Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Христо Ботев

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Технически погледнато рейда на Радецки и похода на Ботевата чета не върши нищо съществено.
    Технически погледнато Априлското Възстание е зле подготвено, обречено на неуспех още от началото.
    Технически погледнато, даже Левски да е бил жив и той да е оглавил Възстанието през 1876-та резултата е щял да бъде подобен.
    И накрая статистически погледнато от таквиз акции е мряло българско население и то много.
    Аз това го разправям от години и все ми се зъбят. Реално ситуацията е била като в Косово. Целта е да се провокират властите за „зверства”, като за целта не е важно истински ли са или въображаеми. Важното е да се осигури материал за западните медии, които да възбудят общественото мнение и да се мотивират правителствата на великите сили да действат. Какво става на място е маловажно. Как са се сражавали батачани е по-маловажно от това, което е било написано за тях. И изобщо както винаги – перото е по-силно от меча.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #47
      Напълно подкрепям мненията на Торн и Митака. Ботев, а и не само той добре осъзнават, че шепата хора, с които слиза на Козлодуй могат да постигнат далеч по-ограничени цели, отколкото в действителност някои се надяват. Войводата може би наистина силно е вярвал, че по пътя към четата му да ще присъединят значителен брой добороволци, но уви истината е далеч по-сурова. Населението е в паника, изпокрито, уплашено. Мъжете ги няма ниакакви. По пътя си четата среща само черкезки шайки и алчни овчари, които за няколко петака са готови да предадат всеки четник, без да се интересуват дали е дошъл да ги освобождава от някого, или не.
      Едно просто запознаване със събитията по онова време дават възможността да се направят няколко основни извода:
      1-во на четата куца командването. Ботев е смел, енергичен, всеотдаен, но импулсивен, без достатъчно военен опит, не анализира хладнокръвно обстановката, поддава се на гнева и отчаянието, което в такива моменти е пагубно както за командира, така и за хората които води след себе си. Противоречията в т.нар. "Щаб" на четата оказват доста негативно влияние и върху самите четници. След смъртта на Ботев няма единен лидер. Настъпва паника, отчаяние, страх, всеки се спасява както намери за добре.
      2-ро не е създадена добра организация за обезпечаване на четата с достатъчно оръжие и боеприпаси, да не говорим за медикаменти.
      3-то изключително лоша координация с революционния комитет във Враца и противоречията вътре в него между лидерите.
      4-то лошата координация и с другите революционни окръзи, впрочем това е един от основните слаби моменти в подготовката на Априлското въстание, по отношение на неговия размах.
      Не искам да подценявам ролята и значението от действията на Ботев и всеотдайността му по подготовката на своята чета, но ако желаем да бъдем поне малко обективни е редно да приемем и признаем допуснатите грешки и слабости от лидерите на цялостната революционна организация тогава.
      They march in full battle dress
      With faces grim and pale
      Tattered banners and bloody flags
      Rusty spears and blades...

      Comment


        #48
        SS-mann написа
        2-ро не е създадена добра организация за обезпечаване на четата с достатъчно оръжие и боеприпаси, да не говорим за медикаменти.
        .
        Тук не съм съгласен с Теб. Самата чета е носела допълнително оръжие за Трети Революционен Окръг по молба на Стоян Заимов, така, че откъм оръжие и боеприпаси четата е била презапасена.
        Тази година, в Козлудий НД Традиция регионални клонове Русе и В.Търново пресъздадоха историческа картина на превземането на Радецки и стъпването на Козлодуйския бряг.
        Ето снимки от събитието и видеоклипче, качеството на което е лошо, но все пак............

        Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.



        Ами, отидохме, играхме и се върнахме в 3.30 сутринта.Разкошна организация.Браво на Русенци. :vb_xyxthu :vb_notwor

        Голям Петко констатира, че каютата е тясна за него, камо ли четирима души да спят в нея :vb_surpri


        За да се убедим, че не само нашите каюти са тесни, ударна група провери и другите-и те бяха тесни


        Двама Весели другари


        Това трябваше да рапортуваме по време на Зарята проверка :vb_surpri
        Щяхме да станем за резил, добре че не го казахме.


