Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Китайско-съветски конфликт през 1956?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Китайско-съветски конфликт през 1956?

    Днес чух разговор за някакъв конфликт между СССР и Китай през 1956. Това което чух беше, че Китай нападнал СССР, но руснаците напердашили китайците много сериозно. Бих желал да узная някакви подробности. Какво всъщност е станало?
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    #2
    Да, има поне един такъв сблъсък, ако не са и няколко. Само не помня кога точно бе - през 1956 г. или по-късно (аз си мисля, че е бил опо-скоро през 60-те години). Инак причината е абсолютно същата като тази за Халкин-Голският/Номонханският инцидент - различия по повод на гарницата и по-специално на случаите, когато тя минава по река. Доколкото си спомням съветското виждане по въпроса е, че границата минава по чуждиябряг, докато китайците май смятат (като японците), че минава по средата на реката. Също имаше намесени и някакви спорни островчета в цялата работа. Инак изходът от инцидента (чак конфликт не бих го нарекъл) е лесно предвидим, като се има предвид колко изостанал във военно отношение е бил Китай тогава.
    Впрочем, горе-долу през същия период Китай се опитва да организира инвазия във Виетнам, която обаче също е неуспешна, както и през 60-те години води война с Индия (Китай напада Индия), като спорът е за границата по планините между двете държави. Индийците са много зле въоръжени и не успяват да се защитят, в резултат на което Китайналага своето виждане за границата.
    Въобще, Маовският Китай е бил доста активна военна сила в региона и често това е било повод за недоверие и дори открито противопоставяне със СССР.
    Инак не знам повече подробности, но предполагам, че може да се потърсят и да се намерят (ех, само свободно време да имаше).

    Comment


      #3
      Аз се сещам, че ми бяха разказвали за някаква битка при една река, където руснаците тествали някакво оръжие и (не помня точния брой) армията на Китай заедно с всичко наоколо просто се изпарила. Но естествено това вероятно е само легенда или е четено по жълтите вестници, а и ми го разправяха отдавна

      Comment


        #4
        Да, битката е на река, но онова за тестваното оръжие са легенди, според мен. И аз съм ги чувал - ден време се разпространяваха.

