Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадки ПСВ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Абсолютно, Трудовак.

    Както казва Вучков от "Минута е много": "Що не ръкопляскате!"

    Следваща загадка. Освен Радко Димитриев, командвал последователно 8-и корпус, Трета руска армия, 7-и сибирски корпус и 12-а армия, в руската армия още един българин е командвал висша войскова единица през Първата световна война - армейски корпус. Кой е той?
    Подсказка: същия е участвал в Балканските войни като командир на дивизия в българската армия..

    Comment


      #17
      Николай написа
      Абсолютно, Трудовак.

      Както казва Вучков от "Минута е много": "Що не ръкопляскате!"

      Следваща загадка. Освен Радко Димитриев, командвал последователно 8-и корпус, Трета руска армия, 7-и сибирски корпус и 12-а армия, в руската армия още един българин е командвал висша войскова единица през Първата световна война - армейски корпус. Кой е той?
      Подсказка: същия е участвал в Балканските войни като командир на дивизия в българската армия..
      Аз си трая...
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        #18
        Аз пък като гледам май не ще да е бил генерал.
        Dulce et decorum est pro patria mori

        ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
        СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
        НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
        СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

        Comment


          #19
          gollum написа
          Браво, позна го . По повод на удивлението: е, да кажем, че не бях го виждал или чел за не го, та се изненадах. И ми се стори доста интересно оръжие като за ПСВ (направо си е революционно в някои отношения ). Доколкото разбрах не е измислен на база патрона за Арисака, а на базата на собствен патрон на Фьодоров 6,5 мм. То реално са разработени на базата на самозарядна винтовка на Фьодоров за 7,62 мм патрон, де .
          А се преработва за патрон от "Арисака" поради началото на войната и невъзможността да се организира поризводство на патрона на Фьодоров (а от японските имат в достатъчни количества, че и внасят много, както и съоветните винтовки).
          Инак оръжието ми се вижда много високо ефективно кат за ПСВ, че и за ВСВ със съответната модернизация. Чудно е, че в СССР не го разработват, макар и под нов патрон. Вярно е, че не е истински "автомат", защото е с автоматика като на картечен пистолет и винтовъчен патрон.
          Хе, хе....Калашников не стъпва на голо а?
          Проблемът на форума :damnyou:

          "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
          Паисий Хилендарски

          Comment


            #20
            Neonix написа
            Аз пък като гледам май не ще да е бил генерал.
            Напротив в българската армия е генерал-майор, а освен това е един от малкото ни генерали, които не са завършили Военното училище в София.
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              #21
              Хе, хе....Калашников не стъпва на голо а?
              Е, хъм, Аватаркс, не е точно така. По-точно ще е да се каже, че Дегтярьов не стъпва "на голо" . Инак "автоматът" на Фьодоров не е с газова автоматика и не е за среден патрон - за винтовъчен патрон си е и автоматиката му е на картечница, така че е общо взето сходен с БАР в това отношение. А и съм чел мемоарите на М. Калашников и никъде не си спомням да споменава, че е познавал автомата на Фьодоров (което не е чудно, защото някъде през 20-те години го вадят от въоръжение). Впрочем, Калашников не споменава да е виждал и StG-44, но вероятно го е познавал.

              Comment


                #22
                Май отговорът на загадката ти, Николай, трябва да е Димитър Иванов Гешев. Хъм, всъщност май не е той.
                Last edited by gollum; 09-05-2005, 23:20.

                Comment


                  #23
                  Не е
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    #24
                    Е, всъщност преглеждах твоята база данни с идеята да го намеря (пък и ми беше интересно). Но не намерих никой, който да отговаря на условието (за момент се заблудих, че е той, но не е).

                    Comment


                      #25
                      Не е там още.
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        #26
                        Е, ще почакаме .

                        Comment


                          #27
                          gollum написа
                          Инак "автоматът" на Фьодоров не е с газова автоматика и не е за среден патрон - за винтовъчен патрон си е и автоматиката му е на картечница, така че е общо взето сходен с БАР в това отношение.
                          Автоматът на Фьодоров работи с къс ход на цевта, BAR е с отвод на газовете. Общо взето, сходството между тях е много малко - само долнолежащият магазин.

