Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Модел на ПостБиологична Цивилизация (ПБЦ)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Модел на ПостБиологична Цивилизация (ПБЦ)

    ОСНОВЕН ПРОБЛЕМ:
    Да се създаде работен модел на постбиологична цивилизация, който да включва ясно описание на структурата й, както и на функциите й. Разбира се, като начало ще трябва да уточним какви точно са особеностите и въобще, работния модел, на биологичните цивилизации.

    В рамките на този основен проблем могат да се формулират няколко основни проблемни области или ВЪПРОСИ, отговорите на които следва да се оформят в рамките на дискусията=

    ВЪПРОСИ:

    1?. Какви биха могли да бъдат причините (цивилизационните предизвикателства), които могат да предизвикат метаморфозата на една биологична в постбиологична цивилизация?

    2?. Как точно би протекла тази метаморфоза (и какъв би бил нейният динамичен модел)?

    3?. Как точно ще се промени функционално и структурно биологичната цивилизация, когато загуби биологичността си?

    3.1? В какво точно се състои влиянието на биологичността на нашата цивилизация върху нейните функции и структура?

    3.2? Как ще се променят психиката и възприятията на елементарните цивилизационни актьори - индивидиите, при загубата на своята биологичност?

    3.3? Как тази пормяна ще се отрази върху обществената структура и въобще доколко тя е обусловена от биологичността ни?

    3.4? Доколко социалната ни мотивация е базирана върху биологичната ни същност?

    3.5? Доколко цивилизационната ни мотивация е базирана върху биологичната ни същност?

    4?. Доколко предопределено в еволюционно отношение е преминаването на една цивилизация от биологична в постбиологична фаза?

    5?. Какви биха могли да бъдат базовите изисквания в цивилизационно-технологично отношение на всяко едно ниво, за да може една цивилизация да направи съответния преход?

    6?. Каква би могла да бъде продължителността на прехода и как тя би се отразила на самия процес, както и на формирания в резултат на това модел?

    7?. Доколко предопределено в еволюционно отношение е преминаването на една цивилизация от биологична в постбиологична фаза?

    8?. Какъв би могъл да бъде форматът на една ПБЦ (дали неизбежно тя е технологично базирана или би могла да има съвършенно различен генезис). Доколко технологичната фаза на цивилизацията е необходима за да се стигне до ПБЦ?

    9?. Възможно ли е общуването между БЦ и ПБЦ и на какви основи, цели и интереси може да бъде базирано?

    10?. Възможно ли е общуването между две ПБЦ и на какви основи, цели и интереси може да бъде базирано?

    11?. Дали е възможно да се формират ПБЦ на различна основа и доколко "медията", върху която се изгражда ПБЦ (и която заменя биологичната) влияе на структурата, функциите и особеностите на модела на ПБЦ?

    БАЗОВА ИНФОРМАЦИЯ:
    На практика базовата информация би могла да включва всякакъв род изследвания и научно-фантастични романи. Все пак самата идея за темата възникна на основата на една обобщаващо-информационна статия, публикувана от Woland в раздел "Интересното от медиите". Ето връзка към нея:
    http://forum.boinaslava.net/showthre...083#post106083
    Статията е на Цветан Б. Георгиев и се казва "Еволюция и постбиологични цивилизации"

    В качеството си на материал могат специално да се посочат романите на Стругацки, свързани с идеята за "странниците", няколко романа на Лем (но по-специално "Summa Technologicae", както и "Конгрес по футорология").

    ПРЕПОРЪЧИТЕЛНИ ИНСТРУКЦИИ КЪМ ХОДА НА ДИСКУСИЯТА:
    Предлагам като начало да се опитаме да разширим списъка с въпроси и евентуално началната информация (който има подобни идеи може да ми пише на ЛС или да пусне пост със съответния формат, за да ги добавя към отварящия темата пост), едновременно с което да започнем да формулираме своите варианти на отговор и да добавяме щрихи към модела на ПБЦ (и БЦ).
    Мисля че за край на темата можем да сметнем моментът, в който получим относително завършен и непротиворечив модел на поне една ПБЦ. Желателно е, разбира се, да формулираме поне няколко възможни модела.
    Last edited by gollum; 07-03-2005, 14:48.

