Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Горяните - вторите партизани

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Горяните - вторите партизани

    Ей сега писах за новоосвободените земи и ми дойде на ум че и тая тема е слабо позната.Моите познания се ограничават с разкази на хора от селото на баща ми - зелениково,но в района все пак е действал един от големите им отряди.Дядо ми Димитър по време на войната е бил ятак,не че е бил комунист,даже е симпатизирал на германците,но единият от двамата партизани от село му е бил пръв приятел.Той има медал за това и като верен човек след като се върнал от казармата е участвал в охраната на селото.Вторите партизани е нямало какво да ядат и редовно се връщали в селото.Той им е симпатизирал и ги е подпомагал щото е искал да си запази земята.Имаше един дядо Койо ,лека му пръст който е бил втори партизанин и ми е разказвал че зелениковският отряд били към 70 души по някое време,предимно млади хора от околните села.Те редовно си слизали по къщите понеже повечето хора ги подкрепяли и им казвали за патрулите.Калеко ми пък който е върл комунист ,по това време е бил бил младеж ми е разказвал че вторите партизани слизали в село и убивали тия дето са се записали в кооперацията.Някой толкова се страхували че дори и въоражени не смеели да останат в село ,а отивали да спят в брезово където имало милиция.Калеко ми и дядо изобщо не се обичаха.
    Накрая един разказ на баща ми : Когато отишли на училище в първи клас учителката ги карала да разказват за семейството си ,едно момче казало -баща ми е бил партизанин,а сега е в ткзс-то.Тя му казала -седни на първия чин ,баща ти се е борил за свободата.След време детето било накарано да разкаже за баща си.Той разказал как насила искали да им вземат земята и баща му станал втори партизанин.Учителката го прекъснала- мълчи баща ти е бил фашистка гад,седни на последния чин.Детето се разплакало и излязло от час.Цялото село било възмутено от това ,дядо казал на баща ми да се държи приятелски с това момче.
    Last edited by Frujin Assen; 19-09-2005, 12:46.
    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

    #2
    От текста ти ми стана ясно за какви "втори партизани" пишеш.

    Обаче, останалата част от народонаселението може да не се сети. Дай някакво по адекватно име и повече подробности за тия "партизани". а после аз ще ти светна за някой конкретни случки, та да се знаят от нашите приятели.
    От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

    Comment


      #3
      Тук за т.нар. "горяни" ли става дума (в отличие от по-раншните "шумкари")? За горяните трябва да има някъде сайт. Показваха го по телевизията в един документален филм за тях, когато още нямах интернет и компютър.

      Comment


        #4
        В село ги наричат само втори партизани,май официално ги водят горяни.
        Танкисте какви подробности да ти дам като знам единствено това което съм чул в село ,а част вече разказах.Галахаде моля те кажи кой е тоя сайт,най интересно ще ми е да прочета за зелениковския отряд.
        www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

        "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

        Comment


          #5
          Не знам. Пробвай с търсачката. Не съм го разглеждал. Видях само това, което показаха по телевизията.
          Има сборник с документи на ГУА.


          Впрочем разгледай заглавията на ГУА - доста са интересни. Сред тях е и тази, откъдето сложих цитата за "владетеля на Загора". Някои от тях предполагам доста ще те заинтересуват. Книгите обаче не се продават в книжарниците, а само от поделенията на ГУА. Скъпички са (макар че май е по-изгодно от ксерокопиране), а и за покупка трябва заявка. Иначе досега да съм си взел някои от тях.

          Ще сложа и цитат за това, което е в момента, но там може да се следи за новото.

          Архивите говорят"

          ². Документална поредица “АРХИВИТЕ ГОВОРЯТ” - представя извори за българската история от наши и чуждестранни архивохранилища, в основната си част публикувани за пръв път.

          Том 1. Викторен Галабер. Дневник. т.². (1862-1866). С. 1998. България от ²² половина на Х²Х в. през погледа на католическия мисионер –асомпсионист отец Викторен Галабер, прекарал 23 години (1862-1885) в нашите земи. Изданието е двуезично (български и френски език).

