Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Междузвездни войни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    гледам, че яко анализирате Звездните войни, обаче не съм срещал по голям анализ от онзи във "Clerks"

    – Знаеш ли кво гледах току що?
    - Мен как дърпам на един идиот ръката?
    - Завръщането на Джедаите.|
    - Не ме ли чу? Кейтлин наистина се омъжва.
    - Кое ти харесва повече: Джедаите или Империята отвръща на удара?
    - Империята.
    - Богохулник.
    - Империята имаше по-добър край. Искам да кажа, на Люк му режат ръката,|разбира, че Вейдър му е баща. Хан е замразен и отнесен от Бобa Фет. Завършва толкова негативно. Искам да кажа такъв е и живота, лошо завършващи филми.
    - Единственото хубаво в Джедаите бяха плюшените мечета.
    - Имаше още нещо в Джедаите, което не бях забелязал до днес.
    - Строят още една Звезда на Смъртта, нали?
    - Да. Първата беше завършена и напълно действаща преди бунтовниците да я унищожат.
    - Люк я взриви. Казвай го както е.
    - Втората още беше в строеж, когато я взривиха.
    – Поздравления за Ландо Карлисиан.
    - Нещо ме притеснява този вторият път. Не бих го докоснал с пръст, но нещо не е наред.
    - И ти си го открил.
    - Първата Звезда на Смъртта беше управлявана от Имперската Армия. Единствените хора на борда бяха Щурмоваци, офицери, империалисти.
    В общи линии. Така че когато я взривиха, няма проблем. Злото е наказано.
    - И вторият път какво?
    - Тя не беше завършена още. Беше още в строеж.
    - Е, и?
    - А строителна работа в такъв размер ще изисква… много работна ръка повече от това,което Имперската Армия може да предложи. Обзалагам се, че са взели независими работници. Водопроводчици, тенекеджии, строители, Не само империалисти.
    - Това ли искаш да кажеш?
    - Точно така. За да я построят бързо и тихо те биха наели всеки който би могъл да свърши работата. Мислиш ли че обикновеният щурмовак знае как се слага тоалетна? Всичко от което разбират е убиването.Затова наемат независими строители.
    - Защо си толкова разстроен?
    - Невинните работници са убити, жертвите на войната. Те нямаха никаква вина. Виж ти си строител. Появява се много изгодна държавна работа.
    Имаш жена и деца, живееш в предградията. Това е държавна работа, което значи всички видове облаги. Идват онези ляво-настроени|бунтовници и унищожават всичко… в радиус 3 мили със лазерите си. Ти не си искал това; не те е интересувала политиката. Просто си се опитвал да свържеш двата края.
    - Не исках да ви прекъсвам, но за какво си говорите?
    - За края на Завръщането на Джедаите. Приятелят ми се опитва да ме|убеди, че независимите работници строящи Звездата на Смъртта… са били невинни жертви, когато е разрушена от бунтовниците.
    - Аз съм независим работник също. Строител. Говорейки като строител мога да ви кажа, че личната ни политика… има значение когато се стигне до избор на работа.
    - Така ли и кога?
    - Преди три седмици ми предложиха|работа на хълмовете. Прекрасна къща.
    Тонове имущество имаше. Лесна работа – смяна на дъски. Казаха, че ако я свърша за един ден ще ми удвоят парите. Тогава се сетих чия е къщата.
    - Чия беше?
    - На Доминик Банбино.
    - “Бебешкото Лице” Банбино? Гангстера?
    - Същият! Парите си бяха наред, но рискът беше прекалено голям. Знаех чия е къщата и на това основание дадох работата на приятел.
    - Лична политика.
    - Точно така!
    - Следващата седмица фамилията Форис атакуваха къщата на Байби Фейс.
    - Приятелят ми беше застрелян и убит. Дори не беше завършил работата.
    - Стига бе.
    - Аз съм жив защото знаех, че има риск с този клиент. Приятелят ми нямаше толкова късмет. Всички независими работници работещи на Звездата|на Смъртта са знаели риска на работата си. Ако са били убити – сами са си виновни."


