Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските въоръжени сили 2004-2023

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Започна получаването на новопридобитите надувни лодки RIB – 580C – 2, съобщиха от Сухопътните войски. Плавателните съдове имат извънбордов двигател SEANOVA T15BMS и са снабдени с допълнително оборудване към тях. Лодките се получават от поделенията на СВ, които имат в състава си формирования за овладяване и преодоляване на последствията от бедствия при наводнения (ФОППБ).

    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      – Какво се прави за техническото оборудване на понтонерите, мостоваците, сапьорите, водолазите, които полкът (55-ти инженерен) обединява?
      – Нови придобивки има в ротата за обезвреждане на невзривени бойни припаси – като започнем от робота и стигнем до тежките защитни облекла на сапьорите, миночистачни апарати и т. н. Това е сравнително нова техника по западен образец. С изключение на тази рота, в другите роти не е постъпвала нова техника.

      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Активирането на Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България се състоя на 3 септември 2015 г. С този акт се стартира процедура по изграждане, окомплектоване, оборудване и достигане на пълни способности. Това се случи едновременно с откриването на още 5 подобни структури на НАТО в Румъния, Полша, Литва, Латвия и Естония.
        Личният състав на Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в нашата страна е около 40 военнослужещи от Албания, България, Великобритания, Германия, Гърция, Полша, Румъния, Съединени американски щати, Турция и Унгария. Командир на щабния елемент в България е полковник Стайко Прокопиев.
        Щабният елемент за интегриране на силите на НАТО в България до 1 юли 2016 г. бе под оперативния контрол на Съвместното командване на силите в Неапол, след което премина под командването на Многонационалната дивизия – югоизток, дислоцирана в Румъния.
        Решението за създаването на щабни елементи за интегриране на силите на НАТО (NATO Force Integration Unit – NFIUs) в страните-членки на Алианса в България, Румъния, Полша, Литва, Латвия и Естония, беше взето на Срещата на върха на НАТО в Уелс през септември 2014 г. То е в отговор на влошената ситуация за сигурност в районите около Източна и Централна Европа, Черноморския регион и Близкия изток. Елементите за интегриране на силите са част от NATO Force Structure.

        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Капитан трети ранг Лъчезар Иванов командва и един от най-новите за ВМС кораби – минния ловец „Цибър“, който преди това е служил във флота на Белгия.
          .....
          – През последните години получили ли сте нова техника и апаратура?
          – В момента на кораба единствената модернизация е монтираният радар, с който да може да се извършва следене на целите и да се изчисляват параметрите на движението им. Това е нововъведението на кораба.

