Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НАГРЪДНИ ОТЛИЧИТЕЛНИ ЗНАЦИ В БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    НАГРЪДНИ ОТЛИЧИТЕЛНИ ЗНАЦИ В БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ

    Не открих из форумите нищо за значките и затова си позволявам да открия нова тема. Не съм нито колекционер, нито познавач, но ми харесват и ако видя нещо интересно мятам на диска.
    Ако има и други, които проявяват интерес и имат желание, нека слагат тук, каквото имат (нагръдни знаци, информация за тях, документи, предложения за класификация на знаците, снимки на войници и офицери с различими значки и т.н.) Може пък да се получи нещо интересно. Предлагам да се ограничим само с български. Или ако са чужди, поне да имат някаква връзка с българските...
    "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
    Предизборна програма

    #2
    Айде аз съм пръв
    Attached Files
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      ВВС

      А аз ще започна със знаците на българската авиация.
      Първите са учредени по време на ПСВ (1916 или 1917 ?) Връчват се само на летателния състав:
      Знак на летец-пилот (вж. 1_P)
      Знак на летец-наблюдател (вж. 1_N)
      Вероятно е имало и знак на летец-балонист, но нищо не ми е попадало... Знае ли някой нещо? (Балонното отделение на въздухоплавателната дружина успешно участва в ПСВ. Отначало на Южния фронт, а през 1916-1918 в Добруджа. Там равнинният терен и относително слабата противникова авиация дават възможност за ефективно балонно разузнаване и корекция на артилерийския огън.)
      Attached Files
      Last edited by трудовак; 31-03-2005, 01:18. Причина: нова снимка от периода
      "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
      Предизборна програма

      Comment


        #4
        ВВС

        След отпадането на ограничителните клаузи на Ньойския договор в средата на 30-те са възстановени българските въздушни войски (дотогава под някаква форма са се спотайвали в Дирекция „Въздухоплаване” към Министерство на железниците, пощата и телеграфа). През 1937 г. официално получават името Въздушни на Негово Величество войски. Учредени са и нагръдни отличителни знаци за летателния състав, които се носят без промени до 9 IX:
        Летец-пилот (вж. 2_P)
        Летец-наблюдател (вж. 2_N)
        Летец-балонист (вж. 2_B)
        Този последният съм го виждал само в графичен вариант. Ако на някой му попадне... (или на снимка, или снимка с него) и го покаже, ще бъде ценен принос.
        Attached Files
        Last edited by трудовак; 14-03-2005, 23:01. Причина: корекция
        "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
        Предизборна програма

        Comment


          #5
          ВВС

          С възстановяването на ВНВВ възниква проблемът с квалификацията на личния състав. В казанлък започват работа школи за преквалификация на летци, щурмани, бомбардировчици и пр. В навечерието на войната е поставена задачата двойно да се увеличи броят на летците, завършили школи за квалификация. Планира се и създаването на Въздухоплавателна академия. Разработени са и проекти за нагръдни знаци за летци с висше образование. (ил. 1-4) Началото на войната явно е попречило за реализацията на тази идея.
          Attached Files
          Last edited by трудовак; 28-03-2005, 20:55.
          "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
          Предизборна програма

          Comment


            #6
            За Parabellum

            Parabellum, имаш ли някаква информация за тези два знака, които пусна? Кога са учредени, кой ги носи, за какво се дават?
            За единия всъщност зная, че се дава за едно раняване във война (но в коя война?), има и с цифри 2 и 3. Ето и този, който се дава на близките на загинал.
            За другия нищо не зная, освен че се нарича пехотински. Никога не съм виждал на снимка някой да го носи.
            И двата знака по стил и форма приличат на пилотските и би могло да се предположи, че са учредени по същото време... Но дали е така? Пък и не зная къде може да се провери.
            Attached Files
            "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
            Предизборна програма

            Comment


              #7
              Честно да ти кажа незнам. намерих ги в Нета, харесаха ми и си ги запазих в пС-то.Затова съм ги сложил, ако някой знае какви са да каже.Аз за съжаление незная!
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #8
                За знаците

                Първия знак на Парабелум, е за завършили военното училище пехотни офицери. Много е готин. Сега се опитват да направят и са произвели такъв подобен, но не го могат. Имам приятел, който има всичките стари офицерски значки и ще го потърся да видим какво ще каже. Подробности по създаването и носенето не знам.
                Пускам знак от списанието "Авиационен преглед" от 1945 г.
                Last edited by танкиста от Харков; 16-03-2005, 10:53.
                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                Comment


                  #9
                  танкиста от Харков написа
                  Пускам знак от списанието "Авиационен преглед" от 1945 г.
                  Брях! Не съм виждал такова нещо. По това време (1945 г.) обикновено къртят короните от знаците, слагат петолъчки и пр. импровизации. Това е нещо съвсем различно.
                  Танкисте, случайно да имаш и списанието - там има ли някаква допълнителна информация за този знак?
                  "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                  Предизборна програма

                  Comment


                    #10
                    ВВС

                    Нямам представа какви нагръдни знаци са носени в българските ВВС от края на 40-те до 70-те (освен стандартните, по съветски образец, крила).
                    През 1973 г. са въведени нагръдни отличителни и квалификационни знаци за летателния състав на ВВС. Очевиден е стремежът новите знаци като стил и съдържание да са продължение на съществувалата традиция (което е похвално). Комунистическа символика липсва (освен в герба на НРБ, който е заменил короната), в долната част вместо червен герб с лъв има трикольорна лента и щит - за инженерния състав празен, за пилотския със съответния притежаван клас (3, 2, 1). Щитът се среща в две цветови разновидности.
                    През 70-те и 80-те са унифицирани по съветски образец значките за завършилите висшите военни училища. Значката на въздушното ВВУЗ Г. Бенковски по нищо не се отличава от останалите, освен по надписа.
                    Attached Files
                    "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                    Предизборна програма

                    Comment


                      #11
                      ВВС

                      продължение
                      Attached Files
                      "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                      Предизборна програма

                      Comment


                        #12
                        За списанието

                        :sm100: Естествено, че го имам!!! Това е издание, което е достойно и днес за подражание. Освен статиите почерпени от руския авиационен опит през войната, са дадени снимки и подробности за секретните и невиждани у нас германски авиационни открития. Ето някой за кеф на населението: :nworthy:
                        Attached Files
                        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                        Comment


                          #13
                          Ето тук още някакви значки. Пилотската - ясно. Парашутистката е интересна, тя е 1946р но иначе си е 1:1 като царската /само дето трябва да има коронка вместо звезда и също така да няма дата на слънчевия диск/. А третата е първия вариант на парашутистката значка, големия бял парашут, супер много рядка, само на снимка съм я виждал...
                          Attached Files
                          На нож!

                          Comment


                            #14
                            ЕТО НЕЩО И ОТ МЕН

                            НАГРАДЕН ЗНАК 50 ГОДИНИ ОТ РУСКО-ТУРСКАТА ВОЙНА 1877-1878 РАЗДАВАН НА ЖИВИТЕ ОПЪЛЧЕНЦИ ПРЕЗ 1928 ГОДИНА

                            НАГРАДЕН ЗНАК ЗА ПОБЕДИТЕЛИ В ОБЩОАРМЕЙСКИТЕ СЪРЕВНОВАНИЯ
                            Attached Files

                            Comment


                              #15
                              Определено наградният знак за Руско-Турската война ме заинтригува. Нещо повече можеш ли да ни кажеш за него?
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment

                              Working...
                              X