Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въоръжените сили на Иран

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въоръжените сили на Иран

    Статията е от бр. 10/2004 г. сп. "Командос"

    По всичко личи, че облаците на следващата американска война наближават небето на Иран. И този път обаче истинска война едва ли ще има. Все пак е интересно да се знае с какви съпротивителни възможности разполагат наследниците на древните перси.


    Въоръжените сили на Иран са най-големите по численост в Близкия изток. Опита си са получили основно по време на Ирано-иракската война през 1980-1988 г.

    Според конституцията на държавата основен принцип, заложен във въоръжените сили, са вярата и ислямът. В съответствие с тях е създадена не само армията, но и корпусът "стражи на ислямска революция" - КСИР. Ислямската мисия е джихад в името на Бога и борба за тържествуване на Божия закон.

    Законът за въоръжените сили на Иран е приет през 1987 г. и според него армията има задача да защитава независимостта, териториалната цялост и държавния строй на Ислямската република Иран, националните интереси в териториалните води на Каспийско море, Персийкия и Оманския залив, на граничните реки, също и да оказва помощ на ислямските нации или на други народи.

    Управлението на въоръжените сили на Иран се осъществява от духовния лидер на държавата чрез ГЩ на армията, на който са подчинени щабовете на армиите, КСИР, щабът на ВМС, на ВВС и пр.

    Характерно за въоръжените сили на Иран е наличието на две паралелни и независими структури: Армията и КСИР. Всяка от тях има собствени сухопътни войски, военновъздушни сили и военноморски сили със съответни системи от органи за управление. При извънредни ситуации в пълно разпореждане на военното ръководство се формират сили за охрана на обществения ред, които в мирно време се подчиняват на министерството на вътрешните работи.

    Структура, численост и боен състав на въоръжените сили на Иран

    В рамките на КСИР - Корпус "стражи на ислямската революция", действат сили на съпротивата - "басиджи". По същността си те са народни опълчения и запасни части. В състава на КСИР има и структура, която изпълнява диверсионно-разузнавателни функции - сили за специално назначение, които носят името "Кодс".

    Числеността на редовните въоръжените сили на Иран е около 900 000 души (към 1 януари 2000 г.)

    1. Сухопътни войски - в армията и КСИР - 670 хиляди;
    2. ВВС - 100 хиляди;
    3. ВМС - 45 хиляди;
    4. "басиджи" - 135 хиляди;
    5. сили за спецназначение "Кодс" - 15 хиляди.

    Иран има на въоръжение 2400 бойни танка, 1800 оръдия, 4000 миномета, 600 ПТРК, 900 безоткатни оръдия, 270 бойни самолета, 375 бойни вертолета, 164 ПУ ЗУР, 1700 ПЗРК, 26 надводни кораба, 3 подводници, 170 бойни катера и др.

    Според Конституцията на Иран духовния лидер е не само главнокомандващ въоръжените сили, той е ръководител на шиитската община (факих), той е и политически ръководител на страната (рахбар), на практика има неограничени пълномощия по всички военни и военно-политически въпроси.

    На духовния лидер е подчинен Висшият съвет за национална сигурност - ВСНС, който е важен консултативен орган по въпросите на сигурността и отбраната на държавата. Освен това този орган съгласува военната, политическата, икономическата, социалната, информационната и културната дейност в страната с националната сигурност. В рамките на ВСНС функционират два съвета - Съвет по сигурността и Съвет по отбраната.

    Министерството на отбраната и поддръжка на въоръжените сили отговаря за военното строителство, военния бюджет, контрола върху текущото финансиране, военната промишленост, доставката на военна техника за всички видове ВС, защита интересите на военнослужещите, издаване на топографски карти и пр.

    Армията на Иран организационно се състои от

    1. главно командване;
    2. обединен щаб;
    3. сухопътни;
    4. военновъздушни;
    5. военноморски сили.

    Главнокомандващия армията се подчинява на върховния главнокомандващ на ВС на ислямската република Иран и е непосредствен началник на командващите видове въоръжените сили.

    Сухопътни войски

    Те са повече от 300 хиляди души. Състоят се от пехота (мотопехота), механизирани и бронетанкови войски, артилерия и ракетни части, зенитни, въздушнодесантни, десантно-щурмови, инженернии химически войски, свързочни войски, служби за тилово осигуряване.

    В ззависимост от възгледите на военното ръководство на Иран сухопътните войски трябва да бъдат готови самостоятелно или във взаимодействие с други компоненти и видове ВС да решават следните задачи: да извършват настъпателни и отбранителни действия, да провеждат партизанско-диверсионни операции в тила на противника; във взаимодействие с ВВС и ВМС да осигуряват противодесантната отбрана на крайбрежието на Каспийско море, зоните на Персийския и Оманския залив; да оказват необходимата помощ на КСИР при потушаване на антиправителствени действия.

