Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Крепостите в България от Античността до 20 век

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Я малко линкове



    Castle Photo Archive has thousands of world castle photos and castle pictures. Over 7000 picyures of castles.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #17
      От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 23 и 27

      Преслав и Дръстър (Силистра)
      Attached Files
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        #18
        За крепостите

        Ето няколко схеми на крепоста Шумен. Снимките от посочените по-горе линкове ще станат по-ясни. Поместени са в много-интересната книга на архитект Маргарита Харбова "Отбранителни съоръжения в българското средновековие" С.1981 г. Въпреки, че са минали доста години плановете в книгата са много коректно изпълнени и могат да дадат ясна представа за фортификационните умения на нашите предци.
        Б -схема на укрепеното градско ядро -Първа Българска държава
        в -схема на укрепеното градско ядро -Втора Българска държава
        Г -схема на владетелския замък:
        -приземен етаж
        -ниво "бойна пътека на крепостната стена"

        :1087: Eто и една много грозна снимка на Шуменската крепост от високо
        Attached Files
        Last edited by танкиста от Харков; 13-01-2005, 13:14.
        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

        Comment


          #19
          Крепоста Шумен

          В крепостната система на Шумен има някой интересни подробности. По време на Второто българско царство е направен сериозен ремонт и реконструкция. Построен е външен укрепителен пояс -протейхизма, който подсилва уязвимата страна. Затворен е входа между двете петоъгълни кули от основната стена и е отворен нов проход в дясно от тях. Той също е подсилен като е доизградена нова кула до него. Това затруднява противника допълнително и дава предимства на защитниците.
          Подсилени са и отбранителните кули. Тук давам схема на една от петоъгълните кули от основната стена.
          Attached Files
          От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

          Comment


            #20
            Крепостни съоръжения в Царевград Търнов

            Карта на Царевград Търнов и прилежащите му крепости
            Схема на Царевец
            Attached Files
            От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

            Comment


              #21
              Царевград Търнов

              Схеми на манастира "Великата лавра" и църквата Св.40 мъченици. Манастира е до реката в Асеновата махала. До реката е построена защитна стена, към която е прилепен манастирския комплекс. Отделно пускам схема на църквата.
              На третата схема, с кръстче показвам мястото, където е открит гроба на Цар Калоян. Наоколо има още няколко погребения на знатни личности от това време.
              Attached Files
              Last edited by танкиста от Харков; 12-01-2005, 12:42.
              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

              Comment


                #22
                Царевград Търнов

                Това са схеми на царския дворец и патриаршеския комплекс на Царевец Даден е и разрез на двореца.
                Attached Files
                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                Comment


                  #23
                  Царевград Търнов

                  Това е схема на комплекса около Балдуиновата кула и Френкхисарската порта. Съгласно легендата, при обсадата на града от турците през 1393 г., един предател, по народност евреин, продал ключовете от тази порта (или я отворил) и през нея поробителите влезли в крепоста. :nworthy:
                  :fire: А другата схема е третата порта при Сечена скала, заедно с прилежащите сгради-караулно, църква и водохранилище. :shrug:
                  Attached Files
                  Last edited by танкиста от Харков; 13-01-2005, 13:23.
                  От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                  Comment


                    #24
                    Ето снимки от Преславската крепост, които направих миналата година, като си бях в България
                    Attached Files
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #25
                      От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 38 и 42

                      Преспа, Средец и Мория (не Толкиновата обаче )
                      Attached Files
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        #26
                        Което ме кара да си мисля, че Толкин е откраднал името на крепостта ни
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #27
                          Защо не преименуваме темата в "Български крепости"?
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            #28
                            Да се включа и аз с няколко картинки :p

                            Между другото, отдавна трябваше да се започне такава тема,
                            наистина в България има невероятни находки, крепости и руйни...

                            Но въпросът е защо не си ги пазим? :stupid:
                            Attached Files
                            "Нима, Създателю,
                            съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
                            мигар аз самият съм те молил
                            от мрака да ме извлечеш?"

                            Comment


                              #29
                              dibo написа
                              Защо не преименуваме темата в "Български крепости"?
                              Промених го
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment


                                #30
                                VladDracul написа
                                Да се включа и аз с няколко картинки :p

                                Между другото, отдавна трябваше да се започне такава тема,
                                наистина в България има невероятни находки, крепости и руйни...

                                Но въпросът е защо не си ги пазим? :stupid:

                                Така е права си.
                                На последният ти въпрос аз не мога да отговоря, защото тези обекти се намират под непосредстваната защита на държавата и иманярите
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X