                          Оригиналните решения при Дегтярев, Пехотный (ДП-28, по-късно ДПМ) са много малко. Заключването на затвора при Дегтярьов е изобретено от шведа Kjellman (конструктор на картечницата Kulspruta m/10 [Ksp m/10]). Магазинът на ДП-28 е от Lewis. Това не омаловажава конструкцията му, просто се опитвам да поясня на кого принадлежат оригиналните изобретения.

                          Най-важното при едно оръжие е то да отговаря на реалистично поставени тактико-технически изисквания, основани на реалистична доктрина. Примери:

                          Удачно технически, неудачно тактически - BAR. Твърде леко за колективно оръжие, твърде тежко за индивидуално, скъпо за производство. Обаче е много надеждно оръжие и се ползува чак във Виетнам.

                          Неудачно технически, удачно тактически - CSRG Chauchat. Доктрината за насищане на пехотата с евтино индивидуално автоматично оръжие е много далновидна. Самата ръчна картечница, обаче, е била чувствителна към замърсяване и доста ненадеждна.

                          Удачно технически, удачно тактически - MPi-43/StG-44. Бащата и майката на всички съвременни индивидуални автоматични оръжия. Надеждно, евтино за произвеждане (студено щамповане и точкова заварка), ефективно. Супер!

                          Колко хора са запознати с факта, че Калашников от самото начало е конструирал автомата си по тази технология? Само че след първоначално ограничено производство се вижда, че СССР има много хляб да яде докато я развие. Първите 50,000 бройки показват недопустим процент брак. В резултат от 1949 до 1964 Калашников е с кована и фрезована цевна кутия; едва АКМ постига това, което немците са правели през 1942.
                          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                          Comment


                            #28
                            Автоматът на Фьодоров работи с къс ход на цевта, BAR е с отвод на газовете. Общо взето, сходството между тях е много малко - само долнолежащият магазин.
                            Благодаря за поправката, не съм кой знае какъв специалист по индивидуални оръжия . Мисълта ми бе, че и двете са п същество картечници - т.е., по-скоро групови оръжия, макар и леки. Естествено, за ПСВ са били добри, но нямат нищо общо с идеята за "автомат" (щото нали за АК-47 се отвори дума ).
                            Колко хора са запознати с факта, че Калашников от самото начало е конструирал автомата си по тази технология?
                            Аз не съм, поне нищо подобно несрещнах в спомените му. Откъде са ти сведенията за това?

                            Comment


                              #29
                              gollum написа
                              Аз не съм, поне нищо подобно несрещнах в спомените му. Откъде са ти сведенията за това?
                              Информацията е от книгата на Валерий Шилин и Чарли Катшоу "Legends and Reality of the АК" - английското издание. Вал Шилин е един от зам. директорите на Ижмаш по международния маркетинг (или нещо от този род, не е случаен човек).

                              Освен снимки на ранни варианти на АК има и друга много любопитна информация. Например, Шилин се "изпуска", казвайки, че конструкцията на системата затвор-затворна рама-бутало е всъщност на друг конструктор, Булкин, който е от конкурентно КБ в Тула. Първоначалният дизайн на Калашниковския затвор-затворна рама е подобен на този на СКС. Буталото не е съединено със затворната рама, а само му придава кратък импулс. Не се споменава какво точно е станало, но в процеса на изпитанията моделът на Калашников "приема" конструкцията на Булкиновия затвор (бутало и затворна рама са едно цяло) и редица други промени - останалото е история.

                              Препоръчвам книгата на всички, които се интересуват от история на оръжието.
                              Attached Files
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                #30
                                dibo написа
                                Не е там още.
                                Ах, ти, криеш значи от нас, а? Саботьор, искаш да вземеш "голямата" награда сам,а? :mhehe:

                                И аз прерових всички биографии, набелязах дори най-съмнителните и се порових допълнително в нета за тях, но ... нищо. Въх, ще трябва още да се търси.
                                Dulce et decorum est pro patria mori

                                ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
                                СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
                                НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
                                СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

                                Comment

                                Working...
                                X