Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Т-72 в Българската Армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Т-72 в Българската Армия

    Според различни статистики в нета се води че в момента като основен боен танк Б.А. разполага с около 300 - 320 броя Т72М1. Търся допълнително информация за годината в която са приети на въоръжение и дали са правени допълнителни модернизации от Българска страна. Модификацията М1 е с допълнителна челна броня, лазерен далекомер и по-добра пожарогасителна система.

    Аз съм нов в този форум и ще се радвам ако има хора които биха обсъдили съвременното развитие на Българската армия. Какъв според вас ще бъде следващият MBT ?

    Мерси.

    #2
    Hadji Dimitar написа
    ...........
    Аз съм нов в този форум и ще се радвам ако има хора които биха обсъдили съвременното развитие на Българската армия. Какъв според вас ще бъде следващият MBT ?
    Мерси.
    Развитие ли... то вярно направиха няколко не особено удачни сделки - Беловете, Пилатусите, армейската комуникационна система, сега и белгийската фрегата втора ръка... ама според мен нещата не са на никак хубаво... има сделка за транспортна техника от Германия ама да видим каво ще дойде... така че нищо чудно да се насочат към немски вариант - тоест Леопард2 въпреки че за момента нищо не се говори по въпроса, май на НАТО им трябваме по-скоро като пушечно месо, не случайно се появи материала в вестник Труд че нато не одобрявало това че си купуваме фрегатата, не ни трябвала... А за Т-72 трябва да се поразровя не съм се интересувал много
    may the Force be with you

    Comment


      #3
      Hadji Dimitar, добре дошъл в "Бойна Слава".
      Аз освен да сложа снимки от парада на 6 май тази година не мога да помогна макар че ще ми е много интересно да прочета това което ще се появи скоро.
      Last edited by Док Холидей; 11-12-2004, 23:39.

      Comment


        #4
        Здравей и добре дошъл, Hadji Dimitar. Аз също нямам никаква особена информация по въпроса. Чудя се дали нямаме все още на въроъжение и известно количество Т-55 - поне когато бях в казармата през 1999 г. все още имаше такива машини - при това не малко.
        Инак теоретично въпросът за подходящият ОБТ за БА е интересен, но боя се, че си струва, поне засега, да се объсжда предимно теоретично - като се имат предвид цените на модерните ОБТ-та не мисля, че държавата ни в момента е в състояние да екипира армията си с подобни машини. Пък и към момента едва ли има чак такава нужда от това. Все пак ако се решат на подобно нещо, "Леопард-2" определено би бил добър избор. Но пък като се позамисля, май към момента нямаме чак такава нужда от подобен род техника .

        Comment


          #5
          Erich Von Manstein написа
          Hadji Dimitar, добре дошъл в "Бойна Слава".
          Аз освен да сложа снимки от парада на 6 май тази година не мога да помогна макар че ще ми е много интересно да прочета това което ще се появи скоро.
          О, имам чудесни снимки от тоя парад, няма да е зле другата седмица като ми остане време да ги сложа в галерията.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #6
            Зависи от гледната точка...

            Аз не съм много съгласен с това че сме направили няколко неуспешни сделки. Просто когато няма пари се купува това което политически може ( НАТО ) и има най-добър коефицент възможност/цена. Вярно че не бяхме преритали за Пилатуси и Белове но пък и за тях се намира решение. Пилатусите не са лоши машинки и мисля че доста добре влизат в състава на тренировъчната ни авиация. Белгийската фрегата също трябва, като се има предвид че не може да караме само на "Смели" и няколко ракетни катера "ОСА". Лошото с флота е че той е най-яко зависим от Руската техника, при тях няма много голям избор и един западен военен кораб ще внесе добър баланс. Аз съм винаги ЗА когато става дума за модернизация и купуване на нова техника. Сега когато дойдат Кугуарите ще имаме и добра транспортна част с възможности за SAR.

            Така за танковете и аз мисля че Леопард 2А6 е най-добрият вариант за нашата армия. Дано да договорят 500-те бройки за които се говорише преди време из пресата. Т-72 са вече морални стари машини, няколко нива зад западното развитие. Просто ми беше интересно дали са правени някакви модернизации в нашите военни заводи...примерно имаме ли реактивна броня собствен проект. Знам че имаме подкалибрена броня до 580 мм и топлинна броня до 960 мм но никъде не съм виждал снимки на примерно на БГ Т-72 с реактивни елементи.

            Erich Von Manstein - Ще съм ти много благодарен ако лепнеш няколко снимки да видя точно за какво става дума. По принцип аз се имам за спец по Т - 72 и ще разпозная ако са правени външни доработки

            Comment


              #7
              500 Леопард 2А6 и през крив макарон няма да видим, това си е безумна идея. Наскоро гърците купиха ок. 200 и им струваха милиард и половина евро. Нямаме такива пари за нещо което на практика не ни трябва.