        Comment


          #5
          След ХХ конгрес на КПСС с прочутата реч на генсека Хрушчов за култа на личността към др. Сталин, отношенията между Китай и СССР бележат чувствително охлаждане.
          Ескалацията достига връх във въоръжените конфликти между СССР и Китой през 1969г.
          Повод за сблъсък е неразрешеният от векове спор за границата и териториалната принадлежност на намиращия се в р. Усури о. Даманский.
          Коренът на проблема се крие в различното тълкуване, което двете страни дават на Пекинския договор от 1860г. между Русия и Китай, съгласно който границата минава по двата бряга на реката. Статута на водната повърхност и на речните острови е нерегламентирана. Според нормите на международното публично право границата следва да минава по средата между бреговете. Островът е отдалечен от Китай на 40 м., а от СССР - на 200 м., но и двете страни го считат за свой. Островът е района около него е под контрола на застава Нижная Михайловка.
          В периода 1968-1969 обстановката по границата е напрегната. Китайските провокации се превръщат в ежедневие в района на острова.
          ПРез нощта на 2 март 1969г. китайски части се прехврълят на острова и се окопават. Съветските граничари на сутринта регистрират нарушение на границата. Група граничари под командването на л-т Стрелников - общо 9 човека - се отправят на острова за да отстранят от съветска територия нарушителите. Окопалите се китайци откриват огън от упор. Съветските граничари загиват под огъня на близо 300 китайски автоматчици. Прикриващата съветска гранична група от 5 човека под командата на мл.с-т Ю. Бабански отвръща на огъня и докладва за инцидента. Командирът на Иманския граничен отряд полк. Леонов вдига по тревога маневрена група. С цената на 32 жертви китайците са отблъснати от острова. На 14 март съветските граничари получават заповед да се изтеглят от острова. През нощта получават нова заповед -да го превземат. Полк Леонов повежда група от три Т - 62 ( по това време нов и секретен ). Командирският танк е поразен. Полковникът - убит.Останалите танкове се връщат на изходни позици оставяйки поразения танк и трупа на своя командир. През нощта група разузнавачи правят опит да унищожат танка. В крайна сметка танкът потъва в реката след попадение на 160 мм минохвъргачка. По това време китайците са прехвърлили на острова около 2000 човека. Сутринта на 15 март граничарите атакуват острова но са отблъснати. В съветския тил са развърнати дивизион реактивни системи за залпов огън "Град" и арт. полк 122 - мм гаубици. За да бъдат задействани тези части е необходима санкцията на военния министър маршал Гречко, който е в командировка или на генсека Брежнев - на официално посещение в Унгария. На 16 март командващия Забайкалския ВО ген. Павловски, без санкцията на Москва взема инициативата в свои ръце. В 12.50 ч. артилерията нанася удар по фронт дължина 10 км. и дълбочина 6-7 км. Изстреляни са около 200 снаряда и ракети. Очевидци сравняват бойното поле с крематориум. Тежките поражения, които нанася реактивната артилерия на китайските части са в основата на легендата за "лазерното оръжие" използвано от руснаците. След арт.подготовката 2 батальон на 199мсп с танкова поддръжка атакува острова и го превзема. Ген. Павловски е издигнат на поста главком СВ. За периода на военните действия СССР губят 60 бойци. За Китай няма официални данни, но те се изчисляват на минимум 1000 души. След инцидента в района на Даманский е дислоцирана МСД.
          Следващият инцидент е на 12.08.1969г. в района на Казахстан - височината Каменная до езерото Жаланшкол. На тази дата съветските граничари забелязват китайски войници да се окопават на Каменная. Група съветски граничари под командването на НЩ подполк. Никитенко атакува с подкрепата на придадените БТР височината. За подкрепа на китайските войници са изпратени с камиони покрепления - около 70 човека. Китайците са прехванати от граничните групи за прикритие с БТР. Един БТР прониква в китайския тил и превзема укрепленията. Сблъсъкът трае 9 часа. 18 китайци са убити, 2 - пленени. СССР губят 2 граничари и 11 ранени.
          На 11.09.1969г., завръщайки се от погребението на Хо, съветският премиер А. Косигин се среща с ДЖоу Енлай. Подписано е споразумение, с което се прекратяват граничните конфликти.
          Спорът окончателно е решен през 90-те години на ХХ в., когато Дамайнский и редица спорни територии са предадани на Китай.
          p.s. за този материал съм ползвал руски популярни източници.
          SEMPER AGRESSUS

          Comment


            #6
            Благодаря, Hellcat и браво за информацията :tup:. И аз имах някакъв спомен, че става въпрос за нещо през 60-те години по-скоро, отколкото през 50-те. Инак около тия инциденти много легенди се носят, помня и че някъде бях чел, че исторята на Халкинголския/Номонханския инцидент става популярна точно около тези събития (отново се периздават материали, пишат се мемоари и т.н.) .

            Comment


              #7
              Благодаря за информацията!
              Точно това и чух - китайците били "засипани" от ракети "Град" които изпепелили противника.
              Не зная дали това което казвам е истина, но съм чувал и за някакъв друг мит на тази тема. Китайците завземат няколко възвишения. Руснаците отстъпват, но след няколко дни идват ВВС, атакуват хълмовоте няколко дни. След това русите атакуват и намират само трупове на височините и нито един жив китаец (става дума за около хиляда трупа). Има спекулации, че китайците са били бомбардирани с някакви "тайни" бомби. Другата версия е, че са използвани много и тежки вакумни бомби. Да знаете нещо за това? (може и да се припокрива и с битката за острова, не зная)
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #8


                Едно допълнение. Голяма част от снарядите на РСЗО на руснаците са били запалителни с любимото им запалително вещество-термит. Той гори с температури 2500 -3000 градуса. При тези температури железните изделия се превръщат в локви метал. Оттам идва и легендата за секретното свръхоръжие.
                НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                Comment


