Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Добри филми (не на военна или историческа тематика)

    Напоследък съм се захванал да си припомням някои по-стари филми и днес изгледах "В името на отца" на режисьора Джим Шеридан. На хората които не знаят за него ще кажа, че се разправя за ирландеца Джери Конлан, който заедно със семейството му е обвинен в извършване на атентат срещу една английска бирария. Обществеността по това време в Англия е бясна, тъй като бяха загинали няколко млади човека и си излива гнева върху семейство Конлан. Затваря си очите пред факта, че доказателствата срещу тях са повече от абсурдни и единствения реален аргумент на прокуратурата са "самопризнанията" на обвиняемите. Никой не го интересува как са били получени тези самопризнания, макар Конлан настойчиво заявяват, че са били малтретирани от полицейските следователи. Осъждат Джери на доживотен затвор а когато истинските извършители са заловени, полицията отказва да признае своята грешка и Конлан си остават в затвора. А накрая се оказва, че са били укривани доказателства, които окончателно щяха да наложат оневиняването им.

    Филма по много добър начин илюстрира масовото изглупяване на хората, които в такива моменти намират някоя изкупителна жертва. Те буквално отказват да направят трезва преценка, защото по този начин ще бъде унищожена еуфорията на възмездието, която ги дарява с блажено невежество. Това е често срещано явление, но е направо възмутително когато държавата не си гледа работата според законността и етиката, а позволява гореспоменатите настроения да имат решаващо значение за изхода на подобни дела. Трябва по често хората да се замисля върху тези неща.

    Всеки желаещ нека каже някой филм, от който е останал впечатлен.
    Last edited by ndragostinov; 02-05-2005, 23:11.
    Truth will save the world

    #2
    ndragostinov написа
    Всеки желаещ нека каже някой филм, от който е останал впечатлен.
    Леле! Тази тема може да взриви форума. За споменатата ирландска четворка няма да коментирам, понеже има тук хора, които са много по-добре запознати с въпроса, пък и филмът не е военен, обаче страшно прилича на такъв. Бих казал, че един наистина мрачен филм. Спомям си също, че ужасно ми хареса музиката към филма....
    Всъщност има филми , които просто са невероятно добре направени. Исам обаче да подчертая, че човек може да разбере най-добре даден филм ако го гледа на оригиналният му език, евентуално със качествени субтитри. Нещо, което напоследък просто е рядкост.
    Идея си нямат повечето хора какво губят като гледат дублиран филм!!!
    :sm252:
    Проблемът на форума :damnyou:

    "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
    Паисий Хилендарски

    Comment


      #3
      Шрекчета, Страстите Христови, Имало едно време на Запад, леон... разни такива... абе аз филми не гледам много и като гледам все нещо ме впечатлява. Нямам тренинг.

      Comment


        #4
        Специално за фон Човекокамъков: :shrug:


        и



        както и:

        Проблемът на форума :damnyou:

        "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
        Паисий Хилендарски

        Comment


          #5
          Идея си нямат повечето хора какво губят като гледат дублиран филм!!!
          Съгласен съм. Специално за "В името на отца" смятам, че никой дубльор не може да пресъздаде истинския глас на Ема Томсан докато тя крещеше на онова онова гадно ченге в съдебната зала. Сигурно се сещаш за кой момент говоря.
          Truth will save the world

          Comment


            #6
            звучи банално и изтъркано, но все пак - Боен Клуб, Две Димящи Дула, Гепи, Американска История Х, Кръстникът... списъкът е твърде дълъг

