Страница 12 от общо 13 ПървиПърви ... 278910111213 ПоследноПоследно
Показване резултати 276 до 300 от общо 305

Тема: Българските Генерали

  1. #276
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Никифоров, Никифор Йорданов
    Роден:21.02.1890 в Елена.
    Образование: Военното училище в София (1909). Юридическият факултет на Софийския университет (1921).
    Военна служба:
    ? - 12-ти пехотен полк;
    ? - 16-ти пехотен полк;
    ? - Военното училище;
    1922-1926 - Следовател във Военно-съдебната част;
    1926-1933 - Председател на военния съд в Русе;
    1930 - Постоянен член на Военнокасационния съд;
    1933 - Председател на Военнокасационния съд;
    1934 - Началник на Военносъдебната служба;
    1943 - В запас.
    Офицерски звания:
    22.09.1909 - Подпоручик;
    01.01.1915 - Поручик;
    20.07.1917 - Капитан;
    30.01.1923 - Майор;
    30.01.1927 - Подполковник;
    01.07.1931 - Полковник;
    06.05.1937 - Генерал-майор.
    Умира: 15.02.1971 в София.
    Награди:
    Орден “Народна Република България”, І степен
    Други биографични данни:
    1934–1940 - Председател на Българска Асоциация Рьорих;
    1939-1943 - Съветски агент - „Журин” в разузнавателната група на д-р Александър Пеев;
    1943 - Разкрит и уволнен от армията;
    Според някои сведения, след 1944 г. е осъден и лежал по лагерите;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Nikifor_Yordanov_Nikiforov.png 
Views:	286 
Size:	64.7 КБ 
ID:	17772  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  2. #277
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Цанков, Петър Иванов
    Роден: 10.10.1896 в Севлиево.
    Военна служба:
    1928 - 25-ти пехотен полк;
    1929 - Адютант на Коменданта на София;
    1932 - Началник на 1-ви пограничен участък;
    1935 - Началник на секция в Щаба на армията;
    1936 - Оръжейната инспекция;
    1938 - Временен началник на 4-та армейска област;
    1939 - Помощник-началник на Школата за запасни офицери;
    1942 - Началник на Школата за запасни офицери;
    1944 - В запас.
    Офицерски звания:
    12.03.1916 - Подпоручик;
    14.10.1917 - Поручик;
    30.01.1923 - Капитан;
    01.01.1933 - Майор;
    06.05.1936 - Полковник;
    06.05.1944 - Генерал-майор.
    Умира: Убит (Хвърлен от 5-ти етаж на "Славянска беседа"?) по време на следствие през 09.1944.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Tzankov_Petar.jpg 
Views:	244 
Size:	92.0 КБ 
ID:	17802  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  3. #278
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Подгоров, Николай Георгиев
    Роден: 06.05.???? в София.
    Образование:
    Военна служба:
    1912-1913 - 5-ти конен полк;
    1916 - Адютант на 1-ва конна дивизия;
    ? - Лейбгвардейския конен полк;
    ? - Помощник-инспектор на конницата;
    ? - Адютант на 1-ва военноинспекционна област;
    08.1928 - Командир на 2-ри конен полк;
    1931 - Началник-щаб на кавалерийската инспекция;
    1932 - Командир на 4-та конна бригада;
    1934 - Началник на Кавалерийската школа;
    1935 - Инспектор на конницата;
    1936 - В запас.
    Офицерски звания:
    ? - Подпоручик;
    27.09.1911 - Поручик;
    01.03.1916 - Ротмистър;
    01.04.1919 - Майор;
    06.05.1923 - Подполковник;
    03.09.1928 - Полковник.
    06.05.1936 - Генерал-майор.
    Автор:
    "Под разветия щандартъ" (1935)
    Сътрудник на списание "Български ловец"
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Podgorov_Nikolay.JPG 
Views:	245 
Size:	69.4 КБ 
ID:	17958  
    Последна редакция от dibo; 02-08-2012 в 14:47
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  4. #279
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Марков, Иван Христов
    Роден: 07.11.1889 в Севлиево.
    Образование: Военното училище в София (1909). Генералщабна академия.
    Военна служба:
    ? - 3-ти конен полк;
    ? - 4-ти жандармерийски конен полк;
    1928 - Началник-щаб на 2-ра конна дивизия;
    1929 - Командир на 3-ти конен полк;
    1930 - Командир на 1-ви конен полк;
    1931 - Началник на отделение в Щаба на армията;
    1934 - Военен аташе в Белград и Прага;
    1936 - Командир на 2-ра бърза дивизия;
    1938 - Началник на 4-та военно инспекционна област;
    1941 - Командир на 2-ра армия;
    1943 - В запас.
    Офицерски звания:
    22.09.1909 - Подпоручик;
    22.09.1912 - Поручик;
    30.05.1916 - Ротмистър;
    01.04.1919 - Майор;
    06.05.1923 - Подполковник;
    15.05.1930 - Полковник;
    06.05.1937 - Генерал-майор;
    06.05.1940 - Генерал-лейтенант.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Markov_Ivan Hristov.JPG 
Views:	207 
Size:	83.1 КБ 
ID:	18329  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  5. #280
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Златоустов, Матей Христов
    Роден: 15.09.1890 в Бургас.
    Образование: Начално образование в Бургас, после в София. Киевският кадетски корпус (1911). Военното училище в София (1911-1913)
    Военна служба:
    09.1912 - Офицерски кандидат в 5-ти конен полк;
    1913 - 3-ти конен полк;
    1914 - 2-ри конен полк;
    08.1915 - Адютант на ? конен полк;
    01.01.1918 - Командир на картечен ескадрон в 2-ри конен полк;
    1918 - Адютант в Щаба на инспекцията на конницата;
    ? - 5-ти конен полк;
    ? - Кавалерийският отдел;
    ? - 2-ри конен полк;
    06.05.1925 - Инструктор по езда в Кавалерийската школа;
    1927 - Военното училище;
    1928 - Командир на специален ескадрон в Школата за ротни, батарейни и ескадронни командири;
    1930 - Домакин? на Лейбгвардейският конен полк;
    1931 - Помощник-командир на 2-ри конен полк;
    1933 - Кавалерийската инспекция;
    1934 - 2-ри конен полк;
    01.06.1934 - Командир на 3-ти конен полк;
    1935 - Командир на 1-ви конен полк;
    1936 - Командир на Лейбгвардейският конен полк;
    ? - Командир на 1-ва конна бригада;
    1939(1938?) - Командир на 2-ра бърза дивизия;
    11.11.1940 - В запас.
    Офицерски звания:
    01.01.1913 - Подпоручик;
    02.08.1915 - Поручик;
    01.01.1918 - Ротмистър;
    06.05.1924(1925?) - Майор;
    06.05.1928 - Подполковник;
    06.05.1935 - Полковник;
    03.10.1940 - Генерал-майор.
    Умира: 15.05.1975 в ?
    Награди:
    Орден "За храброст" IV степен, 2-ри клас;
    Орден "Св. Александър" II, IV и V степен;
    Орден "За военна заслуга" III, IV и V степен.
    Други биографични данни:
    1935 - Основател на списание "Кавалерийска мисъл".
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Zlatoustov_Matey.JPG 
Views:	186 
Size:	93.6 КБ 
ID:	18341   Click image for larger version. 

