Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Снимки от периода на Априлското въстание

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Здравейте, не ми се иска да пускам нова тема, затова пиша тук. Търся информация за възрожденските униформи, по-точно някакво описание кое какво е в униформата. Всякаква информация ще ми е от полза. Ще съм благодарна на отзовалите се!

    Comment


      #32
      Честити 133 години от избухването на Априлското въстание.Аз ще се опитам да сканирам една снимка на пра-пра-пра дядо ми след завръщането му от заточение.Ама трябва да я изровя на село.

      Comment


        #33
        Османски извори за въстанието да ли ще се намерят, качени някъде в електронен вариант ?

        Comment


          #34
          barabanchik написа Виж мнение
          Ей така се прави : http://rangelov.hit.bg/biblioteka.html
          Съжалявам за късния отговор, но чак сега навлизам в този форум, та тази книжка доста ме заинтригува и утре отивам да я потърся, виждам, че има доста интересни неща

          Comment


            #35
            въстаници от Клисура

            Понеже виждам, че темата е снимки от периода на Априлското въстание предлагам няколко снимки на клисурски въстаници оцелели след въстанието.
            от ляво на дясно:
            1. Нейчо Калъчев (Калъча) най - точният стрелец, още известен като ловец на глави. По време на въстанието успява да убие последователно двама от турските знаменосци, което окуражава въснаниците и внася смут в турските редици. По този начин дава възможност на населението да спечели време и да се изтегли към Копривщица. Той е също и един от първите, които посрещат руските войски в Клисура командвани от ген.Комаровски.
            2. дядо Обрейко Стоянов- последният жив участник във въстанието.
            3. Въстаникът Киро Дръндаров също от Клисура.
            P.S ако има интерес мога да предложа още снимки на Клисурски поборници.
            Attached Files

            Comment


              #36
              Ами ти как мислиш? Естествено - качвай ги всичките!
              ...Обаче снимката на дядо Ильо войвода все ми напомня едно изречение на Хайтов - "Имаше едни наточени очи, хай ги е впрял в тебе, хай та е отместил (Горски дух)". Погледът му си го бива!
              Last edited by ivan_kunchev; 27-05-2009, 17:39.

              Comment


                #37
                въстаници от Клисура

                1.Никола Караджов- секретар на събранието в Оборище и ръководител на въстанието в Клисура. Загива в престрелка с башибозука в Стара Планина.
                2. Григор Попбожков- книгоиздател и участник във военния съвет по време на въстанието. Помощник на Караджов и произнесъл най-пламенните речи преди боя. Загива при засада в сопотската църква заедно със Хр. Труфчев и Атанас Попминков
                3. Харалампи Караджов- брат на Н. Караджов- заловен и убит в Пловдив
                Attached Files

                Comment


                  #38
                  въстаници от Клисура

                  Малко хора знаят за Гана Найденова- тя е "клисурската Райна Княгиня". Нейна е заслугата за ушиване знамето на клисурските въстаници.
                  На следващите снимки са поборници от Клисура. На първата е отново Нейчо Калъча-прочут като най-точният стрелец в този район. Стрелял е с пушка "Шаспо"
                  Attached Files

                  Comment


                    #39
                    Днес се навършват 140 години от избухването на Априлското въстание и датата съвпада с най големият християнски празник. Христос Воскресе
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #40
                      По този случай: 140 г. от избухването на Априлското въстание в Панагюрище, църквата и властта разединени

                      "Пловдивският митрополит Николай забрани на местните свещеници да отслужат панихида за загиналите герои на 1 май:"
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment

                      Working...
                      X