    Военновъздушни сили

    Те се състоят от бойна (изтребителна, бомбардировъчна, разузнавателна) и спомагателна (военно-транспортна, за свръзка и управление, учебно-тренировъчна) авиация, сили на ПВО (зенитно ракетни, зенитноартелерийски и радиотехнически подразделения). Личния състав на ВВС превишава 80 хил. души. Основните им задачи са постигане превъзходство по въздух, отбрана на административно-политически центрове, важни военни обекти и войски от въздушен противник; нанасяне удари по противникови армии; оказване подръжка на сухопътните войски и ВМС; въздушни десанти в тила на противника, превозване на свои войски и военни товари по въздуха.

    На въоръжение в частите и подразделенията на ВВС на Иран се намират: бойните самолети Су-24, Ф-14А "Томкейт", Ф-4/Е "Фантом", Ф-5Е "Тайгър", Ф-7 (китайски), МиГ-29, самолетите разузнавачи РФ-4 и РФ-5

    Военноморските сили

    Включват надводни и подводни сили, авиация, морска пехота, части противокорабни ракети, морска охрана, брегови служби и служби по тила. Числеността на ВМС е повече от 25 хил. души. Те изпълняват следните задачи: бойни действия срещу противникови кораби и авиация с цел извоюване на превъзходство в акваторията на Персийския и Оманския залив, охрана на териториалните води и морското крайбрежие на Иран, включително важни административно-политически центрове, икономически райони, нефтопроводи, военноморски бази, портове, острови, защита на крайбрежните морски комуникации и нарушаване комуникациите на противника в Каспийския район, в Персийския и Оманския залив, контрол на Ормузския пролив, провеждане на морски десантни операции, борба с морски противници, непрекъснато разузнаване по море.

    Организационно ВМС на Иран се състоят от щаб, четери командвания, четери военноморски района, бойни съединения и части, подразделения за снабдяване и обслужване, учебни центрове и учреждения.

    Корабния състав на Иран не е еднороден. Наред със съвременни подводници от съветско време във флотата има и кораби от ВСВ.

    Корпусът "стражи на ислямската революция" - КСИР

    Съгласно законодателството на Иран организационно корпусът се състои от главно командване, обединен щаб, сухопътни, военновъздушни и военноморски сили. Освен това в КСИР влизат и силите за специално назначение "Кодс" и Силите на съпротивата "Басидж" (народно опълчение).

    Задачите на КСИР съвместно с армията да отрзява чуждата агресия, да осигури стабилност на управляващия режим, борбата с опозицията, пресичане на антиправителствени мероприятия, контрол върху дейността на политически и правителствени организации, да реализира концепцията за "износ на ислямска революция", да участва в държавни проекти по възстановяване и развитие на икономиката.

    Най-висшето длъжностно лице в КСИР е главнокомандващия. В действията си той се опира на: Висшия съвет на командването, който се състои от главнокомандващия и неговите заместници, началника на обединения щаб, командващите СВ, ВВС, ВМС, "Басидж" и "Кодс", представители на ръководителя на страната в КСИР и видовете ВС в корпуса; на апарат от заместници; обединен щаб на КСИР; щабове на видове ВС, оперативни и териториални командвания.

    Сухопътни войски на КСИР

    Те са основна и най-многобройна войска в състава на КСИР. Числеността й е повече от 370 хил. души. В бойния и състав влизат 32 дивизии, 10 отделни групи (5 артилерийски, ракетна, ПВО, за свръзка, инженерно-сапьорна и за противохимическа защита); отделни бригади, включително и за идеологическа обработка. На въоръжение са танковете Т-55, Т-59, Т-62, Т-72, оръдия на полева артилерия, РСЗО, миномети, различни противотанкови и зенитни средства и пр.

    Военноморските сили на КСИР

    Състоят се от щаб, четери отделни командвания, бойни съединения и части, подразделения за снабдяване, обслужване, учебни центрове, учреждения. Числеността им е 20 хил. души.
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    #2

    Ще допълня само че имат собствено призводство на балистични ракети със среден обсег и работят върху стратегически. Обещават до края на тази година да изтрелят спътник със собствена ракета-носител което ако го направят ще увеличат значително военните си възможности.
    Ето нещо по въпроса:

    НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

    Comment


      #3
      Бе тя и иракската беше голяма, и имаше и гвардия отделно, и ракетата Ал Касем или как там беше, пък то.....