Name:	Zlatoustov_Matey2.JPG 
Views:	129 
Size:	116.6 КБ 
ID:	22605  
    Последна редакция от dibo; 02-02-2014 в 23:26
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  6. #281
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Грозданов, Никола Иванов
    Роден:03.07.1894 в Стара Загора.
    Образование: Военното училище в София (1915). Военната академия в София (1923-1926?1930).
    Военна служба:
    1915 - 8-ми артилерийски полк;
    ? - 18-ти артилерийски полк;
    ? - 5-ти тежки артилерийски полк;
    ? - 1-ви дивизионен артилерийски полк;
    1928 - конно-артилерийско отделение;
    10.1928 - Командир на 1-ва конна батарея;
    1929 - 6-ти дивизионен артилерийски полк;
    1932 - Щабът на войската;
    1933 - Преподавател във Военното училище по стратегия и тактика;
    06.1934 - Офицер за поръчки в щаба на 8-ма пехотна дивизия;
    06.1935 - Преподавател във Военната академия по стратегия и тактикаВоенната академия;
    08.1936-06.1938 - Военно аташе в Букурещ;
    1938 - Началник-щаб на 4-та военноинспекционна област (4-та армия);
    1940 - Командир на 3-ти пехотен полк;
    25.11.1940 - Командир на 12-ти пехотен полк;
    06.1942 - Командир на 8-ма дивизионна област;
    01.03.1943 - Командир на 24-та пехотна дивизия;
    26.08.1943 - Командир на 7-ма пехотна дивизия;
    12.1943 - Командир на 25-та пехотна дивизия;
    06.1944 - Командир на 8-ма пехотна дивизия;
    28.11.1944 - В запас.
    Офицерски звания:
    25.08.1915 - Подпоручик;
    30.05.1917 - Поручик;
    01.05.1920 - Капитан;
    15.05.1930 - Майор;
    26.08.1934 - Подполковник;
    03.10.1938 - Полковник;
    14.09.1943 - Генерал-майор.
    Умира: 24.10.1976 в Стара Загора
    Други биографични данни:
    1945 - Осъден от Народния съд на 15 години затвор. Излежава 1,5 години в Старозагорския затвор и 7 г. в лагерите в Куциян, Росица, Николаево, Белене и др.
    1954 и впоследствие - работи като Общ работник на строежа на жп. линията Стара Загора-Тулово, след това на колектора на канализацията до Станционната градина в Стара Загора на ул. „Славянска”

    Благодарности на Ангел Динев за информацията и снимките.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Grozdanov ot A.Grozdanova.jpg 
Views:	248 
Size:	51.9 КБ 
ID:	18363   Click image for larger version. 

