Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадки ПСВ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Загадки ПСВ

    Мисля, че след като има тема за загадки, свързани с ВСВ, не е зле да има и такава около ПСВ (и еприода непосредствено преди и след нея ). ТАка че - дайте да се задаваме въпроси .

    #2
    Prez april 1915 година руската кавалерия нанася удар при пшемисъл върху воиските на кронпринц Конрад в Галиция. Ударът е избран специално в консултация с учени от руската академия и има страхотен успех, какви специалисти са били тези учени и благодарение на какво сполучва руската атака? Успех!

    Comment


      #3
      Аз пък ще пусна една оръжейна загадка . Нещо на което попаднах и се удивих.
      Attached Files

      Comment


        #4
        Какво пък удивително има в автомата на Фьодоров? Може би щото е измислен на база патрона за Арисака, щото руснаците са купили несметни количества след Руско-Японската война от 1905г.?

        Comment


          #5
          Браво, позна го . По повод на удивлението: е, да кажем, че не бях го виждал или чел за не го, та се изненадах. И ми се стори доста интересно оръжие като за ПСВ (направо си е революционно в някои отношения ). Доколкото разбрах не е измислен на база патрона за Арисака, а на базата на собствен патрон на Фьодоров 6,5 мм. То реално са разработени на базата на самозарядна винтовка на Фьодоров за 7,62 мм патрон, де .
          А се преработва за патрон от "Арисака" поради началото на войната и невъзможността да се организира поризводство на патрона на Фьодоров (а от японските имат в достатъчни количества, че и внасят много, както и съоветните винтовки).
          Инак оръжието ми се вижда много високо ефективно кат за ПСВ, че и за ВСВ със съответната модернизация. Чудно е, че в СССР не го разработват, макар и под нов патрон. Вярно е, че не е истински "автомат", защото е с автоматика като на картечен пистолет и винтовъчен патрон.
          Last edited by gollum; 05-05-2005, 17:06.

          Comment


            #6
            В книгата си "Бледи следи" Христо Николов пише, че един млад български офицер е изобретил някакво приспособление, което хвърля ръчни гранати "Одринка" на растояние около 600 метра. Досега не съм намерил подробности за това чудо.
            Някой знае ли нещо?

            Comment


              #7
              Не, не съм чувал подобно нещо. Но е малко вероятно да става въпрос за оръжейна мортирка, каквито масово се ползват след това - те май имат обсег от 200-300 метра. Може би по-скоро ще да е нещо като малък миномет?

              Comment


                #8
                Ами и аз не зная...Затова питам.

                Comment


                  #9
                  Това за Одринските не беше ли, че имало подофицер, който хващал между пръстите си 3 бомби и ги хвърлял едновременно на 50 м. , та можел и къща да взриви, а?
                  Иначе тогава какви бомбомети, миномети, гранатомети и .... "цървуломети" е имало, неизброимо е!

                  На моята загатка нещо не отговаряте?!Някакви идеи? Да уточня, не става дума за газова атака...

                  Comment


                    #10
                    Аз не отговарям, защото не знам (а и нищо не можах да намеря точно по тази съставляваща на въпроса).

                    Comment


                      #11
                      E, то се е видяло, ами имало е...слънчево затъмнение, няколко минути, не знам дали дори е било пълно, но е използвано, защото е минавало точно там през фронтовата линия! Доста есхаталогично, не мислите ли!

                      Comment


                        #12
                        Приблизително по същото време малко по на юг в Задднестровието, в Буковина при руска кавалерийска атака един унтерофицер от 25 полк на 42 Хонведска дивизия на кралската и императорска австро-унгарска армия е бил пронизан с пика и едва оцелява в руската болница за военнопленници. В един момент е бил считан дори за мъртъв, но успява да оцелее, преди да поеме дългия път към лагера за военнопленници в Уфа. Името му е?

                        Comment


                          #13
                          von Danitz написа
                          Prez april 1915 година руската кавалерия нанася удар при пшемисъл върху воиските на кронпринц Конрад в Галиция.
                          Можеш ли да дадеш малко повече подробности за този удар. Къде е бил?
                          От това, което помня, през април 1915 в района на Пшемишъл не би трябвало да е имало активност. Градът пада през март след неколкомесечна обсада, а фронтовата линия вече е на 100-120 км по-западно - в Карпатите. Към средата на април армейската група на Макензен пробива фронта на руската армия, командвана от Радко Димитриев, и руснаците отстъпват през цялата лятна кампания на 1915 г.
                          А откъде бих могъл да намеря информация за кронприц Конрад? И за него не съм чувал :1087:
                          "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                          Предизборна програма

                          Comment


                            #14
                            трудовак написа
                            Можеш ли да дадеш малко повече подробности за този удар. Къде е бил?
                            От това, което помня, през април 1915 в района на Пшемишъл не би трябвало да е имало активност. Градът пада през март след неколкомесечна обсада, а фронтовата линия вече е на 100-120 км по-западно - в Карпатите. Към средата на април армейската група на Макензен пробива фронта на руската армия, командвана от Радко Димитриев, и руснаците отстъпват през цялата лятна кампания на 1915 г.
                            А откъде бих могъл да намеря информация за кронприц Конрад? И за него не съм чувал :1087:
                            Истината е, че Пршемисъл пада на 9(22) март 1915, когато славния войскар генерала Кусманек се предава с целия гарнизон от 150 000. Пробива на позициите на 10 руски корпус при Горлице довел до разгрома на 3та руска армия е по-късно- на 19 и 20 април (2 и 3 май)1915 г. Честно казано си мисля, че Даниц има предвид по-скоро удара на руския 3-ти конен корпус при Хотин на югоизток от Пршемисъл, който се е състоял на 18-22 март (стар стил), в резултат на който удар и най-вече на действията на 10 руска кав.дивизия на граф Келер, тежко поражение претърпява 7-а австро-унгарска армия на Пфланцер-Балтин. Именно в тези боеве е ранен и подофицера, за който бе моята гатанка...

                            Comment


                              #15
                              Николай написа
                              Приблизително по същото време малко по на юг в Задднестровието, в Буковина при руска кавалерийска атака един унтерофицер от 25 полк на 42 Хонведска дивизия на кралската и императорска австро-унгарска армия е бил пронизан с пика и едва оцелява в руската болница за военнопленници. В един момент е бил считан дори за мъртъв, но успява да оцелее, преди да поеме дългия път към лагера за военнопленници в Уфа. Името му е?
                              ???
                              Attached Files
                              "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                              Предизборна програма

                              Comment

                              Working...
                              X