    подозирам, че никога не сте си мислили къде акат щурмоваците и кой им слага тоалетните чинии... хъхъхъ
    Трол по списък.

    Comment


      #47
      хахаха
      а имаше едно есе,което доказва че империята всъщност са добрите,някои да го е срещал,че не мога д аго намеря

      Comment


        #48
        messire Woland написа
        През ВСВ има самолетоносач, унищожен от едно-единствено попадение. Американски, в боевете с японците, след 1943та мисля, не помня наизуст името, попадението и атаката не са счетени за сериозни и наистина в началото не са били. Низ от нещастни случайности води до фаталния край. Аналогията е на място общо взето
        самолетоносача е "Принсептон" от тип "Индипендънс" и е потопен през 1944 г. по време на Битката във Филипинско море (според американската историография Битката при Марианските о-ви). Бомбата на японския пикиращ бомбер попада сред подготвящите се за излитане самолети в хангара и пожара там скоро излиза от контрол. Самия пикиращ бомбардировач е свален при излизане от атаката от американски изтребител.

        По въпроса за космическите сражения някой да е срещал по книгите описание на сраженията?Аз се сещам само за една където бегло беше описано космическо сражение от тактическа гледна точка - "Завезден прилив" от Д. Брин. Там на около 150 страници инопланетяните се гърбиха заради земен кораб. Обаче беше сносно написано. И сраженията бяха по аналогия не толкова с ВСВ, колкото с ПСВ. И така според мен е по-редно по няколко причини (май се отпелснах за друга тема. Но е в смисъл да обясня кое е дразнещо във филма):
        1. Космосът не е комбинация от три среди (въздух, водна повърхност и морски дълбини). Ако мога да се изразя непрофесионално Космосът е триизмерно хомогенно пространство. В смисъл, че няма как малките кораби да са аналог на самолетите, по скоро са аналог на миноносците и минните крайцери.
        2. Ам Гъл, пропадането на корабите (визуално под хоризонта на гледащия филма) според мен не е толкова необичайно. В смисъл не е логически неиздържано. Ако се има предвид, че под сражаващите се кораби винаги има планета, би трябвало планетата да привлича самите загубили тяга кораби.
        3. Друг въпрос е лазерните оръдия от епизод 3. И на мен ми напомнят сцени от филми като "Тигърът на седемте морета", "Сандокан", "Master and Comander" и "Карибски пирати". А тактиката беше почти като на ветроходите, както отбеляза голум, с тази разлика, че липсваше елемента на космическия абордаж. Ако изключим джедаите. Но най-голямо умиление придизвикаха у мен малките роботи-идиоти, които разглобяваха спидер в полет. И бяха доставени до него с ракета ... :1087:
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #49
          Едно доста интересно есе на Дейвид Брин. Star Wars" despots vs. "Star Trek" populists
          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

          Comment


            #50
            чудно ,защо не се гърмяха с картечници ,с прав изтрел от няколко хиляди километра във вакуум и без гравитация,лазерите им определено бяха по-бавни от куршуми

            Comment


              #51
              Odzava написа
              По въпроса за космическите сражения някой да е срещал по книгите описание на сраженията?Аз се сещам само за една където бегло беше описано космическо сражение от тактическа гледна точка - "Завезден прилив" от Д. Брин. Там на около 150 страници инопланетяните се гърбиха заради земен кораб. Обаче беше сносно написано. И сраженията бяха по аналогия не толкова с ВСВ, колкото с ПСВ. И така според мен е по-редно по няколко причини (май се отплеснах за друга тема.
              Е, има добре описани сражения в книгите на Бюджолд, в "Игрите на Вор" например, но имаше и в други от серията. Айзък Азимов беше описвал някакви в серията за Фондацията и Империята и къде другаде бях срещал ... е, да, във вече споменаваната няколкократно "Играта на Ендър" на Орсън Скот Кард.