              Това, което наистина има смисъл за нашата армия в момента са втора ръка Леопард 2А4, да речем 100-200 бройки, от една страна можем да ги получим много евтино, а от друга пак е модерна натовска машина, с която ще може да се поддържа добро ниво на натренираност на екипажите (а за една бедна Б-я това е най-важното, да се поддържат традиции докато някой ден има пари за по-добро оборудване).


              Hadji Dimitar написа
              Знам че имаме подкалибрена броня до 580 мм и топлинна броня до 960 мм но никъде не съм виждал снимки на примерно на БГ Т-72 с реактивни елементи.
              Интересно ми е откъде ги имаш тия цифри?
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #8
                В кое поделение си бил ?

                gollum написа
                Чудя се дали нямаме все още на въроъжение и известно количество Т-55 - поне когато бях в казармата през 1999 г. все още имаше такива машини - при това не малко.

                В кое поделение си бил ? Не знам дали в последните 5 год са махнали официално Т-55, тук ме изненада и ти. Последно мислех че някои ги пратихме на бракята а другите ги нарязохме заедно с големите дулми преди година и нещо.

                Имаш ли повече инфо за тези Т-55ци, коя година са вкарани, в каква форма бяха кога служи, каква модификация и бройка ?

                Comment


                  #9
                  И аз доколкото знам изхвърлиха всички Т-55.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    Гърците се отказаха от тяхните Леопарди, много пара им се видя. Все още ще си карат на Леопард 1. Турците и те няма да купят А6-ци и те ще си карат с М60 и Лео 1. Доколкото четох, нашите бяха договорили 500-те броя за 2.5 милиарда което излиза много тънко на парче но много скъпо като цяло за една бедна държава.

                    Comment


                      #11
                      Как така са се отказали, че аз последно четох как ги приемат на въоръжение... За турците знам, че се отказаха, щото държавата им пред фалит беше покрай земетресенията и икономическите проблеми.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        #12
                        Не, дръпнаха шалтера на програмата преди известно време. Нямат пари, затова сега спряха и Еврофайтера и един куп други проекти. Май единственото ново въоръжение на Гърците в последните години си останаха 4-те немски подводници които купиха наскоро.

                        Турците нямат пари - вярно ама и Гърците фалираха покрай олимпиадата а пък и наскоро им спряха парите от НАТО и ЕС защото бяха лъгали и мазали по византийски с това как си разпределят бюджета. Абе регионална политика

                        Comment


                          #13
                          Междувременно малко от парада
                          Attached Files
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #14
                            В кое поделение си бил ?
                            Баа, вече не помня номера . Инак аз бях свързочник, така че само "съм виждал" - в пехотното поделение във Враца (мисля че се водеше еди-каква си мотопехотна бригада) имаше паркове с Т-55-ицитогава - сиреч пролетта на 1999 г., като докато бях там ги изкарваха веднъж на учение. Несъмнено бяха 55-ци - не че съм кой знае какъв спец, ама се разпознават общо взето . Но е възможнопосле даса ги свалили от въоръжение - все пак повече от 5 години минаха от тогава.
                            А че Т-72-ците са морално остарели е нъсемноно и както ида ги модернизират това няма да се промени съществено. Но пък ако се използват като машини за пехотна поддръжка това едва ли ще им пречи - просто не става за ОБТ срещу който е да е модерен такъв.
                            Но пък както отбелязахме вече - на бедна държава като нашата, която едва ли ще воюва, не са й притрябвали ОБТ-та (е едно-две батальончета с модерни ОБТ биха били хубаво нещо, ама може и без тях).

                            Comment


                              #15
                              Хубаво са ги нашарили нашти зверове Това е типичен Т72М1К (К-то е за команден). Личи си по прибраната антена под окачените резервоари
                              ( снимка 1 ). Също ако се гледа човек ще забележи по-плътната фронтална броня и по-големият брой димни гранати окачени на купола. Друго не виждам, явно нищо не сме доработвали по тези машини от както сме ги получили преди 20 год. Поляците и Сърбите поне направиха няколко тяхни доста добри модификации с реактивна броня, усъвършенствана система за прихват и целене и разни други екстри ( Пакистанците си взеха Полски Т-72 а ОАЕ си купиха Сръбски ).

                              Честно да ви кажа, дори не мисля че стават за подръжка на пехотата, може би като вземем новите Леота да си оставим едно 100 Т-72М1 и всичко друго за части или износ. За пехотна подръжка няма по ценно от БМП-3 за тез пари, макар че ние имам мноооого БМП 23, БМП 1 и МТЛБ..

                              Comment

                              Working...
                              X