Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Крепостите в България от Античността до 20 век

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    tonev написа
    я да попитам изясни ли се къде е Крън?
    До Казанлък
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    Comment


      Анево кале. Естествено не е 100% доказано


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        Крън

        Thorn написа
        Анево кале. Естествено не е 100% доказано
        За Анево кале се върти в обръщение хипотезата че е Копсис а иначе Крънската крепост е северно от с. Крън на източното скалисто възвишение в началото на тясната клисура наречено "Калето"/че как иначе/ .Горе е явно цитаделата ... Било е част от голям укрепен възел явно защото според топонимията отсрещтните хълмове се наричат "Градовете" ... качвам планче на разкритите участъци на Крънската крепост.Според разкопвача Димитър Николов вероятно през античността крепостта и населеното място са носили името Мезидеве.
        http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

        Comment


          Посипвам си пепел на главата. Така е като човек не е имал време да пие кафе!


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            Това писмо беше изтрито. Може и да умра, но никой не е безсмъртен, а на мен все един ден ще ми се наложи да мина и през това изживяване. При следващ такъв пост обаче потребителя ще бъде баннат! Той не е застрахован срещу бан!
            Одзава
            Last edited by Odzava; 03-11-2007, 19:00.

            Comment


              Преди време чух за някаква крепост в местноста Разметаница, някои да има повече информация?

              Comment


                Не беше ли там някъде избито семейството на Арон ?

                Comment


                  Zalmoxis написа
                  Не беше ли там някъде избито семейството на Арон ?
                  Да.
                  Ето от тук май ми е познато:
                  Мит – Епос - ИсторияРазметаница е историко-географска област (135 кв. км) в долината на едноименната река, на територията на Бобовдолската селищна система (17 села), север-северозапад от гр. Дупница. Реката извира от Бобовдолската и Колошката планини (дялове на Конявската пл.), тече меридионално, при местн. Бинеко пресича стария път Кюстендил - Дупница и при с. Грамадье се влива в р. Джерман. Пространството между двата й притока (долистовски и бобовдолски) над пътя до Бинеко е наситено с множество археологически останки и се нарича Царичина. През римската епоха през Разметаница (край Голямо село) е минавал пътят, свързващ Пауталия с Германия и Филипопол. През Средновековието пътища водели: а) от Бинек-таши хан през Бобов дол към Радомир, като прехвърлял планината около Житуша и Жедна; б) откъм с. Баланово вървял по билото на Гологлавски рид и слизал в Радомирското поле при селата Кондофрей или Житуша. След превземането на Средец от турците (1382 г.) Дупница и селищата северно от него (вкл. Разметаница), които дотогава били в границите на Търновското царство, били отдадени на велбъждкия владетел Константин.Предполага се, че интересуващото ни събитие е породило четири народни предания. Две от тях са записани по-рано. Според първото двама братя-царе имали лятно седалище на планинската височина Врм (източно от с. Коркина), а зимно - на юг от него, в местн. Царичина. Веднъж, незнайно за какво, единият подгонил другия от Врм и като го стигнал в Царичина, го убил. Второто разказва, че на Царичина живеел цар; синът му, въпреки молбите на майка си, побягнал от родния край - тя го гледала, докато последните височини в югозападна посока не го закрили от взора й (затова те и до днес се наричат Поглед и Издай-глава). По-късно записаните предания са също две. Според първото името Разметаница било свързано с подредбата ("размятането") на Самуиловите войски преди сражението му с Аарон; майката гледала братоубийството от крепост на вр. Поглед. Във второто (което е по-скоро продължение на първото) се разказва, че единият брат побегнал на северозапад от Царичина, но на ок. 200 м бил застигнат от другия и посечен (местността там се нарича Кървавето); той обаче взел отсечената си глава в ръце и продължил да бяга в северна посока още 1 км - там, където паднал, му направили гроб, покрит с камъни (мест. Гробо) [Меджидиев, А., 1935, с. 43; вж. и Попов, Ж. и др., 1991, с. 13]. Сред народа тези предания да се подкрепят и от два топонима (Самуилов камък и Самуилово кале, около с. Циклово, южно от Поглед, общ. Бобошево), за които изследователите предполагат, че имат късен ("учен") произход.Макар възможностите за по-точно идентифициране на мястото на Аароновата гибел в посочения район да са нищожни, някои топоними дават основание да се предполага съществуването в него на голям култов (шамански?) център. Известни податки в тая насока представят селищните имена Палатово, Шатрово (може би от по-ранни местни названия) и Еремия, местностите Банковица и Кървове (до Царичина). Западно от Разметаница е Виденския дял на Конявската планина, където (от север към юг) се намират Хайдушки преслап (и Хайдушки дол - над село Углярци), седловината Арамлия (с Арамлийски кладенец), Угрин валог, връх Виден (1487 м) и връх Куклата. Около седловината Света Богородица (разположена северозападно от Разметаница, свързва Виденския и Колошкия дял) се намират местностите Корита (поляна), Шишман (име за било, дол и извор), Демир Капия (седловина) и Момин гроб (както и Момин дол и Момино градище). В Колошкия дял освен едноименния връх (1315 м) се намира скалния феномен Гарвана, а откъм север (в областта Мраката) са селата Колош и Извор. В източния дял (Гологлавски рид) са връх Куртадин, Славеево усое, връх Развалена църква (с антична крепост и селище край римски път) и близката седловина Влашки превал. След този преглед интересуващото ни лобно място в Разметаница по всяка вероятност трябва да се търси в нейната южна-югозападна посока. Най-големи основания за идентификация на търсения "шамански център" предлага топонимичната комбинация, очертана в близост до местността Царичина, между сливането на двата горепосочени притока на река Разметаница и вливането й в река Герман при село Грамадье, която има сравнително ясни паралели в българските фолклорно-митологични текстове и обредни практики. Може би в нея трябва да прибавим и името на сравнително близкото село Еремия, което според Й. Иванов "напомня нарочения автор на апокрифния Апокалипсис - пророк Иеремия, както и известния български писател и разпространител на апокрифите, поп Иеремия" [Иванов, Й., 1925, с. 164]. Във връзка с това ще припомним, че посочените названия обозначават компоненти на миторитуалния комплекс (срвн. "Грамада & Еремия & Герман & река"), свързан с Перуновия култ и мита за Гръмовержеца. В контекста на шаманската тема той може да бъде ориентиран към календарен преход, осмислян и есхатологично. Показателно в това отношение е преданието за бягство (на някакъв царски син) от Разметаница към интересуващата ни югозападна посока (Грамада & Герман), което се допълва от преданието за бягство на обезглавен цар - пояснението, че на мястото, където паднал, му направили покрит с камъни гроб, отново насочва към идеята за "грамада-гроб". Тук е мястото да отбележим, че тъкмо в областта Разметаница П. Р. Славейков неколкократно бил чувал легенда, според която някакъв цар бягал от крепостта си с коне, подковани наопаки [СбНУ 11, с. 117, бел. 9]. Доколкото топосът е свързан със съдбата на царя в "последното време", без колебание трябва да отклоним евентуалните опити да се смята, че е породен от конкретно историческо събитие - в многобройни предания и песни "последният владетел" е посечен от вражалци (квазиисторически идентифицирани като турци) или собствения си слуга, в някои варианти бяга с глава в ръце, а мястото, където пада, е белязано с каменна грамада (път нагоре) или кладенци (път надолу).