              1951 написа
              Едно доста интересно есе на Дейвид Брин. Star Wars" despots vs. "Star Trek" populists
              Наистина е много добро. Пък и темата е благодатна, сигурен съм, че една дискусия по темата тук в крайна сметка също би стигнала до интересни изводи
              А Дейвид Брин ми е от любимите автори. Благодаря за линка
              Last edited by messire Woland; 12-03-2007, 10:36. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #52
                Odzava написа
                2. Ам Гъл, пропадането на корабите (визуално под хоризонта на гледащия филма) според мен не е толкова необичайно. В смисъл не е логически неиздържано. Ако се има предвид, че под сражаващите се кораби винаги има планета, би трябвало планетата да привлича самите загубили тяга кораби.
                А, загледай се внимателно в тези случай и ще забележиш, че гравитацията тук няма нищо общо. Сега се сещам за два визуално - в пета серия при атаката на "ледената" планета въстаниците използваха някакво "йонно оръдие", което стреляше от повърхността на планетата (то самата идея за огън през планетната атмосфера е глупава ама нейсе, не е само този кусур) по разположените в космоса сили. Един от имперските звездни разрушители бе уцелен и започна да пада именно надолу, т.е. не към повърхността на планетата (тогава би трябвало да започне да се движи в посоката, от която бе поразен, т.е. към повърхността на планетата), а надолу към долния край на екрана.
                Сходна ситуация имаше в последния епизод, когато въстаниците поразиха един огромен крайцер и той отново започна да пада "надолу" (ъкм долни яръб на екрана) и се заби в "звездата на смъртта". Обаче правилната посока на гравитацията не бе натам, а към луната Ендор или към гигантската планета.
                Затова писах, че идеята за "пропадането" е директна аналогия с "потъването", а не е осмислена чрез гравитацията на палнетата.

                Comment


                  #53
                  Hm...сраженията в поредицата си Бюджолт отдалеч избягва да описва смите сражения като маневриране на корабите и т. . По скоро се задоволява с описание от борда на корабите. А азимов общо взето никъде не описва сражениета от типа " ... "Галатея" дала залп по "Фаетон".... започнала битката при Скагерак .... Когато получил съобщението от "Фаетон" адмирала построил в боен ред своите крайцери и се отправил на помощ .... дредноутите един след друг изпращали залп след залп от хххххх към вражеските дредноути, които прикрити зад плазмените си щитове оставали неучзвими за вражеските заряди ... Обрат в битката предизвикала маневрата на челния отряд линейни крайцери - той разпръснал леките сили на противника и унищожил няколко дредноута с повредени щитове от близко разстояние...."
                  За това говоря. а иначе описания от типа - "Джедаите претрепаха екипажа на кораба и го завзеха"... или "Появата на флагманския крайцер накара врага да избяга" се срещат доста често.
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #54
                    Да, описанията на сражения в тактически смисъл са голяма рядкост. Все пак и в едан от книжките на Бюджолд имаше нещо подобно, макар и не в твърде подробен вид - описанието на сражението със сетагандийската флота от "Игрите на Вор", там се описваха "вълните" на атакуващите и съвсем отгоре-отгоре пораженията и маневрите. Наистина липсваше стройно описание. Впрочем, и в "зведна вълна се надига" не може да се каже, че описанията бяха твърде подробни, макар че несъмнено превъзхождаха тези в други книги, за които се сещам в момента. В "Играта на Ендър" нямам точен спомен, но май също повече се описваше общата стартегия, а не толкова тактиката и оръжията на корабите.

