Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови исторически книги

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Робер Амбрелен
    "Смъртоносната тайна на тамплиерите - истината за Иисус",
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    Comment


      #32
      Если понимаете по русски то тук http://militera.lib.ru/ можно найти много книг по военной истории.

      Comment


        #33
        Cumans and Tatars: Oriental Military in the Pre-Ottoman Balkans, 1183-1365

        By István Vásáry
        Cambridge University Press (2005), 230 pp., 3 appendices, incl. 4 maps


        Defeat in Detail: The Ottoman Army in the Balkans, 1912-1913

        By Edward J. Erickson
        Praeger Publishers, 2003; 345 pp., 31 maps, 50 tables and 3 appendices
        Рецензия:


        The Balkan Wars, 1912-1913: Prelude to the First World War

        By Richard C. Hall
        176 pp., 6 maps
        Рецензия:
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #34
          Ето две нови книги, някой знае ли нещо за тях?

          "Историята на ВСВ" от Базил Лидъл Харт - http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=17907

          "Великите сили и SS. Шпионаж и диверсия" от Д-р Павел Бъчваров -
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            #35
            Shelenberg написа
            Ето две нови книги, някой знае ли нещо за тях?
            "Историята на ВСВ" от Базил Лидъл Харт - http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=17907
            Тази я имам. Не е лоша. Британската гледна точка за Втората световна война. Но е писана отдавна, което си личи на моменти.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              #36
              Книгата на Харт е супер. Има я на "милитера.ру"..Доколкото разбрах, българският превод трябва да излезе на пазара всеки момент. Авторът на другата книга е бивш възпитаник на ВНВУ; но не съм много очарован от книгата..
              SEMPER AGRESSUS

              Comment


                #37
                браво, не съм виждал българския превод, но книгата е задължителна

                Comment


                  #38
                  "Историята на ВСВ" от Базил Лидъл Харт
                  Макар много непълна и на места не особено точн, книгата е пример за това как един не особено надарен автор може да напише и нещо свестно. Най-ценно е описанието на войната в северна Африка.
                  Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                  Comment


                    #39
                    Що такъв негативизъм? The other side of the hill е прекрасно изследване на германските страхове и притеснения, Paris, or the future of war е пророческа, нещо което рядко се отдава на военните, а Strategy of the Indirect Approach си е вярна дума по дума, що намираш автора за посредствен, не знам! Отдавна трябваше да има нещо от него на български!

                    Comment


                      #40
                      Ами Лидъл Харт се явява доктринист, проповядва някакво съмнително учение изградено единствено върху моралните величини(които се тълкуват по спорен начин) и напълно отричащ материалните. Той например смята, че с нарастване размера на армията на Наполеон намаляват стратегическите способности на последния, нещо което не смята за необходимо да бъде оборвано, толкова е смешно. Още по смешно става когато ни разказват, че Сципион Африкански направил укрепеният си лагер по подобие на линията Тореш-Ведраш...
                      В добавка е известно, че Лидъл-Харт пише трудовете си не защото разбира нещо от тези въпроси, а защото се стреми към слава, която не би достигнал по-друг начин. Нека припомня само за влианието му върху Гудериан...
                      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                      Comment


                        #41
                        Сигурно имаш своите доводи и естествено няма как да не ги приемем. Въпросът тук е строго образователен, не мисля, че дори да е британски доктринер, стремящ се към слава, (то сигурно само Тревор Рупър не се стреми ), все пак след Чърчил е само втория британски автор по темата за Втората сетовна война , излязал на български... трябва да го оценим положително, на фона на общата картина.
                        Британците пишат, къде добре, къде префарцунено, но пишат!
                        Иначе, наистина, в конкретната книга нещата са написани по-скоро журналистически, отколкото аналитично, повърхностни са някои от нещата, но пък какво значи задълбочено, когато се отнася за"онази неприятна месомелачка" Източния фронт. Да, стила е леко "пия си коктейла в Кайро", но пък ето, виждаме нещо различно, макар и с закъснение. Не го казвам с възрожденски плам, на който и не съм способен, просто, анализа остави на Вестфал!

                        Comment


                          #42
                          Ако се вгледаш ще видиш, че критиката ми е към аналитичните му работи, що се отнася до "История на ВСВ" съм дал положителна оценка и само съм набелязъл къде трябва да внимава човек. По точно какво ми направи силно впечатление и сега си направих труда да провера точно. Притежавам книжно издание на руски - издателство АСТ, 99г. Обема на текста е 714 страници от тях на Източният фронт са посветени 78. Тоест някъде малко над 10%. Това което имам предвид е, че тази книга е ценна най-вече от гледна точка на африканският тятър, който е описан доста пълно и бих добавил безпристрастно, нещо наистина рядко срещано сред британските писатели. Особено препоръчвам да се погледне часта описваща съотношението на силите под Ел-Алмейн и да се сравни с филмчетата на Дискавъри(нищо лошо за тях, гледам ги с удоволствие и е по-добре от нищо).
                          Last edited by Ханс; 19-12-2005, 16:47.
                          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                          Comment


                            #43
                            Съгласен, обратното би било странно.

                            Comment


                              #44
                              "Балканска Европа от 1945 до наши дни" от Бренар Лори, издателство "Колибри".
                              SEMPER AGRESSUS

                              Comment


                                #45
                                Препоръчвам "Спомени и размисли" на генерал Жуков.

                                Comment

                                Working...
                                X