                  Тодор Молло

                  Comment


                    Вчера се разходих до регионалния исторически музей в Перник (имах работа за училище) и разговарях с директора. Оказа се, че се кадидатства по някаква програма заедно с Норвежкия университет за наука и технологии. Идеята е да се направи реконструкция на крепостта над града (известна като крепостта Кракра). Планът включва оправяне на инфраструктурата, вдигане на 2 кули (най източната и най западната откъм реката), възстановяване на основната порта откъм север с двата й бастиона, както и на църквата директно срещу входа (която като конструкция е уникална). Също така ще се продължат и разкопките на крепостта (прекъснати преди 20 години) в западната й част. Ще се изследва и за кухини под крепостта, защото има сериозни предположения че отдолу има/имало е тунели водещи встрани от крепостта.

                    Покрай проекта е направен и 3D модел на крепостта, качвам няколко снимки. Моделът е на арх. Асен Илиев.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      То проекти за Кракра на община Перник дал господ. Само реални действия засега няма.

                      Перник Инфо - Интернет портал на град Перник. Бизнес указател, Безплатни обяви, Новини, Имоти, Автомобили, Безплатна поща, Форуми, Реклама, Автоборса, Вицове.


                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        Хората в музея чакаха одобрение от норвежците вчера-днес, за съжаление няма да мога да ходя да ги питам скоро (аз живея в Перник, но уча в София и се връщам след като са затворили музея). След 3 седмици ще отида да проверя какво е станало.

                        От това което видях вчера (директорът е голям ентусиаст и си говорихме към час) нещата изглеждаха доста сериозни, самият проект е на базата на такива разработени преди 20-тина години (говоря като архитектурен план и чертежи). Реална строителна дейност би трябвало да започне есента.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          dibo написа
                          То проекти за Кракра на община Перник дал господ. Само реални действия засега няма.

                          http://www.pernikinfo.com/news.php?id=1180&stat=2
                          http://www.stroitelstvo.info/show.php?storyid=468051
                          http://money.ibox.bg/news/id_1033861904
                          Четем следното ..."Източната и западната кула ще се изградят със съвременни материали, както и централната порта с прилежаща църква"....
                          като че ли съм доста смутен ... съвременни материали ми звучи изключително ... смущаващо ... бетон и арматура ... направо баклава ... ако ще я правят така по-добре да я зарият отново

                          ..."Третият етап, предвиден в проекта, е за изграждането на конна база. Перничани и гостите на атракцията ще могат да разгледат забележителностите, яздейки кон"..... :horse:

                          Баси ,как ги правят тия проекти откъде ги мислят тия безумия ... направо съм в транс ....:beatdeadh
                          http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                          Comment


                            Арх. Константин Пеев: В следващите 2-3 години ще започнат да се намират средства за възстановяване на крепости

                            30 май 2008 | 15:04 | Агенция "Фокус"

                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Вчера ходих до музея отново и казаха, че проектът в момента се разглежда от финансовото министерство. Иначе той е част от по-голяма инициатива в областта (май ставаше дума за десетина милиона в различни проекти из България).

                              Технологията на строеж ще бъде като се иззижда външната част от стената от двете страни и вътре се налива бетон... ако някой е запознат да каже доколко смислено е това.

                              Иначе в скоро време може да започне работа по изграждането на ковачница, която да произвежда изделия от периода (тоест ще има кой да кове мечове на Традиция )
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                Те така "реставрираха" и през соц периода, та дори и на Царевец отвсякъде стърчи бетон и ръждясала арматура. Дано поне на външен вид да го докарат.

                                Най-вълнуваща обаче ще бъде реставрацията на Севтополис, стига община Казанлък да намери от някъде 85 млн. евро и древната столица на Одриското царство може отново да изплува от водите на язовир Копринка. Ще бъде голяма туристическа атракция, ама май ще си почакаме.



                                (\_/)
                                (°_°)
                                (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                                Comment

                                Working...
                                X