Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Виетнам

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    centara, с велико удоволствие ще генерализирам, защото има много неща, с които се сдобих. нема само уточня, че "книги" е условно понятие, имайки предвид, че всичко е в електронен формат. чел съм откъси от спомените на генерал Зиап, множество инструктори и военни съветници от тогавашния Съветски Съюз (много рядко ще прочетеш калибър оръдие над 57мм, особенно в охраната на ракетните батареи). можеш да намериш някои от книгите тук:

    Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.


    болшинството от останалите са сканирани монографии за отделните американски машини (в момента съм "застъпил" Thunderchief-a, колкото и да не ми стига времето), повечето издания на Squadron/Signal. намират се и руски книжки за бойно използване на МиГове във въздушната война. ползвам и сайтове на асоциации и отделни пилоти от времето (естествено американски), интересни неща се намират дори в постовете във форуми и онлайн музеи - синове и внуци разказват за преживелиците на бащите и дядовците си, сканират и постват снимки. нека Google бъде с теб.

    не твърдя да съм сведущ по всички въпроси - може би съм видял само гледището на едната страна. не мога да твърдя, че знам точната цифра на загубените летателни апарати от определн тип. от всичко, прочетено до момента си правя извода, че има поне един Б52, свален от ракети (4 едновременно), изстреляни от МиГ 21. не съм бил там и не мога да го твърдя със сигурност, надявам се да ме разбереш. има безкрайно много противоречия относно от какво всъщност е свалено определено "летало".

    ако искаш вярвай, в епизода, който прочетох току-що за Ф 105 пише, че двойка такива са свалени от МиГ 17 дори без другите в групата от 16 машини да разберат за около 10 мили, че това се е случило. били са последните в строя, това добре. и все пак...

    поне част от нещата можеш да свалиш директно, за монографиите - можеш да пишеш и да ги шерна на DC, защото са твърде големи за ъплоуд тук. ако пък те блазни вертолетната част от войната ти препоръчвам "Checkenhawk" на Robert Mason - пилот с два тура и фантастичен разказвач. гарантирано ти е неповторимо преживяване в кабините на slick-oвете на 1st Cavalry. в интернет има "екстракт" - практически половината от книгата на ПДФ. сайтът е тук:



    а пък на адрес



    ще намериш много за черната птица (SR 71), вкл. за мисиите над Виетнам + пълната разсекретена книжка (750 страници) за летеца на този звяр :-)

    наздраве!

    Comment


      #77
      Мерси за изчерпателния отговор. Аз помислих че, имаш нови неща на хартия.
      За F-105 мога да ти препоръчам следното - "F-105 Wing and Squadron Histories" на Джери Гиър, "Pak Six" на Джин Базел, "When Thunder Rolled" на Ед Разимъс, Thud Ridge на Джак Броутън.
      3F122 написа
      ако искаш вярвай, в епизода, който прочетох току-що за Ф 105 пише, че двойка такива са свалени от МиГ 17 дори без другите в групата от 16 машини да разберат за около 10 мили, че това се е случило. били са последните в строя, това добре. и все пак...
      Кажи някакви дата или имена и ще го проверим
      3F122 написа
      ако пък те блазни вертолетната част от войната ти препоръчвам "Checkenhawk" на Robert Mason - пилот с два тура и фантастичен разказвач.
      Отдавна я имам. Наистина е много готина :nworthy:
      If you believe everything you read, better not read.
      Japanese Proverb

      Comment


        #78
        ще извиняваш за закъснението, просто напоследък ме беш-е хванала форумната диария, писах къде ли не (не само в бойна слава) и реших да се поспра замалко, че заприличах на дървен философ.

        стига с офтопика. сега по имената, за да си свериш: свалените са Carbine Three, F105F, Pilot Major Leo Thorsness, Captain Harry Johnson, EWO; Carnibe Four, F105D, Lieutenant Bud Abbott. датата е 30ти април 1976, мисията е ударна срещу обекти в северен виетнам (единият е ханойската ТЕЦ според скромния ми превод), лети смесена група от бомбовози и невестулки - всичките 105ци, поне според описанието в книжката. според повествованието има толкова много сигнали за ракети и мигове от предупредителните станции, че никой от пилотите така и не забелязва промъкналата се отзад и отдолу двойка 17ки. всичко пищи, радиоканалите са задръстени със съобщения и предупреждения. всъщност трябва да откриеш лесно за какво става дума: Major Leo Thorsness е носител на Medal Of Honor.