            Comment


              #7
              ndragostinov написа
              Напоследък съм се захванал да си припомням някои по-стари филми и днес изгледах "В името на отца" на режисьора Джим Шеридан. На хората които не знаят за него ще кажа, че се разправя за ирландеца Джери Конлан, който заедно със семейството му е обвинен в извършване на атентат срещу една английска бирария. Обществеността по това време в Англия е бясна, тъй като бяха загинали няколко млади човека и си излива гнева върху семейство Конлан. Затваря си очите пред факта, че доказателствата срещу тях са повече от абсурдни и единствения реален аргумент на прокуратурата са "самопризнанията" на обвиняемите. Никой не го интересува как са били получени тези самопризнания, макар Конлан настойчиво заявяват, че са били малтретирани от полицейските следователи. Осъждат Джери на доживотен затвор а когато истинските извършители са заловени, полицията отказва да признае своята грешка и Конлан си остават в затвора. А накрая се оказва, че са били укривани доказателства, които окончателно щяха да наложат оневиняването им.
              Филма по много добър начин илюстрира масовото изглупяване на хората, които в такива моменти намират някоя изкупителна жертва. Те буквално отказват да направят трезва преценка, защото по този начин ще бъде унищожена еуфорията на възмездието, която ги дарява с блажено невежество. Това е често срещано явление, но е направо възмутително когато държавата не си гледа работата според законността и етиката, а позволява гореспоменатите настроения да имат решаващо значение за изхода на подобни дела. Трябва по често хората да се замисля върху тези неща.

              Всеки желаещ нека каже някой филм, от който е останал впечатлен.
              Аз съм го гледал едно време, хубав беше. Но сега като ти прочетох поста и кой знае защо тая история ми напомни за една африканска страна, но иначе много подобен случай.
              А за любимите филми ... просто са много. Няма как да ги изброя тук. Но понеже тематра е такава, нека изброя няколко от последните, които съм гледал съвсем наскоро: "Догма", "Der Untergang", "Ронин", ""Бразилия", ...
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                Гарфийлд - идея си нямат хората какво губят като гледат дублирани филми.
                Индиана Джоунс, Междузвездни войни ( опа! този май е военен ).
                Отдавна не съм гледал "индиански филми". А и да не забравя Форест Гъмп.

                Comment


                  #9
                  А да, като каза за индиански, напоследък си гледах отново "Последният Мохикан", нелошо филмче
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #10
                    Напоследък се случи да ме впечатли само един филм - Closer.
                    Много силен, направо убийствен филм!
                    Иначе Bandits, 12 angry men (и двете версии) и още куп други.
                    Recalibrating my lack of faith in humanity...

                    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                    Comment


                      #11
                      А "Форест Гъмп" няма да го гледам. Капитана ме обиди лошо. (абе дъртак ти на ГФМ ли ще ги говориш тия...) nerd

                      Comment


                        #12
                        Даа, "Closer" наистина е много добър филм. "12 разгневени мъже" съм гледал май най-старата версия и много ми хареса. Което ми спомня един друг донякъде сходен филм - "Да убиеш присмехулник", който също много ми бе допаднал навремето, когато го гледах.
                        Инак ако си напрегна паметта да съставя списък с всички невоенни филми, които са ме впечатлили... то ще се получи нещо много дълго . Трудно ми е да степенувам филмите обаче, защото е въпрос и на памет, и на реда, в който съм ги гледал.

                        Comment


                          #13
                          The Green Mile,
                          When Dreams May Come,
                          Gone In 60 Seconds,
                          The Jackal

                          ... и други )
                          "Нима, Създателю,
                          съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
                          мигар аз самият съм те молил
                          от мрака да ме извлечеш?"

                          Comment


                            #14
                            SEVEN
                            SAW
                            CAT NOIR CAT BLANC


                            Култови филми, които бих гледал пак по всяко време! А пък за черната котка и белия котарак просто нямам думи...четири пъти го гледах и не мога да му се нагледам!
                            Но разкажи със думи прости на тях, на бъдещите хора, които ще поемат поста ни, че ние храбро сме се борили!

                            Comment


                              #15
                              Винтерсонк мисля че искаш да кажеш Црна маца,бели мацор На Кустурица всичките са култови!!!
                              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                              Comment

                              Working...
                              X