Name:	grozdanov - 21.JPG 
Views:	213 
Size:	16.5 КБ 
ID:	18364  
    Последна редакция от dibo; 28-09-2013 в 20:47
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  7. #282
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Христов, Ангел Христов
    Роден: 07.11.1866 в Русе.
    Образование: Военното училище в София (1887).
    Военна служба:
    ? - Пионерният полк;
    ? - 1-ва пионерна дружина;
    ? - Командир на железопътната дружина;
    1907 - Командир на 4-та пионерна дружина;
    ? - Командир на 5-та сборна пионерна дружина;
    ? - Началник на Военните пощи и телеграфи;
    ? - Началник на Главното интендантство;
    12.12.1919 - В запас.
    Офицерски звания:
    27.04.1887 - Подпоручик;
    18.05.1890 - Поручик;
    02.08.1894 - Ротмистър;
    01.01.1903 - Майор;
    31.12.1906 - Подполковник;
    22.09.1912 - Полковник;
    27.07.1919 - Генерал-майор.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Hristov.jpg 
Views:	191 
Size:	113.4 КБ 
ID:	18427  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  8. #283
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Генев, Георги Николов
    Роден: 19.02.1892 в София.
    Образование: Кавалерийското юнкерско училище в Елисаветград, Русия (1912)
    Военна служба:
    ? - Адютант на 1-ва конна дивизия;
    ? - Кавалерийската инспекция;
    1930 - Военната академия;
    1932 - 3-ти конен полк;
    1934 - Помощник-командир на 9-ти конен полк;
    1935 - Кавалерийската инспекция;
    1938 - 2-ра бърза дивизия;
    1938 - Командир на 10-ти конен полк;
    1939 - Командир на 3-та конна бригада;
    1940 - Командир на 2-ра бърза дивизия;
    1941 - Командир на Беломорския отряд;
    1944 - Инспектор на конницата;
    1944 - В запас.
    Офицерски звания:
    22.09.1912 - Подпоручик;
    01.01.1915 - Поручик;
    14.10.1917 - Ротмистър;
    15.05.1930 - Майор;
    26.08.1934 - Подполковник;
    30.10.1938 - Полковник;
    06.05.1943 - Генерал-майор.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Genev_Georgi.JPG 
Views:	168 
Size:	98.7 КБ 
ID:	18824   Click image for larger version. 

Name:	Genev_Georgi2.JPG 
Views:	126 
Size:	73.2 КБ 
ID:	22378  
    Последна редакция от dibo; 23-01-2014 в 00:32
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  9. #284
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Руменов, Владимир Иванов (Наум Мушевски)
    Роден: 16.04.1870 в с. Крушево, Македония.
    Образование: Училище в Крушево. 1-ва мъжка гимназия в София. (не завършва - бяга в Русия) Киевската духовна семинария (5 години, не завършва). Медицинският факултет на Московския университет (4 години, не завършва - заточен в Сибир). Медицинският факултет на Новоросийският университет в Одеса (1896-1897).
    Военна служба:
    ? - ? КАвалерийски полк на Руската армия в Кавказ;
    1901 - Военен лекар в Балчик;
    ? - Старши лекар на 24-ти пехотен полк;
    1908 - В запас;
    1912 - Помощник-началник на военносанитарната част;
    ? - 1-ва дивизионна болница;
    ? - 4-ти пехотен полк;
    03.02.1914 - Началник 8-ма дивизионна болница;
    1917-1918 - Главен инспектор-лекар на Действащата армия;
    1918 - Дивизионен лекар на 2-ра пехотна дивизия;
    1919 - Началник на Военносанитарната част на войската;
    1921 - В запас.
    Офицерски звания:
    02.08.1897 - Санитарен Подпоручик;
    18.05.1900 - Санитарен Поручик;
    05.10.1902 - Санитарен Капитан;
    15.08.1907 - Санитарен Майор;
    04.06.1912 - Санитарен Подполковник;
    14.08.1916 - Санитарен Полковник;
    1921 - Санитарен генерал-майор.
    Умира: 20.01.1939 в София.
    Автор:
    „Туберкулозата в България и борбата с нея“ (1922),
    „Основи на физическото възпитание на младежта“ (1926),
    „Работническите диспансери“ (1927),
    "Каква трябва да бъде храната на войника" (1927)
    „Борба против туберкулозата у децата“ (1937).
    "Храна и здраве" (1939).
    Други биографични данни:
    1894-1896 - Заточен в Иркутск за разпространение на народнячески идеи
    1898-1901 - Лекар в Скопие, Македония. Агент на българското разузнаване и ВМРО.
    1908-? - Лекар в българската гимназия в Солун. Член на Централното бюро на Съюза на българските конституционни клубове на І и ІІ конгрес
    ? - Арестуван и лежи 1г. в затвор в Солун.
    1921-1923 - Управител на 1-ви противотуберкулозен диспансер в София.
    Основател на Дружество за борба с туберкулозата.
    1923-1931 - Народен представител в 21-во и 22-ро ОНС.
    Председател на Върховния медицински съвет при Дирекцията на народното здраве при Министерството на вътрешните работи.
    Член учредител на Македонския научен институт.
    Член на Лекарския съюз.
    Член на Македонските братства.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Rumenov_Vladimir2.jpg 
Views:	155 
Size:	143.0 КБ 
ID:	19108   Click image for larger version. 

