Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Испания

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    gregorianus написа Виж мнение
    Като бях (още) по-зелен, се чудех защо, аджеба, Карл V просто не е унищожил Франция Гледах картата и ми се струваше някак естествено.

    Хенри VIII му е предложил да си я поделят, но той хитро е предпочел за съсед слаба Франция пред силна Англия.

    Comment


      #47
      Kramer написа Виж мнение
      Брей, мислех си, че при Карлос II, Испания почва да се отваря, един вид просветен монарх
      Поне Фойхтвангер го описва като такъв, да речем
      А то точно тогава страната се скапва, както при Абдул Хамид османците
      Все пак въпреки мракобесието държавата си бълва култура перманентно и то - Веласкес, Гоя, Пикасо, Дали, да не говорим за днешните.
      Бъркаш го с Карлос III, който е от Бурбоните.

      Comment


        #48
        CHK написа Виж мнение
        Войната не би следвало да е първопричината за упадъка на Испания. Една Франция също постоянно участва във военни конфликти, като за разлика от Испания преживява и тежък период на граждански размирици (Хугенотските войни продължават раелно повече от 30 години), но точно след края на този период измества Испания като първа европейска сила.
        Да но по-времето на АНри IV и Луи 13 като изключим няколко похода срещу хугенотите при последният франция е в мир. Има късмет и да я управляват кадърни министри (by the way http://books.google.com/books?id=79s...ivares&f=false eдно малко сравнение на министрите) Сюли, Ла рошфуко, Ришельо, Мазарини (като цяло аз лично го оценявам изключително положително).
        Освен това Франция влиза в края на 30г. война срещу испания и извлича доста ползи - докато Испания е изтощена и от вътрешните междуособици (Португалското, Арагонското и т.н. въстания при Оливарес). Като човек се замисли именно испанците плащат сметката в края на войната. Тъй като поначало май нямат ясна стратегия какво целят във войната (изключвам присъединяването на Холандия, което е ясно, че няма да е лесно да не кажем невъзможно от доста време, но не и за г-н Оливарес(още на Филип II му е било ясно че е изгубил холандиите и се стреми само да задържи Белгия)), за разлика от да речем всички останали
        Активизирането на Пиратите в Карибският басейн след 1640 също допринася за упадъка на страната (мисля че затова и са въстанията, Оливарес се опитва да компенсира недостигащото му злато с увеличаване на данъците). Дори и след 30г.(а и преди това) война когато Испания далеч не е в мир - войни с Франция, с Англия изтощавана от пиратски нападения и т.н. - затова историците считат че първите бурбони за добри владетели (просто няма толкова много войни).

        Comment


          #49
          Нещо интересно от блога на Антоан, специално това е за Испания, някаква кастилско-арагонска клетва:
          “Nós, que valem tant com vós per separat, i junts més que vós, us investim sobirà i us jurem lleialtat per tal que ens protegiu, defenseu i treballeu pel nostre progrés, i si no, no” (това явно е оригиналът)

          «Мы, равные тебе, клян¸мся признавать тебя, равного нам, своим корол¸м и правителем, при условии, что ты будешь соблюдать все наши [гражданские] свободы и законы; но если нет, нет» (това е превода на Антоан, но през някакъв английски превод)

          "Ние, равните на теб, се кълнем да признаваме теб, равния на нас, като свой крал и владетел, при условие, че ти ще съблюдаваш нашите свободи и закони; но ако не, не" (а това е моя превод върху руския текст горе, т.е. вероятно е в някаква немалка степен крив)

          Какво ми се видя интересно - това е някъде на границата на 16/17 век, много свободно ... или може би нещо типично за испанците от Каталония/Арагон? Не знам ... но е интересно. Поне за мен
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #50
            Не мога да се сетя къде беше темата за археологически новини, затова пускам това тук - общо взето, си е на мястото. Каква гледка, а! (и малко атмосфера)
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment

            Working...
            X