      Comment


        #4
        Е, изхода на войната между държави, намиращи се на различно ниво на цивилизационно/технологично/обществено развитие е предрешен. Въпросът е обаче ресурсът на САЩ докъде ще стигне, ако я карат така през просото. И защо непременно държат да използват сила, когато трябва да има и дипломатически решения.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          messire Woland написа
          ... И защо непременно държат да използват сила, когато трябва да има и дипломатически решения.
          Защото когато използваш дипломацията, като средство за разрешаване, се налага да правиш компромиси. А в другия случай просто заповядваш и диктуваш правилата (особенно когато очевидно си по силния).

          Иначе и аз се надявам да преосмислят малко политиката и отношението си към останалите държави ... все пак не може целият свят да ти е противник. Или поне в резултата няма да е много добър.
          Dulce et decorum est pro patria mori

          ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
          СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
          НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
          СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

          Comment


            #6
            Има някои разлики между Иран и Ирак които доста ще затруднят опита да се повтори това, което стана с последния.Пък и Мириканците нямат ресурса да окупират държава с големината на Иран, те с Ирак се задъхват
            И не на последно място, иранците не са араби
            knowledge is power

            Comment


              #7
              Също така би било интересно да се спекулира дали Иран е извел някакви поуки от начина на водене на военни действия на американците.
              По-силния в крайна сметка не винаги се налага. Справка Виетнам. Говоря малко наизуст, но помня например сърбите бяха почнали да държат танкове и др. в движение - да ги превращат в подвижни мишени - та прецизността на американксата бомбардировка там не беше кой знай колко голяма

              А и населението трябва да се склони на американска страна, поне до известна степен или поне разедини. Кюрдите пак ша стават съюзници. Те моат ли избара една полу-независима държавица покрай американските набези?? Демек да не стават офицялно държава, но полу-автономия тук, полу-автономия там и ето ти de facto Кюрдистан
              Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

              Злобата крепи човека, а мързела го грози!
              (собствен патент)

              Comment


                #8
                Batko Charly написа
                Също така би било интересно да се спекулира дали Иран е извел някакви поуки от начина на водене на военни действия на американците....... ..............
                Поуки със сигурност, въпроса е друг - дали военното ръководство на всички нива е достатъчно гъвкаво и не е парализирано от авторитаризма като в Ирак например. Ако военните са достатъчно независими за да се чустват свободни да действат според конкретната обстановка без да ги е страх от репресии /справка Югославия/ нещата отиват в една друга посока
                may the Force be with you

                Comment


                  #9
                  Мене идеята ми беше друга, след евентуалната война, спечелена от Канците де юре, дали няма да стане по-лошо и от Иракското положение, така де, окупация
                  knowledge is power

                  Comment


                    #10


                    Всъщност най-уязвимото място на американската армия е силната и зависимост от GPS. Чрез нея се управляват практически всички ВТО. И ако Иран достигне ниво за извеждане на спътници то спокойно може да забие сигналите на системата. Това означава САЩ да слязат до военното ниво на Иран. А и при планинския релеф на Иран почти сигурно означава неуспешна война. Защото Иран може да си позволи да загуби милион войници но САЩ не! Въпросът е дали технологичното ниво на Иран ще е достатъчно високо докато започне войната. И при всички положения най-тежко ще пострада Израел. Иранците първо него ще ударят.:fire: :fire: :fire: :fahr39: :fahr39: :artil: :artil: :sbomber: :sbomber: :carrier: :aegis: :destroyer :bship: :cruiser: :tanks: :mechinf:
                    НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                    Comment


                      #11
                      Хмммм, това JPS за първи път го чувам...... дали не е някакво ново свръхсекретно и модерно оръжие?! Надали ще е старата и изпитана система за навигация GPS...
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #12
                        Sir Gray написа
                        Хмммм, това JPS за първи път го чувам...... дали не е някакво ново свръхсекретно и модерно оръжие?! Надали ще е старата и изпитана система за навигация GPS...
                        Извинявам се за грешката. Вече е поправена.
                        НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                        Comment


                          #13
                          Sherlock написа
                          Мене идеята ми беше друга, след евентуалната война, спечелена от Канците де юре, дали няма да стане по-лошо и от Иракското положение, така де, окупация
                          Кат нищо може да се получи обединение на шиа-мюсулманите в една държава = края на Ирак.
                          Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                          Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                          (собствен патент)

                          Comment


                            #14
                            Един виц от времената на войната в Ирак,

                            "На една иранска нива селяни изумено наблюдават американски парашутен десант.
                            Един се доближава до командирът им и на развален английски казва - "Извинете, сбъркали сте държавата."
                            Командирът вади картата, оглежда я и казва - "Не, датата!"
                            http://www.bukvite.com

                            Comment


                              #15


                              Чакам с нетърпение кога ще дойде датата за поредната американска война:fire: :fire: :fire:
                              НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                              Comment

                              Working...
                              X