Name:	Rumenov_Vladimir.jpg 
Views:	167 
Size:	30.4 КБ 
ID:	19107  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  10. #285
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Друмев, Марин Друмев
    Роден: 27.08.1868 в Русе.
    Образование: Гимназия в Русе. Военното училище в София (1886-1889). Офицерската артилерийска школа в Царское село, Русия (1900).
    Военна служба:
    1889 - 2-ри артилерийски полк;
    ? - 1900 - Видинския крепостен батальон;
    1900-1910 - Командир на рота в Шуменския крепостен батальон;
    09.1910-01.1911 - Командир на батарея в 5-ти артилерийски полк;
    01.1911-10.1911 - Командир на отделение в 8-ми артилерийски полк;
    11.1911 - Командир на 1-во отделение в 5-ти артилерийски полк;
    1914 - Командир на 1-во отделение в 4-ти артилерийски полк;
    ? - Артилерийската инспекция;
    1915-1918 - Командир на 14-ти артилерийски полк;
    ? - 17-ти артилерийски полк;
    20.01.1921 - Началник на артилерийския отдел и Инспектор на артилерията;
    09.06.1923 - В запас.
    Офицерски звания:
    18.05.1889 - Подпоручик;
    02.08.1892 - Поручик;
    01.01.1899 - Капитан;
    01.01.1905 - Майор;
    18.05.1913 - Подполковник;
    14.02.1916 - Полковник;
    09.06.1923 - Генерал-майор.
    Умира: 21.03.1956 в София.
    Награди:
    Орден "За храброст" 3-та степен 2-ри клас, 4-та степен 1-ви и 2-ри клас;
    Орден "Св. Александър" 3-та степен;
    Орден "За заслуга";
    Германски "Железен кръст" 2-р клас;
    Австро-унгарски отден "За заслуга" 3-ти клас;
    Турски орден" Железен полумесец".
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Drumev_Marin.jpg 
Views:	142 
Size:	84.8 КБ 
ID:	19818  
    Последна редакция от dibo; 08-03-2015 в 21:10
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  11. #286
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Гочев, Боню Бонев
    Роден: 04.07.1895 в Стара Загора.
    Образование: Основно образование,прогимназия и мъжка гимназия в Стара Загора. Военното училище в София (1912-1915). Математическият факултет на Софийският университет (1922-1923). Политехническият университет в Берлин (1923-1928). Щабофицерски курсове в София (1929). Военната академия в София (1933).
    Военна служба:
    1915-1918 - 8-ми артилерийски полк;
    1928 - 6-ти артилерийски полк;
    1929 - Държавната военна фабрика;
    1931 - Артилерийската инспекция;
    1933 - Държавната военна фабрика- Казанлък;
    1935 - Щабът на армията;
    1937 - Оръжейната инспекция;
    1940 - Началник на Държавна Военна фабрика Сопот;
    1944 - Началник на отдел "Доставки и поддържане";
    1944 - В запас.
    Офицерски звания:
    25.08.1915 - Подпоручик;
    30.05.1917 - Поручик;
    01.05.1920 - Капитан;
    15.05.1930 - Майор;
    26.08.1934 - Подполковник;
    03.10.1938 - Полковник;
    06.05.1942 - Генерал-майор.
    Умира: 30.03.1955 в София?
    Награди:
    Орден "За храброст" IV степен, I и II клас;
    Орден "Св. Александър" ? степен.
    Автор: "Моторизацията" (?)
    Други биографични данни:
    1945-1954 - Репресиран и изселван, лежи в лагери - 1949 ТВО Богданов дол и 1950-1954 ТВО Белене

    Благодарности на г-н Димитър Гочев, син на генерал Боню Гочев, за предоставената информация и снимки.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Генерал Бонъо Гочев.jpg 
Views:	208 
Size:	392.3 КБ 
ID:	20309   Click image for larger version. 