        с риск да те ядосам - не се хващам само за един самолет - искам да знам по малко за всички :-) препоръчаните книги ще имам предвид за някое време по-нататък. а за хартията - чувството е незаменимо, но не мога да си ги позволя в тази форма. и макар че и моите копия не са OCR-нати и се наложи доста да поровя за това отгоре засега са и предпочитани, за да не нося книги докато се местя.

        Comment


          #79
          На пръв почит и аз се сетих за 30 април 1967 г., но в този епизод участват МиГ-21, а не МиГ-17 . Освен това Торснес и Абът летят в звеното за неутрализиране на ПВО и са нещо като авангард на ударната формация. Пилот от ескорта F-4 забелязва ракета, но съобщава по радиото че е "земя-въздух". И докато летците от звено Carbine се озъртат ракета Р-3С удря самолета на Торснес. Секунди след това втора ракета поразвяа самолета на Абът. Веднага настава тревога и радиоефирът е задръстен с всякакви събощения, въпроси и пр. Общо взето тази атака протича по сценарий който виетнамците много често използват - разминвават се с американската формация, излизат и в гръб, набират височина и на максимална скорост изстрелват ракетите си, след което се измъкват с пикиране на форсаж. По-горе писах и за това. Между другото Лио Торснес е награден с медал на честта след като вече е в плен .
          Колкото до книгите за мен най-добра си остава Clashes: Air Combat over North Vietnam на Маршъл Мичъл.
          Препоръчвам още:
          • Eleven days of Christmas на Маршъл Мичъл (описва опирация Linebacker II като използва сведения и от двете страни и вади доста неприятни за американските ВВС факти. Много добра книга!)
          • Vietnam Air War Debrief на Робърт Дор и Крис Бишъп (представя хронологията на конфликта година за година и съдържа добра информация и много цветни снимки и илюстрации)
          • Сериите на Osprey за МиГ килърите на Флота и ВВС (една книжка я дръпнах на pdf, ако искаш ще ти я дам)
          • MiG Killers of Yankee Station на Майкъл О`Конър (изключително подробно изследване на въздушните схватки между самолетите на USN и северновиетнамските ВВС. Използвани са ред разсекретени документи)
          • Tonkin Gulf Yacht Club на Рене Франсийон (участието на US Navy в цифри. Много полезен справочник!)
          • Gray Ghosts USN and USMC Phantoms на Питър Дейвис (сходна е със сериите на Оспри, но съдържа и сведения за действията по наземни цели).
          • McDonnel F-4 Phantom: Spirit of the Skies (най-подробната книга за Фантом досега, но използването във Виетнам не е изчерпателно)
          • Intruder: The operational record of Navy's A-6 (една от най-добрите авиационни книги според мен. Описва много подробно използването във Виетнам. Съдържа множество разкази на летци и все интересни. 300 стр. голям формат)
          • The A-1 Skyraider in Vietnam (Най-подробнтото изследване на действията на A-1 във Виетнам. Много разкази на летци, но малко трудно се чете. Разпокъсано е написана)
          • CRUSADER! на Пол Джилкръст (книгата се състои от разкази на автора и интервюирани от него летци. Всеки пилот на F-8 свалил МиГ описва случката)
          • ... and Kill MiGs на Лу Дрендъл (основно разкази на летци)

          Това се сещам на прима виста. В библиотеката имам още един куп издания по въпроса, но ще стане много дълго. Между другото една книжка ми се повтаря - ако те интересува прати ми ЛС.
          If you believe everything you read, better not read.
          Japanese Proverb

          Comment


            #80
            "Intruder: The operational record of Navy's A-6 (една от най-добрите авиационни книги според мен. Описва много подробно използването във Виетнам. Съдържа множество разкази на летци и все интересни. 300 стр. голям формат)"
            Това къде може да се намери?
            С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

