Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Крепостите в България от Античността до 20 век

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Parabellum написа
    На последният ти въпрос аз не мога да отговоря, защото тези обекти се намират под непосредстваната защита на държавата и иманярите
    В един момент май и те са доста виновни за положението - "Я, там може да намерим това и това и това, дайте да бутнем стената, то и без това има още една"
    :o
    "Нима, Създателю,
    съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
    мигар аз самият съм те молил
    от мрака да ме извлечеш?"

    Comment


      #32
      За крепостите

      :sm100: Ето няколко принципни решения на български укрепителни съоръжения. В различните периоди те са били съобразявани с предназначението, релефа, възможностите за изграждане, подръжка и отбрана.
      :sm100: Землените укрепления наричани валове, окопи, бразди, диги и пр. са присъщи на ПБД. Тогава са осъществени грандиозни строителни проекти. Те се съобразяват с териториите на държавата и по правило вървят след териториалните разширения в определена посока. Така мизийските валове се строят последователно в посока на запад, като целта им е да обхващат все повече от територията и да я защитават. На територията на дн. Румъния се строят Голямата и Малката Новакова бразда. На запад в Панония и Солниград се строят валове насочени срещу държавата на франките.
      :sm113: Както е видно от представената картата на вала Еркесията, той е огромно съоръжение, предназначено за защита от югоизток - от Византия. Успоредно и заедно с валовете се строят и каменни крепости. Столицата Плиска е комбинация от землено укрепление и вътрешна крепост. Преслав е разширяван, като е изграждана крепостна стена обграждаща нови градски квартали. Крепостите се строят в територията заета от българите, като това се избират предимно хълмисто-равнинни места. Аула на Кан Омуртаг и крепоста на о. Пъйкул луй Соаре, построена на остров в Дунава, също са много интересни по планировка и предназначение.
      Същевременно заварените крепости от предишни епохи, било запазени или разрушени, се ремонтират и използват по предназначение.
      През ВБЦ продължава усилено крепостно строителство, което също е съобразено с традициите на българите, конкретната строителна задача и финансовите и пр. възможности на строителя. Но през този период се променят някой виждания. Започват масово да се използват особеностите на терена. Търсят се естествено-укрепени пространства, които с малко усилия да се превърнат в здраво укрепени градски ядра. Около тях постепенно се формира градския живот на средновековните ни предци. Такива са Царевград Търнов, Ловеч, Цепина, Анево кале, Урвич и пр.
      Attached Files
      Last edited by танкиста от Харков; 25-01-2005, 14:04.
      От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

      Comment


        #33
        От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 52 и 56 - Перник и Охрид
        Attached Files
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #34
          Освен информация дайте по същество

          Може ли да се разберем на колко хора им се занимава с 3Д и каде можем да вземем domain и т.н.
          Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

          Злобата крепи човека, а мързела го грози!
          (собствен патент)

          Comment


            #35
            Какво имаш предвид?...
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #36
              За крепостите по чукарите

              :sm100: Ето рисунка на Анево кале. Вижда се, че крепостта е непристъпна и вероятно много трудно може да бъде превзета. :wall:
              Attached Files
              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

              Comment


                #37
                Е тази крепост с пристъп трудно може да бъде превзета.Трябва да е доста добре организирана воиска и доста многобройна за да може да изтощи защитниците.Но какво знаем непревземаеми крепости няма.А между другото къде е това Анаево кале?
                ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                Comment


                  #38
                  Виждам, че премного интересна тематика се засяга в тази тема.
                  Да спомена ли, че... дипломната ми работа по история касае именно елементи от фортификацията в периода на Второто българско царство?!

                  :wall: :sm100: :sm186:
                  Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                  Comment


                    #39
                    Я светни тогава за тоя вал Екресията по дълго на Тракия, че той много ме учуди
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      #40
                      Да, мен също винаги ме е вълнувало практическото му преднаначение. Айде, за Аспаруховия вал да приемем че е служил да отблъсква ромейските кораби, ама Еркесията някога въобще послужила ли е за нещо?

                      Comment


                        #41
                        Историко нещо последния месец доста се губиш от форума остави го малко тоя чат на мира на мен също ми е интересно за средновековната българска фортификация а ти пуснеш мухата и после мълчиш...Не е хубаво така ама хич
                        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                        Comment


                          #42
                          Тази крепост Анево Кале малко на Масада мяза.

                          Comment


                            #43
                            TVV написа
                            Тази крепост Анево Кале малко на Масада мяза.
                            Какво ти мяза-то направо си е като Масада.
                            Преди две години бях из непристъпните дебри на Еленския балкан. Попаднах в една махала, в която живеят трима души-другите къщи пусти.
                            Те ми показаха стар римски път и римска крепост-самата крепост направо си беше непристъпна-жалко, че снимките ми оттам изчезнаха :wall:
                            Last edited by Док Холидей; 22-01-2005, 21:59.
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #44
                              Средновековната военна архитектура - само за маниаци!













                              Pour tout savoir sur les châteaux et les forts : Description, fortification et histoire






                              10 siècles d'histoire humaine, religieuse, architecturale et militaire. Découvrez le Moyen Age avec Castlemaniac, une référence depuis 2000.
                              Last edited by Док Холидей; 22-01-2005, 23:20.
                              Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                              Comment


                                #45
                                От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 60, 70 и 76

                                Костур, Скопие, Девол (Звездец).
                                Attached Files
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X