    #2
    Позволявам си да цитирам нещо от статията: "Проблемът за възможното съществуване на постбиологични цивилизации възниква главно от анализа на еволюцията на нашата цивилизация."
    Смятам идеята да анализираме първо нашата цивилизация е добра отправна точка за евентуални анализи...
    Last edited by gollum; 07-03-2005, 14:49.

    =BgAF= Bulgarian Air Force

    Comment


      #3
      Разбира се такъв един разговор може да хване най различни пътища доколкото темата е безкрайно многообразна. Аз тук ще добавя няколко мои разсъщения в не толкова подредена форма.

      Един от важните въпроси тук е какво ще рече точно биологичен? И ако това е аминокиселините като материал и да речем ДНК като начин на носене на информация - точно по какъв начин ще се отличава една небиологична форма. Ако се изгради човешкото тяло с друг материал па бил той полимери или сплави или пък съединения недостъпни за съвременното общество с доволно по високо качество но се остави същата матрица тоест начин за функциониране на човешкият организъм - ще бъде ли това небиологично. Ако пък се запази материала и се промени начина на изграждане или пък подобри - нещо като супер генно инженерство - ще ли е това небиологично или супербиологично.

      Такива едни събития могат да се очакват в далечно бъдеще- какво ще ни поднесе дотогава чожешката еволюция и какво би направила една предизвикана еволюция.

      1. Зная че общоприетата представа на хората за изграждане на едно небиологично същество е недалеч от работилницата на доктор Франкенщайн и неговото създание. Всъщност на практика се получава нещо съвсем друго - пържите успешни опити на човек да захжане божественна работа са над собственото му тяло - дървени крака, изкуственни сърца и т.н. Навярно тази дейност ще продълзи с пълна сила и в един етап материалите и техниките за такава една намеса най вероятно ще позволят не само удължаването на живота но и повишажането на функционалността на човешкото тяло. Так постепенно хората ще започнат да губят първона1чалната си зададена им от природата форма. В момента в който технологията ще позволява изграждането на цялостно тяло лесно за поддържане и достатъчно дълготрайно хората уютно ще се прехвърлят в него. Въпрос разбира се е ще може ли науката да преизобрети най финната и сложна част от чов тяло мозъка. Разбира се правните аспекти на такива едни промени са сложни но напълно преодолими и навярно бъдещото право ще тъпкува всевъзможни имплантни казуси.

      2. Навярно ако търсим някаква гранница между биологично и небиологично тожа ще е мозъка. Защото ако се стигне до изграждане на нещо по добре функциониращо заменимо и дълготрайно на дневен ред излиза проблема за начина на програмирането му и за всевъзможните спекулации. В този аспект интересни са произведенията на Аизък Азимов и в частност - законите на роботиката.

      3. въпрос е каква ще е ролята на секса в тази насока - но има поне две възможности - двата пола да преминат в един - или да преминат в няколко . Ако едно общество ще може да създава своите нови членове вЪв фабрики то ще може да мине и без семейства и без наследственност - новите индивиди ще са наследници на обшеството като цяло . Дали ще има някаква форма на съюзяване на отделните индивиди и на какво ще се базира тя е доста неясно.

      Мотивацията е интересно изследване - ако един човек може да манипулира своето тяло и да живее изключително дълго това ще обезцени основните ценности на които сме свикнали ние да се подчиняваме и радваме а навярно и създаде нови и мозе би неподозирани от нас. Надявам се че това ще е желанието да създава а не да руши.

      4?. Доколко предопределено в еволюционно отношение е преминаването на една цивилизация от биологична в постбиологична фаза?

      Еволюцията е интересно търсене но тук би могло да се и помисли доколко човечеството ще се подели на няколко вида - например такива които следват еволюцията и такива които разчитат на технологиите и още няколко междинни или пък съвършенно различни течения. В това отношение това ще е един нов вид еволюция в който ще оцелеят не само най добрите но и евентуално тези приспособили се към различни природни или космически условия.


      5?. Какви биха могли да бъдат базовите изисквания в цивилизационно-технологично отношение на всяко едно ниво, за да може една цивилизация да направи съответния преход?