Name:	Генерал Бонъо Гочев1.jpg 
Views:	390 
Size:	272.8 КБ 
ID:	20310  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  12. #287
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Пенев, Петър Георгиев
    Роден: 11.09.1892 в Татар Пазарджик.
    Образование: Военното училище в София (1910-1913).
    Военна служба:
    ? - 8-ми конен полк;
    ? - Адютант в Щаба на жандармерията;
    1927 - Командир на подвижна група в 7-ма пехотна дивизия;
    1930 - Старши адютант на 3-та военноинспекционна област;
    1930 - Преподадвател във Военното училище;
    1931 - Началник на секция в Щаба на армията;
    1932 - Помощник-командир на 1-ви конен полк;
    1932 - Завеждащ учебната част в Школата за ротни, батарейни и ескадронни командири;
    1933 - Старши адютант на 4-та пехотна дивизия;
    1934 - Инспектор във Военното училище;
    1934 - Началник-щаб на 5-та пехотна дивизия;
    1938 - Командир на 7-ма пехотна дивизия;
    1939 - Командир на 1-ва бърза дивизия;
    1942 - Инспектор на конницата;
    Офицерски звания:
    01.01.1913 - Подпоручик;
    02.08.1915 - Поручик;
    01.01.1918 - Ротмистър;
    06.05.1924 - Майор;
    06.05.1928 - Подполковник;
    06.05.1935 - Полковник;
    03.10.1940 - Генерал-майор.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Penev_Petar.JPG 
Views:	141 
Size:	98.2 КБ 
ID:	22197  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  13. #288
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Пенев, Георги Савов
    Роден: 29.09.1888 в Русе.
    Образование: Военното училище в София (1901-1909).
    Военна служба:
    1912-1913 - Командир на взвод в 2-ри ескадрон на 8-ми конен полк;
    1915-1916 - Полкови адютант, командир на взвод, после на ескадрон в 4-ти конен полк;
    ? - Командир на 11-ти дивизионен ескадрон;
    ? - 10-ти конен полк;
    ? - 2-ри конен полк;
    23.01.1921-01.11.1922 - В запас;
    ? - 8-ми конен полк;
    1927 - Помощник-командир на 9-та жандармерийска конна група;
    1927 - Командир на подвижната (подвозната) група на 5-та пехотна дивизия;
    1929 - Домакин на 9-ти конен полк;
    ? - Командир на 5-ти конен полк;
    1932 - Командир на 9-ти конен полк;
    1934 - Командир на 8-ми конен полк;
    1935 - Началник на конезавод "Божурище";
    1935 - Командир на 4-ти инженерен полк;
    1936 - Командир на 4-та конна бригада;
    1936 - Командир на 1-ва бърза дивизия;
    1938 - В запас.
    Офицерски звания:
    22.09.1909 - Подпоручик;
    22.09.1912 - Поручик;
    30.05.1916 - Ротмистър;
    01.04.1919 - Майор;
    26.03.1925 - Подполковник;
    06.05.1931 - Полковник;
    17.02.1932 - Генерал-майор.
    Награди:
    Орден "За храброст" IV степен, 2-ри клас;
    Орден "Св. Александър" III, IV и V степен с мечове по средата;
    Орден "За военна заслуга" III и V степен на военна лента;
    Германски "Железен кръст" 2-ри клас.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Penev_Georgi Savov.JPG 
Views:	136 
Size:	40.3 КБ 
ID:	22379  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  14. #289
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Антонов, Тодор Стоянов
    Роден: 27.12.1894 в Русе.
    Военна служба:
    1928 - 9-ти конен полк;
    1929 - 2-ри конен полк;
    1930 - 9-ти конен полк;
    1932 - 10-ти конен полк;
    1932 - Домакин на 9-ти конен полк;
    1933 - 8-ми конен полк;
    1938 - Командир на Лейбгвардейския конен полк;
    1941 - Командир на 4-та конна бригада;
    1944 - Началник на граничната служба в щаба на 1-ва армия;
    1944 - В запас.
    Офицерски звания:
    25.08.1915 - Подпоручик;
    30.05.1917 - Поручик;
    01.05.1920 - Ротмистър;
    31.10.19?? - Майор;
    15.05.1932? - Подполковник;
    26.08.1934 - Полковник;
    03.10.1938?? - Генерал-майор.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Antonov_Todor.JPG 
Views:	122 
Size:	101.1 КБ 
ID:	22584  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  15. #290
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Боснев, Христо Георгиев