          Том 2. Руско-турската война (1877-1878). Дневници, спомени, записки, кореспонденции. С. 1998. Съдържа непубликувани досега дневници, записки и спомени на руските военачалници Гурко, Зотов, Редигер, Скобелев, Орлов, както и богата кореспонденция. Документите са от РГВИА и ЦДА и се публикуват на оригиналния (руски) език.

          Том 3. Българска народна банка. т. ². (1879-1900). С. 1998. Историята на една от най-старите институции в България в документи ще бъде представена в пет тома. Обхванатият в том ² период отразява конституирането и укрепването на БНБ.

          Том 4. БКП. Коминтернът и македонският въпрос (1917-1946). т.². С. 1998.

          Том 5. БКП, Коминтернът и македонският въпрос (1917-1946). т.²². С. 1999. Чрез документи, предимно от ЦДА се проследява развитието на политическите схващания на БКП и Коминтерна по националния въпрос за период от 30 години и отношението на другите политически среди и ВМРО към БКП и македонския въпрос. Насилственото отродяване на част от българското население, изкуственото създаване на македонска нация и език са резултат от политиката на БКП, “вдъхновявана” от Коминтерна.

          Том 6. Блазиус Клайнер “Хроника на българското францисканство” (Х²V-ХV²²² в.). С. 1999. Представя зараждането и развитието на българския католицизъм и специално на българското францисканство и във Влахия, Трансилвания и Банат през годините 1366 – 1775. В превод на български и факсимилно на латински език е публикувана третата част от “Хроника”-та.

          Том 7. Българска народна банка т.²². (1900-1914). С. 1999. Отразява един динамичен период в развитието на БНБ – от дълбоката финансова криза у нас след Освобождението, през икономическата стабилизация на страната, свързана с големия външен заем от 1902 г., до балканските войни и икономическите им последици.

          Том 8. Викторен Галабер – Дневник. т.²² (1867-1869). С. 2000. Разкрива живота на българската униатска общност в края на 60-те години на Х²Х век, както и аспекти на Българското възраждане, турските реформи, Източния въпрос. Двуезично – български и френски езици.

          Том 9. Извори за средновековната история на България (V²²-ХV в.) в австрийските ръкописни сбирки и архиви. т. ²². С. 2000. Представя българското присъствие в информацията на Средна и Западна Европа, от позициите на европейския католически свят, чрез италиански, латински и немски извори, преведени в по-голямата им част на български език.

          Том 10. Дубровнишки извори за българската история. С. 2000. Представя документи за слабо проучения начален период на търговските връзки между Република Дубровник (в Средновековието – Рагуза) и българските земи под османско владичество, съхранявани в Държавния архив на Дубровник (Хърватия). Изданието е двуезично – латински и български езици.

          Том 11. Софийското общинско управление (1878-1879). С. 2000. Чрез документи се проследява организирането на общинската администрация в София под ръководството на Временното руско управление в България.

          Том 12. Създаване, устройство и дейност на Върховната сметна палата (1880-1948). С. 2000. За първи път е представена цялата законова уредба на Палатата и голяма част от документите, отразяващи нейните функции и дейности от създаването й през 1880 г. до закриването – през 1948 г.

          Том 13. Турски извори за българската история. С. 2001. Съдържа ценни османо-турски документи от ХV²² в., съхранявани в Ориенталския отдел на Народната библиотека “Св.Св. Кирил и Методий”. Документите са публикувани в превод на български език и с анотации на френски език.

          Том 14. Свидетелства за сталинските репресии (1934-1939). С. 2001. Отразява драматичен период от историята на СССР (януари 1935 – юни 1941 г.). Включва рапорти, шифровани телеграми и други документи, изпращани от българските дипломатически представители в Москва през 30-те години на ХХ в. Документите се публикуват за първи път.

          Том 15. Църковно-народният събор. (1871). С. 2001. Представя едно значимо събитие в живота на Възрожденска България. След близо пет века безправно съществуване е създадена и официално призната от Високата порта Българската екзархия.

          Том 16. Горяните. Сборник документи. т. ² (1944-1949). С. 2001. Отразява съпротивата след деветосептемврийския преврат през 1944 г. срещу налагането на социален и политически модел на управление. Публикуваните документи разкриват причините за възникването на горянското движение, неговия характер, програмни цели, въоръжение и тактика. Документите са предимно от Архива на МВР.