                    Comment


                      #55
                      gollum написа
                      А, загледай се внимателно в тези случай и ще забележиш...
                      Мда...така е. Погледнах набързо няколко битки - наистина Лукас е гледал корабите да "потънат", а не да ги "дръпне" планетата. Странно, че така са постъпили - въпроса с поведението на загубил тяга кораб е добре разработено във фантастичната литература - във "Врагът от Сириус" на Азимов Лъки Стар трябва да ползва архаичен справочник, за да намери една малка луна на Юпитер, поради повреда в аграв-двигателите. Иначе щели да посетят самия Юпитер. И в други книги е так ...
                      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                      Неизвестен руски адмирал

                      Comment


                        #56
                        Според мен, решаващото в случая е било да се постигне "реалистично изглеждащ" ефект за зрителя, затова "потъването" е съобразено изцяло с гледната точка и нормалната реакция на гледащия от залата човек. А първото, което човек си представя почти интуитивно е, че удареният кораб трябва да се забави, да стане неуправляем видимо (и двете са смешни от реална гледна точка - корабът няма как да се "забави", нито пък видимо да сатне неуправляем) и да започне да "пада". Ако "падането" бъде правилно от физична гледна точка насочено към палнетата, котя в този момент може да е встрани или дори отгоре на екрана, ще се загуби илюзията. Затова са постъпили по един толкова естествен начин. Въобще аналогиите са корабно-самолетни.

                        Comment


                          #57
                          А какво ще кажете за Star Trek и сраженията който се водят там мисля си че те са доста по невероятни от Star Wars все пак в самия сериал описват: засекохме ги от еди колко си светлинни години ,визуално ги виждаме на 80 000 километра ........а като почнатд а се пуцат със фотонни торпеда и фазери все едно гледаш ПСВ как някой фокер се будалка със някой спад

                          Comment


                            #58
                            В серията книги и разкази "Берсеркер" на Фред Саберхаген има някои интересни описания на космически битки, особено в един разказ - "Камънаците", където хората използват специално пригодени кораби-свредели за таран срещу машините на берсеркерите, както и лазерни оръдия. Във "Вечната война" на Холдеман има също описания на космически сражения, макар че е наблегнато на "пехотните" такива (тоест на повърхността на планетите). При космическите сражения поради огромните скорости и разстояния човешкото участие е практически нулево и маневрите се изчисляват и планират с месеци и години напред от бордови компютри (екипажа е в крио-камерите, разбира се, и не остарява, докато навън минават години). Така например след някакво лудо преследване земният кораб убива скорост в продължение на 2 седмици, преди екипажът да може да излезе от камерите и да поеме управлението без да стане на мармалад от ускорението, такива неща
                            Хайнлайн в "Звездните рейнджъри" пък описва почти само пехотни сражения, затова пък интересно, предвид че го е писал през 50-те години.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #59
                              Според мен е нормално да липсват такива описания от тактическа гледна точка (в смисъл подробности за маневрирането и самото сражение) вероятно защото ние дори нямаме звездолети, които да летят отвъд Луната, камо ли да се сражават. А и полетите сега в космоса са .... леко казано смешни. Писателите по правило пишат по аналогия с известни неща и само окрасяват действителността. Та за това не бива да им се сърдим - например описанието на първите космонавти Жул Верн е направил по аналогия с водолазите.
                              Въпросите които един писател трябва да реши са няколко:
                              1. Как ще се придвижват корабите - ако им влияе гравитацията е едно, ако не им влияе поведението им ще е съвсем различно
                              2. Как ще откриват противниковите кораби - от тук и самите оръжия които ще използват.
                              3. Къде ще са разположени оръжията на корабите - от тук идва и проблема с бойния строй, маневрирането и т. н.
                              Но режисьорите и сценаристите на фантастичните филми вероятно наблягат повече на лампичките по моделите и взривовете в космоса, макар там да няма атмосфера и взривовете според мен би трябвало да изглеждат малко по-различно от взривяващите се балони с бензин, ама нейсе...
                              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                              Неизвестен руски адмирал

                              Comment


                                #60
                                Да напомня за онази тема, където май би било по-добре да продължим тактическите разсъждения.

                                Comment

                                Working...
                                X