Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение между Т-34/76 и "Шърман"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Или Ардените? И изобщо блицкригът срещу Франция май не е през равнина.

    Comment


      #47
      За градове казват било противопоказно да се ползват танкове. Обаче за гори и планини, някои, де, хич даже не е.

      Comment


        #48
        E по моему танковете им е мъъъъничко трудно да се врат между дърветата още повече че гората предоставя значително повече прикрития от един град, съвсем не случайно Рейнската гора е считана за танконедостъпно място, ама пък съюзниците точно от там минават , е вярно с много зор...
        За планините: танка като козичка ли си го представяш? да припка от урва на урва и от век на век?, за справка (освен простат невъзможност да мине през разни места) може да погледнеш данните за проходимост, надлъжен и напречен преодоляван наклон, и естественно крайно късите дистанции на бой, респективно възможността някой с РПГ (това като съкращение не като модел) да се израдва на танка в точно избрано мясно токонструкцията....

        Comment


          #49
          Танковите битки се водят там, където каже командването. През ВСВ има множество примери където танкове са ползвани в "танконедостъпни терени" - Югославия, Гърция, Норвегия, Припятските блата, тихоокеанския театър и тн, да не говорим за многобройните градски сражения. Може и да не се чувстват добре, но вършат работа.

          Или Ардените? И изобщо блицкригът срещу Франция май не е през равнина.
          Това не го разбирам? Пробивът се осъществява през трудния терен на Ардените, но развитието на успеха, т.е. истинския "блицкриг" се води именно на обширните поля на Франция.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #50
            Gaden Gogi написа
            E по моему танковете им е мъъъъничко трудно да се врат между дърветата още повече че гората предоставя значително повече прикрития от един град, съвсем не случайно Рейнската гора е считана за танконедостъпно място, ама пък съюзниците точно от там минават , е вярно с много зор...
            За планините: танка като козичка ли си го представяш? да припка от урва на урва и от век на век?, за справка (освен простат невъзможност да мине през разни места) може да погледнеш данните за проходимост, надлъжен и напречен преодоляван наклон, и естественно крайно късите дистанции на бой, респективно възможността някой с РПГ (това като съкращение не като модел) да се израдва на танка в точно избрано мясно токонструкцията....
            Е, умерено, де, не от урва на урва. Ама един добре премерен подход в ниските части на планините как може да оправи работата... С малки подразделения навремето, до батальон или хайде до полк. 50-100 парчета, не повече, а в днешно време може би при бройката на таковете въпросът не стои въобще.
            Иначе въпросът за горите и другите прикрития за врага си стои при всяко движение на танкове. А пък вече къде ще атакуват, това е друго.

            Пък да ти кажа, отде са ме карали да минавам, не е истина, ама едва ли е и случайно.

            Comment


              #51
              Еееех, "от урва на урва" е от "Шипка", А от къда са те карали да минеш е съвсем друг въпрос, само дето никой не те е стрелял от пистолетна дистанция докато си го правил. То танк и в град може да мине, ама никак не е желателно.
              За Имперъл: аз Имах предвид Ардените в края на войната отделно ото тези в началото.

              Comment


                #52
                BulSoldier написа Виж мнение
                Нещо несхващам,какво имате предвид под "бордове"-лява/дясна страна на танка или какво?

                А иначе 88мм оръдие направо къса.Някъде бях чул че Панцер 6 Тигър стрелял по Шърман,но снаряда минал през корпуса и излязъл бяз да се взриви.
                "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                И. В. Сталин

                Comment


                  #53
                  Темата ме върна много назад в времето и затова се разтършувах малко из архивите събирани из годините.
                  M4 76 with Concrete Armor 2nd armored division 1945 - М4 с допълнителна бетонна броня - важно е да върши работа нали?
                  Click image for larger version

Name:	M4 76 with Concrete Armor 2nd armored division 1945.jpg
Views:	1
Size:	227.5 КБ
ID:	547249
                  Унищожен М4 в Индо-пакистанската война (доста дупки в бордовете)
                  Click image for larger version

