Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови исторически книги

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    plamen_starbov написа
    Препоръчвам "Спомени и размисли" на генерал Жуков.
    Чел съм го, обаче ... много е далеч от реалността. Ако искаш нещо по-реалистично, спомените на Рокосовски са това, което ти трябва. Но последното им издание, в което има възстановена част от истинския му ръкопис. Още повече, че те двамата често са били на едни и същи участъци от фронта и това ще ти даде един страничен поглед
    Има ги на militera.lib.ru, ако не можеш да ги намериш на друго място.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #47
      Благодаря ти!

      Comment


        #48
        Ето една нова и интересна поне от прочетеното въведение за нея книга - http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=18296
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #49
          Пламен Павлов

          БУНТАРИ И АВАНТЮРИСТИ В СРЕДНОВЕКОВНА БЪЛГАРИЯ
          има го на сайта на Литернет :sm186:

          THE LABARUM


          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
          ,sevogorob eht erew ysmim llA
          .ebargtuo shtar emom eht dnA

          Бе сгладне и честлинните комбурси
          тарляха се и сврецваха във плите;
          съвсем окласни бяха тук щурпите
          и отма равапсатваха прасурси.

          Comment


            #50
            Док Холидей написа
            "Хитлер какъвто го познавах" Оксана Дворниченко.

            Значи Йодл са го направили фелдмаршал т.е. превода е правен от жена... какво искате... такива грешчици са нормални. Иначе книгата е интересна. Има готини свидетелства и въобще който го интересуват последните 12 дни на Третия Райх това е за него. Готино е като книгата на Роупър.



            ISBN 954-321-122-1
            2005 г.
            488 стр. + 32 стр. илюстрации
            Мека подвързия
            17 лв.

            На 2 май 1945 г. спецотряд „Смерш“ превзема бункера на Хитлер, където само преди два дни той е сложил край на живота си. Намиращите се там сътрудници на фюрера са арестувани. Иззети са всички намерени документи, включително тетрадката (един-единствен екземпляр), в която в продължение на години са записвани имената на специалните посетители на Хитлер. Същия ден арестуваните са отведени в Москва. Повечето от тях прекарват 10 години в Русия; освен разпитите, те имат за задача да напишат книга „Хитлер, какъвто го познавах“. Делата им се съхраняват в архивите на КГБ.

            Единствено Оксана Дворниченко (авторка на документалния филм за съдбата на руските военнопленници „Защо си жив?“) е допусната до тях. Тя успява да ги заснеме с камера. Oт този материал (общо над 28 часа!) е съставена книгата, която все още няма изгледи да бъде издадена на руски език.

            Ето имената и длъжностите на онези, чиито свидетелства се публикуват за първи път в света на български език:



            ЙОХАН РАТЕНХУБЕР, генерал-лейтенант ръководител на Имперската служба за сигурност

