Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Общи въпроси около играта

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    В крайна сметка май ще е най-добре ако има друг форум, където gollum да е администратор и там да става дипломацията. Дълга и широка, обаче 5 човека не могат да "преговарят" с писма.
    А пък за телефоните, тогава е нямало конферентни връзки си мисля .
    По моя преценка съм обективен.

    Comment


      #62
      По въпроса надипломацията съответните правила вече са качени на сайта на играта. Вероятно по тях ще има само някакви допълвания. Естествено, не винаги ще се налага личното присъствие на управника при дипломатически преговори - както споменах, има във всяка държава 2-4 личности, които могат да се използват за тази работа. Освен тях може да се водят по-маловажни преговори чрез дипломатическата служба (ако такава бъде създадена и поддържана от играча (вижте раздела за службите на сайта на играта)) - за целта трябва да се изпрати временна или постоянна мисия в дадената държава (или да се създаде посолство, казано по друг начин).
      Но при всички случаи ще е необходим физически контакт за самите преговори - други комуникационни канали могат да се ползват за уговарянето им, но не за повече. Това в още по-голяма степен важи при свикването на международни конференции. В този смисъл изпращането на предтавителни бойни кораби, които да докарат дипломатическата мисия до съответното място ще има смисъл, което предполагам ще зарадва някого .

      Благодаря, Данитц, гледах дизайна на сата да е що-годе удобен. Уви, още не съм готов с географската секция, та затова не съм добавил и картата. Впрочем, по нея ще има известни пормени, които обаче няма да засегнат териториите на съществуващите държави, а моретата - все пак картата ще е свързана като от левия край ще може да се преминава в десния и обратно. За целта ще добавя малко море от двете страни и ще гледам да я направя по-лесна за използване.

      Колкото до ходовете - да, аз поначало обмислям да дам тази възможност - всеки да получи екселски файл, с който да работи (ако иска, разбира се).

      Лзл, този въпрос вече съм го решил съвсем определено и съм го описал в правилата. Официалните дипломатически преговори са общо достояние и се водят в открити за всички теми във форума на играта. Тайните преговори ще се водят по какъвто канал си решат да изпозват преговарящите (аз лично сямтам, че използването на писма ще улесни нещата, защото ще подтикне играчите към използването на по-лапидарни и конкретни езикови средства) - важното е, че преговори могат да се провеждат само при известяване на посредника и на конкретно място на каратата, като изискват физическо присъствие. Как точно ще се водят на практика не ме вълнува, стига да получавам отчет за съдържанието им и достигнатите тайни споразумения. Всякакъв род контакти извън играта ще се санкционират (когато успея да се досетя, че са се случили, разбира се) както е обяснено в правилата.

      Comment


        #63
        gollum написа
        Всякакъв род контакти извън играта ще се санкционират (когато успея да се досетя, че са се случили, разбира се) както е обяснено в правилата.
        Награда няма да има, тъй че няма смисъл да правим глупости .

        Логото на играта е много добро :tup:

        Въпрос към играчите: Как ще става тайната дипломация между повече от двама души ?
        По моя преценка съм обективен.

        Comment


          #64
          Отговор

          Хм.....Версайската система от договори изключва т.нар. "тайна дипломация" доколкото си спомням, защото именно тя е призната като една от причините за ПСВ-колко е било така не съм аз човекът да съдя. Но малките страни трябва да сме против такива тайни договорки.

          По повод на това, голум, не мислиш ли че освен индустриалния и военен потенциал на държавата е необходимо да има нулев ход за дипломацията. Така ще има договорна база, на която да стъпят държавите при старта на играта. Иначе другото на мен повече ми прилича на индустриален империализъм.
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            #65
            Аз имам още един въпрос, защото не съм разбрал или аз или някой друг...


            Примерно в монархия, в която аз съм монарха Голум ли ще е парламента? Или аз ще взимам решения от парламента?
            Канцлер на хазната

            Comment


              #66
              Да, Одзава, идеята е много добра и ще я възприема. Ще има нулев дипломатически ход.

              Щурмфюрер, погледни съответната секция на правилата (политическия модел) - там е обяснено мисля сравнително ясно. Които власти от изброените съсредоточиш в свои ръце - над тях ще имаш пряк контрол. Които оставиш в ръцете на други институции, освен основната власт или правителството (това е институцията, която се управлява директно или в която се превъплътяват играчите), те ще се контролират от неигрови персонажи и в този смисъл - от мен като посредник.
              Например: ако държавата ти е абсолютна монархия или тоталитаризъм, то всички власти ще са съсредоточени в една основна институция и под товй контрол. Ако държавата е да речем конституционна монархия под твои контрол ще са само част от властите (да речем, изпълнителната, дипломатическата, инфраструктурната, военната, финансова), докато останалите ще са съсредоточени в други институции - да речем, в парламента би могла да е структурната и т.н.
              Въпрос на лична преценка е, но трябва да се има предвид, че няма да имат пряк контрол над властите, които останат извън основната институция, която за удобство ще наричаме "правителство".

              Comment


                #67
                "Дипломация на канонерките/дредноутите/самолетоносачите" Дааааааааааа. Благодаря, Голум. Ей сега отивам да стегна едно прогнило дау и да го кръстя "Имперска яхта" :lol:
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #68
                  А Голум, колко голямо ще е разстоянието междудвата външни края на картата?

                  В коя година ще започва действието на играта? Защото споменатата индустриална епоха е доста богата на ключови събития (имам пред вид не само фактически а и идейни и технически).

