Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НАГРЪДНИ ОТЛИЧИТЕЛНИ ЗНАЦИ В БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Да, малкото орле се появява точно тогава някъде. А пък с другия орел нищо не намирам :1087: Нищо сканирано. Утре ще сканирам и ще сложа снимки. Този орел - с буквата - е даван също доста на немски пилоти, минали през България през войната. Не че са карали наши школи, по-скоро на приятелски начала, както са им раздавани пилотски/наблюдателски значки и ордени за храброст.
    На нож!

    Comment


      #47
      ww2 написа
      Абе що ме карате да ровя по чекмеджетата....
      Че то си е полезно... Аз много обичам, намираш забравени неща, изхвърляш ненужни, поподреждаш туй-онуй...
      А за значката Армейска група Макензен съм ти много благодарен. Дядо ми е участвал в този поход, но такава значка не бях виждал.

      kapitan написа
      Да, малкото орле се появява точно тогава някъде.
      Ето орлето и две снимки с него.
      Първата е от периода 1930-1932 г. Офицерът в средата е от въздушни войски още с полувоенната униформа, въведена през 1930 г. (с петоъгълни пагончета на ръкавите - над тях тогава за първи път се появява крилатият пропелер с корона). С указа за смяна на формата на БА от 1932 г. въздушните войски фактически се възстановяват като род войска, като военнослужещите с новите униформи получават и пагони.
      Втората е от периода 1932-1937. Пилотите са с новите униформи (все още без петлици), с пагони, но без вензела на Цар Борис (поставя се след 1937 г.)
      Attached Files
      Last edited by трудовак; 29-03-2005, 00:17. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
      "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
      Предизборна програма

      Comment


        #48
        капитан е прав

        Знака с Б-²²² е даван предимно на немски пилоти това са снимки от немски сайтове в които продаваха тези знаци и документите за тях са на имената на немски пилоти
        Attached Files

        Comment


          #49
          :rock: Едни значки за които споря с някой разбирачи :sm186:
          Известни са като Голямото и Малкото орле. За какво и на кого са се давали имам само предположения. Документи не. Ако някой знае, моля да съобщи!!! :nworthy:
          Attached Files
          Last edited by танкиста от Харков; 29-03-2005, 10:16.
          От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

          Comment


            #50
            Вижда се само едно едно орле - това малкото ли е или голямото? Подобно съм виждал, но като част от значка... Ще го потърся.
            "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
            Предизборна програма

            Comment


              #51
              ЗА ОРЛЕТО

              ОБЩЕСТВЕНО ПОДПОМАГАНЕ ЗЛАТЕН ЗНАК ЗА БЛАГОДАРНОСТ

              ПРЕДИ ГОДИНИ ПРИСЪСТВАХ ПРИ ПОКУПКАТА НА ТАКЪВ ЗНАК И ПРОДАВАЧА ВЪЗРАСТЕН ЧОВЕК ОБЯСНИ ,ЧЕ Е БИЛ ШОФЬОР НА ФРОНТА И ТАМ Е БИЛ НАГРАДЕН С НЕГО ГОВОРИМ ЗА ПЕРИОДА 1944-1945 ГОДИНА
              Attached Files

              Comment


                #52
                знак за благодарност

                Знакът за благодарност имах предвид и аз. А за малкия нямам идея... Все пак, ако се съди по приликата, твърде вероятно е и двата знака да са на Дирекция Обществено подпомагане. Например, малкият да е отличителна значка на Дирекцията, а другият да е награден - за служители и граждани, допринесли за дейността на Дирекцията. Но това са само хипотези...
                А иначе, доколкото знам, Дирекция Обществено подпомагане е била към структурите на Министерството на вътрешните работи и народното здраве и се занимавала (както личи от името) с помощ за бедните, вдовиците от войната, сираците и пр. Народното здраве се появява като дейност в Министерството на вътрешните работи някъде към 1913 г. (дотогава държавата не се е занимавала със здравеопазването) и остава там до 9.9.1944 г., когато за първи път се обособява в самостоятелно министерство.
                "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                Предизборна програма

