Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кондотиерите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    не знам, не може да се конкретезира, но напоследък все повече ми се струва, че към края си Второот царство масово е използвало наемници, включително и западни. Просто местното войнство отдавна си е отишло в голяма степен, нямало е пари, и т.н.

    Comment


      #47
      gladiator написа Виж мнение
      не знам, не може да се конкретезира, но напоследък все повече ми се струва, че към края си Второот царство масово е използвало наемници, включително и западни. Просто местното войнство отдавна си е отишло в голяма степен, нямало е пари, и т.н.
      И аз от тази позиция изхождам. Наемани са власи, турци, а куманските наемници са нещо което е традиция...
      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

      Comment


        #48
        е, по времето на кондотиерите е малко трудно да говорим вече за кумански наемници.
        нищо чудно част от контингентите на Владислав ²²² да са имали италиански произход
        горе стана дума за веницианците - нещо интересно за тях
        през 1439 г. болонските аркебузери масово изпозастреляли веницианските наемници. това предизвикало истински шок и след битката всеки заловен с огнестрелно оръжие бил моментално умъртвен

        Comment


          #49
          http://sergeant.genstab.ru/cond_1.htm много дбра статия по темата


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #50
            gladiator написа Виж мнение
            не знам, не може да се конкретезира, но напоследък все повече ми се струва, че към края си Второот царство масово е използвало наемници, включително и западни. Просто местното войнство отдавна си е отишло в голяма степен, нямало е пари, и т.н.
            Възможно е, но няма доказателства за западни наемници или поне на мен не са ми известни . Иначе кондотиери (в най-общ и в съвсем конкретен смисъл) са воювали по българските земи със сигурност - от тях Филип Маджарина е най-известен, а пък и Янко (Янош) Хунияди също се е учил от тях. В тази връзка, доколкото си спомням, и хуситският водач Жижка май беше минал стаж в Италия, а Хунияди явно му е бил почитател, тъй като при повечето си кампании използва "вагенбурга".

            Изобщо изкуството на войната, както всички останали изкуства, по това време са били най-развити в Италия
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #51
              Сир, напълно съм съгласен с Вашите доводи. Просто тук има прекалено много западно оръжие от 14 в., което едва ли е само внос, едва ли всички наемници са източни изроди!
              Колкото до изкуството на войната и Италия, от там се е учил и друг велик, който за жалост елепо рано си отива - Шарл Смели

              Comment


                #52
                gladiator написа Виж мнение
                Сир, напълно съм съгласен с Вашите доводи. Просто тук има прекалено много западно оръжие от 14 в., което едва ли е само внос, едва ли всички наемници са източни изроди!
                Мда, и на мен ми се ще да мисля така, но оръжието може да е и трофейно (има доказани военни конфликти със западняци на чужда и тяхна си служба, както на З и СЗ, така и на И), а пък сред запазените писмени свидетелства липсват такива за "кондотиери" на българска служба. Има само за "източни изроди" .
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #53
                  Ето и линк към една интересна статия по въпроса от каталога на deremillitary.org- William Caferro - Italy and the Companies of Adventure in the 14-th century
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #54
                    и тръгва бай петър с базинета във вихрена атака....

                    Comment


                      #55
                      gladiator написа Виж мнение
                      и тръгва бай петър с базинета във вихрена атака....
                      Що пък не

                      И да е имало западни наемници във войските на, примерно, Иван Шишман: (1) Не са били многобройни и (2) Не са оставили следи в изворите. (1) според мен, защото последните български царе не са разполагали с кой знае колко значителни парични средства за разлика примерно от сърбите , които между другото са ползвали отряд от около 1000 бронирани шваби или каталани (не си спомням точно) в битката при Велбъжд през 1330 г.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #56
                        1. много бих се изкефил дядо ти или моят да е носил базинет - готи шлем е-даже си имаме в Търново!
                        2. повярвай, наемниците -хора обучени, с оръжие, коне, винаги са по-евтини от това да имеш собствени!
                        3. това съм го чел само в покойният Даньо Андреев, а и още е рано, не е краят на 14 в.

                        Comment


                          #57
                          Сърбите са имали, но са имали сребро. При нас с пчелен мед ли да плащаме?!

                          Comment


                            #58
                            абе сребро- фъшкии, доктора рабовянов все ми циитра, ама забравям, в 15 в. една от сръбските фамилии, май насрледници на Стефан Лазаревич бяга в Дубровник ли, във Венеция, да не ви подведа. Имали едно съндъче със сребро и е описано като княжеска хазна-погледнете на запад, мноо от наемниците получават по-малко от каменар, само за да си хапната! Те това е !

                            Comment


                              #59
                              gladiator написа Виж мнение
                              1. много бих се изкефил дядо ти или моят да е носил базинет - готи шлем е-даже си имаме в Търново!
                              2. повярвай, наемниците -хора обучени, с оръжие, коне, винаги са по-евтини от това да имеш собствени!
                              3. това съм го чел само в покойният Даньо Андреев, а и още е рано, не е краят на 14 в.
                              1. Ми къде да има- в столицата естествено! Там има и Фръзград- точно срещу Царевец се пада
                              2. Това въобще не е вярно.
                              3. "Даньо" Андреев глупости не пише - щом го е написал, значи е имал някакъв конкретен извор предвид

                              gladiator написа
                              абе сребро- фъшкии, доктора рабовянов все ми циитра, ама забравям, в 15 в. една от сръбските фамилии, май насрледници на Стефан Лазаревич бяга в Дубровник ли, във Венеция, да не ви подведа. Имали едно съндъче със сребро и е описано като княжеска хазна-погледнете на запад, мноо от наемниците получават по-малко от каменар, само за да си хапната! Те това е !
                              Това са пълни глупости, заплащането на наемниците на запад никак не е било ниско и е достатъчно добре описано от изворите. Колкото един каменар грънци! Вземи си прочети книжките по-внимателно! А от Сърбия по това време е идвала 1/5 от европейската продукция на сребро. От раз се сещам за 100 кг депозит на Вълкашин в Дубровник, а пък той дори е нямал достъп до сребърните рудници като Ново Бърдо и останалите (контролират ги Лазар и Вук Бранкович). Докато Стефан Душан бива коронясван от бг патриарха в Скопие, Йоан Александър се занимава с рекет на венецианците от Варна- за 3-4 000 дуката ставаше въпрос май!!!
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                #60
                                Сър, тука вече сгафи!!11 Батко те фана със счупена пика!!
                                1. Даньо ги говори, ама наистина, вервай ми!!! даже между коститите на Калояна видя цюл скелет на мха! Sorryq Del morti alt bemeq alt nihil!
                                Второ, не искам да те правя смешен, но от годиин готвя статия за цените и оръжието, и си пускъм тука данните за бачкатори и наемници и загиваш прав!

                                Comment

                                Working...
                                X