Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската Воинска Традиция при липсата на държава

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Parabellum написа
    Добре, съгласен съм с Теб, но кажи ми само кое е това "Много повече"?
    Е, де да знаех. Както казваха някога по изпитите, "знам г-н професоре, ама не мога да го обясня"
    Струва ми се, че в народопсихологията има определен тип памет. Ето на, по-горе стана дума - кой и къде обучи Филип Тотю на военно дело, та да учи сръбските полковници на занаят?

    трудовак написа
    Дали няма да добре, ако първо се опишат (маркират) известните исторически факти, след което да се направи опит за систематизирането им. Аз самият не съм сигурен, че съм наясно какво е това традиция, а още по-малко - воинска традиция. Въз основа на систематизиран фактологичен материал, може би ще се очертае нещо като дефиниция на понятието...
    Това, което аз знам е фактът, че българските армия и държава са тръгнали с "летящ старт". Обяснението е свързано с психологията и историята, с източните за ежедневната комуникация между хората по това време, какъв тип са били и за какво са мислели, как са възприемали своето общество и държавност. Дали в "Дядо Йоцо гледа" Ив.Вазов беше описал истински случай? Защото такова поведение, като на тоя дядо, не е присъщо на всеки селянин, който се сблъсква със символите на новата си държава.
    Аз обаче извън догадките не мога да стигна.
    Last edited by ; 27-02-2005, 14:07.

    Comment


      #17
      Най-близкото нещо което ми идва на акъла е че османците покорявайки България унищожават военните трактати и учебници и "обучението" ще да е ставало устно.
      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

      Comment


        #18
        Според мен, и преди обучението не ще да се е осъествявало главно по трактати. Книгите не са били първа цел на турците (виж, на гръцката църква - да. Има слух, че в Търново гръцкия владика намерил библиотеката на Евтимий и я унищожил...). Книгите тогава не са били нещо разпространено. Това е било време на практическо знание във всяка област, вкл. и военната.
        Затова и източници няма. През турско повечето от комуникацията поначало е устна. Чак през Възраждането книгите заемат мястото си. Духът обаче постоянно ще да е съществувал.

        На мен мисълта ми е не само за обучение и т.н., а за дълбоко вкоренената в психиката готовност.

        Comment


          #19
          Аз пък мисля че е имало книги за военното дело.Все пак българите са съжителства ли с доста развити империи:Китай,Персия,Византия които имат множество такива,а доста често са имали несполуки срещу българите и ме съмнява самите българи да не са имали подобни "учебници".А сега се сещам и за една много интересна находка от времето на Калоян или Иван Асен II.Става дума за кожени ръкавици с метални накрайци и в някакъв извор се съобщава че Иван Асен II е имал доста добра боксова школа която е забавлявала владетеля и болярите на празненства.Много ми стана интересно за тази статия от "Военноисторическия сборник" на ВИ за индивидуалните способи за ръкопашен бой при българите.Някой ако има въпросния брой да сподели впечатления.
          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

          Comment


            #20
            Несъмнено е имало, разбира се. Няма как да не е. Страхувам се обаче, че не турците са ги унищожили...

            Тия ръкавици, ако са за бокс, ще да е бил бая страшничък

            Comment


              #21
              Доколкото си спомням, в книгата на Николай Хайтов за българските хайдути се казва, че четата на Чакър Войвода е печелела битки именно заради по-добрата бойна стратегия и новата техника на мушкане с ятаган, докато турците са се придържали към сеченето, както е било отдавна. Така че българите са много възприемчиви към жсичките нововъведения във военното дело дори и през Турско.
              Парада ще командвам аз! (О.И.Бендер - велик руски комбинатор)

              Comment


                #22
                Здравей, Остап Бендер и добре дошъл във форума .
                и новата техника на мушкане с ятаган, докато турците са се придържали към сеченето, както е било отдавна.
                - без да разбирам много от хладни оръжия (та затова и питам), но ятаганът не е ли оръжие приспособено преди всичко именно за посичащи/разсичащи удари, а не толкова за промушващи (още повече, че май никоя от страните тогава не използва някакви особени защитни средства, които да изискват промушване)?

                Comment


                  #23
                  Точно така е.При обсадата на Кандия западните хронисти съобщават за съсечени от край до край тела.Имам някакви спомени че някакъв турчин съсичал магаре през гърба до корема с мощния си удар.За пробождащ удар сабята е много по подходяща(макар че шпагата и рапирата държат първенството) но точно за Чакър войвода мисля че ставаше дума че с промушващата си техните побеждава.
                  ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                  Comment


                    #24
                    По принцип ятаганите наистина са за съсичане, но това е било и част от изненадата на хайдутите. А иначе в народните песни Крали Марко има "сабя френгия' Вероятно става дума за някаква сабя за промушване или нещо подобно.
                    Парада ще командвам аз! (О.И.Бендер - велик руски комбинатор)

                    Comment


                      #25
                      Сабята е оръжие основно за сечене от кон макар че за разлика от ятагана има елман който е предназначен точно за промушване.
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #26
                        Това мисля, че ще е интересно за четящите тази тема:

                        "Военното дъло въ нашето отечество презъ време на турското владичество" (Военна библиотека 101 - Октомврий 1938)

                        Всички книги са в PDF формат! Тези с линкове от Archive.org, водещи към Google Library могат да бъдат намерени, като при отварянето на съответния линк в Archive.org вляво в секцията View thе book се потърси All files:http - което отваря FTP директория, откъдето те могат да бъдат направо изтеглени в съответния предпочитан формат
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          #27
                          господа - съвсем накратко - през ХV²² и началото на Х²Х век покорната рая, със султанско разрешение се въоръжава, строи укрепления и под ръководството на чорбаджиите унищожава кърджалиите - елитните ветерани на османската армия.това не може да стане без запазени воински традиции и отработени умения.
                          п.п. за съжаление на можах да се запозная със статията , пусната от г-н трудовака.

                          Comment


                            #28
                            Ако някой случайно е запазил статията от първия пост, моля да я пусне отново

                            Comment


                              #29
                              Parabellum написа Виж мнение
                              Добре, съгласен съм с Теб, но кажи ми само кое е това "Много повече"?
                              За да запазим идеята за държавност през вековете, това "много повече" може би e индивидуалното чувство на етика, смелост и отговорност, което ни прави част от дадено общество. Гърците го наричат "агатос" (αγαθός) и градят някои от идеите си за единството на полиса върху него.

                              Затова плакатите "България за българите" са леко смешни. Изглежда шумните материалистични съотечественици са се заблудили, че България е икономика, пари, хора и парчета земя, а не - обща мисъл, която вече отдавна е свързала само българите и никой друг. Идеалът за държава ще си го кътаме вечно, стига да не му изменяме, като взимаме за образец най-тъпите и безхаберни общества в историята - САЩ, СССР, Германия, в обратен хронологичен ред.
                              Χαίρε Μιχαηλμέγας λιτουργός!!

                              Comment


                                #30
                                Статията

                                Случайно някой да има статията запазена или пък да знае линк към нея?


                                Поздрав,

                                Рамбо
                                Аз не задължава никого със свое мнение.
                                По-добре късно, отколкото още по-късно.

                                Comment

                                Working...
                                X