Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Христо Ботев

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Във връзка с Ботев не може да не споменем и Таньо Стоянов - Таньо войвода. Един от основателите на Сливенския революционен комитет, определен от Левски за апостол из Ескиджумайско, Османпазарско, Котленско и др. Заловен и осъден на вечно заточение в Диарбекир, откъдето бяга през 1875 г. и отива в Браила. След като Гюргевския комитет взема решение за въстание той сам организира чета от 26 души, на които купува "белгийски шишанета с байонети", чанти, цървули и пр. Преминаването му е съгласувано с Ботев, по чийто съвет се насочва към Олтеница, където преминава на 16 срещу 17 май, а Ботев преминава на 17 май през деня при Козлодуй. Говори се за писмо- пълномощно от Ботев за вдигане на въстание в Сливенско, но то очевидно е изгубено.Четата води 3 сражения - при с. Ломци, при с. Светлен , при които успява да отблъсква потерите и да се измъква през нощта. При с. Априлово където на 27 май четата е разбита, Таньо войвода е убит. Съгледвачът му облечен в турски дрехи и говорещ- чисто турски Димитър Николов - хайдутин избягал от Русчушкият затвор е обесен, макар че въжето му се къса . Оцелелите четници са осъдени, но идва амнистия и ....са освободени. Някои стават опълченци и доживяват старините си в свободна България, като се занимават със занаяти или земеделие. Четата на Таньо войвода е носила съвсем малко пари в жълтици и сребро. Предателство между тях не е имало. Чувал съм, че Обретенов е пазил картата която Ботев, е носил в горния джоб на куртката си, пробита от куршум, от което излиза че Ботев е застрелян в гърдите, е не в гръб.Не знам защо непрекъснато и във всичко трябва да се търси предателство. Днес не можем да кажем нищо освен - бог да ги прости. Както има поход по пътя на Ботевата чета, така има и поход по пътя на четата на Таньо войвода. За мен двете чети и двамата войводи са едно цяло.
    "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

    Comment


      #62
      dibo написа Виж мнение
      Може и да не ти помага, ама не е зле, преди да пускаш нова тема, да погледнеш дали няма такава съществуваща, в която е по-подходящо да пуснеш запитването си.
      Или не Сте ми прочел първия пост, или трябваше да ви падна на колене господин строги Модераторе.

      Бележка на модератора: В горния десен ъгъл точно под връзката за форума на Традиция има едно бяло поле за търсене. Пробвай следващия път като "търсиш" нещо във форума, да го напишеш първо там. Може да опиташ за тренировка да напишеш Христо Ботев и да видиш какво излиза.
      Last edited by dibo; 20-06-2012, 00:10.

      Comment


        #63
        pehotinec написа Виж мнение
        Чувал съм, че Обретенов е пазил картата която Ботев, е носил в горния джоб на куртката си, пробита от куршум, от което излиза че Ботев е застрелян в гърдите, е не в гръб.
        Ако Ботев се е движил след оттеглящата се чета по свидетелството на Обретенов и Димитрото, то тогава ще е с гръб към турските позиции, където по него време се разполагат на лагер. Тогава какъв е извода от твърдението на Обретенов, че Ботев е улучен в гърдите?
        И това е само един момент от "обърканите" спомени на Обретенов и Димитрото. Как пък не се намери друг четник да каже: "Така е, ние бяхме избързали напред, а Ботев изостанал". Напротив всички останали твърдят, че Ботев е убит преди действително да започнат изтеглянето си от позициите, които са заели преди обед и някои от тях дори минават край трупа, ерго Ботев непосредствено преди смъртта си не е бил на самите позиции, а някъде зад тях, където пък вражески крак не е стъпвал през целия ден.
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          #64
          След нова година по БНТ имаше предаване за Ботев. Та в него споменаха че поета-революционер е лежал в румънски затвор за кражби - дали е верно.
          Бил крал от богатите защото са богати. Доста ме изненада това нещо.

          Comment


            #65
            Mishok написа Виж мнение
            поета-революционер е лежал в румънски затвор за кражби - дали е верно.
            Вярно е само, че Ботев е бил арестуван. За какво и дали действително са му повдигнати някакви обвинения е въпрос на спекулации. В случая задържането му най-вероятно е във връзка с арестуваните малко преди него руски комунисти (значението което се влага днес в тази дума е по-различно от тогавашното) с които е поддържал близки контакти.
            Като цяло спомените за Ботев изобилстват от слухове, че е крадец, касоразбивач и фалшификатор на пари и то конкретно за периода от 1869 до споменатия арест от пролетта на 1872 г., но доколко той е причастен към подобни престъпления не се наемам да твърдя.
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              #66
              Лично аз си признавам че Ботев не ми харесва. Не одобрявам левите му възгледи и антихристиянското му творчество.

              Last edited by messire Woland; 31-01-2013, 12:48.

              Comment


                #67
                Mishok написа Виж мнение
                Лично аз си признавам че Ботев не ми харесва. Не одобрявам левите му възгледи и антихристиянското му творчество.
                Мдааа, това е интересно, аз също не харесвах образа който ни се представя чрез масовата култура (образ на скандален, буен, невъздържан в емоциите си човек, със странен патологичен стремеж към саможертва и престъпни наклонности). Впоследствие прочетох книгата на Борис Делчев "Христо Ботев - опит за психография", която ме накара да преосмисля отношението си към личността и делото на Ботев и да задълбая в подробностите около него.
                Last edited by boilad; 04-02-2013, 22:12. Причина: правопис
                Liberte, egalite, fraternite
                Viva la revolution
                Zalmoxis написа
                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                dibo написа
                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                Comment


                  #68
                  Обаче тази тема доста промени представите ми за Ботев. И въпреки това не смятам че е направил нещо особено градивно.

