Съобщение

Collapse
No announcement yet.

КОНСУЛСКИ ЕДИКТИ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Писмо от Есенций:
    "Уважаемата Пулкерия не е упълномощена да издава декрети - Сенатът не е избирал нови консули, нито има одобрени от Боговете такива за тази година, нито пък консулите по принцип имат право да правят такива предложения - само Сенатът може да отдава честта на триумф. Следователно въпросния декрет, както и тези на Калдий са де факто безсилни и незаконни. Също така тези двамата нямат право да съдят или обябяват извън закона (интересно какви са обвиненията срещу мен или уважаемия Вер - никой не ги е изложил всъщност) сенатори, това е прерогатив само на Сената.
    Но мисля, че вече на целия римски народ е ясно, че въпросните двама се опитват само и единствено да заграбят властта и не ще се спрат пред никакви престъпления и дори предателство на Града на варварите. И тяхната цел е само кървара разпра с всеки римлянин, който смее да им се противопостави в защита на Републиката"
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #17
      На Квинт Есенций бе даден шанс да докаже верността си към Рим и консулите. За съжаление той бе прекалено зает да дискутира законността на декрета ни, вместо да вникне в мъдростта на думите ни.
      Сенатът, уважаеми Квинт Есенций, е разпуснат и решенията се вземат от консулите. Но вие може би не сте го прочели, четенето на декрети явно не е вашата сила. От днес сенаторът Калдий и аз се нагърбваме с тежката задача да пазим Републиката. Ако някой го оспорва, то нека дойде тук, в Рим и ми го каже лично. Ще му изпратя дори и флота, ако предвижването му е проблем. Стига разбира се да има смелост и желание Защото е лесно да се пишат писма и да се публикуват анонимно памфлети, но днес не всички пътища явно водят към Рим.

      Бившият сенатор Квинт Есенций се обявява за държавен враг и за неговото залавяне се предлага награда. Всеки, който е или ще бъде в контакт с него, ще бъде съден за съучастничество. Семейството на Квинт Есенций, неговият син и двете му дъщери, намиращи се в Рим се арестуват. Всички доходи и имущество се конфискуват.
      Под домашен арест са и сенаторът Росций и неговата фамилия. От респект към скръбта му, която повече от всеки друг споделям, им се позволява да останат в имението им в Рим. Всеки опит за бягство или за връзки с предателя Квинт Есенций ще бъдат наказани.
      Под домашен арест е и семейството на Лиций Вер, който се очаква в Рим за да отговаря за убийството на дъщеря ми и сина на благородния Росций. Ако Луций Вер приеме, всички други обвинения срещу него ще бъдат свалени, а имуществото му ще му бъде възтановено в замяна на разформироването на неговите легиони или предаването им на двамата консули.

      Казах.
      "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
      Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

      Comment


        #18
        Писмо:
        "Уважаемата явно си мисли, че моето семейство ще чака в Рим?! Двамата ми синове са с мен, разбира се, отвъд достига на хищническите ви ръце. А невинните ми дъщери ще тежат на вашата съвест само и дано Боговете ви накажат с вечни мъки!
        Римският Сенат не може да бъде разтурян, уважаема, явно толкова познавате нашите закони... Сенатът може само да бъде временно без право за издаване на решения и то само при избран от самия него диктатор. Такъв няма в момента. Конулите не могат да разпускат Сената. Узурпаторите могат да се опитат..."
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #19
          " Почитаема Аелия Пулкерия !
          Всички ние , патриции и сенатори , знаем , че диктатура се обявява от Сената за кратьк
          срок , след изтичането на който всички решения на диктатора се отменят . Не може да
          сьществува юридическо положение , при което консулите да управляват без Сената или
          да издават декрети без негово сьгласие . Затова и единственият едикт , издаден от мен
          като консул , не беше самоволна прищявка , а акт , примагащ в сила решение на Сена -
          та . Явно Вие , от любов кьм нашите традиции , се опитвате да сьздадете нов строй ,
          опиращ се на магистратурите на Републиката , но моля - не преврьщайте сенаторите
          в глупци неразбиращи ставащото. Призовавам , именно от уважение кьм предците да
          се тотилувате по начин , ненарушаващ благоприличието и установените норми ! Нека не
          бьркаме чудовищното с нормалното . Пьк и ще можем да се насладим на изобретател -
          ността , с която сте известна - и тук , в околностите на Градьт се чу за богохулната
          идея да сьздадете нещо наречено "кондом " от бронзова статуя !
          Нека Вие , благородна , не се притеснявате - няма да избягам - сьвестта и предаността
          ми кьм Боговете и Отечеството са всеизвестни , та няма от какво да се страхувам .
          Секст Росций Ауспекс ,бивш консул ,а все още сенатор и жив свободен римлянин "
          писмо на сенатора Росций , бивш консул

          Comment


            #20
            Моите почитания на уважаемия сенатор Росций и нека той бъде спокоен. Сенатът, разбира се, продължава да съществува и никой не помисля да оспори неговата легитимност.
            След като защитихме Града от опасността от предателите, сенаторът Калдий и аз се оттегляме тихо от временните постове, които заемахме и очакваме предложенията ви за нови консули, тук, в Рим.