          Том 17. Борби и чистки в БКП (1948-1953). С. 2001. Разкрива част от истината за политическата обстановка в БКП и България в периода на “чистия сталинизъм”. Включва 270 документа от фондовете на бившия Централен партиен архив. Основната част от тях се публикуват за първи път.

          Том 18. Венециански документи за историята на България и българите от (Х²²-ХV в.). С. 2001. Съдържа новоиздирени или вече публикувани документи от фондовете на богатия Венециански държавен архив, отнасящи се за историята на Средновековна България и за нейното място в тогавашна Европа. Изданието е двуезично – латински и български езици.

          Том 19. Българска народна банка. т.²²². (1915-1929). С. 2001. Представя период от историята на БНБ, отличаващ се с динамични промени в общите условия, институционните рамки и характера на икономическата политика. Публикуваните документи са архивния фонд на БНБ в ЦДА, от фондовете на други институции, лични фондове на български политически и стопански дейци, фондове от архивите на Франция.

          Том 20. България в Първата световна война. Германски дипломатически документи. т. ² (1913-1915). С. 2002. Представя голям масив от документи за българо-германските икономически и политически отношения по време на Първата световна война. В превод на български език са публикувани част от най-важните документи по темата, съхранявани в Политическия архив на Германското имперско външно министерство, Военния архив във Фрайбург и други архиви на имперски и кралски министерства и институции.

          Том 21. Русия и Българското национално-освободително движение (1856-1876). т ²²². Документите, подбрани предимно от руски архивохранилища представляват ценен източник за политическата история на Българското възраждане, за превръщането на българското национално-освободително движение в значим фактор на Балканите, както и за политиката на Русия в Европейския Югоизток

          Том 22. Австро-Унгария и България в документалното наследство на д-р Константин Стоилов (1883-1899). Книгата представя част от богатото архивно наследство на д-р Константин Стоилов. За първи път се публикува изцяло кореспонденцията между българското правителство и неговите пратеници в Европа по избора на принц Фердинанд за български княз.

          Том 23. Евгений Босилков (1900-1952). Документи от архивите на България и Франция. С. 2002. Посветен на официалното посещение на папа Йоан-Павел ²² в България и 50-годишнината от мъченическата кончина на монсиньор Евгений Босилков. Съдържа документи от ЦДА, ДА-Враца, Русе, Плевен, Архива на МВР и Архива на Министерство на външните работи на Франция.

          Том 24. Михаил Герджиков и подвигът на тракийци(1903 г.) Посветен на 100-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание и 125-годишнината от рождението на Михаил Герджиков, сборникът поднася документи за подготовката, провеждането и потушаването на въстанието от 1903 г. и за личността на ръководителя му в Одринско.

          Том 25. Из архива на Гоце Делчев. Задграничното представителство на ВМОРО в София до края на 1902 г. Сборникът завършва издаването на документалното наследство на видния български революционер. Включени са 620 писма, телеграми и пощенски картички от периода април 1902 г. до началото на 1903 г. Разкриват се неизвестни досега факти за дейността на революционера и историята на ВМОРО.

          Том 26. Четите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Дневник и снимки на четите на ВМОРО, преминали през Кюстендилския пункт 1903-1908. Дневникът и снимките са едни от най-важните документи за историята на ВМОРО за следилинденския период. Те са доказателство за участието на българи от Македония, Одринско, Северна и Южна България, и Бесарабия в македонското освободително движение.
          Хубави неща има и в "Известия на държавните архиви", но старите броеве ги няма. Там да речем има документи за малки бунтове срещу турската власт, които не са много известни.