      Навярно първото ниво ще е способността да се произвеждат необходимите за едно нови материали

      Второто ниво ще е производството и програмирането на нов тип мозък

      8?. Какъв би могъл да бъде форматът на една ПБЦ (дали неизбежно тя е технологично базирана или би могла да има съвършенно различен генезис). Доколко технологичната фаза на цивилизацията е необходима за да се стигне до ПБЦ?

      Технологиите може би са необходимото условие. Но разбира се решаващо ще е кое се развива по бързо технологиите или човешката еволюция. Разбира се всеки би казал че са технологиите но това не е толкова сигурно- за това което природата е направила от нас са били необходими милиарди години - за да го повторим и то в многократно по добро качество може да са ни необходими поне милиони - а дотогава еволюцията може да си изиграе поредната шега с нас и еволюиралият човек да надделее над моделираният.

      9?. Възможно ли е общуването между БЦ и ПБЦ и на какви основи, цели и интереси може да бъде базирано?

      Човечеството досега е доказало че не търпи конкуренти и избива всицко що му се изпречи. Най вероятно биологичното да отмре - или ако все пак се запази да остане в някакъв резерват.


      10?. Възможно ли е общуването между две ПБЦ и на какви основи, цели и интереси може да бъде базирано?

      Това ми звучи като наличието на два или повече клона от еволюцията - но на какво могат да се базират те.

      На различни материали - единственно религия би могла да забрани размяна на материали между две такива форми.

      Разлика в основните принципи - тогава разбира се агресивността ще е налице

      Comment


        #4
        Аз мисля че еволюирането на нашата раса може да се разглежда в две или даже три посоки.
        1. Еволюирането в технократска насока. Иначе казано превръщането ни в коборги. Макар че, вече иам стъпки в тази посока. Изкуствени имплантанти - очи, уши за прочее протези. Макар и според мен това далеч не изпълва понятието "киборг" със съдържание.
        2. Еволюирането в психологически аспект. Лично аз смятам че ние и сега сме си до някъде ПБЦ. Просто все още не познаваме огромна част от възможностите си. Което ме навежда на любимата ми теза, че самите ние сме пришълци на тази планета. Разума с който сме надарени има огромни възможности според мен. По-големи отколкото можем да си представим.
        3. И евентуално трети вариант който се явява комбинация от първите два.

        Въпроса е кое - би предизвикало такава трансформация? Факт е че откакто хомо сапиенс се помни като разумен субект, неговият(нашият ) геном не е претърпял никакво развитие. През тези (50 000 години май бяха) вида ни е бил поставен пред много климатични и социални предизвикателства и проблеми. И нито един от тях не е довел до кардианлна и съществена промяна на генома. Или сме съвършенната машина за условията на Земята, или просто не подлежим на ъпгрейд .
        Лично моето мнение е, че човека е поел по грешен път на развитие. Разчитаме и се стремим да прехвърлим колкото се може от функциите си на машините и не се замисляме за силата на разума който ни е заложен. Разбира се не отричам технократския подход, но все пак сме обзети от идеята за колелото и не можем да се откъснем от тази мисъл. Това ни ограничава.
        В крайна сметка ми е трудно да измисля кое е това което би предизвикало появата на ПБЦ. Това би следвало да е някаква сериозна промяна- климатична или социална. Не знам защо но се сещам за роман на Хари Харисън(не помня името на романа за съжаление) в който беше описано доста образно превръщанетно на човека в съвършен киборг. Но бяха описани и промените в психиката породени от тази промяна. Струва ми се човека не е подготвен на подсъзнателно ниво за такава промяна.
        разбира се винаги има изключения - например завоюването на нови територии, като нови планети например. Навлизам в съвсем във света на фантастиката...



        Поздрав!