    Източник: Изгубената България
    Роден: 11.04.1894 в Пловдив.
    Образование: Военното училище в София (1912-1913). Висше медицинско образование във Виена и Грац (192?)
    Военна служба:
    1912-1913 - 3-ти планински артилерийски полк;
    ? - 8-ми артилерийски полк;
    ? - 5-то артилерийско отделение;
    ? - 2-ра интендантска дружина;
    1925 - В запас;
    ? - Лекар в 6-ти пехотен полк;
    ? - Дружинен лекар в Пашмакли (Смолян);
    1934 - Дивизионен лекар в дивизионната военна болница във Враца;
    ? - Армейски лекар на 2-ра армия;
    1938-1944 - Началник на Военносанитарната служба към Военното министерство;
    Офицерски звания:
    01.01.1913 - Подпоручик;
    02.08.1915 - Поручик;
    18.09.1917 - Капитан;
    1938 - Санитарен полковник;
    194? - Санитарен генерал-майор.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Bosnev_Hristo.jpg 
Views:	84 
Size:	27.8 КБ 
ID:	25895  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  16. #291
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Серафимов, Христофор Стоянов
    Роден: 15.03.1893г. в Св. Никола, Щипско, Македония.
    Образование: Военното училище в София (1915). Военната академия в София (1936?)
    Военна служба:
    ? - 61-ви пехотен полк;
    ? - 37-ми пехотен полк;
    ? - 22-ри пограничен участък;
    1927 - 10-ти пограничен участък;
    1929 - Помощник-началник на 2-ро софийско военнно окръжие;
    1930 - Началник на секция в Шаба на армията;
    1931 - Началник на 17-ти пограничен участък
    1933 - Командир на дружина в 1-ви пехотен полк;
    1934 - Началник на секция в Пограничната инспекция;
    1935 - Помощник-командир на 1-ви пехотен полк;
    1935 - Началник на отделение в Главното интендантство;
    1936 - Военната академия;
    ? - Командир на 41-ви пехотен полк;
    1938 - Началник-щаб на 1-ва пехотна дивизия;
    1941 - Командир на 5-та пехотна дивизия;
    1944 - В запас.
    Офицерски звания:
    25.08.1915 - Подпоручик;
    30.05.1917 - Поручик;
    01.05.1920 - Капитан;
    15.05.1930 - Майор;
    26.08.1934 - Подполковник;
    03.10.1938 - Полковник;
    06.05.1943 - Генерал-майор.
    Умира: Изчезва безследно 1950г. Вероятно екзекутиран на 25.06.1951 в Софийския централен затвор.
    Други биографични данни:
    1944-1950 - Укрива се в София, Кюстендил и впоследствие като послушник и магер в манастира "Седемте престола".
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	serafimov_hristofor.jpg 
Views:	110 
Size:	58.5 КБ 
ID:	26159  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  17. #292
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Попов, Алекси Георгиев
    Роден: 15.08.1870 в Малко Търново.
    Образование: Българската гимназия в Одрин. Военното училище в София (1892). Николаевската академия на ГЩ в Санкт Петербург, Русия (1900-1903).
    Военна служба:
    1900 - 1-ви пехотен полк;
    1909 - Канцеларията на Военното министерство;
    ? - Началник-щаб на 9-та дивизия;
    ? - Командир на 1-ва бригада на 3-та пехотна дивизия;
    ? - Командир на 3-та пехотна дивизия;
    ? - Командир на 5-та пехотна дивизия;
    1919 - В запас.
    Офицерски звания:
    02.08.1892 - Подпоручик;
    02.08.1895 - Поручик;
    01.01.1901 - Капитан;
    31.12.1906 - Майор;
    01.01.1911 - Подполковник;
    14.02.1914 - Полковник;
    01.01.1918 - Генерал-майор.

    Благодарности за предоставените снимки на Пламен Петров
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Popov_Aleksi1.jpg 
Views:	104 
Size:	329.4 КБ 
ID:	27366   Click image for larger version. 

Name:	Popov_Aleksi2.jpg 
Views:	109 
Size:	23.4 КБ 
ID:	27367   Click image for larger version. 

