Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сръбско-Българската война - 1885 год.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Тази война е част от "летящия старт" на България в модерния свят след 1878 год. Това, което не спира да ме учудва е как държава с 6 годишна независимост за броени дни pokazva, чте тя е безспорния военен лидер на Балканите пред такива с повече от 40 год. независимост.
    Един от вървховете в българското движение към независимост, логично продължение на Възраждането и идеален пример за разрешаване на криза - динамика, максимална мобилизация, адаптивност към промените /от Съединение към подготовка за война с Туция, рязка смяна на обстановката - бързо преместване на запад, вътрешна криза - обезглавяване чрез напускането на руските командващи и незабавното й преодоляване, /, висока мотивация. Освен това пример за това как при наличието на такава мотивация и по-ниските управленски звена бързо могат да се справят. "Войната на капитаните" значи и това, че българинът така или иначе си носи таланта в джоба в някои отношения
    Другото, което прави впечатление е, че може да се мине и без тежките управленски структури, или поне тогава е могло. За броени дни капитаните свършват блестящо генералската работа. Щабът на българската армия, воден от капитан(!) Рачо Петров се е състоял от него, още двама-трима души и четирима или петима ли бяха писаря .....

    Comment


      #47
      KG125 написа
      Това, което не спира да ме учудва е как държава с 6 годишна независимост за броени дни pokazva, чте тя е безспорния военен лидер на Балканите пред такива с повече от 40 год. независимост.
      Е, КГ, айде без такива изцепки "Безспорен военен лидер" е мноооого силно казано, а и освен това самата фраза е напълно безсмислена. Наритали сме малко прекалено самоуверени задници тогава, ако може малко по-грубо да се изразя Но чак пък "военен лидер, хе....
      А мен винаги ме е впечатлявало изказването на същия този Рачо Петров, ако не се бъркам: "Заповедите се пишеха на листата на една единствена тетратка с моливче. Гумичка нямаше...". Това еуфорията прави чудеса на импровизация.
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #48
        За военен лидер на балканите през 1885 едва ли,но през 1912... Самият руски генерален щаб,след Съединението казва че при една война със Сърбия или Румъния,бихме по жънали успех,но срещу Турция са се съмнявали.Никой не може да каже за съжаление какво би се случило

        Comment


          #49
          Sir Gray написа
          Е, КГ, айде без такива изцепки "Безспорен военен лидер" е мноооого силно казано,

          Гумичка нямаше...". Това еуфорията прави чудеса на импровизация.
          Абе не само еуфорията - високият дух прави чудеса от импровизация.

          Прав си за лидера, малко пообобщих. По-точно е "авторитет" на Балканите, или пък "лидер сред малките Балкански държави".
          Макар че, като се замисля, ако имаше една война с Турция в този момент, не знам колко Шипки щеше да има, в това психологическо състояние на българските народ и армия.

          Comment


            #50
            Sturmpionier написа
            За военен лидер на балканите през 1885 едва ли,но през 1912... Самият руски генерален щаб,след Съединението казва че при една война със Сърбия или Румъния,бихме по жънали успех,но срещу Турция са се съмнявали.Никой не може да каже за съжаление какво би се случило
            За Сърболята съм съгласен, но за Румънците тц. Ако през 1885 година е имало война срещу тях, щяха да ни издухат. Просто по това време те имат по многочислена и по-добре въоръжена армия от нас. Друг е въпросът, че те не са имали интреси на Балканите тогава.
            Last edited by Imperial; 06-11-2005, 03:13. Причина: стилистика
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #51
              Малко лирическо отклонение, но не мога да се сдържа:

              Покойници, вий в други полк минахте,
              де няма отпуск, ни зов за борба,
              вий братски се прегърнахте, легнахте
              и "Лека нощ" навеки си казахте -
              до втората тръба.

              Но що паднахте тук, деца бурливи?
              За трон ли злат, за някой ли кумир?
              Да беше то - остали бихте живи,
              не бихте срещали тъй горделиви
              куршума... Спете в мир.

              Българио, за тебе те умряха,
              една бе ти достойна зарад тях,
              и те за теб достойни, майко, бяха
              И твойто име само кат мълвяха,
              умираха без страх.

              Но кой ви знай, че спите в тез полета?
              Над ваший гроб забвеньето цъфти.
              Кои сте вий? Над сянката ви клета
              не мисли никой днес освен поета
              и майките свети.

              Борци, венец ви свих от песен жива,
              от звукове, що никой не сбира:
              от дивий рев на битката гръмлива,
              от екота на Витоша бурлива,
              от вашето ура.

              И тоз венец - той няма да завене,
              и тая песен вечно ще гърми
              из българските планини зелени,
              и славата ще вечно пей и стене
              над гробни ви хълми.

              Почивайте под тез могили ледни:
              не ще да чуйте веч тръба, ни вожд,
              ни славний гръм на битките победни,
              към вечността е маршът ви последни.
              Юнаци, лека нощ!