            Comment


              #81
              Упс
              Сега като погледнах видях, че заглавието е Intruder: The operational history of Grumman's A-6. Аз си я купих по Интернет. В България мисля, че не се внася защото ще излезе много скъпа (коричната цена е 59$). Според мен обаче си струва! :nworthy:
              Ето горе-долу как изглежда


              Last edited by centara; 05-02-2006, 20:48. Причина: грешка
              If you believe everything you read, better not read.
              Japanese Proverb

              Comment


                #82
                видимо си прав за типа самолет, проспал съм изрично написаното "ракети". обаче според книжката, руските източници, а и според Airforce Magazine Online Торснес е препоръчан/вече-награден за предишна мисия (самият той не е знаел) - 19ти април, доста напечена е била. затова и написах, че лесно ще го намериш: наградените пилоти са много преживявани и преди това (помисли за един Валтер Новотни или Вернер Мьолдерс). линк:



                има и снимка с никсън през 73та след като е освободен от виетнамски плен - тогава си получава и наградата.

                Comment


                  #83
                  Да, когато са го свалили е бил предложен за награждаване, но не е било сигурно, че ще го наградят.
                  По принцип това е известен "бой" и американците си правят изводи от него. Между другото уврежданията при катапултиране май не зарастват напълно и той цял живот накуцва.
                  Друг пилот, награден с Медал на честта е капт. Мерилин Детлефсен
                  Ето тук има повече за него:

                  Поздрави!
                  If you believe everything you read, better not read.
                  Japanese Proverb

                  Comment


                    #84
                    f-4 е интересен но няма никакъв смисъл да се сравнява с МиГ-21 / "малко" е тромав/,при маневрен бой се "позадъхва".Друг е въпроса ,че виетнамските плоти не могат да покажат всички възможности на МиГ-21

                    Comment


                      #85
                      f-4 е интересен но няма никакъв смисъл да се сравнява с МиГ-21 / "малко" е тромав/,при маневрен бой се "позадъхва".
                      Ъъъ, не разбирам почти нищо от авиация, та затова може и да греша. Но Миг-21 не е ли рожба на концепцията за изцяло ракетен въздушен бой, т.е. по идея това не е и самолет за "близък маневрен въздушен бой". Дори ако не греша първите му варианти са изцяло с ракетно въоръжение без каквото и да е оръдейно? И в този смисъл вероятно има какво да се сравнява между него и Ф-4, най-малкото и защото двата самолета са се "срещали" достатъчно много в реални бойни ситуации.

                      Comment


                        #86
                        По скоро разликата е във класовете ,МиГа е фронтови изтребител докато Фантома е създаден поне в начлото начло за ПВО на самолетоносачите и морските ескадри, после е преквалифициран в многоцелеви изтребител. Демек хем изтребител хем бомбандировач ............и накрая ни орел ни рак ни щука иначе и двата са замислени като чисто ракетни прехващачи просто класовете им са различни.

                        Comment


                          #87
                          Е, хъм, същото донякъде се случва и с Миг-21 - той също развива версии на изтребител-бомбардировач. Е, няма съмнение, че Ф-4 има много повече вариации и май е по-универсален (ъъъ, може и да греша, но май "Фантом"-а е по-стар като разработка?). Така или иначе, мисълта ми е, че не съменно има база за сравнение, след като двата самолета са се срещали реално на "бойното поле" (или по-скоро в "бойните небеса").

                          Comment


                            #88
                            Мисля че и двата изтребителя са разработени по едно и също време края на 50 сете.Може Фантома да е направил първия си полет с една две години по рано но не съм сигурен.

                            Comment


                              #89
                              М`да, прав си за това, сега погледнах набързо.

                              Comment


                                #90
                                Това което е сдавало сбой във виетнамското небе, и е пречело на Фантома да окаже свойто преимущество над МиГ-21 е била нередовната работа на системата свой чужд .А без нея винаги има риск да свалиш свой(виетнамските самолети са били в десетки пъти по малко) със ракетите за далечен бой Спероу AIM-7.

                                Comment

                                Working...
                                X