                Comment


                  #53
                  трудовак написа
                  Аз обаче не съм виждал нито документ, нито снимка на летци с този знак...
                  Не съм виждал, защото не съм гледал... :1087: Намерих една снимка от 1942 г., а благодарение на falera видях и документ. Макар и трудно за разчитане си пише "Почетен знак ОРЛЕ". Съвсем логично е знакът с царския монограм да е от след 1937 г., когато Борис Трети става шеф на ВВ. За сетен път се убеждавам, че човек не бива да се предоверява на "авторитети", особено когато зад компетентността им прозират комерсиални интереси...
                  Attached Files
                  "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                  Предизборна програма

                  Comment


                    #54
                    Ето ги и от мен. Снимката с тримата е датирана Октомври 1941. Юнкери от ВНВУ, и тримата са летци, с еднакви орлета, но само на единия се вижда добре.

                    Втората снимка е същият юнкер, имам предвид онзи в дясно на общата снимка.

                    Какво може да се заключи по снимките - 1942 година, значи 62 - 63 випуск може би. Юнкер, с типична обща за всички юнкери униформа, но с орле за първи пилотски изпит. А пък немската пилотска значка означава, че е бил с някоя от групите юнкери-пилоти на обучение в Германия /като юнкери, наши пилоти са били на обучение или поне познавателно посещение вГермания, Италия, Полша, Унгария.../. Скоро се надявам да разбера и кой е той...
                    Attached Files
                    На нож!

                    Comment


                      #55
                      Голяма молба имам, много моля помагайте....някой ако може да подскаже какво е това....или поне някакви идеи ? Монограма ми е познат ама на..., медала е сребърен, позлатен, с емайли, в оригинална квадратна зелена кутийка без надписи...
                      Attached Files

                      Comment


                        #56
                        kapitan написа
                        ...и тримата са летци, с еднакви орлета, но само на единия се вижда добре.
                        Капитане, благодаря за снимките. Аз обаче виждам различни орлета... или съвсем съм окьоравял. Увеличавах я, взирах се - различни... Обърни внимание на ъгъла на крилата - на двата знака са почти на една линия, докато на третия (с монограма) са под ъгъл, с издигнати краища. Даже ми се струва, че върху две от орлетата има нещо. Да не е коронка, да не са с този знак ... друг орел (?) Съвсем се обърках. Май белята се взех, добре си ми беше да се гледам само картинки...
                        Attached Files
                        "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                        Предизборна програма

                        Comment


                          #57
                          уникати

                          Още пилотски "орлета"
                          Първите три знака са изработени от злато, възпроизвеждат формените и явно са били предназначени за мн-о-о-о-го специални подаръци. На гърба на втория е гравирана датата 14.02.1933 г. и се чете името Petko Първият и третият са с апликирани диаманти и рубини.
                          За четвъртия нищо не зная, но е хубав.
                          Attached Files
                          "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                          Предизборна програма

                          Comment


                            #58
                            Хе хе хе....хубави сайтове посещавате нема що.....тия измислици с "диамантите" и "рубините" никога не са съществували реално, както и златните значки и орлета, разбира се, просто никога не ги е имало, това са така наречените "fantastic items" и се произвеждат сега, като са предназначени само и единствено за продаване на незапознати западни "колекционери" на дебели цени....

                            Пък вие може да си го дискутирате колкото си искате....

                            Comment


                              #59
                              Дааа, това ако не са на Vicmart и Сие фантасмагориите - пак добре :mhehe: Лошото е, че ментетата са не само фантастики - на "пазара" има фалшиво орле, фалшиво орле с Б, фалшиви значки Пилот/Наблюдател/Парашутист... всичко!!! Така че ако сте решили да се сдобивате с такива благинки - внимателно, че да не си хвърлите парите на вятъра...
                              На нож!

                              Comment


                                #60
                                ментета

                                Пазарът се е пазар и щом има търсене, то ще се задоволява - включително и с ментета. Щом има купувачи за "марковите" маратонки напр., ще има и за "автентичен" антиквариат. А тези три изделия (това и WW2 не вярвам да отрече) възпроизвеждат в благороден метал реални (формени) знаци. Независимо от това кога са произведени и каква история им се приписва, те са си уникални (както се казва "И да не е истина - добре е измислено"), което ги прави любопитни и интересни. Разбира се само за невежи като мене, които не знаят какви сайтове да посещават...
                                "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                                Предизборна програма

                                Comment

                                Working...
                                X