Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Снимки от периода на Априлското въстание

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Снимки от периода на Априлското въстание

    Търсих снимки на българските революционери, войводи и дейци участвали в априлското въстание,но за съжаление не намерих почти нищо.Бих Ви бил благодарен ако ми предложите някакви линкове или снимки по тази тема.
    Между другото какво точно представляват фишеците и от какво са се правили?

    #2
    В луксозните издания на "Записки по българските въстания" на изключителния дядо Захари има много хубави снимки на въстанници. По-специално аз имам 2 пълни издания. Едното е в трите тома на Захари а другото е юбилейно 45то издание под редакцията на Николай Генчев. То е едно хубаво и жълто абе готино. Там има мноого неща, които биха ти свършили работа. Има го из библиотеките.

    Comment


      #3
      За съжаление и аз нямам снимки на войводи и юнаци от Априлското въстание-търсих, търсих не намерих.
      Фишек-това е патронът за преднопълнещото оръжие. Как се е правил фишека?
      Вземало се е намаслена хартия , в нея се слагал куршумът и барутът-всичко това се увивало като патрон-куршумът най-отпред, а барутът отзад-и се омотавало с връв.
      Как се е зареждала пушката?
      Стрелецът вади от паласката си едни фишек.Със зъби отхапва горният му край където е куршумът.После стрелецът с отворената част на фишека отсипвал малко барут в подсипа на кремъчният механизъм.Останалата част от барута с хартията се изиспва в цевта на пушката-първо барута,после куршумът-който бил в устата на стрелеца, и накрая намаслената хартия.С бързи и енергични движения стрелецът с помоща на шопола набива хартията уплатнявайки по този начин бойният заряд.
      Стрелбата се извършавала по следният начин.
      След като е вкарал барутът и куршумът в цевта, стрелецът запъва докарй петлето на кремъчният механизъм.Следвало натискане на спусъка и ако кремъкът бил нов и искрата силна първо се подпалвал барута в подсипа, който запалава основният заряд и се произвеждал изстрел.
      цялата манипулация от зареждането на пушката до възпроизвеждането на изстрел траела около една до две минути.добре натрениран стрелец е давал до два изстрела в минута.Три изстрела в минута това са били рядкост.
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #4
        Младежи

        Аз мога да скенирам каквото имам ако има интерес.








        Last edited by muntzer2; 19-05-2005, 15:23. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #5
          Сканирай всичко,което имаш!!!

          Моля,ако наистина има някаква възможност,направи една страница в Интернет със снимки от възрожденския период!!!Аз също имам много снимки на възрожденци(над 100),но засега нямам никаква възможност да сканирам и да направя страница в Интернет.

          Comment


            #6


            Comment


              #7
              Имам една книжка - "Април 1876", твърди корици, голям формат, която представлява албум със снимки от четническото движение 1867-1868 и Априлското въстание. За съжаление нямам скенер, а и снимките в книгата са с доста лошо качество, но като количество са много. Та там могат да се видят различни образци оръжие и облекло, за мен е много ценен справочник. А ето две снимки от възстановката на въстанието в Копривщица, които доста точно дават представа за визията на въстаниците, тъй като носиите и оръжието, които използвахме са напълно автентични за периода. Прекарахме си чудесно!
              Attached Files

              Comment


                #8
                скенирай каквото можеш muntzer2.Ще ти бъда наистина благодарен

                Comment


                  #9
                  Ето още за 4-ти РО през 1876г.




                  Comment


                    #10
                    Mauser написа
                    Имам една книжка - "Април 1876", твърди корици, голям формат, която представлява албум със снимки от четническото движение 1867-1868 и Априлското въстание. За съжаление нямам скенер, а и снимките в книгата са с доста лошо качество, но като количество са много. Та там могат да се видят различни образци оръжие и облекло, за мен е много ценен справочник. А ето две снимки от възстановката на въстанието в Копривщица, които доста точно дават представа за визията на въстаниците, тъй като носиите и оръжието, които използвахме са напълно автентични за периода. Прекарахме си чудесно!
                    А ти къде беше когато бях у вас на гости бре? Що не ми показа тази книжка?
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #11
                      Виждал си я поне пет пъти, онази сивата, с твърдите корици, но при първа възможност ще ти я покажа пак. Жалко, че няма засега къде да я сканирам.

                      Comment


                        #12
                        За съжаление снимки, качени в хит.бг, не могат да бъдат отваряни извън България, така че в момента аз например не мога да видя голяма част от снимките от възстановките. Не можеш ли да ги качиш в галерията?
                        galeria.boinaslava.net

                        Comment


                          #13
                          Ето няколко снимки от възстановката в Копривщица на Великден.
                          Attached Files

                          Comment


                            #14
                            Има едни много интересни рисунки за въстанието в Панагюрище. Автора им определено не е бил художник, но затова пък е бил очевидец. Мярнах някъде в интернет 1-2 от тях, но не помня къде беше.
                            Не е като снимки, но все пак са доста интересни.
                            Част от тях ги има в книгата за поп Груйо Бански, май се казваше "Заклинателят на оборищенци (или на априлци); там има и част от спомените на поп Груйо, които са в стихотворна форма.

                            Comment


                              #15
                              Тук качих няколко снимки дето скенирах интересно ми е дали се отварят всичките. Като имам малко повече време ще сложа и имената на неизвесните.

                              Comment

                              Working...
                              X