          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            24-та авиобаза

            ............
            А иначе като подготовка характерно е, че вече експлоатираме и четирите типа вертолети – „Кугар“, Ми-17, Бел-206 и Ми-24. Мога да кажа, че от началото на годината доста интезивно започна възстановяването на подготовката на екипажите, които летят на Ми-24. На този вертолет се възстанови и една доста добра подготовка, която е имало на времето в Стара Загора – в 13-и полк и съответно в 23-а авиобаза. Говоря за атаки по въздушна цел. Успяхме вече и тази подготовка да я възстановим. Началник-щабът на авиобазата полковник Иван Николов е основният инструктор на Ми-24. Възстановена бе подготовката на още четирима командири на екипажи и четирима втори пилоти. От началото на годината до април Ми-24 участваше активно във всички учения, включително и международни. Но имахме известни технически проблеми с вертолета. След това тази подготовка продължи, като бе възстановена и стрелбата по земна цел.
            – Какво правите, за да подготвите младите летци от авиобазата?
            – И при подготовката на младите летци има наистина нещо ново, което може би изобщо не е правено досега. От началото на годината на четирима лейтенанти от последните випуски им беше планирана лична интензивна подготовка по 80 часа. Амбицията ни е за две-три години те да бъдат подготвени на вертолетите БеЛ-206, тъй като този вертолет изисква значително по-малък ресурс. На него те ще отработят и след това ще затвърдят и усъвършенстват всички знания, умения и навици по техника на пилотиране, вертолетоводене и основните мисии, които се изпълняват на този вертолет, като въздушно и радиационно разузнаване. Целта е да достигнат около 250-300 часа, като нальот и като ниво на подготовка, и да са на нивото на 2-ри клас. След което ще бъдат разпределени на по-големите Ми-17, „Кугар“ и Ми-24 в зависимост от необходимостта. На тези машини те ще преминават подготовка само за конкретната мисия, характерна за типа вертолет. Например, ако е за Ми-17, да се подготвят за аварийно-спасителни работи, за гасене на пожари и т.н. Ако са на „Кугар“ – да изпълняват мисии по търсене и спасяване, ако са на Ми-24 – основно ще изучават бойното използване. И по този начин ще бъдат спестени много ресурси. Така е това наистина е нещо по-ново и от доста години не е имало за млади пилоти толкова заделен ресурс.
            – Дойдоха ли нови лейтенанти от тази година?
            – Имаме четирима лейтенанти от випуск 2016. Те успяха да направят по 30 часа нальот по време на техния стаж, докато бяха още курсанти. И сега имат планирани допълнително до края на годината още по 20 часа, което е един добър старт. И четиримата ще се обучават по същата интензивна програма за следващата 2017 г. Пак казвам, амбицията на командването на базата е тези 8 млади пилоти след 3-4 години да бъдат гръбнакът на авиобазата.
            – Как успяхте да увеличите летателните часове на младите пилоти ?
            – Зависими сме от ресурса на летателната техника, от отпуснатото гориво…Тази година използвахме възможността, че имахме без ограничение ресурс на Бел-206. Но не всички пилоти получават такава подготовка.
            – Проведохте ли морската подготовка и тази с очила за нощно виждане?
            – Това са традиционен вид подготовки, които базата е придобила като способности и те се поддържат през годината. През пролетта от Равнец, и сега през есента от летище Балчик, проведохме полети, за да поддържаме подготовката над море.
            – Имахте ли морска подготовка с вертолет Ми-24?
            – Към момента тази подготовка с Ми-24 не е възстановена. Тъй като разполагаме само с една такава машина, в началото на годината, когато планирахме, основните приоритети бяха първо да се възстанови подготовката на инструкторския състав, а след това подготовката денем в прости и нощем в прости условия на 4-те екипажа. Морска подготовка и стрелба по морска цел с Ми-24 ще бъде планирана през следващата година. И това се дължи най-вече на проблемите с Ми-24, който не летя около два месеца. Иначе беше планирано и тази година стрелба по морска цел.
            – Придобиха ли класна специалност нови пилоти?
            – Седем командири на екипажи и двама втори пилоти присвоиха III клас. Надявам се до края на годината трима пилоти да покрият изискванията за I клас.
            – Какви специални задачи изпълнихте?
            – Задачата за гасене на пожари е традиционна. Изпълнихме доста задачи и по границата. За съжаление, ресурсът на Ми-17 е крайно ограничен. Но въпреки това нямаме задача, която да е поставена и да не сме я изпълнили, поради някакви лимитиращи фактори. Хубавото е, че срещам пълно разбиране, както от Командването на ВВС, така и от Щаба на отбраната и най-вече от Министерството на отбраната за проблемите с вертолетите Ми-17.
            – Може ли да останете само с един Ми-17?
            – Да, има такава вероятност това да се случи догодина, ако не се вземат мерки. Но имам уверенията от министъра на отбраната и на командира на ВВС да не допуснем да останем само с един Ми-17. Защото този вертолет е крайно необходим и той се доказа, особено през последните години.
            – Бихте ли обобщили положението с изправността на вертолетите?
            – Дори и най-богатите държави не могат да си позволят лукса да поддържат 100 процентна изправна авиационна техника. Пра нас амбицията е по възможност да поддържаме изправна до 70 процента от авиационната техника. За съжаление, все още сме доста далеч от тази цел. Пак казвам, хубавото е, че имаме пълно разбиране и се правят постъпки в това отношение. Например, сключен е договор за вертолетите „Кугар“. За Бел-206 има рамково споразумение, което се изпълнява с конкретни договори за ремонт и инспекция на двигателите. Повече са проблемите с Ми-17 и Ми-24. Имаме уверението от Командването на ВВС и по договор първите резервни части пристигнаха наскоро. Така че светлина в тунела се вижда и аз определено съм оптимист за бъдещето.
            – Не мога да не Ви попитам и за проблемите по самолетите на 16-а Транспортна авиационна група, която от 4 години е в състава на авиобазата?
            – По самолетите „Спартан“ имаме козметични проблеми. Не можа да стартира процедурата за капитално-възстановителен ремонт на Л-410. Той е един доста добър самолет, както за обучение на летателен състав, така и за скокове на парашутисти, а е сравнително евтин за експлоатация. Все още Ан-2 има проблем с двигателя, който е с изтекъл ресурс.
            – Какво предстои пред авиобазата до края на годината?
            – През миналата седмица възстановихме подготовката денем в сложни условия на повишения минимум. На всички пилоти първи и втори клас предстои възстановяването на подготовката денем в сложни на минимум на времето и нощем в сложни, съответно повишен и установен минимум. Продължава подготовката на пилотите, които са планирани за присвояване на клас, необходими им са полети в облаци.