Name:	1280px-1965_Indo-Pak_War_DestroyedShermanTank.jpg
Views:	1
Size:	152.5 КБ
ID:	547250
                  Оказа се, че в Вермахта са си карали доста Шърмани ...
                  Click image for larger version

Name:	m4_2-.jpg
Views:	1
Size:	64.7 КБ
ID:	547251
                  Click image for larger version

Name:	m4_sherman_firefly-29.jpg
Views:	1
Size:	27.4 КБ
ID:	547252
                  Click image for larger version

Name:	m4_sherman_firefly-07.jpg
Views:	1
Size:	40.0 КБ
ID:	547253

                  Comment


                    #54
                    Американски инженерен анализ на Т-34/85, пленен в Корея.

                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #55
                      Imperial написа Виж мнение
                      Американски инженерен анализ на Т-34/85, пленен в Корея.

                      http://www.scribd.com/doc/230672358/...AN-T34-85-TANK
                      Уоу! Мега аутопсия!

                      Лошото е, че техническият английски ми е доволно калпав, ако някой го е изчел всичкото, ще се радвам да сподели основните опорни точки...
                      "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                      И. В. Сталин

                      Comment


                        #56
                        Ще се опитам да преведа основните неща когато имам време. Анализът е много интересен.
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          #57
                          piston написа Виж мнение
                          Уоу! Мега аутопсия!

                          Лошото е, че техническият английски ми е доволно калпав, ако някой го е изчел всичкото, ще се радвам да сподели основните опорни точки...
                          Аз изчетох заключенията в началото, но са прекалено много, за да ги опиша всичките. Сравнява се танка по изискванията на американската армия за такъв тип машина.

                          Положителните неща са основно: Много високо качество на използваните материали и компоненти. Високо вълеродни стомани, сплави, гуми, лагери, всичко. Прецизна изработка на подвижните детайли с малки допуски. Системи за стартиране в изключителни студове. Ниско тегло на танка за такава огнева мощ. Добро проветрение от барутните газове. Дълъг живот на компонентите и висока ремонто-пригодност. Много добро антикорозионно покритие на стоманените елементи. Ниско налягане върху почвата.

                          Основни недостатъци: Труден за управление. Буквално може да съсипе водача. Шумен с много вибрации. На екипажа му се такова, таковата. Електрическите приводи на куполата могат да я насочат в обща посока, но финното прицелване става с ръчно въртене на ръчките. Някой лоши свръзки между броневите плочи. Моат да пропуснат шрапнел, или парче от куршум. Електрическата система не е напълно изолирана. Малък клиренс, поне по американски стандарти.

                          Поне на мен това ми се видяха по-важните неща. Другите да допълват. Гледам че горе Империал се е отзовал докато аз съм писал.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            #58
                            Imperial написа Виж мнение
                            Ще се опитам да преведа основните неща когато имам време. Анализът е много интересен.
                            Търпеливо ще изчакаме колкото е необходимо!
                            "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                            И. В. Сталин

                            Comment


                              #59
                              Аз прочетох само обобщенията (подробното разглеждане в основната част на документа не би ми свършило работа - дори и да се оправя с английската терминология, не я знам на български). Към написаното от Амазон ще добавя, че сравняват версията, която разглеждат в Абърдийн през 42-ра (или 43-та, не помня точно) с тази и отбелязват, че повечето от несъвършенствата, отбелязани за ранната при тази са оправени. Основната критика е към предавателната част, към управлението, към системата за вентилация. Отбелязват, че танкът е добре измислен и проектиран, използвани са качествени материали, но изработката на много конкретни детайли изразявала сравнително ниска технологична култура - т.е. конкретното изпълнение "куца" (споменавам ги изрично, мога да погледна кои са и да ги опиша). Танкът е доставен без мерници, картечници, комуникационно оборудване, затова и те не са оценявани.

                              Comment


                                #60
                                "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                                И. В. Сталин

                                Comment

                                Working...
                                X