            И нека гласуваме бързо, защото делата на Рим не чакат.
            "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
            Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

            Comment


              #21
              Писмо от Атина:
              "Това вече е стъпка в правилната посока и аз, като бивш консул и истински привърженик на Републиката, мога само да поздравя уважаемата Пулкерия за нейната благоразумност.
              Но същевременно не бива да забравяме, че варварите все още използват наши колеги като марионетки за своите цели - подриване на римската мощ...
              Същевременно използвам случая да изявя протеста си срещу конфискацията на личното ми имущество! Сенатът не е разпоредил такава мярка и затова тя е по съществото си незаконна! Нима римляните ще позволят лични вендети в нашия Град?! Настоявам или проблемът да се изведе в Сената, или имуществото ми да бъде върнато веднага.
              Но по същество сега: предлагам кандидатурата на Секст Росций за консул и същевременно давам гласа си за него.
              Квинт Есенций.
              "
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                #22
                " Римляни ! Щом вече почтенните Аелия Пулкерия и Калдий желаят вьзстановява-
                нето на традиционният ред , ерго на вече приетите сенатски закони ( засега реал-
                дно само два !) , то аз призовавам те да не повдигат никакви обвинения кьм Вер и
                Есенций , да се гарантира тяхното безопасно врьщане в Рим и вьзстановяване на
                отнетите имоти ; да ми се позволи да се завьрна в Рим ; да протече редовна
                сенатска сесия , според закона ' Вер ' отнасящ се до тази дейност . Нека така ,
                според правото на закона , а не на меча , уредим дьржавата , избирайки нови
                магистрати . Самият аз нямам честта да представя тези си вьзгледи сам , а само
                чрез вестоносец , поради заточението , което избрах в провинцията , но вярвам ,
                тези , които сега са в Рим ще имат разума да се вслушат в думите ми ."
                писмо от Секст Росций Ауспекс

                Comment


                  #23
                  Да напомням ли на уважаемия Квинт Есенций да прочете собствените ни закони, в които е казано, че за да има право на глас, сенаторът трябва да е в Рим ?
                  "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                  Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                  Comment


                    #24
                    Писмо:
                    "Да припомням ли на уважаемата Пулкерия, че тя самата отмени нашите закони?
                    И да, аз бих се върнал или поне изпратил малкия си син да ме представя, ако се гарантира неговата неприкосновеност. Нямам желание да изпращам децата си в лапите на отявлен убиец...
                    "
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      #25
                      Да припомням ли на уважаемия Квинт Есенций, че вие никога не признахте моята легитимност и съответно решенията ми за отмяна на законите ?
                      Нямате право да гласувате извън Рим, нито да предлагате сенатор за консул. Ако се върнете в Рим, ще е друго.
                      "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                      Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                      Comment


                        #26
                        "Разбира се, че не ги признах, след като са незаконни. Но тяхната несъстоятелност или пък моето непризнаване нямаше да спасят сина ми от мечовете...
                        И освен това вие красиво се измъкнахте от даването на гаранции за неприкосновеност. Как очаквате да ви имам доверие тогава? Да не говорим за вашия кръвожаден "колега"..."
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          #27
                          Ами след като са незаконни, то законът си е в сила и изисква вашето присъствие в Града за да имате право на глас и вот.
                          Синът ви ще бъде задържан като син на предател, какъвто сте вие, ако се завърне в Рим. Ще бъде съден и ако е невинен, освободен. Давам гаранции, че ако се признае за ненамесен във вашето предателство, ще има пълната неприкосновенност на свободен римлянин.
                          "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                          Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                          Comment


                            #28
                            "Ааам, кой определи на първо място, че съм предател?! Вие?? Но вие нямате ауторизация да решавате такова нещо... Само Сенатът след гласуване може да определя предатели на Републиката и/или законно избраните консули. Значи априори аз не съм предател и нямате право да ме задържате...
                            Но разбира се това няма значение за вас, вие така или иначе владеете Рим на върха на меча си, защо ли да се придържате към някакви си закони...
                            И аз не бих жертвал децата си, изпращайки ги в лапите на узурпатори"
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #29
                              Значи, Уважаеми, когато съм отменила закона за присътвието в Рим съм направила законно приемлива промяна бидейки напълно назаконна ? Или законно съм променила закон, който е незаконен ?
                              Но моля ви, кой ви говори за жертване на децата ви ? Или вие ми приписвате мисли, които са се родили вече във вашата глава ? За да се боите, че някой ще посегне на живота на децата ви значи на вас ви е хрумвало да посегнете на живота на нашите. Нима престъпленията, които мнозина се опитват да припишат другиму са ваше дело и в опит да го прикриете сте издигнали дори храм на дъщеря ми ? Ако е така, мога да ви уверя, че неината пролята кръв ще бъде изчистена само с вашата. Но моля, нека не се приема за заплаха или закана, ако сте невинен, както ще твърдите без съмнение, ще дойдете в Рим с гордо изоравена глава и без страх.
                              "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                              Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                              Comment


                                #30
                                Виждам, Сенатори, че мълчание е обхванало сената, а Рим е без защита оставен без консули. Искаше ми се, бащи на Републиката, да се оттегля тихо и да се моля в храма на Веста, но отечеството ни зове обратно и дългът ми е по-силен от желанието ми за заслужена почивка. Предлагам сенатора Луций Октавий Калдий и себе си за консули и нека всички присъстващи в Рим сенатори дадат своя глас бързо, за да не оставяме повече Рим незащитен.
                                "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                                Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                                Comment

                                Working...
                                X