            Формирование на 55 години

            24-а авиобаза е наследник на 44-и вертолетен авиационен полк, който е сформиран през есента на 1961 г. на летище „Пловдив“. Той поставя началото на бойната вертолетна авиация на България и е включен в състава на 10-и Смесен авиационен корпус. На 27 октомври 1961 г. официално е връчено бойното знаме на полка. Тази дата става празник на новосъздаденото авиационно формирование.
            Вертолетите започват масово да навлизат във ВВС на Българската армия в края на 50-те години. Първите на въоръжение са Ми-4 и Ми-1 – незаменими в изпълнението на транспортни и свързочни задачи.
            През февруари и март 1963 г. са получени още 25 вертолета Ми-4 и започва изпълнението на различни задачи, като стоварване на тактически въздушни десанти, кацане на високопланински площадки, поставяне на минни заграждения и подготовка в сложни условия. Реализират се първите парашутни скокове от вертолет и се осъществяват специални санитарни задачи. В общоармейските учения все по-често участват и ескадрилите на вертолетния авиополк. Съвместно със Сухопътните войски и ВМС вертолетите извършват стоварване на десанти и диверсионно-разузнавателни групи и евакуация на ранени.
            През 1969 г. започва усвояването на нов тип вертолет – Ми-8. През 1973 г. вертолетът Ми-1 е заменен от Ми-2 – лек вертолет с два турбодвигателя, който може да превозва до шест пътници. Той се използва за обучение, за въздушно-радиационно и инженерно разузнаване, коригиране на огъня на земната артилерия и като въздушен команден пункт.
            През 1978 г. в полка са зачислени първите бойни вертолети Ми-24 – трето поколение, с мощно въоръжение и огромни огневи възможности. Те са предназначени за непосредствена огнева поддръжка на сухопътни и военноморски сили, унищожаване на бавно подвижни въздушни и малогабаритни бронирани земни и морски цели.
            На 17 юни 1980 г., съгласно заповед ¹ 00358 от 25 септември 1979 г. на командващия ПВО и ВВС 44-и вертолетен авиационнен полк е преместен на летище „Крумово“. През 1983 г. вертолетите Ми-24 са пребазирани на летище „Стара Загора“ и са включени в състава на новосформирания 13-и авиационен полк бойни вертолети, по-късно – 23-а авиационна база бойни вертолети.
            Основен транспортен вертолет след 1985 г. става Ми-17, който е мощен, с големи възможности по товароподемност, скорост и височина, летящ във всякакви метеорологични условия. Той заменя вертолетите Ми-4 и Ми-2, като дава нов тласък за развитие на вертолетната авиация и осигурява изпълнението на бойни дежурства и специални задачи. Сред тях са стоварване на диверсионно-разузнавателни групи, миниране, въздушно визуално разузнаване, въздушно радиационно и химическо разузнаване, транспортиране на войски, бойна техника и екипировка, включително и на външен товар. С Ми-17 могат да се извършват аварийно-спасителни работи, авиомедицинска евакуация, спасително-издирвателни операции над суша и море в интерес на армията и гражданските структури, гасене на пожари на територията на страната и извън нея, както и операции по ликвидиране на последствията от бедствия, аварии и катастрофи.
            През 1994 г. 44-и вертолетен авиационен полк и двата осигуряващи го батальона се обединяват в 24-а вертолетна авиобаза, като запазват личния състав и дислокацията си.
            През лятото на 1999 г. шест летци и група от инженерно-техническия състав от авиобазата преминават успешно курс за приучване на вертолет Бел-206 във Форт Уърт, Тексас, САЩ. Това е първата американска авиационна техника, предоставена за нуждите на Българската армия.
            От септември 2000 г. вертолетите Ми-24 са пребазирани от 23-а авиобаза – Стара Загора, в 24-а авиобаза – Крумово.
            През 2002 г. екипаж на Ми-17 за първи път прелита разстоянието България – Франция за един ден и участва в учението „Кооператив кий“, домакинствано от Франция.
            За периода юни 2006 г. – май 2007 г. 24 летци и група от инженерно-техническия състав от авиобазата преминават успешно курс за приучване на вертолет „Кугар“ в Маринян, Франция. На 26 август 2006 г. бе приет на въоръжение първият „Кугар“ – среднотонажен двудвигателен вертолет с основно предназначение за тактически транспорт. Базата разполага с 12 такива, които съответстват напълно на стандартите на НАТО.
            От 1 юли 2012 г. в състава на 24-а авиобаза влиза 16-а Транспортна авиобаза, която е трансформирана в Транспортна авиационна група. Така 24-а авиационна база е дислоцирана на две летища – на Крумово и на Враждебна.