        Част от Първи Търновски Революционен Окръг


        Капитана на Радецки


        И неговите помощнички


        Ето така си почивахме, докато пееха Козлодуйските баби vb:lol1


        Ето го Славният войвода Христо Ботьов


        Ето и албумчето със снимките

        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #49
          Не съм запознат детайлно по въпроса за въоръжението на четата и в този смисъл приемам забележката ти Абе хубаво сте се се спретнали, ама помощничките на капитана май най-хващат око. :mhehe: Завиждам ви за преживяването.
          They march in full battle dress
          With faces grim and pale
          Tattered banners and bloody flags
          Rusty spears and blades...

          Comment


            #50
            Тъй като в час (основно по литература) сме обсъждали точно темата за Ботев, мисля, че целта е точно както каза Торн - да се вдигне максимално много шум в западните медии, като Ботев много добре си е давал сметка не само за това, но и че отива на самоубийствена мисия.
            Това е може би е и причината да се качат на пътнически параход, вместо да действат както Стефан Караджа (още една малка чета 1876 минава по-надолу по Дунава, но ползват лодки. Резултатът е ясен - днес почти никой не знае нищо за тях). Така вече има директни свидетели на събитието, които скоро ще се озоват на запад, а и самият Ботев праща от парахода телеграми до 3 международни вестника (май че бяха френски, трябва да проверя). По този начин се привлича вниманието много по-ефикасно, отколко може да се отрази въстанието вътре в страната. Учителката ми даже цитира някаква статистика, според която на запад около половината от публикациите за Априлското въстание в печата са били посветени на Ботевата чета, а не на действията в страната.
            По този начин Ботев си се справя страхотно с пропагандната (и лично за мен много по-важна с оглед целта на въстанието) част от действието, колктото до боевете - според мен си е чист провал, за сравнение може да се даде отново четата на Стефан Караджа - при по-малко хора и въоръжение издържа два пъти по-дълго.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #51
              Пилот написа
              колктото до боевете - според мен си е чист провал, за сравнение може да се даде отново четата на Стефан Караджа - при по-малко хора и въоръжение издържа два пъти по-дълго.
              Тук също ще оборя колегата.
              Значи, четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, не е случайна чета.
              Това е било най-доброто бойно формирование в историята на Четническото движение у нас до 1878 година.
              Всички четници 128 души на брой са били ветерани от двете Български легии и всеки един от тях е могъл да води чета.Това е т.нар. военен елит на нашите Революционери.Българското ревюлиционно движение губи най-добрите си кадри с разгрома на тази чета.Както свидетелстват турските архиви, четата е действала под обща команда на тръбата.Имало е сигнали за атака, сбор и оттегляне.Всеки четник е бил снаряжен с всичко необходимо за водене на военни действия-имали са лопатки за окопаване и всички необходимо артрибути, които е имало в тогавашните армии.........
              Така, че тази чета е била "по-специална". Жалко за прибързаните действия и разгромът й. Може би, "ако" бяха останали живи тези 128 души, Левски с неговата ВРО и после Априлското Възстание биха протекли при съвсем други условия.Но в историята "ако" няма..............
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #52
                Официалното становище на музея на Хр. Ботев в Калофер е, че той е ударен с куршум не в челото, както го пише Вазов, не в слабините, както смятат други, а в гърдите. При удара е засегнат нерв, който не се сещам как се казваше, но резултата е, че войводата в смърта си се изпуска, изпразва и пр. Този ефект се наблюдава и при обесването със същите нелицеприятни изпускания!
                Вероятно Вазов го знае и затова воден от патриотични подбуди, премества удара в челото, за да подсили геройския ореол около войводата.
                След Освобождението се разпространяват най-различни теории за смърта му във всички крайности. Че бил убит от своите защото не давал да се изтеглят към Сърбия, че се скарал с щаба, и че Никола Обретенов го издебнал и гръмнал в гърба и пр. Никола Обретенов всъщност най-много е обвиняван по политически и партизански пристрастия. След Освобождението той е активен привърженик на Стамболов и даже по едно време е Околийски управител на Русе. Като такъв присъства при раждането на престолонаследника Борис и е награден от княз Фердинанд с разни златни подаръци. Той е обвиняван, че е откраднал парите от касата на четата, на която е бил касиерин. И Ботев разбрал и му поискал сметка, пък този го гръмнал! Това лично на мен ми се струва много афиф работа, защото какви пари може да носи четата, като са нямали пари за да купят пушки и да се въоръжат!? По-горе четох, че носели оръжие за Врачански революционен окраг, но аз такова нещо не съм чувал! Може и да е вярно, но е малко вероятно.
                Доколкото знам след пристигането в района на Враца, четата влиза във връзка с местния революционен комитет, който е трябвало да организира и повдигне въстанието. Обаче врачани нещо не им се умирало и се колебаели как да постъпят. Още повече, че вестите за погромите в Тракия вече се носят към тях.
                Както се говори, парите, които имали събрани от населението на революционния окръг, пак по такива недоказани твърдения, откраднал Стефанаки Савов (Имаше доскоро един негов внук нео-демократ - даже беше народен представител и председател на НС) Те били цяла торба с наполеони и лири, защото с тях после той си купил бая ниви и парцели в центъра на Враца и другаде! Даже и това място дето е построен по-късно паметникът на Ботев - и то било негово!
                Такива ми ти работи!
                А Ботев наистина хабер си няма от военни работи! Затова поканва Никола Войновски - капитан от руската армия за военен командир. Войновски организира отбраната при последните сражения на четата на вр. Вола и Милин камък. Там според наши специалисти, той много-грамотно разполага четата по трите съседни върха, за да не може лесно да бъде обходена. Четата успешно се сражава до смърта на Ботев. Голяма част от четниците се измъкват и продължават своя поход -едни към родните си места, други към Тетевен. Там Войновски е предаден от един роднина на предателя на Бенковски и геройски загива заедно с Илия пандурина от Гложене, при р. Черни вит!
                В сравнение с четите на Х. Димитър и Ст. Караджа, загубите тук са значително по-малко! Заловени са сравнително малък брой четници, малък е и броя на загиналите при сраженията и преследването им. Вероятно след Освобождението в четата са се "записали" някой мераклии (както имаше записани партизани за активни борци, излезли на 12 и 13 септември 1944 г.)!
                Но такива навлеци винаги ги има в историята! Затова и все още не може да се установи точния брой на чентиците. Факт е, че са били около 200 души и няколко повече, няма да променят ситуацията!


