранд, което имам, егерските дивизии по това време на този театър, който се води Юго-източен и контролира от грапа армии Ф, са преобразувани пехотни дивизии, 117 е бивша 717 пехотна стационарна.
                            Jäger-Regiment 737
                            Jäger-Regiment 749
                            Artillerie-Regiment 670
                            Radfahr-Abteilung 116
                            Panzerjäger-Abteilung 117
                            Pionier-Bataillon 117
                            Jäger-Divisions-Nachrichten-Abteilung 117
                            Kommandeur der Jäger-Divisions-Nachschubtruppen 117
                            прехвърлена е от
                            Януари XXXIV Heeresgruppe E F Syrmien
                            Априлz. Vfg. 6. Armee Süd Niederdonau
                            Май SS 6. Panzerarmee Ostmark Steyr

                            297 пехотна е формирана в Хърватия, и е от т.н. 15 вълна, слаба артилерия... като численост би трябвало да е стандартна, няма кой знае какви прояви.
                            За танкове нищо не намирам, но е възможно някакви тежки батальони от резерва да е имало.
                            Сега за казашката, тя е известна от предишната година, когато е прехвърлена на Италианския театър - Главно командване Юго-Запад, там почти се саморазпада без бой и е върната на Балканите, тъй като не може да държи сектор самостоятелно. За 11-та Въздушно полева, извинете за германо-английския:
                            Staff
                            21. Jäger Regiment
                            22. Jäger Regiment
                            11. Fusilier Battalion
                            11. Panzerjäger Battalion
                            11. Artillery Regiment
                            11. Pioneer Battalion
                            11. Signals Battalion
                            11. Feldersatz Battalion
                            Удърът не е "третия", а в същност първия като хронология и е изцяло за заблуда за на къде се нанася главния.
                            Сега за качествата на дивизиите, по това време германските дивизии са слаби бригадни групи, дори по разчет са 9 хил. души, представете си реално!

                            Comment


                              #29
                              Мързи ме да гледам при Хилдебранд, ама това не е ли удар на група армии Е, а не Ф?
                              В добавка както се разбрахме 1 и 11 дивизии нанасят удар срещу 3та югославска армия.
                              Все пак всички разчитаме да научим някаква по-детайлна информация от споменатите научни трудове.
                              Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                              Comment


                                #30
                                Група армии "E" e подчинена на Главно командване Юго-Изток /група армии "F"/ сега кое е група армии, кое главно командване е типичното германско, в Италия група армии "G" е подчинена през 43-а на група армии "C", така че, нормално.

                                Comment

                                Working...
                                X