Съобщение

Collapse
No announcement yet.

errata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Би следвало като начало да има лимит за броя законопоректи, които играч може да внесе в сената (един вид лимит от това, че сенатът не "работи" постоянно, а се събира на "сесии", т.е., само два-три пъти през време на хода). Съответно, или нови сесии на сената ще отваря само водещия, или следва да има специална игрова длъжност, която да отговаря за сезирането на Сената (т.е., за свикването на сесия). Може това да е всеки от двамата консули плюс народните трибуни. Или пък да си има отделан длъжност.
    Чак когато се свика сесия (т.е., се отвори нова тема в "Сената") да може сенаторите да правят изказвания в нея.
    Нова сесия би следвало да може да се свиква само ако има нов законопорект (всеки играч да има парво само на един законопорект на ход), или когато има дипломатическо представителство от чужда държава, или когато възникне неотложен въпрос - това се решава от консулите.
    Съответно, уточняванията се правят по време на хода от играчите в съответната "сенатска" тема, гласуването си изпарщат като част от хода. Водещия сумира информацията и обявява кой как е гласувал и дали закона се приема. Приема се, ако събира 50+1 от гласовете. Естествено, ако някой народен трибун реши да наложи "вето", то за него съобщава на водещия чрез писмото с действята за хода си и закона се "спира".
    Така мисля общо взето може да бъде приспособена сенатската система към походовостта на играта.

    Comment


      #17
      gollum написа
      Съответно, или нови сесии на сената ще отваря само водещия, или следва да има специална игрова длъжност, която да отговаря за сезирането на Сената (т.е., за свикването на сесия). Може това да е всеки от двамата консули плюс народните трибуни. Или пък да си има отделан длъжност.
      Принцът на Сената, най-старият сенатор може би ?
      "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
      Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

      Comment


        #18
        тия нормирания, ама никак не са ми по-вкуса, признавам си ,за да не излезе, че не ги разбирам, за мен нормирането трябва да се поражда естествено, от силовите центрове, това ми е интересно...
        знам кво ще кажеш, за игровата рамка, ама това е въпрос на комуникация...
        е, не знам, може на ход по един закон и толкоз, друго е важното, законите не са самоцел, трябва да са породени от нужда и да имат последици, а това е алгоритъм...

        Comment


          #19
          Ами да си призная, не знам доколко подобна длъжност реално е съществувала, но очевидно е нужна с оглед на играта. Разбира се, по-добре ще е някой друг освен консулите (тъй да се каже, изпълнителната власт), да може да свиква Сената. Естествено, може да се реши всеки сенатор да има подобно право, но следва да се наложи ограничение върху авторитета му ако се окаже, че въпросът е несъществен и маловажен (за останалите сенатори).
          Впрочем, нещо друго, вероятно е добре авторитета да се влияе и от "качеството" на речите в Сената. Естествено, това "качество" изцяло се преценява водещия .

          Ами, Даниц, това си е въпрос на вкус и преценка. За мен е важно играта да има физическа рамка, която да служи като механизъм - играчите действат в него. Ако поначало са определени всички закони (както е в една реално действаща среда), то и нуждата от приемане на нови ще е малка. Но в този конкретно случаи не бе така, нуждата от закони бе огромна и съогтветно натам бе насочена дейността на повечето играчи. Лошото е, че времето бе малко и преди да се постигне някакво нормиране на средата се стигна до силови действия.

          За да се породи нужда, следва да има възможност за пораждането й, а това се определя от това доколко са балансирани и определени игровите реалии. Последиците зависят изцяло от водещия. Важното е, че той следва да се намесва само игрово, т.е., под формата на реакция от страна на системата на действията на играчите.
          Last edited by gollum; 29-04-2005, 16:46. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #20
            не обичам да съм лош пророк, ама повечето неща които в момента се случиха ги предсказах още в първия ход на играта.

            Не може да ограничиш по никакъв начин сената, реалното му ограничение е общественот мнение и реакция - в тази игра такова ограничение просто не съществува. След 90% от приетите закони в реален Рим народа би избесил сенаторите които са ги приели.

            За разделението на авторитета ...ми то ми стана лайт мотив - Картаген трябва да бъде разрушен!

            Принцепс - или пръв сред равните - бил е най-възрастният сенатор. Неговото име се вписвало на първо място в списъка на сенаторите и той имал функцията на председател на сенат. той имал правото пръв да се изкаже пред сената и да постави пред него проблем за обсъждане. Задължително е да има такъв.

            Иначе за реалновремието и робския труд като ограничение, можете да видите как съм ги реализирал във Форум Романи ..досега действа много добре. Още веднъж благодаря на Голум за идеята която ми беше подшушнал . И да живеят хората които се вслушват в съветите на другите преди да им е опрал нож до гърлото.

            - Авторитетът трябва да бъде разделен!
            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

            请您死在地狱般的阵痛
            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
            きさまはしんでくださいませんか
            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

            Comment


              #21
              Честно, Крьолов, това °казах ли ви° можеше да ни го спестиш....
              Last edited by mellisa; 29-04-2005, 18:17. Причина: Едва сега забелязах как се пише ника ти ;)
              "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
              Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

              Comment


                #22
                не не мисля да го спестя ..... нека се научат да слушат патило, Мельоса

                аз съм злобен и завистлив ...нали така Даниц
                Last edited by княз Крылов; 29-04-2005, 17:55. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment

                Working...
                X