            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              Не съм гледал в подробности бюджета, но мисля, че за 2017 г. той няма да е достатъчен, за да стартира проектът за модернизацията на Сухопътни войски. За този проект има заповед на министъра на отбраната от 28 август, с която е създадена работна група под ръководството на заместник-директора на Института по отбрана с участието и на специалисти от Сухопътни войски, да се анализират вариантите и да се предложи най-изгодният от тях за придобиване на бронирана бойна машина. Срокът е 30 ноември.
              По проекта трябва да придобием 238 машини, от които 100 са бойни, а останалите са спомагателни и поддържащи за различни цели на трите Батальонни бойни групи, които готвим. Това е съгласно инвестиционния план 2020, който бе приет от Народното събрание.
              Ние не можем да гадаем, защото ние даваме параметрите, на които трябва да отговаря машината, от там нататък Институтът по отбрана е този, който изготвя тактико-техническите спецификации на машината. Изрично в нашия проект ние държим, който спечели конкурса, машината да е съвместно производство с българската отбранителна индустрия. Основно логистика, обучение, сглобяване на машината тук – това ще е договореност с фирмата, която евентуално ще спечели, и правителството. Финансовият параметър е около 1 милиард и 200 милиона лева.
              Около 4000 души е недостигът на хора в Сухопътни войски.
              Дали сме график и очакваме всеки момент да започне производството на новите униформи.
              В Сухопътни войски има само 4 нови автобуса – те са вече на по 10 години и повече, няколко микробуса и всичко друго е на 40 години. В интерес на истината вече шеста година натискаме да се направи процедура, с която да се закупят нови автобуси, защото придвижването на личния състав е голям проблем, но все още не се случва.