Name:	Popov_Aleksi3.jpg 
Views:	92 
Size:	197.0 КБ 
ID:	27368  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  18. #293
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Петров, Никола (Николай) Петров
    Роден: 06.05.1868 в Котел
    Военна служба:
    ? - 1-ви пехотен полк;
    ? - Началник на 6-то полково военно окръжие;
    ? - Командир на 17-ти пехотен полк;
    ? - Командир на 3-та бригада от 3-та пехотна дивизия;
    1918 - Командир на планинската дивизия;
    1919 - В запас.
    Офицерски звания:
    23.02.1887 - Подпоручик;
    01.01.1890 - Поручик;
    01.01.1894 - Капитан;
    18.05.1905 - Майор;
    01.01.1911 - Подполковник;
    01.04.1914 - Полковник;
    01.01.1918 - Генерал-майор.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Petrov_Nikola 1918.jpg 
Views:	99 
Size:	27.0 КБ 
ID:	27369  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  19. #294
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Наков, Никола Кочев
    Роден: 24.02.1892 във Враца.
    Военна служба:
    ? - 3-ти пехотен полк;
    ? - 54-ти пехотен полк;
    ? - 3-ти пехотен полк;
    1929 - Адютант на военния министър;
    1932 - Командир на дружина в Школата за запасни офицери в Княжево;
    1934 - Командир на 4-ти пехотен полк;
    1935 - Началник-щаб на 1-ва пехотна дивизия;
    1938 - Командир на 1-ва пехотна дивизия;
    11.04.1942-13.09.1944 - Командир на 1-ва армия;
    13.09.1944 - В запас.
    Офицерски звания:
    01.01.1913 - Подпоручик;
    02.08.1915 - Поручик;
    18.09.1917 - Капитан;
    06.05.1924 - Майор;
    06.05.1928 - Подполковник;
    06.05.1935 - Полковник;
    03.10.1940 - Генерал-майор;
    06.05.1944 - Генерал-лейтенант.
    Умира: Осъден от Народния съд и разстрелян 01.02.1945.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Nakov_Nikola.jpeg 
Views:	86 
Size:	51.3 КБ 
ID:	27372  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  20. #295
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Райнов, Васил Иванов
    Роден: 09.01.1865 в Сливен
    Образование: Гимназия в Сливен. Военното училище в София (1918)
    Военна служба:
    ? - 4-ти артилерийски полк;
    ? - 6-ти артилерийски полк;
    1912-1913 - Командир на 7-ми артилерийски полк;
    ? - Началник на артилерията на 3-та военноинспекционна област;
    1915-1918 - Началник на артилерията на 3-та армия;
    1918 - В запас.
    Офицерски звания:
    30.08.1885 - Подпоручик;
    01.01.1887 - Поручик;
    01.01.1890 - Капитан;
    01.01.1896 - Майор;
    01.01.1903 - Подполковник;
    01.01.1911 - Полковник;
    01.01.1918 - Генерал-майор.
    Награди:
    Орден "За храброст" 3-та степен, 2-ри клас.
    Умира: 09.06.1956 в Сливен.
    Други биографични данни:
    Член на БЗНС;
    08.1927-03.1928 - Кмет на Сливен.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	RAynov_Vasil.jpg 
Views:	70 
Size:	42.7 КБ 
ID:	27479  
    Attached Images Attached Images  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  21. #296
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Сотиров, Стефан Сотиров
    Роден: 12.09.1880 в Сливен.
    Военна служба:
    ? - 1-во планинско артилерийско отделение;
    ? - 4-ти артилерийски полк;
    ? - Тежкият артилерийски полк във Видин;
    1912 - Командир на батарея в 4-ти артилерийски полк;
    915-1918 - Командир на батарея в 6-ти артилерийски полк;
    ? - 8-мо полско артилерийско отделение;
    1924 - В запас;
    1944-1945 - Командир на 3-та пехотна дивизия?
    Офицерски звания:
    01.01.1900 - Подпоручик;
    02.08.1903 - Поручик;
    01.01.1909 - Капитан;
    05.12.1916 - Майор;
    01.04.1919 - Подполковник;
    06.05.1924 - Полковник;
    10.1944 - Генерал-майор.
    Награди:
    Орден "За храброст" 3-та степен, 2-ри клас.
    Други биографични данни:
    1924-1944 Директор на Дъскорезница в с. Бараково.
    26.04.1932-02.05.1934 - Кмет на Сливен;
    17.11.1950 -Арестуван, съден и лежи 1г. в затвор (недостатъчни действия срещу горяни).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Sotirov_Stefan.jpg 
Views:	73 
Size:	316.2 КБ 
ID:	27480  
    Attached Images Attached Images  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  22. #297
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Димитров, Борис Иванов
    Роден: 06.02.1896 в София.
    Образование: 3-та мъжка гимназия в София. Военното училище в София (1916)
    Военна служба:
    ? - 6-ти пехотен полк;
    ? - 6-та пехотна дружина;
    1928 - 6-ти пехотен полк;
    1928 - 24-ти пограничен участък;
    1932 - 25-ти пехотен полк;
    1933 - Домакин на Военното училище;
    1939 - 15-ти пехотен полк;
    1939 - Интендант на 9-та пехотна дивизия;
    1941 - Началник на Военната академия;
    1942 - Комендант на гара София;
    1943 - Заместник-началник на 1-ва дивизионна област;
    1944 - Командир на държавната жандармерия.
    Офицерски звания:
    12.03.1916 - Подпоручик;
    14.10.1917 - Поручик;
    30.01.1923 - Капитан;
    01.01.1933 - Майор;
    06.05.1936 - Подполковник;
    06.05.1940 - Полковник;
    06.05.1944 - Генерал-майор.
    Умира: Разстрелян на 15.03.1945г.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Dimitrov_Boris.jpeg 
Views:	176 
Size:	69.3 КБ 
ID:	27494  
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  23. #298
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Илинов, Петър Илиев
    Роден: 22.06.1892 в Тулча.
    Образование: Гимназия в София (5 клас). Военното училище в София (1912)
    Военна служба:
    ? - 1-во отделение на 5-ти артилерийски полк;
    ? - 1-во полско артилерийско отделение;
    1927 - 1-ви артилерийски полк;
    1929 - Началник на секция в артилерийската инспекция;
    1934 - 1-ви дивизионен артилерийски полк;
    1935 - Началник на Снабдителния отдел в Щаба на армията;
    1935 - Командир на 9-ти конен полк;
    1936 - Командир на 1-ви дивизионен артилерийски полк;
    1939 - Командир на 6-та пехотна дивизия;
    1940 - В запас.
    Офицерски звания:
    17.10.1912 - Подпоручик;
    02.08.1915 - Поручик;
    18.09.1917 - Капитан;
    06.05.1924 - Майор;
    06.05.1928 - Подполковник;
    06.05.1935 - Полковник;
    02.11.1940 - Генерал-майор.
    Умира: 18.01.1969г.
    Награди:
    Орден "За храброст" IV степен.
    Орден "Св. Александър" V степен.
    Орден "За военна заслуга"
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