        =BgAF= Bulgarian Air Force

        Comment


          #5
          Всъщност нека погледнем назад - човека (homo) и предшественника му човекоподобната маймуна (pitecus) имат дълга и сложна история. Факт е че науката има още много да работи в тази област. Но въпреки това и малкото което знаем е наистина впечетляващо.
          Австралопитекус Рамидус се появява преди около 5 милиона години и просъществува до 4 млн. год. Милион години по късно се появява и Австралопитекус Афаренсис. Той има щастието да обитава земята до около преди 2.7 млн. години и да се развие в австралопитекус африканус около преди 3 млн. год. Австралопитекус африканус от своя страна просъществува до преди 2 млн. год. но преди това успява да даде поне две издънки: австралопитекус робустус и хомо хабилис. Австралопитекус робустус изчезва около преди 1 млн. год. Хомо хабилис изчезва преди 1.6 млн. но успява да даде разклонение хомо еректус преди 2 млн години. който около преди 400 хил години изчезва и дава път на добре познатият ни хомо сапиенс който преди 200 хил год се разклонява в хомо неандерталенсис а преди 130 хил в хомо сапиенс сапиенс а също и в няколко не така добре изследвани вида един от които наскоро откритият малък човек от ява който колкото и да е невероятно е изчезнал в исторически времена ( има хипотези за 15 век от н е) В крайна сметка преди 140 хил год някъде в ефрика напълно завършеният модерен човек започва завладяването на земята. В заклюхение бих казал че основното гориво на еволюцията е времето - колкото повече има толкова по надалеч може да отиде. Съвременният технологичен човек съществува от преди няколкостотин години - това за мащабите на еволюцията е нищожно малко. Сигурно е че след няколкостотин хиляди или в най лошият случай милион години от човека такъв какъвто го знаем и помен няма да има.

          Разбира се едва ли еволюцията би се насочила към постбиологична или казано направо небиологична раса. Но трябва да си даваме сметка че и това което ние наричаме човешка дейност също е съставна част от замисъла.

          Причината да се достигне до една постбиологична раса би трябвало да не са толкова неясни. Човешкото същество обича да купува - неща които му трябват а и такива които не му трябват. До голяма степен функционирането на съвременната икономика е поставено на такива основи. Несъмнено е и че технологиите ще се развиват с възможно най бързите темпове. В момента в който бъдат произведени достатъчно добри ъпгрейди за човешкото тяло те ще бъдат използвани . Изкуственни сърца , бъбреци, вени, кости, очи, и т.н. Най вероятно тези упгрейди ще дойдат по две направления - биотехнологиите и финната механика и електроника. Единственно времето може да покаже как точно ще се конкурират или допълват те но едно е сигурно - човек ще купува резервни части не само при злополука или износване но и за да повиши качествата си : например бързина издръжливост памет многофункционалност. Навярно няма да са рядкост така нар. професионални упгрейди които ще позволяват абсолютната конкурентоспособност в дадена професия. Нормално е - медицинските сметки трябва да се плащат. Едно такова развитие ще породи невероятно много конфликти. Например - помислете си само една не дотам фантастична технологическа придобивка като генното инженерство при зачеване и раждане на човешко дете какви проблеми може да създаде на родените по естествен път.
          Last edited by ; 11-03-2005, 04:39.

          Comment


            #6
            Базова информация - "Трите заповеди на създателя", Джеймс Хоуган, библиотека "Галактика", изд. "Г. Бакалов", Варна, 1991 г. (за годината не съм сигурен)

            Оригинално заглавие - Code of the Lifemaker, 1983 г.


            Предговорът на книгата, където се описва зараждането на небиологичен живот (забележете, не постбиологична цивилизация, а просто живот), е достъпен онлайн на английски:

            Всъщност и част от книгата я има там, но не ви съветвам да я започвате. Ще умрете от яд, че не можете да я довършите.
            В книгата най-общо се разказва за контакт между земляните от около 2020 година и машинна цивилизация на Титан, която като обществено развитие е нещо подобно на Западна Европа на границата между Средновековието и Ренесанса.
            Самата идея за възникването на този тип живот е взета от съвсем реален проект за колонизиране май на Меркурий. За съжаление точно в момента не ми се търси кой го е публикувал, само имам смътен спомен, че беше май жена.
            Честно казано, това е една от любимите ми книги. Дори и да не сте любител на фантастиката, опитайте се да преглътнете външната фантастична обвивка и я прочетете. Заслужава си.

            Comment

            Working...
            X