              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                Реализацията на проекта за бойна бронирана машина ще превърне Сухопътните войски в източник на сигурност, заяви по време на форума заместник-командирът на СВ бригаден генерал Михаил Попов. Той подчерта, че войските имат нужда не просто от нова машина, а от развитие на нови способности.
                По думите му, разработеният проект на СВ има две цели – войските да могат да изпълняват задачите си по трите мисии на ВС и да бъдат оперативно съвместими с нашите съюзници в НАТО. Бригаден генерал Попов представи ключовите характеристики, които трябва да притежава новата бронирана техника. Чрез проекта СВ искат да получат общо 238 такива машини.
                От тях 100 са бойни бронирани машини, а 138 – специални и осигуряващи – инженерни, химически, за разузнаване, за управление, медицински т. н. Машината трябва да е колесна, с формула 8х8, 6х6 или 4х4.
                „Базовата машина трябва да е една и съща. Така постигаме по-лесна логистика. Жизненият цикъл да е не по-малко от 30 години“, заяви бригаден генерал Попов. По думите му в проекта е включено и допълнително стандартно оборудване, а също и интегрираната логистична поддръжка през целия жизнен цикъл. Бихме искали машината да е съвместно производство с български фирми, като логистичната поддръжка бихме предпочели да се извършва в България, което ще намали значително разходите, сподели заместник-командирът на СВ.
                „Основната машина трябва да е бойна бронирана машина за механизирано отделение – колесна, плаваща машина, въоръжена с оръдие и сдвоена с него картечница. Да притежава възможности за поразяване на жива сила на открито, бронирана техника и ниско летящи цели на противника. Да може да се експлоатира по всички видови пътища, във всякакви метеорологични условия, като да може да преодолява прегради без предварителна подготовка и може да оперира в среда с ядрено, химическо и биологическо заразяване“, каза бригаден генерал Попов.
                Машината трябва да има отделни люкове за механик-водача и за цялото отделение. Изисква се също броневикът да има активна защита срещу противотанкови управляеми ракети и противотанкови гранати, да притежава пасивна защита срещу използване на единични кумулативни боеприпаси калибър до 100 мм. Изисква се също не по-малко от 3-о ниво на защита срещу балистични заплахи и не по-малко от 3а/3б ниво на противоминна защита, с възможности за монтиране на допълнителна броня при необходимост.
                Броневикът трябва да може да води прицелен огън от място и в движение на определени дистанции. Сред параметрите, на които машината трябва да отговаря, са посочени също определен запас от ход, максимална скорост, скорост на плаване и проходимост, тегло, полезен товар, габарити, възможности за преодоляване на препятствия, оръдейна система. Изисква се също машината да е високотехнологична, произведена от утвърден производител и да изпълнява целия спектър от задачи на СВ.
                Стремим се към индустриално партньорство с българската отбранителна промишленост, заяви в презентацията си представителят на американската компания „Текстрон“ Бари Мидкиф, която произвежда бойните бронирани машини „Гардиън“. БА разполага със 17 единици такава техника, основната част от която се използва по време на мисията в Афганистан.
                Нашият подход е в съвместната работа с вас, „Текстрон“ предлага разработка и производство на машините в България, посочи Мидкиф. Той допълни, че бъдешите броневици, произведени у нас, биха били от ново поколение, на конкурентни цени. Искаме да бъдем дългосрочен партньор на България, обобщи представителят на „Текстрон“.
                В дискусията се включиха също представители на германската компания „Райнметал“ (която произвежда машините „Боксер“ – б. р.), американската „Дженерал Дайнамикс“ (която произвежда машините „Пирана“ – б. р.) и финландския производител „Патрия“. Те бяха категорични, че ако получат договор за доставка на бойни бронирани машини за нашите СВ, при всички случаи ще ангажират и български фирми в процеса на производството и поддръжката на тази техника.