  24. #299
    ветеран
    Регистриран
    Aug 2009
    Мнения
    876
    Цитат dibo написа Виж мнение
    Николов, Асен Николов (Добрев)

    Източник: http://www.lostbulgaria.com/?p=4583
    Роден: 12.09.1891 в Ямбол.
    Образование: Военното училище в София (1912).
    Военна служба:
    ? - 8-ми артилерийски полк;
    ? - 6-то полево артилерийско отделение;
    1923 - Варненски брегови укрепен пункт;
    1927 - Домакин на 2-ри армейски артилерийски полк;
    1931 - Командир на отделение в 4-ти дивизионен артилерийски полк;
    1934 - Началник на Артилерийската школа в София;
    1936 - Началник на Артилерийския отдел във 2-ра военноинспекционна област;
    1936 - Началник на Противовъздушната отбрана към Артилерийската инспекция;
    1938 - Командир на 2-ра пехотна дивизия;
    1942 - Командир на 1-ви окупационен корпус;
    04.09.1944 - Пленен от германската армия.
    Офицерски звания:
    02.08.1912 - Подпоручик;
    02.08.1914 - Поручик;
    20.07.1917 - Капитан;
    27.11.1923 - Майор;
    05.12.1927 - Подполковник;
    18.07.1934 - Полковник;
    01.01.1940 - Генерал-майор;
    01.01.1943 - Генерал-лейтенант.
    Умира: Разстрелян (?) 12.1946?
    Други биографични данни:
    10.1944 - Отказва да се включи в създаването набългарска войскова част на немска страна;
    12.1944 - Отказва да се включи в задграничното емигрантско правителство на Александър Цанков във Виена;
    12.1944-1945 - Военнопленнически лагер "Офлаг-8";
    03.1945 - Осъден на смърт от Народния съд. Върховният касационен съд отменя присъдата, тъй като чрез международния Червен кръст е доказан статута му на военнопленник;
    1945 - Завръща се в България и е арестуван. През 1946г. е разстрелян.
    dibo, добавям ти една оцветена снимка на генерал Николов

    Click image for larger version. 

Name:	603812_831132253643029_5225759257451734097_n.jpg 
Views:	216 
Size:	57.5 КБ 
ID:	28179Click image for larger version. 

Name:	603812_831132253643029_5225759257451734097_n.jpg 
Views:	216 
Size:	57.5 КБ 
ID:	28179

  25. #300
    Любител dibo's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003
    Местоположение
    София
    Възраст
    39
    Мнения
    4,722
    Червенаков (Червенков), Иван Георгиев
    Роден: 04.09.1867 в Пловдив
    Образование: Военното училище в София (1887).
    Военна служба:
    ? - 11-ти пехотен полк;
    ? - 24-ти пехотен полк;
    ? - Военното училище;
    1908 - Старши адютант на 1-ва пехотна дивизия;
    09.1912 - Командир на 1-ва дружина на 1-ви пехотен полк;
    07.1913 - Командир на сборен полк;
    01.1915 - Командир на 6-ти пехотен полк;
    1916 - Командир на ? бригада от 1-ва пехотна дивизия;
    04.1917 - Началник на полската канцелария на Щаба на Действащата армия;
    ? - Помощник-началник на канцеларията на Министерство на войната;
    31.12.1918 - В запас.
    Офицерски звания:
    27.04.1887 - Подпоручик;
    18.05.1890 - Поручик;
    02.08.1894 - Капитан;
    01.1906 - Майор;
    10.07.1911 - Подполковник;
    18.05.1915 (1914?) - Полковник;
    31.12.1918 - Генерал-майор.
    Умира: ?
    Награди:
    Орден "За храброст" III степен, 1-ви и 2-ри клас.
    Други биографични данни:

    Източник на снимката: ЦДА, фонд 1984К, опис 1, а.е. 172, л. 1
    http://archives.bg/photoarchives/thu...4214_001_m.jpg
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Chervenakov_Ivan.jpg 
Views:	46 
Size:	27.7 КБ 
ID:	30651  
    Последна редакция от dibo; 06-06-2016 в 21:39
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

Страница 12 от общо 13 ПървиПърви ... 278910111213 ПоследноПоследно

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента има 1 потребители, разглеждащи тази тема. (0 потребители и 1 гости)

Правила за писане

  • Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да добавяте приложения
  • Не можете да редактиране своите мнения.
  •