Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадки ПСВ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Одрин ?
    SEMPER AGRESSUS

    Comment


      #62
      Позна....
      Това е Триумфалната арка, построена специално по повод превземането на града.
      Донякъде съм разочарован, че нямаше активност по този въпрос. Снимката е много рядка и уникална....Забележи инициалите по колоните:
      на Фердинанд, на Евдокия, на Борис и на Клементина....
      Оригиналната снимка е с много по-добро качество, но светкавицата на фотоапарата е причината за светлото петно в средата.

      Comment


        #63
        Забелязах ги ! Първоначално арката ми напомни много входа на Двореца в София по онова време... Всъщност тя трябва да е построена през 1913г. след превземането на Одрин.
        SEMPER AGRESSUS

        Comment


          #64
          Докопах се до една много интересна книжка, засягаща периода от 1878 до 1913 година. За съжаление имам една седмица срок да я върна. Опитах се да я снимам с фотоапарата, но нищо не става. Ако някой има под ръка скенер и е навит да се разходи до Пловдив - приемам гости.......

          Comment


            #65
            Снимките на стр. 178 са публикувани за пръв път в англ. списание "Илюстрайтед Лондон Нюс" от 16.11.1912г. със следните обяснителни текстове: "Несполучлив завършък на българското разузнаване над турските позиции - повреден самолет след несполучливо кацане." и "Първите летци летели над Одрин - лейтенантите Милков и Таракчиев от Българската армия."
            SEMPER AGRESSUS

            Comment


              #66
              HELLCAT написа
              Снимките на стр. 178 са публикувани за пръв път в англ. списание "Илюстрайтед Лондон Нюс" от 16.11.1912г. със следните обяснителни текстове: "Несполучлив завършък на българското разузнаване над турските позиции - повреден самолет след несполучливо кацане." и "Първите летци летели над Одрин - лейтенантите Милков и Таракчиев от Българската армия."
              Съжалявам, но не съм абониран за това списание..........

              Comment


                #67
                Бях абониран за него до 01.10.1915г.
                SEMPER AGRESSUS

                Comment


                  #68
                  Ето от мен: какво е това?
                  Attached Files
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #69
                    Не съм много сигурен, но ми прилича на 77 мм круповско полево оръдие. Във всеки случай калибърът му трябва да е в рамките на 75-90 мм и е по-скоро полево оръдие (въпреки че явно няма щит). Мисля че е немско.

                    Comment


                      #70
                      Според мен е оръдие....
                      Нямам представа какво точно.
                      Last edited by ; 15-05-2005, 20:49.

                      Comment


                        #71
                        Всъщност всичко, което знам за снимката е, че е на австрийска артилерийска позиция
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          #72
                          Войската н аснимката определено е австрийска, но за оръдията не мога да кажа нищо... Определено не ми приличат на 75мм оръдия "Шкода", а и калибъра ми се струва доста голям. Липсата на щит прави определянето още по-трудно.

                          Comment


                            #73
                            На мен определено ми напомнят за 77 мм на "Круп", фактът че са на открита позиция и явно водят директен огън говори в полза на това че са полеви оръдия, а не гаубици или тежки оръдия. Липсата на щит е объркваща в този смисъл, но все пак не е определяща. Но си прав, Маузер, че изглеждат като да са по-голям калибър - може би 90-105 мм. Не знам дали е имало на въоръжене в Австро-Унгарската армия полеви оръдя с подобен калибър.

                            Comment


                              #74
                              Нова загадка

                              Темата нещо замря, та реших да я събудя със следната загадка:
                              1. Какъв е предметът, показан на първите две снимки?
                              2. Кои оръжия го ползуват?
                              3. Какво е предназначението на пръстеновидния канал около капсула (последната снимка)?
                              Attached Files
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                #75
                                Нека аз да се опитам да отговоря-май за първи път ще позная-досега не съм познавал на загадките.
                                Та значи това на снимката е първият "малокалибрен" патрон с бездимен барут в света 8Х50 Лебел.Той се използва във Францата от създаването му през 1886 до средата на 30-те години, когато е заменен от новият 7.5мм патрон с жлеб. Оружията които го използавт са пушките система Лебел обр.1886, 1886/93, 1886/93/16, 1890 и обр.1892.Предметът на снимката ми прилича на лента за картечница-не съм сигурен обаче.
                                За последният въпрос и аз аджеба незнам , защо тези патрони имат пръстеновиден канал.винаги съм се чудел.Навремето ми изпаднаха около 80 такива патрона-стари,стари.Аз ги почистих и без да искам събрах Франция по години-до 1916.Патроните бяха два вида- такива с жлеб и без жлеб. Ех, златни години бяха ейййййй.
                                Та пак се размечтах.
                                Къде ми е бозата?
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X