                  #9
                  То тогава възниква оня виц
                  "Китайци напали наш трактор. Он ответил ракетном ударом и улетел."
                  Според руски военни иструктори, тогава за първи път е използвано в бойни условия и прословутия уред, който спира работата на двигател с вътрешно горене (доколкото си спомян влие на искрата).
                  http://www.bukvite.com

                  Comment


                    #10
                    bukvite написа
                    То тогава възниква оня виц
                    "Китайци напали наш трактор. Он ответил ракетном ударом и улетел."
                    Според руски военни иструктори, тогава за първи път е използвано в бойни условия и прословутия уред, който спира работата на двигател с вътрешно горене (доколкото си спомян влие на искрата).
                    Лъчението на Фарко не е използвано тогава.
                    НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                    Comment


                      #11
                      Россия (СССР) в войнах второй половины XX века

                      Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        #12
                        Сега като прочетох написаното от Hellcat (браво за информацията ) се сетих за името на реката Последно има ли нещо вярно в цялата идея за изпарилите се (или разтопилите се, ако повече ви харесва) китайци - имало ли е термит в ракетите или не?

                        Comment


                          #13
                          У меня есть несколько фото того времени...
                          Пограничники часто пользовались большими «дрынами» ( палками) чтобы
                          не стреляя выгонять Китайцев с территории СССР.

                          Как уже раньше напоминал Gollum, СССР считал границу по Китайскому берегу, т.е. все острова считались Советскими. Но реки иногда в засуху мелели, и близкие к Китайскому берегу острова становились полуостровами. Китайцы тогда заявляли, что это часть Китая и высаживали своих безоружных, но в большом количестве людей на Советскую территорию.
                          То-же было и на Даманском острове-полуострове. Только в этом случае
                          был открыт огонь против наших,( у кого то из Китайцев не выдержали нервы из-за удара дубины ) , Китайцы разуверились в тактике «мирного выдавливания», попробовали пострелять и чтобы Китайцы не обнаглели наши решили применить оружие. Потом в качестве психологического воздействия Китайской стороне выдали только оплавленные пуговицы от одежды, цинично заявив, что больше ничего не осталось...
                          Я думаю, что конфликт между Китаем и СССР был огромной бедой в Соц. лагере. Естественно, он возник не на пустом месте, во многом благодаря провокациям ЦРУ... И Советское руководство не проявило интеллекта , а только высокомерие, не сочло нужным оправдываться и разбираться (куда типа узкоглазые без нас денутся)... В результате крах соц. системы был передвинут лет на 200 впер¸д. А ведь ещ¸ несколько лет назад был лозунг " Русский -Китаец - дружба на век"
                          "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                          Comment


                            #14
                            Да, Виталий, съгласен съм донякъде с думите ти, но не мислиш ли, че подобен сблъсък е бил неизбежен - интересите на двете държави неизбежно се сблъскват. Китайците тепърва започват да развиват империята си, което показват и няколкоте поменати от мен конфликта със съседни държави и предполагам разглеждат и съветски/руски територии като част от своята зона на интереси.

                            Comment


                              #15
                              Ну пускай разглядывают как свою сферу интересов...
                              И Американцы разглядывают, и Евреи, и даже Поляки .
                              Что поделаешь?... Так уж устроена жизнь...
                              Некоторые люди принимают доброту за слабость... Таким пока по роже не настучишь не убавишь их интерес...
                              Дай бог и мы не останемся в долгу

                              Довольно познавательный материал ( не коммунистический, а учебный ) http://www.popal.ru/printout3010.html про историю развития конфликта.
                              От себя могу добавить, что Хрущев практически лично оскорбил ученика Сталина - Мао на одном из съездов ( Мао не было, но была Китайская делегация, которая демонстративно после этого покинула съезд), что конечно усугубило развитие конфликта.
                              Last edited by виталий; 11-04-2005, 11:04.
                              "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                              Comment

                              Working...
                              X