            ВИЛХЕЛМ МОНКЕ, главнокомандващ дивизията Адолф Хитлер

            ФЕРДИНАНД ШЬОРНЕР, генерал-фелдмаршал

            ХЕЛМУТ ВАЙДЛИНГ, генерал главнокомандващ отбраната на Берлин

            ХАНС ЕРИХ ФОС, вицеадмирал

            ВЕРНЕР ВЕХТЕР, ръководител управление в Министерството на пропагандата

            ХАНС ФРИЧЕ, най-популярният журналист в Райха

            ВИЛХЕЛМ ЛАНГЕ, главен готвач в Имперската канцелария

            ВЕРНЕР ХААЗЕ, бивш придружаващ лекар на Хитлер

            ОТО ГЮНШЕ, адютант на фюрера

            КУРТ ЯНКЕ, началник на разузнаването в отдел Изток

            ХАНС БАУР, главен пилот на личния самолет на Хитлер

            ХЕЛМУТ КУНЦ, зъболекар в Имперската канцелария

            ВИЛХЕЛМ ЕКОЛД, началник на личната охрана на Гьобелс

            ХАРИ МЕНГЕРСХАУЗЕН, сътрудник в охраната на Хитлер

            КАРЛ ШНАЙДЕР, автомонтьор в гаража на Имперската канцелария

            КЕТЕ ХОЙЗЕРМАН, асистентка на личния зъболекар на Хитлер

            РОХУС МИШ, телефонист

            ЙОЗЕФ РАУХ, генерал-майор, командир


            --------------------------------------------------------------------------------

            на 18-та танково-десантна дивизия


            ХАЙНЦ ЛИНГЕ, старши личен камериер на Хитлер

            АЛФРЕД ЙОДЛ, фелдмаршал

            ЕРИХ КЕМПКА, личен шофьор на Хитлер

            НИКОЛАУС ФОН БЕЛОВ, военен адютант на Хитлер

            ВИЛФРЕД ФОН ОВЕН, съветник на Гьобелс по въпросите на печата

            КАРЛ КОЛЕР, генерал от авиацията

            ТРАУДЪЛ ЮНГЕ, секретарка на Хитлер

            Тези дни и аз си я купих. В момента я чета и действително е доста интересна.
            Несъмнено, и тук се проявиха някои издънки, като например цитатът на Хитлер от пролетта на 1944година: "Предайте на Шпеер, че го обичам". В действителност, от други източници знам, че думите му са били: "Предайте на Шпеер, че ми е много скъп". Разбира се, не може да сме сигурни кой от двата цитата е точния, но според мен, вторият повече съответства на хитлеровия стил.
            Това е една незначителна дреболия, но въпреки това леко ме издразни, защото ми се струва, че авторката или преводачката умишлено е направла промяната за да внесе някаква сензационност или нещо подобно.
            Truth will save the world

            Comment


              #51
              Книгата и аз я имам но още не съм я чел защото нямам време, но от това което съм прегледал е доста добра, обаче как ще коментираш изказванията на Химлер като той няма такива?
              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

              Comment


                #52
                Още не съм стигнал до тях. Предполагам че са открити някакви негови записки или нещо подобно, не съм проверил дали са много в книгата, или става въпрос за няколко малки цитата. Възможно е публикациите да са разни речи, които е държал на провежданите от него заседания и събрания.
                Truth will save the world

                Comment


                  #53
                  Когато стигнеш до тях ми пиши какви са.
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    #54
                    На мен се хареса "12 мита в българската история" от Божидар Димитров. Не е лоша.

                    Comment


                      #55
                      plamen_starbov написа
                      На мен се хареса "12 мита в българската история" от Божидар Димитров. Не е лоша.
                      Хех, не е лоша! Въпреки, че и авторът създава толкова "митове", че...
                      Българската държава започва да се изгражда и с това започват проблемите.
                      Бисер от кандидат-студентската кампания
                      по история на СУ 2006

                      Comment


                        #56
                        Значи съвсем наскоро излязоха две нови книги - "Дипломатически документи по участието на България във ВСВ", съставители: Цочо Билярски и Иванка Гезенко, издава "ИК Синева" и "Българската армия в ПСВ - том I септември 1915 г. - август 1916 г." авторския колектив е от 6 човека, издава "Военно издателство", том II обхваща септември 1916 г. - септември 1918 г. но още не е излязла.

                        Освен с тези две книги се сдобих и с още две - "В небето на Халхин Гол" автор: Полк. доц. д-р Димитър Недялков и "Моралните сили в боя. Извадки за бойните действия на 6. пехотна Бдинска дивизия юни-юли 1913 г." автор: Васил Таслаков
                        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                        Comment


                          #57
                          Shelenberg написа
                          "Българската армия в ПСВ - том I септември 1915 г. - август 1916 г." авторския колектив е от 6 човека, издава "Военно издателство", том II обхваща септември 1916 г. - септември 1918 г. но още не е излязла.
                          Шеленберг, би ли могъл да провериш от кои хора се състои авторския колектив?
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            #58
                            Да няма проблем но ще ти ги кажа към сряда. Иначе от пръв поглед книгата ми се струва доста ценна.
                            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                            Comment


                              #59
                              Ще я пускат ли на свободна продажба в книжарниците?

                              Comment


                                #60
                                Sturmpionier за коя книга питаш, ако е тази за ПСВ я има в книжарниците "Пингвините" поне аз от там я взех, също така я има в София в книжарница Orange и там я видях.


                                albireo ето ти авторския колектив:
                                1. Станчо Станчев
                                2. Николай Стоименов
                                3. Игнат Криворов
                                4. Димитър Зафиров
                                5. Веселин Янчев
                                6. Тодор Петров
                                Всеки от тях е писал по някоя от точките в книгата.

                                Ето и другите имена които имат част в направата на книгата:

                                преводач на резюмето на английски език - Димитър Минчев

                                Съставители на:
                                хроника на събитията - Снежана Радоева
                                показалец на личните имена и показалец на географските имена - Грета Бойкова

                                Ето тук може да ги видите: "Дипломатически документи по участието на България във Втората световна война" - http://pe-bg.com/book/?b=16960&c=35 и "Българската армия в Първата световна война - том 1: 1915 - 1916" - http://pe-bg.com/book/?b=16935&c=35



                                Иначе излезе още една нова книга "Нюрнберг: злодейството на съд
                                " - http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=19031 струва ми се интересна.
                                Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                                Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                                Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                                Comment

                                Working...
                                X