                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  Патрулните кораби са гръбнакът на нашата дейност, каза по време на форума капитан първи ранг Ивелин Краев, който е началник на отдел „Планиране, развитие и бюджетиране“ във Военноморските сили. Той представи хода на модернизацията във военния флот.
                  От сегашното състояние на плавателните съдове във ВМС става ясно, че на България са нужни 4 нови кораба по стандартите на НАТО. Засега възможността е да бъдат купени два такива плавателни съда, а освен това са заделени ресурси и за модернизиране на 2 от „белгийските“ фрегати, като цикълът на тяхната експлоатация се удължи с още 10-15 години.
                  Представителят на ВМС посочи, че според програмата за развитие на отбранителните способности 2020-а, България трябва да закупи два модулни патрулни кораба. Средствата за старта на проекта са осигурени в бюджета. Корабите ще заменят плавателните съдове във военния флот, които вече не могат да бъдат модернизирани.
                  Цената на проекта е 820 млн. лв., като се планира той да бъде изпълнен до 2022 г., макар че тръжната процедура още не е започнала. Но работата, която зависи от нас, сме я свършили, изтъкна представителят на ВМС. По думите му, поради ограничените финансови ресурси ще се използва модулността, което дава възможност корабът да се преустройва според характера на изпълняваната мисия.
                  Базовата опция на кораба, която ще се създаде на първия етап на проекта, ще притежава способности за самоотбрана, ще бъде извършено оборудване с въоръжение и сензори. Корабът ще има триизмерен радар, система за управление на огъня, система въоръжение, радиосистема и система за обмен на информация. Съгласно стандартите на НАТО това ще е боен кораб, който ще разполага с автоматична система за идентификация „свой-чужд“, с джипиес. Корабът в базовата си версия ще трябва да може да води действия срещу подводници, както и срещу заплахи по въздуха и от сушата.
                  Във втория етап на оборудването на кораба се предвижда да се подобрят възможности му за борба със заплаха от въздуха, за борба с електронни смущения, с възможности за работа в мрежова среда, за т. нар. електронна война. Той ще бъде снабден с терминали за сателитна комуникация и система за обмен на тактическа инфорамция с изтребители Ф-16.
                  В третия етап ще бъдат подобрени възможностите за борба срещу цаплахи от сушата. Ще бъдат инсталирани противокорабни ракети, които могат да поразяват и наземни цели, ще се монтира активен сонар от трето поколение, който е подходящ за хидрологията на Черно море. „След завършването на етап 3 ще можем да отговаряме на изискванията на НАТО, ще можем да изпълняваме пълния спектър от задачи и да участваме във военноморски операции в рамките на Черноморския регион. Така че тези два кораба ще са част от силите на НАТО в този регион и част от общата отбранителна система на Алианса“, обясни капитан първи ранг Краев. Той каза, че друг проект, който ВМС ще изпълнява, е модернизацията на фрегатите Е-71, като общата стойност на дейностите е около 90 млн. лв. Предвижда се чрез дейностите да се възстановят параметрите на съдовете, фрегатите да се снабдят с ново навигационно оборудване, със самонасочващи се ракети, с артилерийски средства.
                  Представителят на компанията „Дамен“ Мишел ван Гинкел представи продукцията на фирмата и възможността й да кандидатства за проекта за нови патрулни кораби за българските ВМС.
                  Главният изпълнителен директор на МТГ „Делфин“ Светлин Стоянов изтъкна, че в много държави участието на местната индустрия в такива проекти се счита за стратегическо. И даде за пример Великобритания, Румъния, Германия, Белгия, където подобни проекти са възложени на местни производители.
                  Използването на местния индустриален капацитет би довело до независимост от външни фактори в поддръжката и обновяването на бойните способности, посочи Стоянов. По думите му така максимално голям брой български фирми биха се възползвали от проекта и това би довело до оптимизация на разходите, лесна комуникация, бърза реакция при поддръжката и вливане на значителна част от финансовия ресурс в българската икономика.
                  Своята продуктова гама презентираха и от френската компания „DCNS“, както и от българската компания за проектиране на кораби „IHB Ship Design EAD“.

                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    68-а бригада „Специални сили“ – пряко подчинена на началника на отбраната

                    След приетите промени в ЗОВС и обнародването им в Държавен вестник, от 13 декември 68-а бригада „Специални сили“ вече е пряко подчинена на началника на отбраната. Очаква се да бъде финализиран процесът по преподчиняването във всичките му аспекти със съответната организационна заповед.
                    Какви ще бъдат някои от промените? Съгласно чл. 60 Българската армия вече се състои от, първо – Съвместно командване на силите (СКС), второ – три вида въоръжени сили (СВ, ВВС и ВМС), и трето – бригада „Специални сили“. Специалните сили вече са отделен основен елемент от Българската армия и въоръжените сили. Веригата за командване и управление на Специалните сили ще се доближи максимално до това, което е установено в световен мащаб, т.е. пряка връзка между най-висшия военен в страната и командира на Специалните сили. Съгласно чл. 60д, СКС, СВ, ВВС, ВМС и бригадата „Специални сили“ са юридически лица на бюджетна издръжка. И така, от 1 януари Специалните сили ще разполагат с отделна бюджетна програма и ще бъдат разпоредители с финансови средства от втора степен.