                Къде ми е танка от емотиконите!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
                Last edited by танкиста от Харков; 01-07-2008, 22:19.
                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                Comment


                  #53
                  танкиста от Харков написа Виж мнение
                  Затова поканва Никола Войновски - капитан от руската армия за военен командир.
                  Мисля, че Войновски е бил поручик. Учил е в Николаевската военна гимназия.

                  танкиста от Харков написа Виж мнение
                  Войновски организира отбраната при последните сражения на четата на вр. Вола и Милин камък. Там според наши специалисти, той много-грамотно разполага четата по трите съседни върха, за да не може лесно да бъде обходена. Четата успешно се сражава до смърта на Ботев.
                  Последното сражение, преди смъртта на Ботев, е в района на връх Околчица.
                  "Авангардът, начело с Войновски, заема гребена на Камарата с фронт на север и запад. Останалите, сред които са Ботев и щаба, се съсредоточават на вр. Купена и Околчица. Редовна турска армия от около два табора под командването на Хасан Хейри бей атакува левия фланг на отбраната, а срещу останалата част от четата позиции заемат башибозуците. Нападението е отбито със стрелкови огън, след което турците решават да обходят и изолират отделните позиции на четниците. Никола Войновски, отгатнал замисъла на противника, парира този опит, а башибозушката атака срещу Купена е отхвърлена с контраатака. За да не бъде изолиран и обкръжен, Войновски в крайна сметка изтегля авангарда от първоначалните му позиции и заема кръгова отбрана на Купена. Постепенно цялата чета се концентрира около вр. Купена, вр. Околчица и падината между тях. Боят продължава до свечеряване, когато огънят отслабва, турските войски се оттеглят, а прежаднелите четници се втурват да утолят жаждата си. Точно по това време, вечерта на 20 май 1876 г. (стар стил), някъде в долината между Купена и Околчица, пада убит Христо Ботев. В началото на нощта за войвода е избран Никола Войновски и оттеглянето на четата към Балкана продължава. След като откриват обаче, че са обградени от всички страни и не могат да преминат р. Искър при с. Лютиброд, четниците се разделят на три групи. Вече доста разколебани, те дават последен отпор на преследващите ги башибозушки части и се разпръсват. От обръча обаче се измъкват само 15 човека, командвани от Войновски, които успяват да достигнат Троянския Балкан, където са разбити на 13 юни. Общо от четата загиват около 130 човека. Останалите живи са заловени и получават присъди."