                  И в тази връзка ще има ли някакви исторически обусловености (примерно КрЬiлов спомена за масовата пацифистична вълна след ПСВ...) и доколко историята на играта е свързана (или не е свързана) с тази на реалния свят?

                  Comment


                    #69
                    ДА не би масовите революции, вълнения и преврати да са споменатата вълна? Ако е така-по доибре да не се вълнуваме особено в играта-дори и пацифистки
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      #70
                      Въпросът е правилен и отговорът му донякъде е предопределен - става въпрос за епохата на късния или развит индустриализъм - сиреч приблизително отговаря на средата на 30-те години на ХХ век от ТР. Приемаме, че вече е имало една голяма глобална индустриална война - някъде преди около 10-15 години и в резултат от нея може да е създадена Лига на нациите (стига така да решите). Самата голяма война от миналото е завършила по-различно спрямо ТР - била си е война на изтощение и е приключила в резултат от изтощение на всички воюващи сили, но със споразумение, а не с победа на една от страните. Към момента на играта нещата сякаш вече се забравят и макар целият период да е белязан от вълни на пацифизъм, то вече е започнало времето на големите идеологии (първият сериозен предвестник на постиндустриалната епоха) и у населението започва бавно да се надигат всякакви елания за реванш (защото никой не е спечелил, но всички малко или много се чувстват загубили).
                      Но това предстои да се доразвие и от вашите идеи.

                      Comment


                        #71
                        Да ама въпросното желание за реванш ще даде повод дори на най-демократичното възможно правителство да започне война без особенни сътресения. Би било по-добре предварително (вуз основа примерно на избрания строй) да се определи степента на реваншизма.

                        Comment


                          #72
                          1.
                          - Всички държави ли с участвали във войната?
                          - Какви са били съюзите в нея?
                          - Кой е 'повлякъл крак' за започването й?

                          2
                          - Може ли да има междудържани икономически отношения в нулевия ход и за тях съответно да се изразходват част от средствата? (Примерно някоя държава да е инвестирала в икономиката на друга и сега да държи някакви активи там и да получава дивиденти)

                          3
                          - Мога ли да създам държавна осведомителна агенция, която да работи в тясно сътрудничество със световната?
                          - Какви са условията по една такава дейност?
                          - Може ли една такава агенция постепенно да разширява обхвата си?

                          Comment


                            #73
                            * Въпрос 34
                            Да ама въпросното желание за реванш ще даде повод дори на най-демократичното възможно правителство да започне война без особенни сътресения. Би било по-добре предварително (въз основа примерно на избрания строй) да се определи степента на реваншизма.


                            - Не, няа особен проблем - всъщност аз само намекнах за възможността от някакъв реваншизъм. Но май това няма да е водещо, освен ако играчът не си посружи достатъчно активно със съответната идеология.


                            * Въпрос 35
                            - Всички държави ли с участвали във войната?
                            - Какви са били съюзите в нея?
                            - Кой е 'повлякъл крак' за започването й?


                            - По този въпрос ще напиша един малко по-обширен материал и ще гледам някъде най-късно утре да го кача на страницата на играта.


                            * Въпрос 36
                            - Може ли да има междудържани икономически отношения в нулевия ход и за тях съответно да се изразходват част от средствата? (Примерно някоя държава да е инвестирала в икономиката на друга и сега да държи някакви активи там и да получава дивиденти).


                            - Не, няма да има никакви икономически отношения от нулевия ход, освен регламентираните в рамикте на предварителния етап на играта - сиреч, разпределение на стартовия капитал (този за петте предшестващи години) в рамките на собствената държава.


                            * Въпрос 37
                            Мога ли да създам държавна осведомителна агенция, която да работи в тясно сътрудничество със световната?
                            - Какви са условията по една такава дейност?
                            - Може ли една такава агенция постепенно да разширява обхвата си?


                            - Да, не само че можеш, но и всяка държава (стига да създаде съответната служба) има собствена официална медия. Всъщност, световната агенция няма да е нещо по-различно от сбор от всички официални агенции. Всеки играч може да пише и да ми предава своята пропаганда, след което аз ще я качвам на страницата на официалната осведомителна агенция.
                            Влиянието на пропагандата ще зависи от особеностите на социума (възприемчивост към пропаганда), конкретният ефект ще го определям аз като посредник въз основа на предадените материали, обхвата на въздействието ще зависи от вложените средства и технологията на разпорстранение (както и от това дали медията е достъпна само в страната или и в чужбина).
                            За да имаш подобна дейност трябва само да създадеш информационна служба към държавата си. За да "подобряваш" действието й трябва да влагаш повече средства в дейността й.

                            Допълнително, в страните, в които има "свобода на словото" ще има и независима преса - какво ще излиза в нея ще решавам аз като посредник и тя също ще бъде дотъпна в рамките ан игровата световна агенция.

                            Единстевните "напълно независими медии" ще бъдат тези на играч в ролята на информационен манипулатор (ако има такъв). На него ще му бъде предоставено пространство за собствена медия или ако иска той може да я организира на собстевно пространство.

                            Comment


                              #74
                              Искам да попитам ще има ли някакво влияние на климата тоест примерно при водене на морски бой ще влияе ли някаква буря или нещо такова? И също така примерно в определен град на определена държава, може ли да има земетресения или някакви природни бедствия и те да повлияят по някакъв начин на положението в държавата (примерно от икономическа гледна точка).
                              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                              Comment


                                #75
                                А кога трябва да пратим историите на държавите си?
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X