                  Comment


                    #69
                    Mishok написа Виж мнение
                    И въпреки това не смятам че е направил нещо особено градивно.
                    Хубаво е като изказваш подобно мнение малко от малко да се аргументираш, защо мислиш така.
                    За мен е достатъчно градивно и това, че издава вестници чрез които проповядва и защитава принципите на революцията. Единия от тези вестници ("Дума...") излиза в труден момент за емигрантската преса, когато е единственото периодично издание на български. Да не говорим и за това, че е бил в ръководството на БРЦК и на практика привлича всички офицери, които участват във въстанията през 1875-1876г.
                    На пръв поглед изглежда, че той е бил основната движеща фигура в БРЦК през 1874-1875г., защото след като си подава оставката комитета престава да съществува. След това активно сътрудничи на Гюргевския комитет.
                    Доколко кое да е от тези неща може да се приеме за градивно или "особено градивно" е въпрос на интерпретация.
                    Liberte, egalite, fraternite
                    Viva la revolution
                    Zalmoxis написа
                    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                    http://hristoen4ev.blogspot.com/
                    dibo написа
                    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                    Comment


                      #70
                      Отзвука от превземането на "Радецки" стига до другия край на света сто дена след събитието: http://www.desant.net/show-news/24734/
                      Liberte, egalite, fraternite
                      Viva la revolution
                      Zalmoxis написа
                      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                      http://hristoen4ev.blogspot.com/
                      dibo написа
                      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                      Comment


                        #71
                        Какво ще кажете за този символ верую?
                        Символ-верую на българската комуна!
                        Вярвам в единната обща сила на человеческий род на земното кълбо, за да твори добро.
                        И в единний комунистически ред на обществото, спасител на сички народи от вековни тегла и мъки чрез братски труд, свобода и равенство.
                        И в светия животворящ дух на разума, укрепляющ сърцата и душите на сички хора за сполуката и тържеството на комунизма чрез революция.
                        И в единното и неделимо отечество на сички хора и обща собственост върху сички имоти.
                        Изповядвам единний светъл комунизъм, поправител недъзите на обществото.
                        Чакам събужданието на народите и бъдащий комунистически строй на целия свят.
                        Галац, 20 април 1871 г.
                        Хр. Ботйов
                        Това за незнаещите е написано на основата на "Символа на вярата"

                        Comment


                          #72
                          Измислица съчинена от Велико Попов през далечната 1925 г., тоест 54 години след въпросното събитие. Странно как тоя същия, петнайсетина години след събитието, пред първия биограф на Ботев не споменава за това.Не споменава нищо и пред другите, които впоследствие го интервюират във връзка с тези събития и така до 1925 г. Освен това на посочената дата Ботев е далече от Галац.
                          Има и една друга особеност през 1920-те години Велико Попов симпатизира на българската комунистическа партия (която е приемник на лениново-троцкистките възгледи и има малко общо с френските комунари от 1871 г., които са по-близо до идеите на Бакунин, както и самия Ботев) и не се свени да използва миналото с пропагандна цел, поставяйки знак на равенство между Ботев, френските комунари и комунистите от БКП, като в същото време придава важност и на собствената си личност.
                          Интересно е, че Ботев, макар да е привлечен от левите идеи, никога не ги поставя на първо място. За него това място е заето от идеята за освобождение на България. В този смисъл смело можем да твърдим, че Левски е по-радикален от него, защото в "Наредата" предвижда какво ще е бъдещото държавно устройство, както и смъртно наказание за тези, които го отхвърлят.

                          П.П. Все по същото време (20-те г. на ХХ век) Попов фабрикува и посветителски надпис на гърба на снимка на Ботев - "В памят на комунистическите ни подвиги" (цитирам по памет)
                          Last edited by boilad; 08-03-2013, 20:25.
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            #73
                            boilad написа Виж мнение
                            Все по същото време (20-те г. на ХХ век) Попов фабрикува и посветителски надпис на гърба на снимка на Ботев - "В памят на комунистическите ни подвиги" (цитирам по памет)
                            Текстът е: "В памят на комунистическите ни подвиги брату Вел. Попову. Хр. Ботйов. 1 мая 1875 г. Букурещ."
                            Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                            Comment


                              #74
                              Тези сведения на Велико Попов заслужават по-голямо внимание, но сега нямам време и възможност да си опресня спомените за тях. Тулешков в своите спомени за лятото на 1871 г., когато помага на Ботев в издаването на "Дума..." пише, че Ботев се опитвал да организира комитет, но определено свързва този комитет с дейността на Левски и изградената от него организация, а не с парижката комуна. Едва след тези събития през зимата на 1871/1872 г. Ботев завързва по-близки контакти с Попов с чието благоволение се настанява на тавана на галацкото училище, където Попов преподава.
                              Liberte, egalite, fraternite
                              Viva la revolution
                              Zalmoxis написа
                              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                              http://hristoen4ev.blogspot.com/
                              dibo написа
                              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                              Comment


                                #75
                                Хъм, не знаех, че това е (може би) фалшификат, смятах го за оригинално. И не виждам проблем, т.е. по никакъв начин не принизява Ботев в очите ми (то поначало цялата работа е смешна, де, но ще оставя израза така), дори напротив. Всеки с мнението си, разбира се.

                                Comment

                                Working...
                                X