                  Това е от едно есе, подписано от Свилен Станимиров, н.с. в Института по история при БАН.
                  Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                  Comment


                    #54
                    Бележки относно въоръжението и бойната подготовка на Ботевата чета:1.около 30 пушки "Шаспо"-сравнително модерни за времето си,останалите са предимно капсулни;2.повечето четници нямат никакъв боен опит и донякъде това е причина за краткотрайността и неуспехите на четата,а не толкова некадърността на Ботев като воевода,които се е погрижил да осигури военно подготвени ръководители (не само Войновски-в четата има още един офицер,но в момента не си спомням името му,който след разгрома с брата на Левски Петър успява да се измъкне в Русия и загива в руско-японската война през 1904г.;освен тях има бивши легисти-Д.Икономов и Спас Соколов,както и хайдути и участници в предишни чети-Дишлията,Йордан Кършовски и др.).
                    Основна причина за ниската бойна подготовка на Ботевите четници в сравнение с четниците от 1868г. е нуждата от пазене на тайна,което не позволява да им бъде проведено някакво предварително обучение и това не може да бъде вменено като вина на Ботев,защото той трябвало да направи трудния избор дали да обучи хората си,рискувайки да демаскира подготовката,или да заложи на изненадата от внезапното дебаркиране.
                    Liberte, egalite, fraternite
                    Viva la revolution
                    Zalmoxis написа
                    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                    http://hristoen4ev.blogspot.com/
                    dibo написа
                    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                    Comment


                      #55
                      Ще се спра накратко и на смъртта на Ботев.По повод на някои подозрения от по-горните постове на темата в очерняне на национални герои или национален нихилизъм ще отбележа само,че историята е наука и като такава подлежи на критичен анализ,а и да не забравяме,че и героите са хора.Версията,че Ботев е убит от турски куршум (Версия Обретенов-Димитрото) най-общо гласи-Ботев загива от вражески изстрел понеже се движел в ариергада на оттеглящата се чета.Най-странното в тази история е,че тя се поддържа само от споменатите двама четници.Всички останали (та дори и "ранния" Обретенов) твърдят,че Ботев загива малко преди края на сражението докато четата е по заетите позиции и то в тила й (виж "Ботев в спомените на съвременници"т.2 и "Ботевите четници разказват").Това поражда съмнения,че меко казано Обретенов и Димитрото спестяват част от истината.Тяхната версия още докато са били живи е критикувана от техни съвременници и несъответствията в нея са своевременно отбелязвани.Как да се доверим на тази версия в която дори посоката на оттегляне на четата е сбъркана и въпреки това упорито се поддържа от споменатите двама четници.Който иска нека сам да сравни спомените и да си направи изводи.Това са само общи насоки.
                      Liberte, egalite, fraternite
                      Viva la revolution
                      Zalmoxis написа
                      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                      http://hristoen4ev.blogspot.com/
                      dibo написа
                      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                      Comment


                        #56
                        Истина ли е?

                        С риск да бъда много критикуван и надявам се разобличен пускам това:
                        http://www.blitz.bg/article/30674
                        Възможно е това да е дискутирано вече, не го намерих и ще ми бъде интересно мнението на "сведующите" по въпроса.

                        Поздрави!

                        Comment


                          #57
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            #58
                            Хубаво, ама ако приемем, че това са нови факти, гореприложения линк с нищо не помага.

                            Comment


                              #59
                              айдутин написа Виж мнение
                              Хубаво, ама ако приемем, че това са нови факти, гореприложения линк с нищо не помага.
                              Може и да не ти помага, ама не е зле, преди да пускаш нова тема, да погледнеш дали няма такава съществуваща, в която е по-подходящо да пуснеш запитването си.
                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                #60
                                Аз не виждам нови факти.Единствения факт е,че някакъв чобанин убил четник заради парите му.Оттам нататък всичко друго е въпрос на спекулации,та този четник може дори да е бягал от Тракия,не знаем и по кое време на 1876г. е станало въпросното убийство и най-важното е,че няма труп.
                                Liberte, egalite, fraternite
                                Viva la revolution
                                Zalmoxis написа
                                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                                dibo написа
                                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                                Comment

                                Working...
                                X