          Comment


            #6
            Тук има твърде интересни неща ,ти какво имаш и ще можеш ли да ми принтираш нещо(разбрах,че в пловдив принтирането е по 7ст,доколкото разбирам си от голям град, ако можеш да принтираш под 20 ст толкова е в карлово,ще те помоля да го направиш и да ми изпратиш хартията по пощата ще си платя).Ако си съгласен ще ти пратя адреса си по мейла за да не го видят всички.
            www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

            "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

            Comment


              #7
              От тях нямам нищо, защото както споменах, те се разпространяват от поделетията на ГУА. Не е като в книжарница да се купи, а се поръчва. Доста е сложничко. Книжките бяха към 8-10 лева. Тази, която я сканирах е към 270 страници. Ако някъде има Офис 2003 мога да ти пратя нещо, за да видиш как излиза. По-важните неща ги сканирах страница по страница, защото формата на книгата не е много податлив. Там където са двойни е доста зле.
              Другия проблем е, че не знам дали ги има и в общите библиотеки. Тази книжка я намерих в окръжната библиотека, но по принцип поредицата я има в ГУА, откъдето не дават да им изнасят екземплярите. От тези книжки имах възможност да прегледам там 2-3: втората част на Клайнер, тази, която сканирах и венецианските документи. Но както вече казах са доста проблемни.

              Comment


                #8
                Галахаде ,чувствам се като малко дете на което са му показали сладко за да го скрият след малко,престани да ме дразниш с нереализуеми неща.
                www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                Comment


                  #9
                  Не е толкова недостъпно. Може да се поръчат от най-близкото поделение на ГУА. Не само в София, те имат поделения и в другите градове. Но не им знам точната структура. Но в тях се пазят да речем актове на общинските съвети. Ако покрай земеделските земи сте се ровили в архивите - там се поръчват книжките. По на сметка е да се купи цяла, отколкото да се сканира. Лошото е, че е малко сложно поръчването и имат малко особено работно време. Практически моге да се гледа само когато човек е в отпуска. Лошото е, че запилах телефона на слежителката, която се занимава тук с книгите. Поне можеше да разуча цените по телефона и да ги добавя.

                  Практически всички книги се поръчват от София, но може да се закупят по региони. С другите ктижки понякога е по трудно, защото ги пускат в някои книжарници и в някои градове. Другаде не могат да се намурят.

                  Comment


                    #10
                    Галахаде да не си професионален историк че имаш такива познания?
                    Аз като обикновен любител/още повече от провинцията/ нямам нито доходите,нито времето,нито нервите да обикалям цяла България за каквото и да било.И без това фамилията постоянно ми намила че давам пари за ,,изгъзици,,.
                    Остана да хукна насам-натам за книги и ако не ме изхвърлят от къщи ще е чудо,а скандала не ми мърда.
                    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                    Comment


                      #11
                      И във вашата библиотека предполагам, че има доста интересни неща. А навярно и са по-достъпни, защото по-малко хора се редят да ги взимат. Не може да се купува всичко. Не е само до пари, ами до време, че и до място къде да се слага. Аз даже нямам време да прочета всичко, което съм смъкнал от Интернет.

                      Comment


                        #12
                        Библиотеката ни е сравнително добре заредена,още повече че напоследък получават и доста дарения от 13 века българия.
                        За реденето на опашки не си прав,такива просто няма.
                        Като изключим учениците (в карлово има само един университет мисля се досещаш от какъв тип) хората които се занимаваме по сериозно с история се броим на пръстите на едната ръка,в буквалния смисъл на думата.
                        С билиотечните служители се познавам добре и изобщо нищо не чакам ,всичко е по скоро на приятелски начала а не на служебни.
                        Но забелязвам че почти все аз разказвам за себе си ,кажи и ти нещо за теб ,от къде си ,на колко си и т.н.
                        www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                        "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                        Comment


                          #13
                          Но забелязвам че почти все аз разказвам за себе си ,кажи и ти нещо за теб ,от къде си ,на колко си и т.н.
                          Туй е за лични, защото иначе ще се карат, че пълним темата със спам.

                          Comment


                            #14
                            В книжарница"Летописи" в Малкото НДК има цял щанд с издания на Архивите.
                            Скоро ще публикувам снимка на "горяните" та да ги видите какви са били!
                            Last edited by модератор; 01-10-2005, 16:26.

                            Comment


                              #15
                              Обещах ви симка!

                              Ето снимка на тия ''герои'' на ''съпротивата'' срещу народната власт!!!

                              Comment

                              Working...
                              X