                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      Едно от най-важните събития за 101-ви алпийски батальон, заяви неговият командир подполковник Димитър Кацаров, бе отделянето му от 1 юли от състава на 68-а бригада „Специални сили“ и подчиняването му директно на Командването на Сухопътните войски. Събитието стана със заповед ¹ ОХ-011 от 11 март т.г. на министъра на отбраната. Oт 1 януари 2018 г. батальонът ще бъде реорганизиран в полк.

                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        От 16 до 20.01.2017 г. в 55-ти инженерен полк - Белене се проведе обучение за работа с отбранителни продукти „Vallon” на специалисти по обезвреждане на невзривени бойни припаси от състава на полка и 61-ва механизирана бригада. Обучението бе проведено от американския инструктор Андрю Уилкинс, представител на фирма „WM Industries Inc”, който бе посрещнат от командира на 55-ти инженерен полк полковник Росен Арабаджиев. По време на обучението военнослужещите се запознаха и изучиха тактико-техническите характеристики и възможностите на минотърсачни апарати „Vallon” и придобиха необходимите практически умения за работа с тях.

                        Обучение за работа с отбранителни продукти „Vallon” се проведе в 55-ти инженерен полк
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          Генерал-майор Боцев каза, че през февруари предстои СВ да сдадат 68-а бригада „Специални сили“ под прякото ръководство на началника на отбраната. Ще се извърши и реорганизация в Щаба на СВ. От юли се очаква голяма реорганизация в двете механизирани бригади и в Центъра за подготовка на специалисти, а трети отделен батальон и 10-и отделен батальон във Враца ще се реорганизират в бригадно командване.

                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            Контраадмирал Митко Петев: ВМС имат нужда от 4 нови кораба

                            – Какво е участието на флота в конкретните дейности от модернизационния процес за придобиването на нови патрулни кораби за Военноморските сили? На какъв етап е процедурата в момента?

                            В проекта за модулния многофункционален патрулен кораб ние сме изключително напред, защото имаме вече събрана информация. В момента се работи по следващата стъпка, свързана с подготовката на процедурата. Оптимист съм, че при наличието на политическа воля, до края на годината ще имаме договор и отделените тазгодишни пари ще бъдат използвани. Този проект обаче е неделим от втория проект за ВМС, който се отнася до частичната модернизация на фрегатите. Практически Военноморските сили на България имат нужда от четири нови кораба. Отчитайки финансовото състояние на страната и икономическите възможности, ние сме приели варианта за придобиване на два нови и поддържането на трите фрегати в изправност през следващите 10 до 15 години, след което отново да се премине към следващата стъпка. Но това не е цялостното решение на недостига на отбранителни способности. Работи се също така в посока възстановяване боеспособността, както на противоминните кораби, така и на спомагателните кораби, довъоръжаването на специалните сили, повишаването на подготовката на военноморската авиация.

                            – Какво точно се предвижда да се обнови по съществуващите фрегати от типа Е-71, според проекта за частичната им модернизация? Преди години намеренията бяха да се оборудват с хеликоптерни площадки…

                            Всичко това е много добре. Но по принцип 40-годишни кораби, независимо, че са в добро състояние, имат остатъчен живот около 10-15 години. Неоправдано е да се правят разходи, които са съизмерими с придобиването на нов кораб. Независимо от това, фрегатите ще продължават да бъдат „работните момчета” на флота през следващите 5 до 10 години. Така че – имаме нужда от тях и спешно трябва да се предприемат мерки, както по подобряване състоянието на сензорите, така и на ефекторите, тоест на бойното оръжие. Сключени са съответни споразумения. Чрез модернизирането им фактически напълно ще може да бъде използван капацитетът на тези кораби.