              1885
              "Щом не щеш мира, на ти секира"

              Comment


                #52
                Parabellum написа
                За Сърболята съм съгласен, но за Румънците тц. Ако през 1885 година е имало война срещу тях, щяха да ни издухат. Просто по това време те имат по многочислена и по-добре въоръжена армия от нас. Друг е въпросът, че те не са имали интреси на Балканите тогава.

                Псиихиката, обаче, е била сериозен фактор. /Не съм готов да обсъждам сериозно, но в психологическо отношение далеч сме ги превъзхождали в тоя момент./

                Comment


                  #53
                  Не съм готов да обсъждам сериозно, но в психологическо отношение далеч сме ги превъзхождали в тоя момент.
                  С това съм напълно съгласен, но за това си има обективни причини (поне според мен) - в този момент България е много "млада" национална държава и в известен смисъл "държавният" й нациоанлизъм е много по-млад и ентусиазиран, в сравнение с този на съседите ни на Блаканите (може би единствено с изключение на Турция, но погледнато с още 2-3 десетилетия напред). Държави като Сърбия и Гърция за невлезли вече в друг етап на националното си развитие.

                  Comment


                    #54
                    Е да. Точно заради този млад национализъм тогава сме били в състояние да изметем всеки съсед, може би без ТУрция, макар че за там си трябва по-сериозно проучване.

                    Това ни състояние стои и до Балканската война и после. А пък за етапите на развитие на Сърбия и Гърция може да се каже само едно - превъзхождали са ни само и единствено по политическа ловкост и култура.

                    Comment


                      #55
                      Parabellum написа
                      За Сърболята съм съгласен, но за Румънците тц. Ако през 1885 година е имало война срещу тях, щяха да ни издухат. Просто по това време те имат по многочислена и по-добре въоръжена армия от нас. Друг е въпросът, че те не са имали интреси на Балканите тогава.
                      За въоръжението на румъните,нещо четох в твоя сайт за "Дрейзе".И през 1885 ли е така?

                      Comment


                        #56
                        Не че Румъния през 1885 не е имала интереси на Балканите. Тя също се наостря след Съединението, но Русия струпва войски в Бесарабия и тя се принуждава да пази нещо като "неодобрителен неутралитет".
                        Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                        Comment


                          #57
                          Обикновен лаик написа
                          Не че Румъния през 1885 не е имала интереси на Балканите. Тя също се наостря след Съединението, но Русия струпва войски в Бесарабия и тя се принуждава да пази нещо като "неодобрителен неутралитет".
                          Хм, любопитно твърдение. Някакви източници да посочиш?
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            #58
                            Хм, ще се помъча да намеря конкретния източник, но го пише и във всяка история. Още на 22 август 1885 г. Румъния окупира Арабтабия и предявява претенции за Южна Добруджа. Само поведението на Русия я възпира от по-нататъшни действия. През 1913 обаче вече няма кой да я възпре. Разбира се, ходовете на Румъния остават малко в сянка; тези, които изразяват най-кресливо недоволството си от Съединението са Сърбия и Гърция. Гърция иска "компенсации" в Македония /по това време тя няма обща граница с България/. Но тези, които окуражават истински Сърбия и буквално я насъскват срещу България, са Великите сили. Те съвсем открито посочват, че Сърбия би следвало да търси разширение не в Македония /защото това ще сблъска интересите и с другото им протеже - Гърция, и ще създаде ненужни усложнения с Портата/, а да иска компенсации от България. Австро-Унгария даже и дава специално заем. А България в този момент /пък и сетне/ няма нито един застъпник измежду Великите сили. Всичко около Съединението и Сръбско-българската война си е чисто наше дело.
                            Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                            Comment


                              #59
                              Sturmpionier написа
                              За въоръжението на румъните,нещо четох в твоя сайт за "Дрейзе".И през 1885 ли е така?
                              Дрейзетата отдавна вече са ги забравили.Още през 1877-ма за Румънската армия били отпуснати 25 000 пушки система “Крнка” с 3 600 000 патрона, 20 обсадни оръдия, 12 мортири, 9410 броя снаряди и 4 вагона барут. Допълнително били предадени още 5 000 000 патрона, 11 500 броя снаряди, 4 500 пуда барут и 8 млн. леи.Това е само за да я забаламосат и тя да участва във войната.След войната тя получава допълнително количество оръжие, а през 1880 година официално приема на въоръжение пушка система Хенри-Мартини обр.1871 година, като за изпълнител на контракта е привлечена австрийската оръжейна фабрика Щаер.

                              KG125 написа
                              Псиихиката, обаче, е била сериозен фактор. /Не съм готов да обсъждам сериозно, но в психологическо отношение далеч сме ги превъзхождали в тоя момент./
                              Съгласен съм с Теб, но румънската армия също е добре мотивирана.Ще ти кажа само една дума -Гривица- и предполагам това ще те подсети доста неща
                              Last edited by Parabellum; 09-11-2005, 04:01. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment


                                #60
                                Parabellum написа
                                Ще ти кажа само една дума -Гривица- и предполагам това ще те подсети доста неща
                                Вярно, Гривица Съгласен съм.

                                Comment

                                Working...
                                X