                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Бригаден генерал Валери Цолов: Изпълняваме задачите в условията на некомплект
                              ..........
                              По отношение на превъоръжаването от особено важно значение е стартирането на проекта за нова бойна машина на пехотата. По отношение на оптимизирането на структурите на СВ за увеличаването на ефективността им бе приет и е в процес на прилагане „План за развитие на Въоръжените сили до 2020 г.”. Съгласно плана до средата на 2017 г. трябва да формираме Бригадно командване, да реорганизираме формированията от механизираните бригади, Центъра за подготовка на специалисти, Базата за съхранение на въоръжение и техника и подготовка на резервисти и др.
                              ..........
                              Към момента некомплектът от военнослужещи в СВ е към 25 %, като при офицерите той е над 20 %, при офицерските кандидати и сержантите – към 15 %, а при войниците – почти 30 %, каза бригаден генерал Цолов. По думите му това са усреднени показатели, но има формирования, при които некомплектът при войниците е
                              в рамките на 40–50 %
                              Това влияе изключително неблагоприятно върху техните способности и възможности да изпълняват възложените им мисии и задачи, изтъкна началникът на Щаба на СВ.
                              През 2016 г. във военни формирования от СВ се състояха два конкурсa за приемане на военна служба на войници, а през септември беше обявен трети, който се проведе през февруари 2017 г. „За първия конкурс през 2016 г. бяха обявени 350 длъжности, за които се явиха само 413 кандидати. Класирани за назначаване бяха 198 кандидати. За втория конкурс през 2016 г. бяха обявени 133 длъжности, за които се явиха само 135 кандидати. Класирани за назначаване бяха 104 от кандидатите”, посочи бригаден генерал Цолов. За третия конкурс, обявен през 2016 г. за райони с ниска степен на заетост, и проведен през февруари 2017 г., първоначално бяха обявени 353 длъжности, но успяхме да убедим ръководството на МО за допълнителни 54 длъжности, за да можем да приемем повече кандидати, където бе възможно, каза още той. В крайна сметка от явилите се на конкурса 527 кандидати са класирани за назначаване 359.
                              През януари 2017 г. със заповед на министъра на отбраната бе обявен конкурс за приемане на войници за СВ, който ще се проведе през юни.
                              Обявени са 486 длъжности в гарнизоните Карлово, Казанлък, Стара Загора и Пловдив. „С докладна записка до началника на отбраната сме стартирали процедура за обявяване на втори за 2017 г. конкурс за приемане на военна служба на войници. Предложили сме 43 длъжности в Центъра за подготовка на специалисти – Сливен”, сподели бригаден генерал Цолов.
                              Той посочи, че от 1 юли 2017 г. голяма част от военните формирования в СВ предстои да се реорганизират. След това ще се предприемат действия за обявяване на трети за 2017 г. конкурс, вероятно за 350 – 400 войнишки длъжности.
                              ....
                              -На какъв етап е разработката на проекта за нова бронирана бойна машина на пехотата?
                              – Изпратено е утвърдено от Съвета по отбрана „Искане за информация” до седем фирми (компании), утвърдени лидери в производството на бойни бронирани машини. В момента работен екип извършва анализ и оценка на отговорите, като до 15.04.2017 г. трябва да завърши анализът, да се изготви доклад с резултатите от работата на екипа и да се направи предложение с варианти за реализация. В проекта е предвидено придобиването на 238 бойни бронирани машини с включена интегрирана логистична поддръжка и допълнително оборудване.

                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                Преди седмица шефът на Нато Йенс Столтенберг беше в България и имаше разговори с Румен Радев.
                                Препоръки от него: Общо 23 държави от НАТО, сред които и България, са повишили военните разходи, като това е донесло допълнителни 10 милиарда долара в полза на колективната отбрана.

                                Българският бюджет за отбрана през миналата година е бил 1,3 на сто от БВП спрямо 1,26% през 2015-а.

                                Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обаче припомни, че ангажиментът, поет на най-високо ниво от всички държави, е за 2%

                                Comment

                                Working...
                                X